4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kína lett a világ egyik csodája az elmúlt 20 évben hatalmas gazdasági növekedésével, ezzel az emberiség közel egyötöde jutott ki a szegénységből. India jókora késéssel kezdte követni, miközben népessége Kínáét közelíti. Van-e esély, hogy az emberiség újabb ötöde lépjen a gazdasági csoda útjára?

Kína után India a második legnépesebb ország a világon, nagyjából 1,3 milliárd lakossal. A népesség még növekvőben van, talán meg is előzi majd Kína 1,4 milliárdját, de utána a számítások szerint a következő évtizedekben már stagnálni fog. Így India most az emberiségnek ugyancsak majdnem egyötödét képviseli, ezért igen lényeges, hogy alakul gazdasága.

A kínai csoda

Kínában tulajdonképpen egy gazdasági csoda zajlott le, ráadásul egypárti irányítás alatt. Ugyan névleg kommunista az uralkodó párt, de elég eszük volt ahhoz, hogy szabadjára engedjék a gazdaságot annyira, hogy a világ iparának színe-java őket válassza termelési hely gyanánt. Így jutottak el a jelenlegi szintre, és lassan az első helyért vívnak Amerikával a világ legnagyobb gazdaságainak versenyében.

Persze mivel Kína lakossága az Amerikainak bő négyszerese, ez nagyjából az amerikai életszínvonal negyedét jelenti, de a korábbiakhoz képest, illetve a fejlődő országok között ez már igen kedvezőnek mondható, ráadásul a növekedésnek még nincs vége. Az eddigi ütem persze már nem tartható, de az előrejelzések szerint még évekig legalább 6 százalékos lesz, ami a stagnáló népességet figyelembe véve ugyanekkora növekedést jelent a jólétben is.

Az új trónkövetelő

India sokkalta hátrébb van, hisz ott csak 10 éve indult erős gazdasági növekedés, miközben az elmúlt évtizedekben óriási nagyobb volt a népességrobbanás. A válság visszavetette a növekedést, de most újra pörög az indiai gazdaság: a növekedés már most is eléri a 6 százalékot, és a becslések szerint jövőre már 7-8 százalék körül lesz, ezzel megelőzve a kínai ütemet. Persze miután alacsony bázisról indulnak, törvényszerű is a helycsere.

Kína gazdasága jelenleg évente 10 ezer milliárd dollárt állít elő, Indiáé viszont csak 2-t. Ha viszont vásárlóerő-paritáson nézzük, már sokkal jobb a helyzet: Kína adata 17,5 ezer milliárd, Indiáé 7,2 milliárd, vagyis így ténylegesen csak két és félszeres különbség van a két ország között. persze ez sem kevés: ha India utol akarná érni Kínát, évtizedekig kéne jóval nagyobb növekedési ütemet produkálnia.

Különbségek

A két gazdaság között lényeges különbségek vannak, ami megmagyarázza, Kína miért jutott ilyen magasra, és India miért csak most húz bele. Kínában az ipar szerepe lett döntő: a fél világ ott gyártatja a legkülönfélébb iparcikkeket, a legtöbb áruféleségnél bele is botlunk a Made in China feliratba. India gazdasága sokkal kevésbé épült eddig az iparra.

Indiában ezzel szemben a szolgáltatási szektor sokkal erősebb: az utóbbi 15 évben évi közel 10 százalékkal bővült, és a munkaerő 57 százalékát foglalkoztatja. Ennek az az oka, hogy a gyarmati múlt nyomán India lakosságának nagy része jól beszél angolul, ezért az IT iparág és a telefonos szolgáltatások, a call centerek Indiába települtek. Közismert, hogy az angol nyelvű fejlett országokban ha valaki felhívja bankját vagy bármilyen szolgáltatót, indiai akcentussal válaszolnak neki a vonal túlsó végén.

A növekedés szerkezete

2012 óta a növekedés szerkezete nem a legegészségesebb. Egy szektor volt, ami kifejezetten gyorsan nőtt, és úgy húzta a gazdaságot: a pénzügy. Nem feltétlenül baj, ha egy országban gyorsan nő a pénzügyi szektor, de ha ezt nem követik hasonló ütemben más ágazatok, akkor óhatatlanul hitelbuborék lesz a vége, ami aztán végül megtöri a gazdaság fejlődését. A pénzügy mellett még az állami költekezés és az infrastrukturális beruházások növekedtek jelentősen, nem kis mértékben a 2014-es választások miatt, amit jelentős választási költekezés előzött meg. Itt meg is mutatkozik a Kínától való eltérés: India a világ legnagyobb demokráciája, ezért óhatatlanul hatnak a választási ciklusok a gazdaságra, míg Kínában ez fel sem merülhet.

A gazdasági növekedés szerkezete tehát nem teljesen egészséges, pontosabban ahhoz nem elég, hogy egy hosszútávú, kínai típusú növekedés és felzárkózás jöjjön létre. Viszont óriási potenciál van mind az iparban, mind az Indiában igen erős és részben export orientált mezőgazdaságban. Ha sikerül a növekedést széles körűvé tenni, akkor reálissá válik a kínai út, a felzárkózás. Az mindenesetre biztató, hogy miközben az un. BRIC országok közül Brazília és Oroszország növekedése megakadt, Indiában erről szó sincs.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kihúz-e minket a csávából Nagy Márton új elképzelése?
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 11:29
A Klasszis Média Lapcsoport állandó szerzője, Bod Péter Ákos volt jegybankelnök, egyetemi tanár, közgazdász a nemzetgazdasági miniszter által jegyzett versenyképességi stratégiát elemzi.
Makro / Külgazdaság Kérdezzen Ön is Medgyessy Pétertől - hétfőn, a Klasszis Klubban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 15:13
Ehhez nem kell mást tennie, mint ingyenesen regisztrálni az április 22-én, hétfőn 15:30 órakor kezdődő eseményre.
Makro / Külgazdaság Kalapozásba fogott az ukrán kormány Washingtonban
Mester Nándor | 2024. április 18. 15:01
A Világbank és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) tavaszi ülését használja fel az ukrán vezetés, hogy megszerezze a gazdaság stabilizálásához szükséges pénzt vagy annak egy részét. Közben amerikai befektetőkkel is tárgyal az újjáépítési projektekről.
Makro / Külgazdaság Rekordmagas szinten a csehországi személyautó-gyártás
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 14:29
Az első negyedévben éves szinten 11,5 százalékkal 394 443 darabra nőtt a személyautó-gyártás Csehországban - közölte a cseh autóipari szövetség csütörtökön Prágában. A közlemény szerint ez az eddigi legmagasabb első negyedévi termelési adat.
Makro / Külgazdaság Fizethetjük majd a gigantikus kamatokat
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 12:33
A meghirdetett mennyiségnél 20 milliárd forinttal nagyobb összegben, 50 milliárd forintért értékesített 3, 5 és 10 éves lejáratú államkötvényeket, emelkedő átlaghozam mellett csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ.
Makro / Külgazdaság A háborúnak van egy eddig nem látott veszélye is
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:57
Környezeti károkat okozhatnak a rossz kondíciójú, biztosítással nem rendelkező, homályos orosz tulajdoni hátterű árnyékflotta tankerei.
Makro / Külgazdaság Szeretne új autót? Itt vannak az európai piac statisztikái!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 11:28
Csökkent a forgalomba helyezett új autók száma márciusban az egy évvel korábbihoz képest az Európai Unióban az európai autógyártók szakmai képviseleti szervezete, az ACEA honlapjára csütörtökön fölkerült adatok szerint.
Makro / Külgazdaság Újabb inflációs adatok érkeztek, nézze csak!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 10:38
Az OECD-országokban februárban átlagosan 5,7 százalék volt az éves infláció, míg az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított maginfláció 6,4 százalékra csökkent.
Makro / Külgazdaság Itt van V. Naszályi Márta válasza a Várnegyed fideszes kerületi lapjára
Kormos Olga | 2024. április 18. 08:11
Budapest I. kerületében már jóval az önkormányzati választások kampányhajrája előtt dúlt a harc. A Várnegyed irányításáért már most négyen jelezték indulásukat, miközben V. Naszályi Márta, a Budavári Önkormányzat polgármestere úgy döntött: a kormánypárt kezébe került kerületi lap ellenében saját hírlevelet indít, és feljelenti Sára Botond főispánt. Sorozatunkban a június 9-i önkormányzati választások legérdekesebbnek ígérkező összecsapásait mutatjuk be.
Makro / Külgazdaság Vigyázat! Hatalmas benzinár-emelés közeleg
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 10:17
A 95-ös oktánszámú üzemanyag bruttó 7 forinttal kerül többe péntektől, a gázolaj ára viszont 6 forinttal csökken, így utóbbi lesz már olcsóbb.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG