3p
Az Oroszországgal szembeni szankciók ellenére virágzik az amerikai-orosz kereskedelem - írta legfrissebb számában a Der Spiegel.

A német hetilap információi szerint miközben a szankciók az európai cégek számára nagy problémákat okoznak, egyes amerikai versenytársaik továbbra is jó üzleteket csinálnak orosz partnereikkel.

Putyin éket ver Amerika és Európa közé

A Der Spiegel orosz statisztikai adatokat ismertetett, amelyek szerint az amerikai-orosz árucsere 2014-ben 5,6 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, így 29,2 milliárd dollárt tett ki. Ezzel szemben az Európai Unió tagállamai és Oroszország közötti kereskedelem 9,7 százalékkal csökkent, 377,3 milliárd euró volt.

A lap felidézte, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök egy tavaly decemberi beszédében orosz statisztikai adatokat ismertetve rámutatott, hogy miközben az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelem jelentősen bővül, a Németországgal folytatott kereskedelmi forgalom csökken. A lap szerint Putyin az eltérő irányú folyamatokról szóló adatok révén megpróbál "éket verni Amerikai és Európa" közé, tudva, hogy nem egy uniós tagország, köztük Görögország, Szlovákia, Ausztria és Magyarország szkeptikusan viszonyul a szankciókhoz, és sok német gazdasági vezető is kételkedik azok értelmében és sikerében.

Amerika jól jár    

Frank Schauff, a több száz Oroszországban tevékenykedő európai vállalatot összefogó Association of European Businesses (AEB) üzleti érdekképviseleti szervezet ügyvezetője a Der Spiegelnek elmondta, hogy "az amerikaiak erős nyomást gyakoroltak Európára, hogy kemény szankciókat vezessenek be" Oroszország ellen, ők viszont bővítették az Oroszországgal folytatott kereskedelmüket, ami "figyelemre méltó".

Az európaiak azzal vigasztalják magukat, hogy részesedésük az orosz külkereskedelemben még mindig majdnem 50 százalékos. Az Egyesült Államok részaránya viszont csupán 3,7 százalék, és "Washingtonnak ezért könnyebb szankciókat kivetni" - mondta Frank Schauff.

Az üzlet azért üzlet

A lap hozzátette, hogy amikor az amerikai gazdaságnak fontos ügyről van szó, akkor "a nyugati szuperhatalom szünetelteti az Oroszországgal folytatott új hidegháborút". Így például a Boeing amerikai repülőgépgyártó vállalat az Avisma nevű orosz titántermelő cégtől szerzi be a futóművekhez és a hidraulikus berendezésekhez szükséges alapanyag 40 százalékát, és Moszkvában 1200 mérnököt foglalkoztató fejlesztési központot üzemeltet, az Orbital Science nevű amerikai társaság pedig januárban milliárd dolláros nagyságrendű szerződést kötött az Energomasch nevű, hajtóműveket gyártó orosz céggel arról, hogy hajtóművet vásárol 60 darab Antares típusú amerikai hordozórakétához.

Mindeközben a német cégek "kettős nyomás" alá kerültek: egyrészt küzdenek az Oroszország elleni uniós szankciók hatásaival, másrészt annak következményeivel, hogy a Kreml meghirdette a "Go-East" (irány Keletre!) stratégiát - írta a Der Spiegel. A lap szerint így a németek egyszerre figyelhetik meg az "ázsiai és amerikai konszernek győzelmi menetét" Oroszországban.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vállalatok A Mol-részvényesek osztaléka is csúszik
Privátbankár.hu | 2020. március 24. 09:58
A rendkívüli helyzetre és a jogszabályi kötelezettségekre hivatkozva ugyanis a tőzsdei társaság nem tartja meg az április 16-ára meghirdetett éves közgyűlését. 
Vállalatok Napi 25 ezer orvosi maszk gyártását kezdi meg egy pécsi lakástextil üzem
Privátbankár.hu | 2020. március 18. 13:59
A napokban érkezhet meg Litvániából az az orvosi textil alapanyag szállítmány, melyből összesen 400 ezer egészségügyi maszkot gyárt majd le a Rovitex Hungária Kft.
Vállalatok Hétfőtől elkezdődik a magyarországi vonatok teljes fertőtlenítése
Privátbankár.hu | 2020. március 15. 14:36
Teljes fertőtlenítést vezet be a MÁV a vasúti és HÉV-szerelvényeken a koronavírus-járvány elleni védekezés részeként - mondta a MÁV Zrt. elnök-vezérigazgatója. Elindult az első emeletes KISS motorvonat a Budapest-Cegléd vonalon.
Vállalatok Nyolc magyar cég került fel a kistigrisek listájára
Privátbankár.hu | 2020. március 8. 17:06
A Financial Times FT1000 néven már a negyedik évben jelentette meg listáját Európa leggyorsabban növekvő társaságairól.
Vállalatok Óriási pénzt kap a Huawei konkurense
Privátbankár.hu | 2020. március 6. 13:48
Félmilliárd eurós hitellel fejleszt 5G technológiát a Nokia. Korábban felmerült az is, hogy amerikaiak vennék meg, hogy erősebb legyen a Huawei vetélytársa.
Vállalatok Nemzetközi légikikötő, vagy kisrepülőgépek fogadására alkalmas hely lesz a fehérvári reptér?
Privátbankár.hu | 2020. március 4. 12:10
Úgy tűnik, hogy részben meghallgatásra talált a székesfehérvári önkormányzat igénye, és kormányzati segítséggel megkezdődik a város repterének régóta tervezett fejlesztése.
Vállalatok Meghalt Jack Welch
Privátbankár.hu | 2020. március 2. 18:53
A General Electric legendás vezére újraértelmezte a vállalatvezetést.
Vállalatok Hogyan kezeld és ne kezeld a munkavállaló jelöltjeidet
Privátbankár.hu | 2020. január 11. 11:36
Manapság se a munkaválalóknak, se a munkaadóknak nincsen könnyű dolguk. Mivel gyökeresen megváltoztak a viszonyok az álláskeresésben és a foglalkoztatásban, így ezekhez kell alkalmazkodnia annak a vállalatnak, ami fent szeretne maradni. Lássuk, hogy milyen fontos dolgokra kell figyelni, amikor interjúztatunk.
Vállalatok Több mint 23 milliárdot érhet a Takarék-ingatlanvagyon
Csabai Károly | 2019. december 23. 17:11
Ilyen értéken apportálta ugyanis azokat abba a társaságba, amelyet néhány hónapja azért alapított, hogy a Takarékbank által használt banküzemi ingatlanokat kezelje.
Vállalatok A cégeknek a járművek tulajdonlása egyszerűen nem gazdaságos
Privátbankár.hu | 2019. december 16. 13:36
Ha egy vállalkozás járműbeszerzésben gondolkodik, akkor a tartósbérleti konstrukció az egyik legjobb megoldás. A költségek kiszámíthatók és jól tervezhetők, egy, az év elején hatályba lépett jogszabályi változás révén pedig a konstrukció adóterhelése kedvezőbb lett, mondta el Penz Tamás, a Merkantil Bérlet Kft. ügyvezetője.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG