6p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Európán belül továbbra is Nagy-Britanniában a legmagasabb az átoltottsági szint, aminek köszönhetően a Covid-halálozások száma egy hónapja zuhan. Magyarország szintén jól halad az oltásokkal térségi viszonylatban, az ősszel bevezetett korlátozások érvényben vannak, mégis egyre többen hunynak el naponta. A hazai válságkezelők a mutánsokat okolják – ugyanakkor két szomszédos országban, ahol szintén vannak mutánsok és kisebb az átoltottság, csökken vagy stagnál az áldozatszám.

Továbbra is az Egyesült Királyság vezeti az európai „vakcinaversenyt”: a szigetországban már 31 beadott oltás jut 100 emberre az Our World in Data adatai szerint.

Lekörözték az EU-t

Eközben Spanyolországban 8,2, Németországban 7,6, Olaszországban 7,2, Franciaországban 6,7 beadott vakcinát regisztráltak 100 főre vetítve, azaz a britek átoltottsága mintegy négyszer nagyobb, mint a legnagyobb uniós országoké.

A 68 millió lakosú szigetországban a beoltottak száma hétvégén átlépte a 20 milliót. A kormány célja, hogy július végére az összes felnőtt megkapja az első oltást (már ha akarja, a  vakcinálás ugyanis nem kötelező – a szerk.)

Oltás az AstraZeneca vakcinájával Nyugat-Londonban 2021. február 12-én. EPA/NEIL HALL
Oltás az AstraZeneca vakcinájával Nyugat-Londonban 2021. február 12-én. EPA/NEIL HALL

A brit siker oka – erről már korábban is írtunk –, hogy

gyorsan és agresszívan invesztáltak a beszerzésbe, hamar leszerződtek a gyógyszergyártókkal, és így részben el tudták kerülni azokat az ellátási problémákat, amelyekkel Brüsszel küszködik.

A britek óriási összeget, 11,7 milliárd fontot (4800 milliárd forintot) fordítanak a vakcinák beszerzésére, gyártására és szétosztására, valamint a kutatások támogatására.

Jelenleg két vakcinával oltanak: az amerikai-német Pfizer-BioNTech, valamint a brit-svéd AstraZeneca oltóanyagával. Előbbit Belgiumból importálják, utóbbit Nagy-Britanniában gyártják. A brit-svéd cég a szigetországban készült vakcinákat nem exportálhatja a brit kormánnyal kötött szerződése értelmében.

A vakcinálás, amely a Csatornán túl december 8-án, tehát két és fél héttel korábban kezdődött, mint az EU-ban, a jelek szerint lassítja a járványt: a már beoltott idős korcsoportban a halálesetek száma nagyobb mértékben csökken, mint a még be nem oltott korcsoportban.   

Helyi elemzők szerint ez azt sugallja, hogy

a járványt az oltások mérséklik, nem pedig egyéb faktorok, mint például a karantén.

Tény, hogy a szigetországban január vége óta összességében is zuhan a Coviddal összefüggő, regisztrált halálesetek száma:

A napi koronavírusos halálesetek száma Nagy-Britanniában. (Hétnapos átlag, forrás: Our World In Data)
A napi koronavírusos halálesetek száma Nagy-Britanniában. (Hétnapos átlag, forrás: Our World In Data)

 

Jól állunk átoltottságban, de...

Persze a briteknél jobban érdekel minket, hogy Magyarország hogyan halad az oltásokkal. Kedd reggeli adatok szerint csaknem 722 ezren kapták meg az első adag vakcinát, közülük 253 ezren a másodikat is.

A beadott vakcinák teljes száma mintegy 975 ezer, azaz 100 lakosra mintegy 10 oltás jut. Ez térségünkben a legmagasabb mutató az uniós országok között.

A nem uniós államokat tekintve is csupán Szerbia áll nálunk jobban:

A Covid elleni, beadott oltások száma 100 lakosra vetítve térségünk országaiban. (Forrás: Our World in Data)
A Covid elleni, beadott oltások száma 100 lakosra vetítve térségünk országaiban. (Forrás: Our World in Data)

Déli szomszédunknál 100 emberre már 21 oltás jut, ami elsősorban a kínai vakcinának köszönhető: Szerbia már január közepén egymillió Sinopharm-oltóanyagot kapott a távol-keleti országból. (Az uniós országok közül eddig csak Magyarország, a nem uniós európai államok közül pedig Szerbia mellett Ukrajna, Bosznia-Hercegovina, Fehéroroszország és Észak-Macedónia szerzett be kínai "szérumot".)

Visszatérve Magyarországra: annak ellenére, hogy térségünkhöz viszonyítva jól haladunk az oltásokkal, a novemberben bevezetett korlátozások pedig továbbra is érvényben vannak, nálunk nem sikerült tartósan csökkenteni a napi halálos áldozatok számát, sőt, február eleje óta ismét jelentősen növekszik ez a mutató:

A napi koronavírusos halálesetek száma térségünk országaiban. (Hétnapos átlag, forrás: Our World In Data)
A napi koronavírusos halálesetek száma térségünk országaiban. (Hétnapos átlag, forrás: Our World In Data)

A hazai válságkezelők a harmadik hullámot

az új mutánsokkal, főleg a szigetországból származó, az eredeti vírusnál 70 százalékkal fertőzőbb brit mutánssal magyarázzák.

Ezzel azt sugallják, hogy azok a korlátozások, amelyek megvédtek a vírus eredeti verziójával szemben, már nem védenek meg a fertőzőbb variánsokkal szemben.

Ezt az állítást azonban eddig nem támasztották alá tudományos tényekkel, és annak ellentmondani látszik az is, hogy

Horvátországban, ahol szintén megjelent a brit mutáns, ráadásul az átoltottsági szint kevesebb mint fele a hazainak, december vége óta csökken az új áldozatok száma.

Csökkenés, majd stagnálás tapasztalható a nálunk kevésbé beoltott Ausztriában is, ahol szintén jelen van a brit mutáns. (Jegyzet a témában - Az év rejtélye: hónapok óta karanténban élünk, mégis itt a harmadik hullám.)   

Igaz, Magyarországhoz hasonlóan egyre több a halálos áldozat Szlovákiában, Csehországban és Lengyelországban is.

De miért?

A hazai magyarázatot már ismerjük. De hogyan látják külföldi szakértők, válságkezelők az ellentétes fejleményeket – miként lehetséges, hogy a korlátozások és az oltások ellenére is terjed a fertőzés?

Tedros Adhanom, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) igazgatója a napokban azt mondta: az újabb emelkedés csalódást keltő, de nem meglepő. Szerinte annak oka

a korlátozások lazítása, a mutánsok terjedése és az emberek óvatosságának hiánya.

Általában hasonló indoklást hallhatunk a válságkezelő szervektől is szerte a világban.

Vannak azonban olyan szakértők is, akik nem annyira biztosak ebben. Richárd Kollár szlovák matematikus, aki a szlovák válságstábnak dolgozott ki modelleket a vírus terjedéséről, nemrég például bevallotta, hogy valójában nem tudják a járványhelyzet romlásának okát – és azt sem, hogy mennyire hatásosak a korlátozások, biztonságos-e elmenni bevásárolni vagy tömegközlekedést használni.

Teljesen hiányoznak a kulcsadatok, amelyek alapján fel tudnánk mérni az intézkedéseink hatásait, és azt a járványügyi helyzetet, amiben vagyunk. (…) Nem tudjuk megmondani, mi okozza a kórházba kerülők számának növekedését. (…) Nem tudjuk, hol van a probléma. (…) Nincs mód arra, hogy megtudjuk, mi történik

jelentette ki.

A tavaly tavasszal még bezzegországnak tekintett Szlovákiában, ahol ősszel ráadásul a fél országot letesztelték, az elmúlt hónapokban szintén megugrott a halálos áldozatok száma.

A szlovák kormány jobb híján ismét szigorítja a karantént: mától utazási korlátozást vezet be, otthoni munkavégzésre ösztönzi az embereket, a boltokban és a tömegközlekedésben pedig előírja az átlagnál hatékonyabbnak tartott FFP2-es maszkok használatát.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jön az uniós pénz, több mint 155 milliárdra pályázhatnak a hazai kis cégek
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 16:46
Megjelent és április végétől rendelkezésre áll a hazai mikro- és kkv-k részére az európai uniós forrású KKV Technológia Plusz Hitelprogram, amely nulla százalékos kamat mellett kínál kedvező finanszírozást új fejlesztésekre és értéknövelő beruházásokra – közölte a Magyar Fejlesztési Bank (MFB).
Makro / Külgazdaság Lenyűgöző videó került elő Varga Judit, Rogán Antal és Gulyás Gergely közös múltjából
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 12:48
Magyar Péter vádjainak fényében a szereplők minden egyes arcrándulása egészen új értelmezést nyer.
Makro / Külgazdaság Valamit már mondott az ügyészségnek Varga Judit - kihallgatták a hangfelvétel ügyében
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 10:56
Elárulta az ügyészség, hogy berendelték a volt igazságügyminisztert a Magyar Péter vádjai kapcsán indult eljárás során.
Makro / Külgazdaság Hszi Csin-ping nem hagyja magát
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 09:06
És a kínai fejlődést sem engedi megállítani. Erről is beszélt a kínai vezető a holland miniszterelnökkel történt találkozója után.
Makro / Külgazdaság Végre egy jó hírt is kapott Orbán Viktor, itt vannak a friss adatok
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 08:30
A bruttó átlagbér már 600 ezer forint felett jár, 14,6 százalékos növekedéssel.
Makro / Külgazdaság Kitalálja, milyen nevek nem hangzottak el Varga Judit közel kétórás interjújában?
Privátbankár.hu | 2024. március 28. 07:16
Sokat beszélt, de a lényegről kevesett mondott a volt miniszter.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor váratlanul felhívta Szijjártó Pétert, miközben interjút készítettünk a külügyminiszterrel
Csabai Károly - Wéber Balázs | 2024. március 27. 16:22
Nagyinterjút adott a Privátbankárnak a külgazdasági és külügyminiszter.
Makro / Külgazdaság Ilyet is ritkán látni a benzinkutakon!
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 15:50
Az egyik drágul, a másik olcsóbb lesz.
Makro / Külgazdaság Hasít a svéd H&M ruházati cégóriás
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 15:20
Megugrott a svéd Hennes & Mauritz AB (H&M), a világ második legnagyobb divatáru-kiskereskedelmi láncának profitja a február végével záródott negyedévben.
Makro / Külgazdaság Ez történne, ha nálunk is euró lenne
Privátbankár.hu | 2024. március 27. 13:27
Márciusban javult, három havi csúcsot ért el a gazdasági hangulatindex mind az EU-ban, mind az euróövezetben, a foglalkoztatási kilátások mutatószáma pedig magas szinten stabilan tartotta magát az Európai Bizottság Gazdasági és Pénzügyi Főigazgatósága (DG ECFIN) szerdai jelentése szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG