4p
Az amerikai elnök konfrontációs pályára állt Iránnal szemben. Washington attól tart, hogy ha nem mutat katonai erőt a térségben, akkor Kína, mint a legfőbb globális riválisa fogja betölteni az űrt a Közel-Keleten. Donald Trump a tegnap lezárult szaúd-arábiai látogatásán 110 milliárdos fegyverszállításról írt alá megállapodást, összesen pedig 10 év alatt 350 milliárdról szólnak a hírek.
(MTI/EPA/Szaúdi Sajtóügynökség)

Ezen túlmenően a Saudi Aramco energia-óriás 50 milliárdos amerikai szerződésről számolt be, a helyi állami vagyonalap pedig 65 milliárdot bízna külföldi vagyonkezelőkre, ebből az amerikai Blackstone 20 milliárdos részt fog kapni.

Konfrontációs pálya

Trump vasárnapi beszéde az Öböl-menti arab államok uralkodói előtt a térség további militarizációját vetítette előre, azon belül pedig egy konfrontációs kurzust Iránnal szemben. Groteszk módon a beszédet állítólag az a Stephen Miller ideológus írta, aki kidolgozta Trump elképesztő vihart kavaró elnöki utasítását is hét muszlim állam polgárainak beutazási tilalmáról az Egyesült Államokba. Trump beszéde egyébiránt rendkívül hasonlított Obama nyolc évvel ezelőtti korszakos beszédére, amelyben a Közel-Kelettel egy új korszak kezdetét hirdette meg. De amíg Obama beszédében az iraki beavatkozás okozta traumát próbálta orvosolni, addig Trump világossá tette, hogy kormányzata szakít a 2015-ös iráni nukleáris megállapodás utáni konszolidációval.

Trump beszédében Iránt a terrorizmus legfőbb állami szponzoraként írta le, amely „biztos búvóhelyet, pénzügyi támogatást nyújt a terroristáknak”, egyben „fűti a felekezeti konfliktust és terrort”. Nos, józanul mérlegelve, ezeket a vádakat akár szaúdi vendéglátóinak is címezhette volna, különös tekintettel a szomszédos Jemenben zajló vérengzésre.

A szaúdi közállapotokat egyébként jól mutatja, hogy a többségében siíták által lakott keleti tartományban a biztonsági szervek Trump látogatása előtt egy héttel már lezárták Avamija városát, megelőzendő bármifajta rendbontást.

Kína árnya

Washington óriási fegyverszállítása Rijád számára nem csak a megbolydult Közel-Kelet számára hordoz üzenetet. Éppen Trump látogatása előtt jelent meg egy befolyásos washingtoni biztonságpolitikai agytröszt (Center for Strategic and International Studies) tanulmánya Anthony Cordesman tollából, aki egyben a Pentagon munkatársa is.  Cordesman arra figyelmeztet tanulmányában, hogy „ha az Egyesült Államok nem mutat katonai erőt a térségben”, akkor Kína, mint a legfőbb globális riválisa fogja betölteni ezt az űrt.

Káncz Csaba

A szerző szerint „Kína lehet, hogy még nem kész arra, hogy ezt a szerepet betöltse, de az egész Dél-Kínai tengeri válság jelentéktelen ahhoz képest, ha Kína de facto az Öböl-menti arab államok biztonságát kezdené garantálni.”

Cordesman szerint ez az amerikai befolyás drámai visszaszorulásával járna Ázsiában, míg Kína befolyása Japánra és Dél-Koreára erősen megnövekedne. A kutató szerint ez egyben a Kína és India közötti geopolitikai feszültség felizzásával is járna, amely egyben erőteljesen befolyásolná az erőegyensúlyt Dél-Ázsiában és az Indiai Óceánon.

Irán nem vette félvállról Trump vádjait és külügyminisztere, Mohamed Zarif azt ajánlotta az amerikai elnöknek, hogy szaúdi szövetségesével inkább egy újabb szeptember 11-i terrortámadást elkerülését vitassa meg. Mint ismeretes, a 2001 szeptemberi New York-i támadás 19 terroristája közül 15-en szaúdi állampolgárok voltak. Idén márciusban a terrortámadásban elhunyt 850 áldozat családja beperelte a szaúdi kormányt, azzal vádolva, hogy anyagi és pénzügyi támogatást nyújtott éveken keresztül annak a terror-szervezetnek, amely végrehajtotta a támadást.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A város, ahol bárki nyer, mindig elmarad a felvirágzás
Vég Márton | 2024. április 16. 07:07
A közlekedés romokban, rossz a közbiztonság, nagyobb beruházásról nem hallani. A lakosság pedig egyre fogy. Új polgármestert keres a megyeszékhely.
Makro / Külgazdaság Enyhült a német ipar ellátási hiánya
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 17:06
Csaknem a Covid előti szintre jutott vissza.
Makro / Külgazdaság Még nagyobb megszorítás jöhet a választások után?
Vég Márton | 2024. április 15. 15:01
Varga Mihály pénzügyminiszter 675 milliárd forintnyi állami beruházás elhalasztását jelentette be a legutóbbi Kormányinfón. Ekkora költségvetési kiigazítás elég vagy még várható egy újabb csomag? Ezekről a témákról beszélt újságírónk, Vég Márton a Trend FM hétfő reggeli műsorában.
Makro / Külgazdaság Bombaként robbanhat Magyar Péter pártja júniusban - elképesztő eredményt hozott a szavazás
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 14:44
Ez alapján nem az a kérdés, hogy szerez-e európai parlamenti helyet a TISZA Párt, hanem az, hogy Fideszt meg tudja-e verni.
Makro / Külgazdaság Ízekre szedte Magyar Péter Ukrajnával kapcsolatos álláspontját Rácz András
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 11:13
A kormánypropaganda szólamai köszöntek vissza Magyar Péter szájából, de ki lehet javítani a tévedéseket.
Makro / Külgazdaság Európa napelemgyártó kapacitásainak 10 százaléka kivándorol
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 10:51
A német Meyer Burger bezárja üzemét Freibergben miután a kormányzati támogatás későn érkezett. Az Európai Unió elveszti napelemiparát a támogatási versenyben?
Makro / Külgazdaság Szerdától megint jobb lesz csukott szemmel tankolni
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 10:14
Nem lefele mozdulnak az árak.
Makro / Külgazdaság Valóban lassul az élelmiszerek drágulása, de mennyi ebben a kormány szerepe?
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 09:57
Az elmúlt hónapokban mért lassuló infláció sikerét Nagy Márton gazdasági miniszter rendre a kormány tevékenységének tudja be, miközben a szakértők szerint más a helyzet.
Makro / Külgazdaság Mégis kinek kéne kifizetnie a klímaváltozás okozta károkat?
Kollár Dóra | 2024. április 14. 17:37
Mostanra nem lehet az éghajlatváltozást figyelmen kívül hagyni, hiszen például a Csendes-óceán alacsonyan fekvő területein mindennapi valósággá vált – arra azonban már kevesebben gondolnak, hogy a világ ingatlanjainak jelentős százalékát fenyegeti, akár ott is, ahol nem is gondolnánk rá.
Makro / Külgazdaság Német autóipari cégek ellenzik az uniós védővámokat Kínával szemben
Privátbankár.hu | 2024. április 13. 12:15
A VDA szerint a technológiai együttműködés akadályozásával mindkét félnek ártanának.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG