5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A héten a benzin a mediterrán piacon 1,5 százalékkal drágult, a gázolaj ára is nőtt mintegy 0,5 százalékkal. A forint árfolyama hajszálnyit erősödött a dollárhoz képest. Mit jelent mindez a hazai autósokra nézve azután, hogy a héten már így is kaptak 5-5 forintos áremelést? A GKI Energiakutató most is közreadta heti üzemanyagár-becslését.
A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Az árdöntések azonban számos más, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek, A piaci változások regisztrálását több cég (pl. Bloomberg, Platts, Reuters) végzi, az árjegyzések között esetenként nagyobb eltérés is lehet. A GKI Energiakutató Kft. a Reuters árjegyzései alapján végzi el az árváltozás előrejelzéséhez tartozó számításokat.

A Brent spot kőolaj ára a héten 47-50 dollár között ingadozott, heti átlagban csak 10 centtel, 0,1%-kal nőtt az ár. A spot olajár csak csütörtökön és pénteken haladta meg az előző heti átlagos árszintet. Az áremelkedés és az -ingadozás továbbra is az OPEC  tagországok és néhány más olajexportáló ország tervezett szeptember végi találkozójának várható hatása indult el. A héten több esemény is az áremelkedés felé hajtotta az árat. Ezek közül a legjelentősebb és hosszabb távon is hatást gyakorló esemény volt az amerikai Fed elnökének beszéde a várható kamatemelésről. Emellett a tőzsdei pénzügyi befektetők újabb hatalmas hullámot indítottak el az olaj határidős kereskedésében, amely felfelé hajtotta az árakat.

Jemenből tüzet nyitottak egy szaúdi olajipari létesítményre, valamint a Hormuzi-szorosnál tartózkodó amerikai és iráni hadihajók között villongás támadt. Ezen hírek bejelentésének hatására azonnal felfelé indult az olajár. Ugyan a szaúdi olajminiszter egy interjújában mérsékelni akarta az algériai találkozóval kapcsolatos megegyezési reményeket,  de ennek semmilyen hatása nem volt az árakra, sőt az sem, hogy Irán bejelentette, hogy támogatja az OPEC-országok találkozóját, de csak akkor, ha a tagországok elismerik a jogát, hogy kitermelését az embargó előtti szintre emelje. Elemzők rámutatnak, hogy a legtöbb OPEC-ország és más olajtermelő országok kitermelése történelmi csúcson van, vagy dinamikusan növekszik, ezért egy termelési szint befagyasztás nem sokat eredményezne a hatalmas készletszintek leapasztásában. Az olajárat az sem mérsékelte, hogy a heti jelentés szerint emelkedtek az amerikai kőolaj- és feldolgozott termék készletek. Ezzel szemben áremelkedést okozott a heti bejelentés, hogy nem változott az amerikai kőolajfúrások száma ezen a héten.

Az egy hónapos határidős Brent olajár heti átlaga 30 centtel, 0,5 százalékkal csökkent ezen a héten. A hosszabb határidőkre vonatkozó olajárak szerint az idei év utolsó negyedévében az olajár meghaladja az 50 dollárt, így talán nem kerül sor a hazai jövedéki adó emelésére 2017 januárjától. Az 1 hónapos határidős amerikai WTI és a Brent heti átlagára közötti átlagos különbség ezen a héten gyakorlatilag nem változott. Európában a benzinexport lehetőségei ezen a héten még megmaradtak, sőt a földközi-tengeri térségben is a finomítói felújítások miatt megnőtt a kereslet. Folytatódott az európai dízel- és tüzelőolaj-export is, emiatt csökkenhettek az európai dízelkészletek. Kereskedők és elemzők hangsúlyozzák, hogy szeptemberben több finomítónál tervezett felújítási munkákat kezdenek el, Európában és Észak-Amerikában is, ennek hatására bizonyos mértékig csökken majd a készletállomány. Az európai benzin és gázolaj-piacokon az árak a héten többé-kevésbé a kőolajár mozgását követték.

A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban mérve) a mediterrán piacon a megelőző hét átlagához viszonyítva az augusztus 22 - augusztus 26-a közötti időszakban 1,5 százalékkal nőtt, az észak-nyugat-európai piacon 1,6 százalékos volt az árnövekedés, míg az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon 1,7 százalékkal emelkedtek az árak. A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára a mediterrán piacon 0,5 százalékkal nőtt, az észak-európai piacokon 0,6-0,9 százalékkal növekedtek az árak a megelőző hét átlagához képest.

Mi történt ezalatt a forinttal?

A forint átlagos heti árfolyama az augusztus 22 - augusztus 26-i héten  csekély mértékben erősödött, 274,5 dollár körül ingadozott. A megelőző héthez viszonyítva ezen a héten 30 fillérrel kellett kevesebbet adni egy dollárért. Az árfolyam a hét folyamán mérsékelte az üzemanyagpiacokon jelentkező áremelkedés mértékét. A továbbiak miatt fontos, hogy a hét utolsó napján a forint másfél forinttal gyengült a dollárhoz viszonyítva a Reuters adatai szerint, a magyar bankközi piacon azonban erősödés jelentkezett.

Literben és forintban

A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében, heti átlagokkal számolva, a mediterrán piacon 1,4 százalékos emelkedést mutatnak az árak, az NWE  piacon 1,5 százalékos, az ARA piacon is 1,5 százalékos volt az árnövekedés. A gázolajnál, a mediterrán piacon a forintban számított heti emelkedés 0,4 százalékos volt, az észak-európai piacokon 0,5-0,9 százalékkal növekedtek az árak forintban mérve. A hét második felében az első napokhoz viszonyítva 2-2,5 százalékos benzin áremelkedés és 0,5-1 százalékos dízel áremelkedés jelentkezett.

A mediterrán és más európai tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27%-os áfával is növelten – a heti változások a benzin esetében változatlan árat, vagy 2 forint körüli emelést indokolnak, a gázolaj esetében a pénteki 2 forintos áremelést követőenvárhatóan nem lesz további változtatás.

A fenti változtatásokkal a benzin ára 337, a gázolaj ára 339 forint/liter körüli szinten változhat - véli a GKI előrejelzésében.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Nekiment a Temunak a legendás márka
Csernátony Csaba, Buksza blog | 2024. április 18. 08:42
Régi gondja a legismertebb márkáknak, hogy a hamisítók olyan árukkal bombázzák a vásárlókat, amelyek nagyon hasonlítanak legendás termékeikre, és a végeláthatatlan pereskedés nem segít rajtuk.
Vásárló Példátlan lépésre szánta el magát a magyar Penny tulajdonosa: teljesen új boltot nyitott Berlinben
Buksza blog | 2024. április 17. 10:43
A vegán étkezés egyre inkább „divatba jön”, ha lehet így fogalmazni, amivel igyekeznek lépést tartani az élelmiszergyártók is. Eljött az ideje annak, hogy a kiskereskedők is csatasorba álljanak.
Vásárló Egyértelmű mondás jött a magyar Tesco sorsáról
Buksza blog | 2024. április 16. 07:29
Bár legutóbb a Sparral csapott össze a kormány, de a Tesco is az "örök" felvásárlási célpontok között szerepel. Úgy tűnik, marad ebben a státuszban.
Vásárló Környezetvédelem a társasjáték csomagolásoknál
Márkázott tartalom | 2024. április 11. 09:41
Egyre gyakoribb, hogy a társasjátékok esetében is mind inkább odafigyelnek a csomagolásra. Ezzel előtérbe került az a törekvés, hogy ez az iparág is egyre “zöldebb” legyen. Kérdés persze, hogy a játékok minőségére és sérülékenységére mindez nincs-e negatív hatással?
Vásárló Észrevette? Szép csendben tovább kúszik felfelé a családi nagybevásárlás ára
Gáspár András, Valkai Nikoletta | 2024. április 10. 05:44
Idén szinte minden hónapban drágább lett egy kicsit a nagybevásárlás, nincs ez másképp áprilisban sem - megint feljebb kúsztak az árak az előző hónaphoz képest. Tavaly ilyenkor viszont még drágábban vásárolhattunk, így a bázishatás továbbra is kitart: éves szinten árcsökkenésről számolhatunk be, és pár hónapig ez így is marad még. Míg azonban 2 évvel ezelőtt még a 30 ezer forintos kosárérték is brutálisan drágának tűnt, most a 35 ezer is realitás. Itt a Privátbankár legfrissebb Árkosár-felmérése.
Vásárló Vége lett a marakodásnak, visszatértek a kiebrudalt termékek a carrefouros polcokra
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 12:51
Róka fogta csuka, csuka fogta róka helyzetbe kerültek a kiskereskedők és a legismertebb élelmiszer- és italmárkák tulajdonosai azzal, hogy a felek médiapartnerekké is váltak.
Vásárló Új frontot nyitott a Temu
Buksza blog | 2024. április 8. 11:51
A Temu csak másfél éve jelent meg a Kínán kívüli online piacon, ám máris csavar egyet azon a stratégián, hogy nagyon alacsony áraival elszívja a vevőket versenytársaitól.
Vásárló Megbukott a kísérlet a boltok pénztárainál
Buksza blog | 2024. április 8. 08:55
Az áruházláncok folyamatosan keresik a módját annak, hogy összekapcsolják a várlást és a mobilfizetési lehetőségeket, ám úgy tűnik göröngyös útra léptek kísérleteikkel.
Vásárló Hogyan befolyásolja a máj egészsége az epe működését?
Márkázott tartalom | 2024. április 5. 19:01
Az emberi test egy meglehetősen komplex felépítésű rendszer, melynek a működését még máig sem sikerült a tudósoknak teljes egészében megfejtenie. Az azonban már világos, hogy szinte minden mindennel összefügg, és ha egy szerv működése rendellenessé válik, az akár a teljes szervezetre, fizikai és mentális állapota is kihathat.
Vásárló Mit jelent valójában a szeretet, és hogyan függ össze az önzetlenséggel?
Márkázott tartalom | 2024. április 5. 10:17
Tetszik vagy sem, voltaképpen az egész életünk egy olyan út, amin folyamatosan fejlődünk, részben az eleve bennünk lévő vonásokból kiindulva, másrészt az életünk ránk gyakorolt hatásai által.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG