4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bármennyire is jól átgondolt, tízmilliók által használt rendszer, az Airbnb-nél sem vagyunk teljesen biztonságban a csalóktól. A leggyakoribb, hogy e-mailben akarnak veled kommunikálni és átutalással kérik a pénzt, de az is előfordul, hogy csak a foglalás visszamondására vesznek rá, és zsebre teszik az ár egy részét.

Ahol sok pénz forog és sok ember, általában sok a csaló is, úgy látszik, az Airbnb-n sincs ez másként. Eleve nem árt gyanút fogni, ha gyanúsan olcsó egy az ajánlat (centrumban, mégis külvárosi árakon), a csalók esetleg annyira fifikásak, hogy ehhez valami hihető magyarázatot is kitalálnak. Például rosszak a matracrugók, azért ilyen olcsó, vagy néha macska koszol a lakásban. Aztán a csalók kellemetlen helyzetbe vagy időzavarba igyekeznek hozni az utazót, így nem árt itt is tartalékokkal, ráhagyásokkal nekiindulni a nyaralásnak.

A The Huftington Post olyan esetekről számol be, amikor Airbnb oldala helyett egy ahhoz nagyon hasonló oldalra irányítanak, természetesen a pénzed sem oda megy, ahová kellene. Az átirányítás a valódi Airbnb szálláshirdetései alapján történik, az ott elhelyezett e-mail-címre írva, a válaszlevelet használva jutottak rossz helyre a felhasználók. (Hasonló módszereket sok más webes szolgáltatás, bankolás, vásárlás esetén használnak a csalók, mindig érdemes figyelni arra, hol járunk valójában.)

Sohase utalj

Egy másik módszer során nem irányítják ugyan másik oldalra a turistát, de hivatalosnak látszó e-mailben kérik a pénz átutalását valamely bankszámlára. Az Airbnb persze nem vállal felelősséget a rendszerén kívüli fizetésekért, sőt külön felhívja az ilyen jellegű csalásokra a figyelmet. (Magyar nyelvű leírás itt.) „Sohase fizess az Airbnb-ért átutalással, az mindig csalás” – írja erről a Gizmodo.com is, miközben rengeteg esetet felsorol.

Egészen ártatlannak és legálisnak tűnő esetek is vannak. Az Airbnb-n kiválasztottad és lefoglaltad a szállást, a bankod zárolta a kártyaszámládon a díjakat. Aztán a vendéglátótól jön egy üzenet, hogy „ó, hát visszajött a főbérlő/albérlő/nagymamám, és összedőlt a konyha, sajnos le kell mondanom, bocsi, remélem nagyon szép szállást találtok majd magatoknak, puszi”.

Ha lemondod, vesztesz, ha nem, akkor is?

Remek, hát foglaljunk egy másik szállást, de mi van a zárolt pénzzel? Ha valaki nem figyel oda és van pénz a számláján, esetleg odáig is juthat, hogy mégis levonják tőle, ha egyik fél sem törli a foglalást. Ha viszont a vendég mondja le, akkor az Airbnb díja egyáltalán nem jár vissza, a szálláskiadónak járó díjnak meg csak egy része (szállásadótól függ, de „szigorú” visszatérítés esetén pl. csak 50 százaléka, és függ a lemondás időpontjától is).

Tehát a játék lényege, hogy ha a járatlan ügyfél véletlenül vagy a vendéglátó biztatására önként visszamondja a szállást, a pénze egy részét, jellemzően felét akkor is megkapja a szállásadó. Ilyenkor meg kell kérni a szálláskiadót, hogy ugyan már akkor hivatalosan is mondja vissza a foglalást. Csalásra utal, ha erre az a hazug válasz érkezik, hogy „neked kell törölnöd a foglalást, és akkor visszakapod”, mert ilyenkor ugrik az említett kaució.

Nem éppen egy last minute

Ha a szállásadó nem hajlandó sztornírozni, akkor az Airbnb segítő rendszerében van egy erre szolgáló menüpont, és a kiadó kap egy felszólítást, hogy mondja vissza a foglalást, amire van 48 órája. Utána visszakaphatjuk a pénzünket, de ha kevés az időnk, és nincs több pénzünk eközben másik szállást foglalni, akkor ezzel együtt is eléggé nagy bajba kerülhetünk. Úgy látszik, kockázatos az Airbnb-rendszerrel „last minute”-jelleggel utakat foglalni.

Rongálások és lopások

Valaki nagyon berághatott egyszer az Airbnb-re, ezért egy külön oldalt is létrehozott az azzal kapcsolatos panaszok, „cenzúrázatlan beszámolók” közzétételére. Az egyik, július 17-i történet szerint például valakit távozása után a vendéglátó megvádolt különböző berendezési tárgyak tönkretételével és eltulajdonításával, és 1000 kanadai dollárt követelt tőle. Állításuk szerint bizonyították, hogy hazudott, az Airbnb hosszas vita után mégis kifizettette velük a követelt összeg felét. Másutt arról panaszkodnak, hogy meglopták őket a szálláson, és sem az Airbnb, sem a szállásadó nem segített.

Ugyanezen oldal kezdőlapján egyébként angolul azt is felsorolják, egyes helyzetekben, például a lakók által okozott károk esetén mennyire kiszolgáltatott a szállásadó, és azt is, mennyire pórul járhat a szállást igénybe vevő utazó, és még sok más problémát.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Így született meg Magyarország legnagyobb irodaportfóliója
Natív tartalom | 2024. április 25. 12:58
Az elmúlt évek legfontosabb ingatlanpiaci eseményei között említhetjük a CPI Hungary vállalatfelvásárlásait, amelynek eredményeképpen jelenleg a cég összesen 603 500 négyzetméternyi kereskedelmi területet kezel, többek között a legnagyobb budapesti irodaportfólióval rendelkezik. A cég sajtóanyagában kiemeli: kihasználtságuk 93 százalékot tesz ki, továbbá felhívják rá a figyelmet, hogy aktívan támogatják a teljes szektor fenntarthatósági szemléletének formálását.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Aszófő és Akali lenyomta Zánkát és Révfülöpöt
Mester Nándor | 2024. április 24. 18:52
A Balaton északi partjának középső részén mintha megállt volna az idő. Alig van ingatlanforgalom, az árak is befagytak, mert a tulajdonosok nem nagyon akarnak engedni. A drágasági versenyt egyelőre Aszófő nyeri, de ott liheg a nyakán Balatonszepezd és kicsit lemaradva a Badacsony alja – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Megrohamozhatják a bankokat?
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 09:08
Bár a jegybanki alapkamat újra csökkent, nem éri meg tovább várni annak, aki lakáshitel-felvételben gondolkodik, a mostani kamatszinteknél alacsonyabb kamatok nem várhatóak az év hátralévő részében – véli Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. 
Ingatlan Még több lett az üres irodaterület Budapesten 
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:38
Idén az első negyedévben folytatódott a hónapok óta tartó lejtmenet az irodapiacon: kevés új terület készült el, miközben újra nőtt a kihasználatlanság.
Ingatlan Közel felére esett vissza a lakásépítési kedv a szomszédunkban
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 13:18
Az első két hónapban, a nyers adatok alapján, 41,2 százalékkal csökkent Romániában a lakásépítés volumene éves összevetésben - közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Kádár-kocka küzd a luxusnyaralóval a Tisza-tónál
Mester Nándor | 2024. április 17. 18:47
Idén várhatóan tovább növekszik a Tisza-tó népszerűsége. Az ok igen prózai: még mindig jóval olcsóbb, mint a Balaton vagy a Velencei-tó környéke, egy-két ottani kistelepülésen használható a Falusi CSOK és ha nyaralót keres valaki, akkor javuló és bővülő szabadidős és kiskereskedelmi szolgáltatásokra számíthat. Az ingatlankínálat egyre színesebb, már a luxus is megjelent – derül ki sorozatunk mostani részéből.
Ingatlan Mi az a hatalmas, ami a Duna Plaza mögött épül?
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 07:49
A Futureal Csoport kezd egy óriásberuházást. 
Ingatlan Nagy biznisz a magánkollégium és a közösségi társasház, de nem nálunk
Privátbankár.hu | 2024. április 13. 13:55
Más régiós országokban érdemesebb kiadásra lakóingatlant építeni, mint Magyarországon. Leginkább az adózás miatt.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? A Velencei-tónál lassan beérik az árak a pesti agglomeráció átlagát
Mester Nándor | 2024. április 10. 19:10
Lapunk az elmúlt években többször is írt arról, hogy a főváros agglomerációja gyakorlatilag elért a Velencei-tóig. Azzal a különbséggel, hogy sokáig a Budapestet ölelő településgyűrű árai jóval magasabbak voltak. Mára ez a különbség erősen csökkent, főleg azért, mert annyira megugrott a kereslet a Balaton kis testvére körül, hogy az fölvitte az árakat, bár a használt lakások-házak ára még mindig nem érte el a budapesti agglomeráció legdrágább részein tapassztalható szintet. 
Ingatlan Nagy dobás a budapesti irodapiacon
Privátbankár.hu | 2024. április 10. 14:01
Szinte egy teljes épületet kibérelt a Wizz Air a pesti Dunaparton.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG