4p
Az ember hajlamos azt hinni, hogy katasztrófa csak valaki mással történhet meg – aztán egy váratlan pillanatban bárkit elüthet a busz, vagy vihet el egy szívroham. A trauma önmagában is próbára teszi a családokat, száz magyar családból azonban négynél további viták követik a halálesetet – ki örökli a családi vagyont? Végrendelet híján ugyanis jönnek a végeláthatatlan viták és pereskedések.

Meglehetősen siralmas képet festenek a hazai végrendelkezési szokások, a Trend International Market Research Kft. októberi felmérése szerint százból mindössze négy magyarnak van végrendelete, a 30 és 65 év közötti korosztálynak pedig csupán harmada tervez írni egyet. A fiatalok bohósága itt nem játszik közre (noha közjegyző előtt már 14 éven felüli kiskorú is írhatna végrendeletet): meglepő módon az idősebb korosztály az, aki egyre inkább szükségtelennek érzi a végrendelkezést, ezt közölte a kutatást készítő 4Life Direct a Privátbankár.hu-val.

Az, hogy mennyit keresünk, nagyban befolyásolja a végrendelkezési kedvet, a legalacsonyabb bevételű (E ESOMAR státusz) családok mindössze 28 százaléka érzi lényegesnek a végrendelet írását, míg a jobb anyagi helyzetben lévő válaszadók nagyjából azonos arányban (37-41 százalék) tartják fontosnak rögzíteni a végakaratukat. Az sem mindegy, hogy kire hagyjuk az ingóságainkat, erre nem csak családtagot, hanem jótékony szervezetet vagy egyházat is megjelölhetünk. A válaszadók közel felénél az utóbbi kettő szóba sem jöhet, ők kizárólag a gyerekeikre hagyományoznák a vagyonukat, 26 százalék gyerekeket támogató szervezetet, 17 százalék állatmenhelyeket támogatna. Az időseket és a fogyatékkal élő személyeket segítő szervezeteket 12-12 százalék támogatná.

Miért olyan fontos végrendelkezni?

Mi történik, ha nincs gyerekünk? Örökölhet-e a szülő, vagy mindent visz az állam? A témával kapcsolatban korábban itt írtunk bővebben. >>>

Sokkal több múlik azon, hogy rászánjuk-e még életünkben  az időt a végrendelkezésre, mint gondolnánk: egy jól megírt, alakilag is megfelelő végrendelettel például elkerülhetőek az örökösödés kapcsán felmerülő családi bonyodalmak, valamint gyorsíthatja a hagyatéki eljárást is, ami a család dolgát könnyíti meg. Másrészt ez az egyetlen módja annak, hogy szabadon, ne a törvényes öröklés szabályait követve döntsünk a vagyonunkról, így egy kedves barát vagy egy távoli rokon, esetleg jótékony szervezet is bevonható az örökösödésbe, nem csak a leszármazottaink. Ha pedig nincs törvényes örökösünk, úgy megakadályozhatjuk vele, hogy vagyonunk az államra szálljon.

Na jó, de nem bonyolult?

Valójában sokkal egyszerűbb, mint gondolnánk, ráadásul csak néhány alaki szabályt kell betartani, hogy érvényes végrendeletet írjunk. Először is, fel kell tüntetni, hogy a dokumentum egy végrendelet, és tartalmaznia kell a vagyoni rendelkezést kell tartalmaznia, valamint szerepeltetnie kell a végrendelkező adatait, az örökös(ök) személyét és az öröklés tárgyát.

A végrendelet csak aláírva érvényes, ha több oldalból áll, akkor azokat számozni kell és a keltezésnek is egyértelműnek kell lennie. A saját kezűleg írt és aláírt végrendelet készítése esetén tanúk közreműködésére sincs szükség, amennyiben azonban nem magunk készítjük, akkor két tanú vagy közjegyző jelenléte szükséges. Amennyiben meggondolnánk magunkat a későbbiekben, a végrendelet bármikor korlátozás nélkül módosítható, csak a dátumozásra kell ügyelni ebben az esetben.

Beindult a hagyatéki tárgyalás, az örökségem a tét - mit tegyek?

Hogyan zajlik egy hagyatéki eljárás? Fel kell készülnöm az öröklésre? Milyen jogaim és lehetőségeim vannak? Mire figyeljek oda különösen és hogyan mérik fel a vagyont? A hagyatéki sorozatunk utolsó részében Dr. Máté Viktorral folytatjuk a beszélgetést. >>>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Nagyon sok hitelt kellett felvenniük a magyar családoknak, a bankok is megmozdultak
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 07:38
Történelmi magasságokban járt januárban a személyi kölcsönökben felvett összeg, lassan azért ezen a piacon is csökkennek a kamatok, de nem minden pénzintézetnél.
Személyes pénzügyek A vagyonunk biztos a családtagjainkhoz kerül, ha történik velünk valami? A Klasszis Klubban kiderül
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 08:11
Bizalmi vagyonkezelés vagy vagyonkezelő alapítvány, netán private banking? Szerencsére ma már szélesebb palettáról választhatnak azok, akik azt szeretnék, hogy haláluk esetén se vesszen el a vagyonuk, ahhoz mindenekelőtt a családtagjaik maradéktalanul hozzájussanak. Lapcsoportunk ma 17 órakor kezdődő Klasszis Klub Live! rendezvényének második panelbeszélgetésén e témát járjuk körbe meghívott szakértőinkkel. Regisztráljon és jöjjön! 
Személyes pénzügyek Adókedvezményt kellene adni azoknak a cégeknek, amelyek támogatják munkavállalóik hosszútávú megtakarításait
Privátbankár.hu | 2024. március 25. 13:54
A modern társadalmakban a magyar gyakorlattal ellentétben a nyugdíjrendszer legalább három lábon áll. A felelősséget ennek az ellátásnak a működtetéséért az állam, a munkaadó és a munkavállaló együtt vállalja. Ide kellene eljutni. Jelenleg itthon a munkáltatói nyugdíjpillér teljesen hiányzik. A Nyugdíjszerviz legutóbbi adásában Dr. Farkas András a Nyugdíjguru News szerkesztője, alapítója, Karácsony Mihály, a nyugdíjas parlament elnöke és Dr. Horváth Zsófia az MBH Gondoskodás Nyugdíjpénztár üzletfejlesztési vezetője elemezte a magyar nyugdíjrendszer sajátosságait.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! - 2024 tavasz, 2. forduló 1. nap
Privátbankár.hu | 2024. március 25. 07:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny 2. fordulója a Veszprém, Tolna, Vas, Fejér és Pest vármegyei csapatoknak!
Személyes pénzügyek Akár 7 milliót is bukhatunk egy rosszul kiválasztott hitelen
Privátbankár.hu | 2024. március 12. 10:09
Mutatjuk, mennyit kell most fizetni havonta egy lakáshitelért, hatalmas különbségek vannak. És nem mindenkinek ugyanaz a bank adhatja a legjobb ajánlatot.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! 2024 tavasz - 1. forduló
Privátbankár.hu | 2024. március 12. 07:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! 2024 tavaszi diákverseny 1. fordulója a gimnáziumok diákjainak!
Személyes pénzügyek Mennyit ér egy Kossuth-fotó?
Kenessei András | 2024. március 9. 18:26
Ezt a kérdést igazán nem könnyű megválaszolni, hiszen nagyon sok, előzetes feltétele van. Csak néhány, kisegítő kérdést tegyünk fel hozzá! Milyen fotó? Mikor készült? Ki fotózta? Milyen állapotban van (mármint a kép)? Hol és hogyan lehet hozzáférni? És így tovább. Úgyhogy mindenekelőtt adjuk meg a választ könnyítő információt: ez a fotó árverési anyag, az antikvarium.hu 21. online árverésén volt hozzáférhető 222 további tétel társaságában. E tételek kivétel nélkül dedikált könyvek, kéziratok és fényképek voltak, és kivétel nélkül elkeltek.
Személyes pénzügyek Rövid távon megelőzték a bankbetétek az állampapírokat
Privátbankár.hu | 2024. március 8. 10:14
Az állampapírok korábban legyőzhetetelen befektetési formának tűntek. Azonban a csökkenő infláció alaposan átrendezte a viszonyokat.
Személyes pénzügyek Jobban keresik a magasabb összegű lakástakarékokat
Privátbankár.hu | 2024. március 7. 17:16
Az ügyfelek több mint 61 százaléka a lehető legmagasabb összegben, vagyis havi 50 ezer forintos konstrukcióval indít lakástakarékot az Online Navigátor Kft. adatai szerint, akik az általuk közvetített Erste lakástakarék szerződések megoszlását mutatja be.
Személyes pénzügyek Sérül az Alaptörvényben biztosított szociális biztonsághoz való jog
Privátbankár.hu | 2024. március 7. 11:02
A csökkenő népességszám és a társadalom idősödése miatt egyre nagyobb terhet jelent az aktív korú lakosságnak az időskori ellátórendszer fenntartása. Míg 1980-ban 20,9 százalék, addig 2022-ben már 31,7 százalék volt az időskorú népesség aktív korú népességhez viszonyított aránya. Folytatódik laptársunk, szintén a Klasszis Média Lapcsoporthoz tartozó Piac&Profit, valamint az Oltalom Rádió közös műsora, a Nyugdíjszerviz Dr. Farkas Andrással és Karácsony Mihállyal. Magyarország első szolgáltató podcastja, ahol minden érintett választ kaphat kérdéseire. Egy műsor, amelynek témái előbb-utóbb minden családban előkerülnek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG