5p

Nem az ársapkákkal kellene leszorítani az inflációt, és nem lehet növekedést elérni valódi középosztály nélkül – mondja Pogátsa Zoltán. 

Nem tudjuk, hogy mi az a “trumpi világrend” – mondta Pogátsa Zoltán közgazdász, a VIG Alapkezelő konferenciáján. Volt olyan nap, amikor napon belül kétszer változott a vámok szintje. Fogalmunk sincs, pontosan mit is szeretne az amerikai elnök. Az is lehet, hogy egyes cégek kivételek lesznek, korábban volt már erre példa, hogy nagy amerikai vállalatok engedményt kaptak. 

Mind a költségvetés, mint a GDP tekintetében más a tényleges teljesítmény, mint a terv – mondta a magyar gazdaság helyzetéről Pogátsa Zoltán. Az államháztartás esetében is ugyanez a helyzet. Bejelent a gazdasági miniszter egy 3 százalékos szintet, amiről már elég korán sejteni lehet, hogy nem tartható, év közben már emelni kezdik, sokszor 5 százalék fölött alakul az év végére a hiány. A benyújtott költségvetésben rögzített számok felpuhultak. 

Az egyik narratíva szerint aranykor és aranykor között vagyunk, az egyetlen probléma az ukrán háború. A másik narratíva, hogy államcsőd és összeomlás van. A valódi helyzet viszont a kettő között van, se aranykor nincs, se államcsőd, mindkettőtől messze van a magyar gazdaság helyzete. 

A magas infláció miatt a középréteg hónapról hónapra él

A forint 2008 óta folyamatosan gyengül, ami azért érdekes, mert Magyarország felzárkózóban van. Matolcsy György volt jegybankelnök érdemei között kiemelte a szakember, hogy el tudta érni, hogy alacsony legyen az infláció egy ideig. A későbbi magas infláció viszont azt eredményezte, hogy az alsó középréteg azért nem bír fogyasztani, mert hónapról hónapra él, és egy panellakás 40 éves elkötelezettséget jelent a hitelpiacon. 

Az ársapkákkal szerinte az a baj, hogy nem előzte meg semmilyen kutatása bevezetésüket. Nem mutatja meg ugyanis a szerkezetét a problémáknak. A magas infláció miatt magasak a kamatok, az államnak kell kipótolnia a hitelkamatokat, hogy az emberek fel tudjanak venni hitelt. A beruházások tragikusan alakulnak, pedig fontosak, mert a beruházások adják a jövő növekedésének az alapját. 

Az államadósság viszont nem számít problémának – mondta Pogátsa. Magyarország rendszerváltáskori 80 százalékkos államadósságát sikerült 2002-ben 60 százalék alá levinni, majd jött a “gyurcsányi Hiroshima” – fogalmazott a szakember. Az államadósság felment 80 százalékra, amit a Fidesz kormány eddig nem vitt le. Ám ez nem magas, mivel időközben minden fejlett állam adóssága emelkedett. Ha nem nőtt volna az adósság, akkor ugyanis nem lett volna növekedés sem. 

Keveset költ az állam oktatásra, egészségyügre

Korábban az volt a vélekedés, hogy 90 százalék fölött veszélyessé válik az államadósság szintje, de azóta kiderült, hogy ez a nézet téves. Magyarországon sem a magas államadósság miatt magas a kamatkiadási szint, a GDP 5 százaléka fölött van, ez megegyezik azzal, amit oktatásra költ az állam. Ez viszont baj, 7-8 százalékot kellene rákölteni, hogy a magyar humán tőke versenyképes legyen. Az egészségügyre még ennyit sem költenek, ezért nem az EU szintjén van az ország, hanem Bosznia-Hercegovináén. 

A fejlett országokban ugyanannyit kell költeni minden korosztályban az egészségügyre, mert a megelőzésen van a hangsúly, Magyarországon a idősekre aránytalanul sokat költ a rendszer, mert ők a legbetegebbek. A nyugdíjakra korábban 10 százalék fölött költöttek, most 6 százalék jut erre. 

Az orosz invázió miatt emelkedtek az energiaárak, és gyengült a forint, mert valutában kellett fizetni a gázért és olajért. A kamatokat meg kellett emelni, emiatt nőtt meg az államadósság kamatköltsége. A PMÁP-ot a gazdagok vásárolták meg, az alsó 7-8 jövedelmi tized nem tudott magas kamatú PMÁP-ot vásárolni, csak fizeti a kamatokat olyan formában, hogy nem jut elég pénz oktatásra, egészségügyre, szociális kiadásokra. 

Az uniós forrásokat rosszul használta fel az állam

Az uniós forrásokat a magyar állam nem tudta jól felszívni az első években, a Fidesz-kormányra nagyon sok EU-s forrás maradt, GDP-arányosan évi 6-7 százalékos beáramlás volt, emellett a külföldön dolgozó magyarok is hazaadnak 3-4 százalékot. GDP-arányosan az “aranykorban” GDP-arányosan csaknem 10 százalékos volt a beáramló forrás, ezt nem lehet kamatozó hitelekkel pótolni. Ami baj, hogy a majdnem 10 százalékos beáramlásból 3 százalékos növekedést sikerült elérni. 

Most azt teszteljük, mi történik, ha nem kap a magyar gazdaság uniós forrásokat. A környező országok viszont megkapják ugyanezeket a pénzeket. A kormányzati kommunikáció szerint a genderváltó migránsok miatt nem kapjuk meg, de valójában az átláthatóság hiánya miatt tartja vissza a pénzt az unió. 

Miközben magas a hiány, az állami vásárlások folytatódnak, ennek jó példája a reptér megvásárlása. Ennek érdekében el kellett adnia az Erste Bankban és az Alfa Biztosítóban lévő részesedését. Nagyon sok a megkérdőjelezhető állami befektetés. A magyar költségvetés hibái között említi a szakember, hogy áfa-függő. Az szja-csökkentés folyamatosan lyukat vág a költségvetésben, és csak a felső három jövedelmi réteg járt jól vele, az alacsony keresetűek nem. Emiatt fel kellett emelni az áfát, aminek az a következménye, hogy prociklikussá vált a költségvetés. Az államnak viszont akkor kellene stimulálnia a gazdaságot, amikor nehéz a helyzet. Lázár Jánosnak az volna a feladata, hogy beruházásokat jelentsen be, ha gyenge a gazdaság, ehelyett a beruházások leállítását jelenti be. 

Problémát jelent, hogy a magyarországi társadalom 60-70 százaléka nem él középosztálybeli szinten európai értelemben, csak a három felső jövedelmi tized számít középosztálynak. Valódi középosztály nélkül pedig nem lehet gazdaságot fejleszteni – mondta Pogátsa.

 

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rábólintott a kiárusításra Donald Trump, de az elemzők aggódnak az acélipari óriási miatt
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 10:36
Zöld utat kapott a US Steel felvásárlása, de az amerikai kormány megőrzi a befolyását.
Makro / Külgazdaság Bajban a Boeing, de a távoli jövőt még optimistán látják
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 09:19
A kereslet csak kicsit fog csökkenni, de a saját teljesítményére vonatkozó előrejelzéseit lejjebb csavarta a cég.
Makro / Külgazdaság Félelmetes jelentés: egyre több a nukleáris fegyver a világban
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 08:52
Véget ér a nukleáris arzenálok csökkentésének korszaka a kutatóintézet szerint.
Makro / Külgazdaság Harcias hangulatban szállt repülőre Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2025. június 16. 07:53
Nem hagyja elvenni az orosz energiát.
Makro / Külgazdaság Hány órát kell dolgozni? A német kancellár ősi recepttel élénkítené a gazdaságot, de az ötlet problémás lehet
Privátbankár.hu | 2025. június 15. 14:10
A nők ingyenes munkáját figyelembe kellene venni és lapot osztani nekik. 
Makro / Külgazdaság Békesi László: Arra nincs esélye a fővárosnak, hogy a kormány által inkasszált 10 milliárdot visszakapja
Izsó Márton - Csabai Károly | 2025. június 15. 06:04
A volt pénzügyminiszter, közgazdász a június 11-ei élő műsorunk vendége volt. A Klasszis Klub Live 5. évfolyamának 77. adását most a Klasszis YouTube-csatornán megnézheti, vagy a Klasszis Podcast-csatornán meghallgathatja.
Makro / Külgazdaság Lázár János jobban teszi, ha nem a román MÁV-tól kér tanácsot
Privátbankár.hu | 2025. június 14. 14:42
Míg idehaza rengeteg utasnak okoztak bosszúságot a pünkösdi késések, keleti szonszédunknál fizetésképtelenség fenyegeti az állami vasúttársaságot.
Makro / Külgazdaság Ezt aztán jól elintézték az izraeliek: lesz nemulass a hazai benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. június 14. 11:19
Az izraeli-iráni konfliktus hatására bekövetkezett olajdrágulás természetesen idehaza is érezteti a hatását: a jövő héten akár 15 forinttal emelkedhetnek az üzemanyagárak.
Makro / Külgazdaság A vámháború mélybe lökte az euróövezet iparát és külkereskedelmét áprilisban
Privátbankár.hu | 2025. június 13. 12:28
Ez megkérdőjelezve az elemzők azon nézetét, hogy a blokk jól tartja magát a gazdasági zűrzavarral szemben.
Makro / Külgazdaság Lázár János meg sem szólalt – pedig most nagyon is lett volna rá oka
Privátbankár.hu | 2025. június 13. 11:58
Viszonylag hosszabb ideje tartó lejtmenet után végre kedvezőbb adatokat tett közzé a KSH az építőiparról. Az ágazati miniszter nem kommentált, az elemzők és a szakmai szervezet igen.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG