3p

Honnan kerít pénzt a kormány a 14. havi nyugdíjra?
Mit okoznak a kedvezményes hitelek?
Lesz ítélet az MNB-botrányban a választásokig?

Online Klasszis Klub élőben Simor Andrással!

Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi jegybankelnököt!

2025. november 12. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikaiak hathatós közreműködésének köszönhető, hogy az ukránok fájdalmas csapásokat tudtak mérni a közelmúltban az orosz energetikai infrastruktúrára – írja a Financial Times.

Az Egyesült Államok hónapok óta segíti Ukrajnát abban, hogy hosszú távú csapásokat mérjen az orosz energiaipari létesítményekre – írja vasárnapi cikkében a Financial Times. A lap névtelenséget kérő forrásai szerint az összehangolt erőfeszítés célja az rosz gazdaság meggyengítése és Vlagyimir Putyin tárgyalóasztalhoz kényszerítése.

A lap azt írja: az amerikai hírszerzés Kijevvel megosztott információi tették lehetővé fontos orosz energiaipari létesítmények, köztük a mélyen a frontvonal mögött található olajfinomítók elleni támadásokat.

Még a célpontokat is az amerikaiak jelölik ki?

Az amerikai hírszerzés segíti Kijevet az útvonalak megtervezése, a repülési magasság meghatározása, az időzítés és a küldetéssel kapcsolatos más döntések meghozatalában, lehetővé téve Ukrajna drónjainak, hogy elkerüljék az orosz légvédelmet – állítják a lap forrásai. Más források szerint ennél is többet nyújt Washington: szorosan részt vesznek a tervezés minden szakaszában.

Műholdkép egy ukrán dróntámadás során kigyulladt olajtárolóról az oroszországi Proletarszkban. Vajon mennyit súgtak az amerikaiak?
Műholdkép egy ukrán dróntámadás során kigyulladt olajtárolóról az oroszországi Proletarszkban. Vajon mennyit súgtak az amerikaiak?
Fotó: MTI/AP/Planet Labs PBC

Egy amerikai tisztviselő szerint Ukrajna választotta ki a hosszú hatótávolságú csapások célpontjait, Washington pedig ezt követően szolgáltatott információkat a helyszínek sebezhető pontjairól. De más, a műveletekben részt vevő és azokról információkkal rendelkező személyek szerint az Egyesült Államok a célpontok kiválasztásában is közreműködött.

Emlékezetes: a Magyarország felé is kőolajat szállító Barátság-kőolajvezetékhez kapcsolódó infrastruktúrát az elmúlt hónapokban többször is támadás érte. A magyar külügy éles hangú közleményben szokta ilyen esetekben figyelmeztetni az ukrán erőket, hogy ne veszélyeztessék a magyar energiaellátást.

Akkor lesz béke, ha sikerül térdre kényszeríteni Putyint?

Ez a korábban nem dokumentált támogatás a nyár közepe óta fokozódott, és döntő szerepet játszott abban, hogy Ukrajna végrehajthassa azokat a mélységi támadásokat, amelyeket egyébként Joe Biden elnöksége alatt a Fehér Ház egyáltalán nem támogatott. Kijev támadásai következtében megugrottak az energiaárak Oroszországban, Moszkva a dízelexport leállítására, üzemanyag importjára kényszerült.

A Financial Times szerint a hírszerzési információk megosztása a legújabb jele annak, hogy Trump elmélyítette Ukrajna támogatását, mivel egyre frusztráltabb Oroszország viselkedése miatt. A változás Donald Trump és Volodimir Zelenszkij júliusi telefonbeszélgetése után következett be – az FT akkor arról számolt be, hogy az amerikai elnök megkérdezte, Ukrajna képes lenne-e akár Moszkvát is megtámadni, ha Washington ehhez megfelelő hatótávolságú fegyvereket biztosít.

Trump jelezte, hogy támogatja azt a stratégiát, amelynek célja, hogy „fájdalmat okozzanak nekik [az oroszoknak]” és rákényszerítsék a Kremlt a tárgyalásokra – állították akkor a telefonbeszélgetésről a lap forrásai. A Fehér Ház később közölte, hogy Trump „csupán kérdést tett fel, nem pedig további gyilkolásra buzdított”.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Szerbiában már hatottak az amerikai szankciók – lelépne az orosz tulajdonos
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 10:44
Átadná a NIS irányítását másnak az orosz tulajdonos.
Makro / Külgazdaság Nagyon fájhat az OTP-nek a bankadó tervezett emelése
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 10:27
Akár 60 milliárddal is nőhet a bank adóterhe a tervezett emelés hatására.
Makro / Külgazdaság Benéztünk az első budapesti orosz fapados boltba, és azt is megtudtuk, mikor nyit
Vámosi Ágoston | 2025. november 11. 10:17
Hamarosan találkozhatunk annak az orosz üzletláncnak a hirdetéseivel, amelyet korábban Mere néven akartak elindítani Magyarországon. Az első bolt a Mohu egyik budapesti hulladékudvara mellett kap helyet, az egyik álláshirdetésükre pedig litvániai telefonszámon lehet jelentkezni. A céghálóban Rogán Antal apósának egyik üzlettársa is a képbe kerül.
Makro / Külgazdaság Jelentősen megemelné a kormány a bankadót – túl nagy a költségvetés hiánya
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 09:19
185 helyett 370 milliárdot szednének be a bankoktól, zárolják a költségvetési tartalékot is.
Makro / Külgazdaság Megállt az idő az inflációnál, ennek most örülhetnek Nagy Mártonék
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 08:30
2025. októberben a fogyasztói árak átlagosan 4,3 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Szeptemberhez viszonyítva átlagosan stagnált az infláció – közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Makro / Külgazdaság Öt demokrata megtört: vége lehet a rekordhosszúságú amerikai leállásnak
Privátbankár.hu | 2025. november 11. 07:11
Néhány napon belül indulhat újra az amerikai állam gépezete.
Makro / Külgazdaság Megint el fogják inflálni a megtakarításainkat?
Eidenpenz József | 2025. november 11. 05:42
Az amerikai kormány mindössze 71 nap alatt újabb ezermilliárd dollárral növelte az államadósságot. A folyamat megállíthatatlannak tűnik, még gyorsul is, és más fejlett országokban is hasonló folyik. Nem látszik más megoldás, mint az államadósság elinflálása, ami a legkisebb ellenállás útja.
Makro / Külgazdaság A biológiai életkor meghatározása a hosszú élet titka – Klasszis Podcast
Natív tartalom | 2025. november 10. 17:10
Interjú Dr. Balázs Annával, a CMC Déli Klinika orvos igazgatójával. Hallgassa meg a beszélgetést, és tudja meg, hogyan veheti vissza az irányítást öregedési folyamatai felett!
Makro / Külgazdaság Egyiptomba készülőknek: itt sem lankad az infláció
Privátbankár.hu | 2025. november 10. 14:51
Egyiptomban 12,5 százalékra gyorsult az éves infláció októberben, miután szeptemberben 11,7 százalékra, több mint hároméves mélypontra csökkent – derült ki az egyiptomi statisztikai hivatal, a CAPMAS hétfőn közzétett adataiból.
Makro / Külgazdaság Zsiday Viktor: „Nem egy Jolly Joker Orbán és Trump pénzügyi csomagja”
Privátbankár.hu | 2025. november 10. 13:44
Megszólalt az elemző az Orbán-Trump védőpajzsról.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG