7p
A bankok ellenérdekeltsége miatt szükség van brókercégekre a tőzsde fejlesztéséhez. Túlszaladt az OTP célárfolyamán a piac az Equilor szerint, a Magyar Telekom viszont jó osztalékpapír és jóval többet hoz a kötvényeknél. A Brexit nem feltétlenül csak visszaesést, átrendeződést is jelent a gazdaságban.

Nagy változások történtek tavaly a hazai befektetési szolgáltató piacon, amely jelentősen szűkült. A 2015-ös évben összesen öt szolgáltató lépett ki a piacról a három bezárttal együtt – mondta el Szécsényi Bálint, az Equilor Befektetési Zrt. vezérigazgatója a cég sajtóreggelijén. Ez részben természetes, mert van valamiféle mérethatékonyság a piacon, amit kevés szolgáltató tud megtartani.

Jelenleg Magyarországon elvileg 21 hitelintézet és 18 befektetési vállalkozás működik a tőkepiacon, de sok nem végez valódi befektetési tevékenységet. Ezen kívül mintegy ezer különböző külföldi vállalkozás is végezhet elvileg határon átnyúló tevékenységet, amelyekről információk, statisztikák alig vannak, adót nem fizetnek, esetleg saját országukban sem aktívak, csak határon átnyúlóan. Sok befektetési botrány, csalás ilyen cégekhez kapcsolódik. Ez a vezérigazgató szerint óriási probléma.

Még egy darabig zsugorodhatnak a bankbetétek

A hitelintézeteknél nagy a befektetési állomány a befektetési jegyek miatt, ami az alacsony kamatkörnyezet miatt duzzadt fel. A brókerbotrányok ellenére nőtt tavaly a befektetésállomány és az ügyfelek száma is. Ami a bankbetétek eltűnését és az értékpapírok előretörését illeti, egy ideig ez még trendszerű maradhat, de a gazdaság normális állapotához hozzátartoznak a betétek, nem lesz minden értékpapírosítva – mondta a vezérigazgató.

A bankok inkább ellenérdekeltek a tőzsdei bevezetésekben, inkább hitelt adnak a vállalatoknak, minthogy részvény- vagy kötvénykibocsátást szervezzenek. A tőkepiac fejlesztése ezért nem képzelhető el a banktól független befektetési szolgáltatók nélkül – mondta Szécsényi. Egy kézen megszámolható, mennyi csapat maradt meg a független brókercégek köréből. A kormány azonban legalább elkötelezettebb lett a tőzsde irányába. A brókerszektor jövedelmezősége meg tudott maradni, adókedvezmény is várható.

A Brexitet csak elodázták

Kiss Mónika vezető szerint a Brexit kedvezőtlen rövid távú hatásai kezdetben élénkek voltak, de napok alatt megnyugodott a piac. Hosszú távon azonban nem kerülhetőek ki ezek a hatások, csak elodázódott valami, talán hat-tizenkét hónap múlva fognak jelentkezni. Jelenleg január-februárra tervezik a Brexit procedúrájának megindítását. Sok hatás azonban csak 2019-2020-ban fog jelentkezni, jelentős politikai bizonytalansággal súlyosbítva.

A piacok is változékonyak lesznek, forró típusú ősz várható. Az olasz népszavazás eldöntheti, hogy az olaszok bent maradnak-e az Eurózónában, majd az amerikai, német és francia választások lesznek fontosak. A politika a szokásosnál jobban behatolhat a piacokra.

Fontosabb lett a földgáz

A Brexittel nem feltétlenül csak negatív hatások jöhetnek, mint a fogyasztás és a beruházások csökkenése. A deviza gyengülése, az EKB monetáris lazító programjának esetleges meghosszabbítása viszont pozitív lehet. Az olajárral és az inflációs várakozásokkal ez lehet az, ami a következő hónapokban a tőzsdéket leginkább meghatározza.

A világgazdaság számára nem a Brexit az első számú probléma, hanem inkább az alacsony infláció, főleg az energiahordozók szuperciklusból adódó alacsony ára miatt. Az olaj ára 50 dollár körül stabilizálódott, az olajcégek bevételében azonban egyre nagyobb súlya lett a földgáznak a bevételekben, nyereségben.

Ezért erősödhet a dollár

A technológiai változások egyre inkább a nem fosszilis energiahordozók felé visznek bennünket. Az Equilor szerint főleg a Shell és az ENI esetében magas a földgáz aránya, ezért ezzel a kettővel bővítette az általa kedvelt részvények listáját.

A következő három negyedév meghatározó fontosságú lehet az infláció alakulása szempontjából. A befektetők hozaméhsége a feltörekvő piacok felé viszik a befektetőket. Küszöbön az amerikai Fed következő kamatemelése, ahogy az elemzők mindenütt komolyabb GDP-növekedést várnak az országban. Arról azonban megosztott a piac, hogy mikor is várható a kamatemelés. Az Eurózóna teljesítménye elmarad a várttól, az amerikai kamatemelés a dollár erősödését hozhatja magával.

Wizzair és Brexit

A vegyipari, bányászati és élelmiszerpiaci szektorok lehetnek alulteljesítőek a média- és ingatlanpiaci ágazatokkal szemben – mondja Kiss Mónika. A közszolgáltatók, az a tartós fogyasztási cikkek, az energiaszektor, a telekomszektor az EKB kötvényvásárlási programjának legnagyobb nyertesei.

A Wizzair-re mennyire lesz tragikus hatása a Brexitnek? - vetették fel a kérdést. A társaság már most felkészül a 2019-2020-as időszakra. Az árbevétel 20 és a költségek 8 százaléka kötődik az angol fonthoz. Európa helyett belföldi utakra koncentrálnak majd. A Brexit, ahogy ezen a példán is látható, nem feltétlenül visszaesést hoz, hanem inkább egyfajta átrendeződést. Van idő arra, hogy a vállalatok felkészüljenek erre az időszakra. A Wizzair-nél valószínű, hogy alig látszik majd meg a Brexit a részvény árfolyamán.

Vegyünk eurót, ha olcsó!

A devizapiacon hullámvasutazás mellett erősödhet a dollár, gyengülhet az euró. Fordulat jöhet a jen árfolyamában, mert Japánban új intézkedések várhatók. A cég ajánlása EUR/USD eladás 1,05-ös célárral, dollár/jen vétel 110-es célárral és EUR/HUF vétel 307-en, 315-ös célárral.

A Magyar Telekom célára 470 forint Kiss Mónika szerint, a cég hozza, amit elvártak tőle, osztalékhozama bőven veri a kötvényhozamokat, jó osztalékpapír. A Richter az egyik kedvencük 6100 forintos célárral, hosszú távú befektetésként. Erősek voltak a cég negyedéves számai.

Túlszaladt az OTP?

Az OTP célára 7200 forint, amin már túlszaladt a piac. Sokan fedezték fel azt, hogy vége a hét szűk esztendőnek, ez az első jó éve a cégnek. Kedvezőek voltak a stressz-teszt eredményei. A Mol célára 17 050 forint, sok kedvező folyamatot látnak ennél a cégnél is. Az Equilor elemzést készített arról, milyennek látja a Mol kitermelési terveit.

A cég új, nem fundamentális, hanem rövidebb távú kereskedési ajánlásai szerint a Richtert 6200, a Magyar Telekomot 450, az OTP-t 7500, a Molt 19 000 forinton érdemes eladni.

Nem lesz egyhamar kamatemelés

Szántó András szerint nagy kérdés, lesz-e gazdaságélénkítés a választások közeledésével Magyarországon. Egy másik, hogy A Brexit miatt 1,5 milliárd eurós támogatástól eshetünk el, kérdés, lesz-e ennek pótlása. A cég a jövő évre már átlagosan 2,0 százalékos fogyasztóiár-emelkedést vár, a lakossági állampapírok hozama eközben 2-2,5 százalék közötti. Magyarországon mégsem számítanak a kamatok emelkedésére, ez a költségvetés kiadásaira, a hitelezésre, az árfolyamra, az MNB mérlegére is rossz hatással lenne.

Ingatlant és részvényt vegyenek

Ha a lakosság is szembesül azzal, hogy magasabb lesz az infláció, mint amekkora kamatot kapunk, akkor felélheti megtakarításait, vagy a kockázatosabb befektetések felé fordulhat. Ennek nyertese lehet az ingatlanpiac és a magyar tőzsde. Az ingatlanpiacon, még ha túlárazódott is, várhatóan nem lesz nagyobb áresés és a tőzsdei befektetők is jól járhatnak.

Az MNB nem szeretné, ha túl erős lenne a forint, ezért is javasolják az euró/forint vételét. Év végre 315 forintos eurót és 300 forintos dollárt várnak. A Monetáris Tanács szeptemberben fontos ülést tart, a forint további erősödését vélhetően megpróbálná megakadályozni. Az S&P 500 szeptember 16-án vizsgálja felül a hitelbesorolásunkat, ettől nem várnak változást.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 17415 17065 17440 +2,11% 0 0 5 891 478 025 HUF 2024-04-23 17:11:28
MOL 2940 2940 2990 -1,34% 0 0 1 908 682 268 HUF 2024-04-23 17:13:27
MTELEKOM 940 935 944 +0,21% 0 0 600 409 757 HUF 2024-04-23 17:06:51
RICHTER 8960 8635 9025 +3,58% 0 0 2 291 045 060 HUF 2024-04-23 17:14:46
OPUS 400 395 404 0,00% 0 0 79 143 984 HUF 2024-04-23 17:07:02
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Az MNB-n a forinttulajok szeme, nem szabad leírni az elektromos autókat?
Eidenpenz József | 2024. április 23. 12:23
Az európai tőzsdék hangulata jó, amihez egy kedvező menedzserindex sokat tehetett hozzá. A BUX is jól néz ki, de a Mol esik. A forintpiac feszült nyugalommal várja az MNB kamatdöntését, nagyot esett az arany, drágulnak az energiahordozók. Tesla- és GM-eredmények, elektromosautó-eladások, magyar kamatdöntés van még a láthatáron.
Részvény / Deviza / Áru Néhány fillért hozott a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 06:51
Minimálisan erősödött a forint a legfontosabb nemzetközi devizákkal szemben. 
Részvény / Deviza / Áru Jobb, ha még egyszer megnézi, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 19:04
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben hétfő estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Egyáltalán nem volt hétfői hangulat a tőzsde parkettjén
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 17:25
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 80,46 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel 65 125,52 ponton zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru Két fontos hírt vár a forint a héten, mindenütt esnek a Teslák árai
Eidenpenz József | 2024. április 22. 12:33
A részvénypiac egy pocsék hét után éledezik kissé Európában és Magyarországon is. A forint reggel biztatóan beerősödött, de azután gyengült. Csúcson a réz, de olcsóbb az olaj, a gáz, az arany, és pozitív jelek láthatók a kriptopiacon is. Mindenütt esnek a Teslák árai. Rosszaknak látszanak Magyarországon a növekedési kilátások.
Részvény / Deviza / Áru Legszívesebben visszafeküdne aludni, ha meglátja, mennyit kell fizetni egy euróért
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 07:35
Vegyesen alakult a forint árfolyama hétfő reggel a péntek esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nagy a baj a csokoládéval
Buksza blog | 2024. április 21. 16:01
A csokoládégyártók tapasztalatai szerint jelentősen csökkent a kereslet a termékük iránt annak nyomán, hogy több tényező, főként a kakaó irtózatos drágulása felfelé hajtja a csoki árát.
Részvény / Deviza / Áru Pénzeső: váratlanul nagy osztalék juthat egyes részvényeseknek
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 19:24
Az Alteo rendkívüli osztalékot fizet.
Részvény / Deviza / Áru Megerősödött a forint? Nézzen rá az árfolyamra!
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 18:32
Erősödött pénteken a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest, de gyengébben fejezte be a hetet a hétfői kezdésnél.
Részvény / Deviza / Áru Nem sok oka volt az örömre a budapesti befektetőknek
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 17:45
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 629,35 pontos, 0,96 százalékos csökkenéssel 65 045,06 ponton zárt pénteken.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG