5p
Mintegy tíz éve van napirenden a pénzügyi tudatosság fejlesztése Magyarországon, a nemzetközi összehasonlítások csúnya képet festenek a lakosság tudásáról, és a devizahiteleken keresztül azt is láttunk, mekkora feszültségeket okoz a hiánya. Most azonban úgy tűnik, valami megmozdult, például bekerült az iskolák tantervébe.

A devizaadósságtól szenvedő lakosság miatt 2012-ben egy országgyűlési határozat a pénzügyi ismeretek felvételét írta elő az általános iskolák és a középiskolák tananyagába. Ezt 2014-ben kormányrendelet is megerősítette – mondta el Sipos Imre, az EMMI helyettes államtitkára a Privátbankár Pénzügyi Tudatosság Fórum konferenciáján.

Az intézményrendszer, a módszertan és a tartom fejlesztésére is szükség van ehhez. Például a tananyag kidolgozására és pedagógus-továbbképzésekre. Témaheteket rendeznek, új tankönyvet adtak ki a Pénziránytű Alapítvány segítségével, a kötelező alaptantervben és választható kerettantervben is megjelenik a téma.

Pénzügyek matekórán és földrajzon

A Nemzeti Alaptantervben több területen is megjelennek a gazdasági és pénzügyi ismeretek, így a matematikában, az informatikában, történelemben, állampolgári és gazdasági ismeretek terén, gazdaságföldrajzban, sőt a fenntarthatóság témakörén keresztül még a természettudományokban is.

Témahetek keretében 2015-ben 600 iskolában 1000 pedagógus, 200 önkéntes és 90 ezer diák foglalkozott pénzügyekkel, fókuszban a családi költségvetéssel. Idén már 788 iskola 102 ezer diákja pedig megtakarításokkal és pénzügyi tervezéssel. A 2017-es Pénz7 program még erősebb lehet, mert a tanév rendjében már megjelennek a pénzügyi témahetek – mondta el az államtitkár-helyettes.

Csehül állunk az OECD-ben

Balogh László, az NGM helyettes államtitkára új lendületet tapasztal az összes szereplő részéről, akik a pénzügyi tudatosságra nevelésben részt vesznek. A 21. század elején, a pénzügyi válság után a pénzügyi ismeretek egyfajta önvédelmi képességet jelentenek, mint például az úszás – mondta el. Aki jártas a pénzügyekben, a saját és családja sorsát is sokkal jobban kézben tudja tartani.

Az OECD pénzügyi ismeretekről szóló felméréseiben Magyarország eléggé rosszul áll, a 2015-ös felmérés eredménye ráadásul rosszabb lett, mint a 2010-es. Magyarországon például csak a családok töredéke készít rendszeresen költségvetést, 25 százalék, míg az OECD-országok átlaga 57 százalék. Ezzel a legrosszabban teljesítő ország vagyunk a szervezet tagjai közül. Csak a családok 27 százaléka aktív megtakarító, a fejlett országok átlaga itt is 57 százalék.

Kevesebb lesz vele a feszültség?

A kardiológus esete a devizahitellel

Egy kardiológus ismerősöm a rizikófaktorok felmérésekor azt kérdezi, fogyaszt-e alkoholt, dohányzik-e és van-e devizahitele – mondta Dr. Varga Zoltán, a Budapesti Gazdasági Szakképzési Centrum főigazgatója. A gazdaságban sok tízezer betöltetlen állás van, amire a szakképzésnek reagálni kellene. A pénzügyi ismeretekre szerinte a szakiskolákban is szükség van, van rá társadalmi igény is. Egységesen a 10. évfolyamon van helye a tantárgynak a tantervben. A pénzügyi ismeretek tantárgynak számos kapcsolódási pontja van a többi tantárgyhoz, és nagyban elősegíti a komplex gondolkodást.

A magyarok sokszor nem ismerik fel, vagy túlságosan kerülik a kockázatot. Hiányzik belőlük az előrelátás és a tudatos tervezés, nem hasonlítják össze eléggé a különböző lehetőségeket. Nem mernek váltani, változtatni az emberek, mert nem biztosak a pénzügyi jártasságukban, nincs önbizalmuk.

A pénzügyi tudatosság növekedésétől az életminőség javulását, nagyobb makrogazdasági növekedést, stabilitást, a kiszolgáltatottság csökkenését is várják. A társadalmi feszültségek is tudnak csökkenni, erre kiváló példa a devizahitelek, jelzáloghitelek millió fős nagyságrendű problémája. Így ez már társadalompolitikai kérdéssé vált – mondta el a helyettes államtitkár. Az erősebb pénzügyi tudatossággal rendelkező polgárok nagyobb eséllyel fognak vállalkozni is.

5-7 évre terveznek

Mindezért az NGM-ben a pénzügyi tudatosság fejlesztésére vonatkozó stratégiát kezdtek el kidolgozni, 5-7 éves időtávra. Október 25-én a kormány úgy döntött, hogy ezt a stratégiát meg kell alkotni. „Cél a lakosság attitűdjének megváltoztatása, a pénzügyi ismeretek iránti igény, érdeklődés fokozása” - hangzott el.

Sz. Pap Judit, a Magyar Nemzeti Bank vezető szakértője szerint a téma mintegy tíz éve van nálunk napirenden, a Pénziránytű Alapítványt a lakosság pénzügyi tudatosságának javítására 2008-ban hozták létre. Az alapítvány kiemelt célcsoportja a diákok és a tanárok, 2014-ben új öt éves stratégiát fogadtak el, növekedtek az ennek elősegítésére szóló támogatások.

Elfogyott az első tankönyv

Tavaly kiadták a magyar közoktatás első akkreditált pénzügyi-gazdasági tankönyvét, Iránytű a pénzügyekhez címmel. Ez gyakorlati szemléletű, esettanulmányokon keresztül közelíti meg az elméletet, egy család helyzetén keresztül. „Olyan, mint egy teleregény” - mondta Sz. Pap Judit. Az eddig kiadott 40 ezer példányt mind elvitték az iskolák.

A tervek szerint évente 500-500 középiskolai és középiskolai tanárnak tartanak majd továbbképzést.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Nagyon sok hitelt kellett felvenniük a magyar családoknak, a bankok is megmozdultak
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 07:38
Történelmi magasságokban járt januárban a személyi kölcsönökben felvett összeg, lassan azért ezen a piacon is csökkennek a kamatok, de nem minden pénzintézetnél.
Személyes pénzügyek A vagyonunk biztos a családtagjainkhoz kerül, ha történik velünk valami? A Klasszis Klubban kiderül
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 08:11
Bizalmi vagyonkezelés vagy vagyonkezelő alapítvány, netán private banking? Szerencsére ma már szélesebb palettáról választhatnak azok, akik azt szeretnék, hogy haláluk esetén se vesszen el a vagyonuk, ahhoz mindenekelőtt a családtagjaik maradéktalanul hozzájussanak. Lapcsoportunk ma 17 órakor kezdődő Klasszis Klub Live! rendezvényének második panelbeszélgetésén e témát járjuk körbe meghívott szakértőinkkel. Regisztráljon és jöjjön! 
Személyes pénzügyek Adókedvezményt kellene adni azoknak a cégeknek, amelyek támogatják munkavállalóik hosszútávú megtakarításait
Privátbankár.hu | 2024. március 25. 13:54
A modern társadalmakban a magyar gyakorlattal ellentétben a nyugdíjrendszer legalább három lábon áll. A felelősséget ennek az ellátásnak a működtetéséért az állam, a munkaadó és a munkavállaló együtt vállalja. Ide kellene eljutni. Jelenleg itthon a munkáltatói nyugdíjpillér teljesen hiányzik. A Nyugdíjszerviz legutóbbi adásában Dr. Farkas András a Nyugdíjguru News szerkesztője, alapítója, Karácsony Mihály, a nyugdíjas parlament elnöke és Dr. Horváth Zsófia az MBH Gondoskodás Nyugdíjpénztár üzletfejlesztési vezetője elemezte a magyar nyugdíjrendszer sajátosságait.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! - 2024 tavasz, 2. forduló 1. nap
Privátbankár.hu | 2024. március 25. 07:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny 2. fordulója a Veszprém, Tolna, Vas, Fejér és Pest vármegyei csapatoknak!
Személyes pénzügyek Akár 7 milliót is bukhatunk egy rosszul kiválasztott hitelen
Privátbankár.hu | 2024. március 12. 10:09
Mutatjuk, mennyit kell most fizetni havonta egy lakáshitelért, hatalmas különbségek vannak. És nem mindenkinek ugyanaz a bank adhatja a legjobb ajánlatot.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! 2024 tavasz - 1. forduló
Privátbankár.hu | 2024. március 12. 07:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! 2024 tavaszi diákverseny 1. fordulója a gimnáziumok diákjainak!
Személyes pénzügyek Mennyit ér egy Kossuth-fotó?
Kenessei András | 2024. március 9. 18:26
Ezt a kérdést igazán nem könnyű megválaszolni, hiszen nagyon sok, előzetes feltétele van. Csak néhány, kisegítő kérdést tegyünk fel hozzá! Milyen fotó? Mikor készült? Ki fotózta? Milyen állapotban van (mármint a kép)? Hol és hogyan lehet hozzáférni? És így tovább. Úgyhogy mindenekelőtt adjuk meg a választ könnyítő információt: ez a fotó árverési anyag, az antikvarium.hu 21. online árverésén volt hozzáférhető 222 további tétel társaságában. E tételek kivétel nélkül dedikált könyvek, kéziratok és fényképek voltak, és kivétel nélkül elkeltek.
Személyes pénzügyek Rövid távon megelőzték a bankbetétek az állampapírokat
Privátbankár.hu | 2024. március 8. 10:14
Az állampapírok korábban legyőzhetetelen befektetési formának tűntek. Azonban a csökkenő infláció alaposan átrendezte a viszonyokat.
Személyes pénzügyek Jobban keresik a magasabb összegű lakástakarékokat
Privátbankár.hu | 2024. március 7. 17:16
Az ügyfelek több mint 61 százaléka a lehető legmagasabb összegben, vagyis havi 50 ezer forintos konstrukcióval indít lakástakarékot az Online Navigátor Kft. adatai szerint, akik az általuk közvetített Erste lakástakarék szerződések megoszlását mutatja be.
Személyes pénzügyek Sérül az Alaptörvényben biztosított szociális biztonsághoz való jog
Privátbankár.hu | 2024. március 7. 11:02
A csökkenő népességszám és a társadalom idősödése miatt egyre nagyobb terhet jelent az aktív korú lakosságnak az időskori ellátórendszer fenntartása. Míg 1980-ban 20,9 százalék, addig 2022-ben már 31,7 százalék volt az időskorú népesség aktív korú népességhez viszonyított aránya. Folytatódik laptársunk, szintén a Klasszis Média Lapcsoporthoz tartozó Piac&Profit, valamint az Oltalom Rádió közös műsora, a Nyugdíjszerviz Dr. Farkas Andrással és Karácsony Mihállyal. Magyarország első szolgáltató podcastja, ahol minden érintett választ kaphat kérdéseire. Egy műsor, amelynek témái előbb-utóbb minden családban előkerülnek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG