5p

Mi lesz az árrésstop vége?
Belebukhat valaki az MNB-alapítványi botrányba?
Mik lennének egy új kormány legfontosabb teendői?

Online Klasszis Klub élőben Csillag Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi gazdasági és közlekedési minisztert!

2025. június 25. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A beruházások volumene tovább csökkent 2025 első negyedévében – a szakértők szerint a fordulat még várat magára.

2025 első negyedévében 12,1 százalékkal esett vissza a beruházások volumene az egy évvel korábbi szinthez képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. A szezonálisan kiigazított adatok szerint a csökkenés 11,8 százalékos volt, az előző negyedévhez viszonyítva pedig 3,4 százalékos visszaesést mértek. A legnagyobb zuhanás a feldolgozóiparban, valamint a szállítás és raktározás területén következett be, miközben az ingatlanügyletek és az energiaipar mutatóinak növekedése némileg ellensúlyozta a negatív tendenciát.

A gyenge adatok nem lepték meg az elemzőket. Molnár Dániel, a Magyar Gazdaságfejlesztési Ügynökség vezető elemzője szerint „az év elején sem következett még be a fordulat a beruházásoknál”, és a visszaesés „jelentősen hozzájárult a vártnál gyengébb gazdasági teljesítményhez”. Úgy véli, már az előzetes adatokból is kirajzolódik, hogy „a két leginkább érintett ágazat a feldolgozóipar és a szállítás, raktározás, vagyis azok, amelyek leginkább függenek a külső kereslettől”.

Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza szintén folytatódó visszaesést lát: „az első negyedévben tovább folytatódott a beruházások mélyrepülése”. Noha az éves alapú visszaesés várható volt, „legalább negyedéves alapon reménykedni lehetett a növekedés beindulásában – nem így történt”.

Hozzátette: „egy vállalkozás nem most kezd beruházásba, amikor nem tudja, hogy az megtérül-e, lesz-e kereslet a termékei iránt – pláne egy esetleges kapacitásnövelés után”.

Külső lökés kellene
Külső lökés kellene
Fotó: Pexels

Mindkét szakértő kiemelte a feldolgozóipar jelentőségét. Molnár szerint „a német gazdaság versenyképességi problémái, a magas energiaárak és a túlszabályozottság begyűrűznek az exportorientált hazai feldolgozóiparba”, és ez a túlkínálattal, valamint a vámpolitikai bizonytalansággal együtt visszafogja a beruházási hajlandóságot. Regős szerint az ipar gyengélkedése „érzékenyen érinti a logisztikai ágazatot is”, amely erősen beruházásigényes terület.

A gyenge beruházási teljesítmény hátterében a szakértők szerint a hazai támogatási rendszer problémái is állnak. Regős szerint „a hazánknak járó uniós források egy jelentős részének visszatartása is a visszaesés irányába hatott”, mivel sokan csak akkor hajlandók fejlesztésbe fogni, „ha valamilyen – lehetőleg vissza nem térítendő – támogatás rendelkezésre áll”. A források hiánya pedig nemcsak a vállalkozásokat, hanem az állami és önkormányzati projekteket is érinti a szűkös költségvetési mozgástér miatt.

A KSH szerint ugyanakkor voltak pozitívabb fejlemények is: az ingatlanügyletek és az energiaipar beruházási aktivitása nőtt. Regős ezt azzal magyarázta, hogy az ingatlanpiacon „a több szegmensben megjelenő erőteljes kereslet miatt” tarthat ki a kedvező trend. Molnár hozzátette, hogy a statisztikákban már „a Demján Sándor Program hatása is megjelenhet, amely elsősorban a hazai kkv-k körében lendítheti fel a beruházási aktivitást”.

A hosszabb távú trendek sem adnak okot optimizmusra: a szezonálisan kiigazított adatok szerint 2023 óta folyamatosan csökken a beruházások volumene, és bár a visszaesés üteme enyhébb a korábbi mélypontokhoz képest, a tendencia továbbra is negatív. A 2024-es év mind a négy negyedévében negatív tartományban maradt az index, és a friss számok szerint a kedvezőtlen folyamat 2025-ben is folytatódik.

Lehet jobb?

A kilátásokat illetően a szakértők óvatos derűlátással tekintenek előre. Molnár szerint a pozitív fordulathoz szükséges „a külső kereslet élénkülése, a kereskedelmi megállapodások megszületése, illetve az orosz–ukrán háború lezárása”. Regős ehhez hozzátette: „jó lenne először legalább a negyedéves volumenindexben pozitív számokat látni”, ám a jelenlegi adatok alapján „mérsékelt a valószínűsége annak, hogy éves alapon a beruházások növekedni tudjanak”.

A témában Virovácz Péter, az ING elemzője is megszólalt. Úgy látja: „A beruházási fordulatra az üzleti bizalom tartós javulására van szükség.” Szerinte ezt jelenleg nem segíti „a globális bizonytalanság, például a vámháború ki- és bekapcsolása, valamint az európai politikai problémák sem”. Hozzátette:

„Magyarországon belül nem támogatja a bizalom visszaépülését, hogy a kormányzat gyakorlatilag folyamatosan beavatkozik az üzleti szféra működésébe különböző árszabályozásokkal vagy egyéb adóintézkedésekkel.”

Virovácz szerint a magyar gazdaság gyakorlatilag 2022 közepe óta stagnál, és egyre többen gondolják úgy, hogy „az üzleti kilátásokat a kereslet hiánya fogja vissza”. Egy ilyen környezetben szerinte „nehéz eladni és megvalósítani a növekedéshez szükséges beruházási ötleteket”. Úgy véli: „Azt már eddig is sejtettük, hogy zsinórban a harmadik év lehet 2025, amikor a bruttó állóeszköz-felhalmozás, vagyis a beruházások változása negatív irányú lesz. Látva a mostani első negyedéves számot biztossra vehető, hogy az idén is mínuszos eredmény lesz. Kérdés, csak a hanyatlás mértéke.”

Virovácz Péter is ott lesz a  Klasszis Média május 27-i konferenciáján:

Geopolitikai sakkjátszmák és ingadozó tőkepiacok – Hogyan pozícionáljuk befektetéseinket?
A témában a Klasszis Média május 27-én 17 órától geopolitikai szakértők, gazdasági elemzők, befektetési szakemberek részvételével tart rendezvényt.

Vegyen részt Ön is! Klasszis Befektetői Klub - részletek és jelentkezés >>

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Kezdődik: a tankolás is drágább lesz az új háború miatt
Privátbankár.hu | 2025. június 18. 12:17
Csütörtöktől érezhető változás indul a hazai üzemanyagárakban.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton: Hát nincs választási költségvetés!
Privátbankár.hu | 2025. június 18. 11:44
A miniszter szerint mindenre jut pénz.
Makro / Külgazdaság GKI: nagy baj van a magyar vállalatokkal
Privátbankár.hu | 2025. június 18. 10:15
A munkatermelékenység elmarad a régiós versenytársakétól.
Makro / Külgazdaság Varga Mihály: Magyarország rászorul Kína pénzére
Privátbankár.hu | 2025. június 18. 08:32
A jegybankelnök úgy látja: szükséges a kínai támaszték.
Makro / Külgazdaság Hiába Orbán Viktorék minden erőfeszítése?
Csabai Károly | 2025. június 18. 05:44
Az árrésstop ellenére az infláció májusban csak tovább nőtt, így nem csoda, ha az európai összehasonlításban sem sikerült előrébb lépnünk, az unióban például továbbra is a miénk a 25. legmagasabb éves fogyasztóiár-index. De a jegybanki alapkamatok, valamint az úgynevezett visszatekintő reálkamatok összevetésében is ugyanott vagyunk, ahol egy hónappal korábban – derül ki lapunk legfrissebb Privátbankár Európai Inflációs Körképéből.
Makro / Külgazdaság Nagy Márton fellebbezni készül a Budapestnek kedvező ítélet miatt
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 16:44
A miniszer vitatja a bírósági döntést a 10 milliárd forint visszafizetéséről. Felhívta Karácsony Gergely figyelmét arra, hogy 2019 óta még több állami pénzből gazdálkodhat a főváros.
Makro / Külgazdaság Kamatostul visszakapja a főváros
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 16:09
Az Államkincstárnak 10 milliárd forintot kell visszafizetnie, erről döntött a bíróság.
Makro / Külgazdaság Mi lesz az árrésstop vége? Csillag Istvánt kérdezzük a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 15:41
A volt gazdasági és közlekedési miniszter június 25-én szerdán délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság A japán jegybankot nem rázta meg a közel-keleti háború – így döntött
Privátbankár.hu | 2025. június 17. 15:27
A japán jegybank (BoJ) az elemzők által vártnak megfelelően, egyhangú döntéssel évi 0,5 százalékon, 2008 óta a legmagasabb szinten tartotta irányadó kamatát kedden.
Makro / Külgazdaság Menetel a magyar gazdaság a béka feneke alá: már csak minimális növekedésre számít a szakértő
Herman Bernadett | 2025. június 16. 16:48
A jelenlegi, bizonytalan kilátások alapján az idei évre várható 0,5 százalékos növekedés után gyorsulásra lehet számítani 2026-ban. Mindezt ebben az évben 4,3, 2026-ban pedig 4 százalékos éves átlagos infláció kísérheti – ismertette Németh Dávid, a K&H vezető elemzője a pénzintézet legfrissebb előrejelzését. A prognózisból az is kiderült, hogy mi vár a forintra.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG