1p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Akik piaci turbulenciák idején az aranyat választják végső menedéknek, azok csalódva tekinthetnek vissza a most végéhez ért áprilisra. A sárga nemesfém csaknem változatlan árszinten fejezte be a szeszélyes hírű hónapot, mint ahol kezdte 30 nappal korábban. Bár egy friss elemzés szerint bőven lenne ok az áremelkedésre, a korrekció egyelőre tovább húzódik.

Az aranypiac.hu elemzése szerint a február végén kezdődött korrekció elcsendesedve folytatódott áprilisban, holott a körülmények akár éppen ellentétes árfolyammozgást is megalapozhattak volna. Az eurózóna elhúzódó válságával szemben letompuló befektetők felrázásához viharosabb széljárás szükséges, ami az idei év második felében nagy eséllyel meg is érkezhet.

Németország, India és Kína a fókuszban

Az arany árfolyama heves kilengéseket produkált az elmúlt hetekben, jól tükrözve a piacra érkező ellentmondásos híreket. Március végén a Deutsche Bank tett közzé tájékoztatást, miszerint nemesfémraktár építésébe kezd Londonban a fizikai arany tárolása iránt megnövekedett ügyféligények kielégítésére. Egy ilyen beruházás termőre fordulása nyilván tartós keresletet feltételez. A legnagyobb német bank az idei évre kiadott aranyár prognózisában is ebből indul ki, amikor év végi célárként unciánként 1 825 dollárt nevez meg.

Eközben Indiában, a világ legnagyobb aranypiacán, a sárga nemesfémre kivetett új importvámok és adók, majd a forgalmazók emiatt kezdeményezett sztrájkja a kereslet drasztikus visszaeséséhez vezettek. Hogy ez nem eredményezte az árfolyamnak a mostaninál is nagyobb beszakadását, az főként a kínai keresletnek volt köszönhető. A kínai lakosság ösztönösen vagy éppen Peking politikai befolyásolásának eredményeként porszívóként szippantja fel a világ értékes ásványkincseit, többek között az aranyat is. Ez az év végére egyre nagyobb valószínűséggel ahhoz vezethet, hogy Kína leválthatja Indiát a világ legnagyobb aranyfogyasztója cím viselésében írja az aranypiac.hu.

A jegybankok aranyvásárlásainak folytatódása szintén az utóbbi időszak meghatározó trendje maradt. Különösen a feltörekvő országok folytatják következetesen azt a stratégiát, hogy a dollártartalékaikban meglévő kitettségüket csökkentve átcsoportosítanak a monetáris nemesfémekbe.

Csak a pénznyomda van

A hullámvasutazó aranyár dacára az árfolyam emelkedésének irányába ható tényezők töretlenül jelen vannak a makrókörnyezetben. A biztonságosabb befektetések, mint például az amerikai és a német államkötvények reálhozama nem ritkán negatív, miután a jegybankok alapkamata tartósan beállt a nulla közeli szintekre. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed múlt heti kamatdöntő ülése pedig megerősítette, hogy az irányadó kamatráta mértékében továbbra sem várható változás. A túlburjánzó államadósságokból fakadó problémákban sincs fordulat.

Erre utal a spanyol szuverén adósbesorolás múlt heti kíméletlen leminősítése a Standard & Poor’s által. És éppen Spanyolország példáján érhető jelenleg a legaktuálisabban tetten az eladósodottság okozta problémahalmaz. Az ország eszkalálódó adósságválságának hatására ma már minden negyedik spanyol munkanélküli, és a várakozások szerint az idén ismét recesszióba süllyed a gazdaság teljesítménye. Az államadósság és a recesszió spiráljából ugyanakkor továbbra sincs látszik jobb recept a kitörésre, mint a likviditásösztönzés, ami viszont az inflációs kockázatokat erősíti.

Gyengélkedőn az arany

Mindezek ellenére az arany árfolyama elhúzódó korrekcióban van már egy ideje. Az aranypiac.hu összeállítása szerint az árcsökkenés a spekulatív határidős piacokon vette kezdetét, még mielőtt a fizikai kereslet ténylegesen alább hagyott volna. Sőt a korrekció kezdetén még jól megfigyelhető volt, ahogy az ázsiai befektetők, akik hagyományosan annak fizikai valójában fektetnek a nemesfémbe, a lejjebb ereszkedő aranyárat kihasználva éltek az akciós bevásárlás lehetőségével. Azóta azonban az indiai kereslet bezuhanása, valamint a nyugati világban is mérséklődő kereslet a fizikai arany iránt, kivette az erőt az év első két hónapját még jellemző emelkedésből.

Fontos megemlíteni még a dollár és az arany árfolyama között fennálló ellentétes mozgásirányt. Az eurózóna problémái a dollár relatív erősségét okozzák, ami negatív az arany számára. Ugyanakkor az amerikai Fed kommunikációja is erősítette a dollárt az utóbbi időkben azzal, hogy elcsendesítette a spekulációkat egy további pénzügyi expanzióra vonatkozólag a közeli jövőben. Márpedig az ezzel kapcsolatos várakozások a legfontosabb mozgatórugói jelenleg az aranyár alakulásának, ezért is övezte akkora figyelem a Fed múlt héten megtartott Nyíltpiaci Bizottságának ülése utáni kommentárokat. Mivel ezek ezúttal semmi újjal nem szolgáltak a korábbiakhoz képest, a piac flegma közönnyel nyugtázta a monetáris tanácsnak megfelelő szervezet tanácskozását, és a sárga nemesfém árfolyama alig elmozdulva 1 663,50 dolláron/uncia fejezte be Londonban a hetet.

Technikai elemzés - arany

Az arany technikai grafikonja változatlanul tudja tartani magát a pirossal jelölt 3-éves emelkedő trendvonal felett. A rövidtávú momentumot leképező 50-napos mozgóátlag legutóbb a hosszútávú irányt kivetítő 200-napos mozgóátlag alá került, ami negatív jelzésként értékelendő, ugyanakkor a kurzus kilépett az eddigi rövidtávú csökkenő trendcsatornából. Az 1 635 dollárnál húzódó támasz több ízben is eredményesnek bizonyult, de az aktuális viharfelhők levonulásáról csak akkor lehetne beszélni, ha sikerülne 1 680 dollár fölé emelkedni a jegyzéseknek. Ezzel nem csak fontos horizontális ellenállási szintek dőlnének meg, de az 50-napos mozgóátlag is, ami rövidtávon ismét szárnyakat adhatna az árfolyamnak.

Technikai elemzés - ezüst

Az ezüst jegyzése hetek óta követi lakonikus egyszerűséggel annak a trendcsatornának a felső diagonálisát, amelybe egy évvel ezelőtt került az árfolyam. Sok új nincs tehát a nap alatt. Az ezüstár alakulásának merev mintázata jelenleg arról tanúskodik, hogy a piac jócskán megnyugodott, és a rövidtávú spekulatív tényezők mostanra a háttérbe szorultak. Továbbra is a viszonylag moderált volatilitás a jellemző, de a csökkenő trendből való kilépéshez hiányzik az erő. A végtelenségig ez persze nem fog így menni, változatlan felállás mellett legkésőbb néhány hét múlva a hosszútávú emelkedő trenddel találkozna szembe az árfolyam 29 dollár környékén. Ha addig nem, hát akkor el fog dőlni a következő hónapokban meghatározó irány. Mivel már egy ideje az árfolyamsáv erős oldalán tanyázik a kurzus, jelenleg a majdani emelkedés tűnik valószínűbbnek - írja az aranypiac.hu.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Deviza / Áru Még ennél is jóval magasabb üzemanyag-árakat jósolnak a jövő hétre
Privátbankár.hu | 2016. október 1. 16:59
Míg az MTI a mától érvényes adóemelés miatt 339-340 forintos benzint és 345-346 forintos gázolajat jelzett előre, addig a GKI Energia szerint a közeljövőben 345 és 355 is lehet a két fontos üzemanyag ára. Az üzemanyagok ugyanis drágultak valamelyest a világpiacon, főleg a hét második felében.
Deviza / Áru Két kézzel szórja a pénzt a tűzre a kínai jegybank
Privátbankár.hu | 2016. február 7. 12:04
Tovább zuhan a kínai devizatartalék, miután a jegybank rengeteg pénzt éget el a piacon a jüan stabilizálására.
Deviza / Áru Őrülten vették az olajat, de a forint és az OTP is kapós volt
Privátbankár.hu | 2015. június 10. 18:53
Az OTP jól teljesített, a többi magyar részvény már nem annyira. A forint ezúttal erősödni tudott, az euró nem ment tovább. Nap közben három százalékos emelkedésben is volt a kőolaj, de ezután kissé lecsendesedett.
Deviza / Áru Hol van a mi forintunk? Lengyelország jobban teljesít
Privátbankár.hu | 2015. április 24. 16:17
Lehet, hogy mi erősnek érezzük a forintot 300 forint alatti euróárfolyamok mellett, de az-e valójában? A lengyel zloty árfolyamából ítélve nem igazán, sőt, inkább gyenge. A trend ráadásul ebbe az irányba mutat. Nemrég az egy főre jutó GDP-ben is megelőztek minket.
Deviza / Áru De jó, hogy nincs devizahitelünk – végképp megállíthatatlan a frank
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 17:00
Miután a svájci jegybank tovább növelte a negatív kamatozású betétek körét, rég nem látott mértékben esett a svájci frank árfolyama, ám csak fél napig. Sokak szerint az SNB már ellőtte minden puskaporát, semmit sem tud tenni az erősödés megállítására. Az ország drágán megfizet az erős frankért, öt éve először recesszióba süllyedhet.
Deviza / Áru Újból a vas és acél országa lehetünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 15:58
Acélmű épül Miskolcon, a projekt megvalósulásával újraéledhet a nehézipar Diósgyőrben - mondta a Külgazdasági és Külügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Deviza / Áru Tovább adják a forintot: ma is gyengülünk
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 09:34
Megint 301 forintál jár az euró jegyzése, több régiós devizával együtt gyengülünk.
Deviza / Áru Európában is a kőolajért megy a harc - bíróságra citálják a németeket
Privátbankár.hu | 2015. április 23. 07:50
A cseh kormány bírósági úton követeli vissza azt a kőolajat, amelyet Csehország a közelmúltban csődbe jutott német Viktoriagruppe raktáraiban helyezett el.
Deviza / Áru Elhagyta magát a forint - frissítve
Privátbankár.hu | 2015. április 22. 13:54
Az előző két nap komoly erősödése után ma visszaesett a forint, az euró árfolyama 300 körül van ismét.
Deviza / Áru Zseniális devizaügylet, vagy a következő svájci frank bukta?
Fellegi Tamás | 2015. április 21. 16:24
Devizapiaci szereplők egyre gyakrabban emlegetnek egy ügyletet, amiben nagyon bíznak. Sokak szerint biztos pénzt lehet vele keresni kis kockázattal. Ez nem más, mint a török líra vétele az euróval szemben. A januári óriás svájci frank bukta után ezeket az ügyleteket illik óvatosabban kezelni, most megnézzük, itt miről is van szó.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG