4p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

A kiélezett orosz-ukrán konfliktus ellenére az idei fűtési szezonban nem várható hosszú távú csapelzárás, földgázellátási válság Magyarországon. Az ugyanis minden érintett számára katasztrófa lenne, Oroszországnak és Ukrajnának is égető szüksége van a bevételekre, „gazdasági öngyilkossággal” lenne egyenértékű.

Hegedűs Miklós, a GKI Energiakutató Kft. ügyvezető igazgatója rámutatott, hogy a gáz-, kőolaj- és egyéb energiahordozók exportjából származó bevétel nélkülözhetetlen az orosz gazdaság számára, valamint a most kiemelt fontosságú hadiipar fejlesztése szempontjából sem mellőzhető.  Ukrajnának a gazdaság működtetéséhez, fejlesztéséhez és a háborús költségek fedezéséhez szintén szüksége van az energiakereskedelemből befolyó tranzitbevételre, így gazdasági öngyilkosságnak minősülne, ha valamelyik fél felrúgná a kereskedelmi szerződéseket.

Hozzátette: a földgázszállítás rövidebb idejű megszakítása persze előfordulhat, hiszen a háborúban nem mindig a józan ész diktál. Ugyanakkor az igazgató meglátása szerint a jelenlegi földgázmennyiség teljes csapelzárás esetén is elégséges 2015 áprilisáig. Ez részben a feltehetően zavartalan földgáz-tranzittal, részben pedig a magyar lakossági és ipari gázfogyasztás drasztikus visszaesésével magyarázható.

A Magyar Energetikai és Közmű-Szabályozási Hivatal (MEKH) korábbi nyilvántartása alapján az enyhe tél és a lakossági takarékossági lépések következtében tavaly az összes hazai földgáz-felhasználás 9,22 milliárd köbméterre csökkent, míg egy évvel korábban 10,24 milliárd köbméter volt. Öt évvel ezelőtt, 2008-ban az összes magyarországi fogyasztás még 13,49 milliárd köbmétert tett ki.

(Fotó: 123rf.com)

Hegedűs Miklós előrejelzése szerint az energia- és gázigények 2020-ig nem is emelkednek számottevően. Részben azért, mert jelentősen módosult a gázfüggőség Magyarországon, valamint egyre jobban előtérbe kerül a megújuló energiaforrások használata.

Weiner Csaba, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Világgazdasági Intézetének kutatója az MTI-nek úgy nyilatkozott: az energiapiac szereplőinek jól felfogott érdeke a kereskedelmi szerződések megtartása, mivel az abban foglalt fizetési és szállítási kötelezettségek megsértése komoly jogi és anyagi következményekkel jár. Így a kutató az Oroszországgal szemben alkalmazott uniós szankciók ellenére nem számít fennakadásra a Magyarországra irányuló földgázszállításban. Hozzátette: a csapelzárás rendesen felöltött tárolókkal hosszabb időszakon keresztül sem jelentene gondot.

Az MMBF Földgáztároló Zrt. szőregi tárolójából naponta 25 millió köbméter, a Magyar Földgáztároló Zrt. négy tárolójából pedig 53 millió köbméter gáz vehető ki, ami elméletileg az elmúlt években kialakult 75 millió köbméteres napi csúcsfogyasztást is bőven fedezni tudná. A gyakorlatban természetesen az üzemi gáz (aktív gáz, mobil gáz) csökkenésével esik a nyomás a tárolóban és ezzel csökken a kitároló-kapacitás - hangsúlyozta Weiner.

Az MVM Csoport adatai szerint október elején a tárolók töltöttségi szintje megközelítette a 65 százalékot, amely már 38 százalékkal magasabb a tavalyi legmagasabbnál: a betárolt négymilliárd köbméter földgáz a társaság szerint a hazai téli fogyasztás mintegy kétharmadát képes kielégíteni. Tavaly a legmagasabb töltöttségi szint 2,831 milliárd köbméter volt.

Az energiahordozók piacán bekövetkezett drámai változások következtében a 2009-es évhez hasonló gázválság kialakulása nem valószínű. Az egyik legnagyobb különbség, hogy Oroszország június 16-a óta nem szállít gázt Ukrajnának, amely ugyanakkor továbbra is az EU tagállamaiba irányuló, földgázexportot biztosító tranzitországként funkcionál.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG