7p

Miközben a múlt heti orosz-kínai csúcstalálkozótól Moszkva sokat remélt, a két ország kapcsolata nem erősödött. Vlagyimir Putyin befuccsolt háborúja óriási erőforrásokat emészt fel, miközben a gáz- és olajbevételek visszaestek, Hszi Csin-ping pedig mindezt kegyetlenül ki is használja.

Már számos cikkben foglalkoztunk azzal, hogy a háború óriási költségei, az oroszok rossz döntései és a szankciók miatt az orosz gazdaság meglehetősen nehéz helyzetbe került. A bevételek látványosan visszaestek, hiszen Európa a korábbi mennyiség tizedét sem veszi földgázból, amit a Kínába történő szállítások még hosszú évekig nem fognak pótolni. Arról nem beszélve, hogy a gáz ára közel kétéves mélypontra esett vissza. Ha ez nem volna elég, az orosz gazdaság korábbi legnagyobb bevételi forrását, az olajexportot is sikeresen megtorpedózták a nyugati országok, részben a szankciók, részben az ársapka ott is óriási bevételkiesést okozott Moszkva számára.

A kiszolgáltatott helyzetben Vlagyimir Putyin gazdasági szempontból is kényszerpályára került, annak érdekében, hogy a bevételek ne csökkenjenek még tovább, az oroszok ráfanyalodnak arra, hogy számukra előnytelen üzleteket kössenek Kínával.

A kínai orientáció súlyának hirtelen változása megmutatkozik abban is, hogy Oroszország a renminbit (kínai jüant) tette meg az egyik legfontosabb eszköznek a nemzetközi tartalékai között. Ebben persze kulcsszerepe van annak is, hogy a korábbi kereskedelemi kapcsolatok iránya jelentősen változott, de attól sem független, hogy 300 milliárd dollárnyi eszközt fagyasztottak be a szankciókkal. Eközben az orosz bankok többségét kizárták a nyugati világban alkalmazott SWIFT-rendszerből, az orosz-kínai banki kapcsolatok esetén viszont nincsenek ilyen korlátozások. Ez a váltás mindenképpen unikális, hiszen eddig nem volt olyan gazdasági súlyú ország, amely az amerikai dollár vagy az euró helyett a renminbit fogadja el tartalékvalutaként, de kockázatot is jelent Moszkva számára, mivel Peking korábban is gyakran leértékelte hirtelen a valutáját. Kína régóta dolgozott azon, hogy a renminbi a nemzetközi pénzügyi rendszerben a kulcsvaluták közé kerüljön, eddig azonban eredménytelenül. Oroszország viszont a fent felsoroltak miatt kényszerpályán van, így kénytelen ebből a szempontból is Kína kedvére tenni.

Hszi Csin-ping kíméletlenül kihasználja Putyin szorult helyzetét. Fotó: MTI/AP/Kreml
Hszi Csin-ping kíméletlenül kihasználja Putyin szorult helyzetét. Fotó: MTI/AP/Kreml

A devizahasználat változását a SWIFT fizetési rendszer adatai is jelzik, februárban Oroszország volt a negyedik legnagyobb gazdaság a renminbi kereskedési volumenét tekintve. Úgy, hogy egy évvel korábban gyakorlatilag elhanyagolható szereplőnek számított Moszkva ezen a területen.

"Egy évvel ezelőtt a renminbi egzotikus valuta volt, amelyet csak azok használtak, akik Kínával közvetlenül kereskedtek. Most az emberek mindenféle külföldi tranzakcióra használják, még olyanokra is, amelyeknek semmi közük Kínához" - mondta Natalia Revenko, a HELPYOU nevű cég alapítója, amely társaság orosz ügyfeleknek segít külföldi bankszámlák megnyitásában. A renminbi-kereskedelem növekedése tükrözte Oroszország gazdasági orientációját Kína felé, mivel a kétoldalú kereskedelem 2022-ben rekordot ért el 185 milliárd dollárral. Az orosz vállalatok a legtöbb kínai árubeszerzést renminbiben fizetik - a vásárlások az invázió után meredeken megnőttek. Persze ennek hátterében is az a kényszerpálya van, amit a nyugati szankciók jelöltek ki az oroszok számára.

Az invázió előtt az orosz export több mint 60 százalékában az ország hatóságai által most "mérgező valutáknak" nevezett eszközökben történtek a kifizetések, például dollárban és euróban, a renminbi pedig kevesebb mint 1 százalékot tett ki. Mostanra a "mérgező" valuták aránya az exportkifizetések kevesebb mint felére csökkent, míg a renminbi 16 százalékot tesz ki az orosz központi bank (CBR) adatai szerint.

Vlagyimir Putyin orosz elnök ebben a hónapban támogatta a renminbi szélesebb körű nemzetközi használatát. Hszi Csin-ping kínai elnökkel való találkozója alkalmával azt mondta, hogy támogatja "a jüan használatát az Oroszország és Ázsia, Afrika és Latin-Amerika országai közötti fizetésekben". Jelenleg több mint 50 orosz bank kínál renminbiben denominált betéteket, gyakran "Selyemút" és "Félhold" néven, és az amerikai dollárban denominált számláknál magasabb kamatokkal vonzza az orosz átlagpolgárokat. Az oroszok már hozzászoktak ahhoz, hogy megtakarításaikat dollárban vagy euróban tartsák, miután az 1990-es években megtapasztalták a rubel hirtelen leértékelődését. A nyár folyamán viszont, amikor a rubel látványosan erősödött a dollárral és az euróval szemben, sokan estek pánikba és váltottak a kínai devizára.

Az orosz központi bank egyébként már az ukrajnai invázió előtt is tett lépéseket, és növelte a renminbitartalékokat. 2022 januárjában tették közzé utoljára a devizatartalékok szerkezetének részleteit, akkor az volt látható, hogy a korábbi 13-ról több mint 17 százalékra növelték annak arányát. Ez az arány valószínűleg nem változott, mivel a központi bank 2022-ben nem növelte a tartalékait. Nem adott el aranyat, amelyet renminbi vásárlására használhatott volna, miközben euró- és dollárállományát befagyasztotta – mondta el a Financial Timesnak (FT) Alexandra Prokopenko, a CBR korábbi tanácsadója, aki jelenleg a német Council of Foreign Relations vendégkutatója.

Ezek az állományok szokatlanok: a Nemzetközi Valutalap (IMF) adatai szerint a globális központi bankok tartalékainak kevesebb mint 3 százalékát tartották renminbiben denominált eszközökben. Most az orosz központi banknak nincs más lehetősége, mint folytatni ezt a stratégiát, mivel a legtöbb más tartalékvalutához való hozzáférése korlátozott.

Natalia Lavrova, a BCS Global Markets vezető közgazdásza szerint a renminbi alacsony részesedése a globális devizatartalékokban annak köszönhető, hogy a legtöbb árucikkel dollárban kereskednek. Bár Kína az utóbbi időben arra ösztönzi kereskedelmi partnereit, hogy álljanak át a renminbire - tette hozzá -, a kínai pénzügyi piacok átláthatatlansága rontja a valuta népszerűségét. Oroszország 2021-ben vette fel a renminbit a nemzeti vagyonalapja számára engedélyezett valuták kosarába, és az FT számításai szerint az orosz pénzügyminisztérium adatai alapján a renminbi-eszközök jelenleg a 147 milliárd dolláros alap mintegy 30 százalékát teszik ki.

A szakértők egyöntetűen úgy látják, hogy a két ország viszonya nem egyenlő felek kapcsolataként írható le, Oroszország számára a renminbitől való függés kényszerű választás. Azt is megjegyzik, hogy a problémát nem maga a Kínával való együttműködés jelenti, hanem az, hogy Oroszország több kereskedelmi partnert egyetlen szereplővel helyettesített.

A másik oldalon viszont Oroszország problémái hatalmas ajándékot jelentettek Kína számára, amely ezt kíméletlenül ki is használja. Peking számára az elmúlt két év egyébként komoly gazdasági problémákat okozott, hiszen az értelmetlen ingatlanspekuláció aláásta a gazdasági stabilitást, miközben a koronavírus-járvány többször megszakította az értékláncokat, ami miatt sok nyugati cég kezdett azon dolgozni, hogy csökkentse a függését a távol-keleti ország gyártóitól. Mindezt tetézte, hogy Kínában is felszökött az infláció. Ezek a folyamatok pedig összességében a kommunista párt pozíciójára is hatottak. Most viszont a kényszerpályára került orosz vállalatok olcsó alapanyagokkal látják el Kínát, amely így csökkenteni tudja az inflációt, miközben a vállalatai versenyképesebbé tudnak válni a világpiacon. Ha ez nem lenne elég, a folyamatok támogatják Peking globális hatalmi törekvéseit és nemzetközivé tudja tenni a valutáját.

Eközben viszont a Kreml számára lesz egy további kockázat is, hiszen Peking számos alkalommal a saját érdekeinek megfelelően módosította a devizaárfolyamokat. Ezt a jövőben is bármikor megteheti, és ha Kína egyik napról a másikra leértékeli a valutáját, akkor annak hatására az orosz tartalékok értéke is csökken, de egy ilyen lépés felülírja a kereskedelmi szerződéseket is. Úgy, hogy Moszkvának ezekhez is jó képet kell vágnia, mert semmit nem tud ellene tenni, és Kínát, mint a legfontosabb partnerét sem tudja másra cserélni.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Mit jelez Matolcsy Györgyék lépése?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:12
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal, 7,75 százalékra csökkentette az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott beszólást Varga Mihály
Dobos Zoltán | 2024. április 23. 16:44
A szolgáltatások visszatekintő árazása és a nemzetközi környezet romlása, elsősorban a Fed felfelé tolt kamatpályája negatívan hat a magyar monetáris politika lehetőségeire. Az erős dezinfláció, a folyó fizetési mérleg tartós javulása és a magas devizatartalék-szint miatt viszont jók a kilátások. A kamatdöntő ülés után Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke tartott háttérbeszélgetést, ahol odaszúrt a pénzügyminiszternek is.
Makro / Külgazdaság Kitilthatják a kényszermunkával készült termékeket az EU-ból
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:59
Az Európai Parlament (EP) megszavazta a kényszermunkával készült termékek kitiltását az EU piacáról. A most elfogadott szabályoknak köszönhetően jobban megéri majd, és könnyebb lesz a javíttatás, kevesebb hulladék képződik, és hátszelet kapnak a javítással foglalkozó vállalkozások.
Makro / Külgazdaság Friss külföldi pénzzel pöröghet fel az ukrán lakások újraépítése
Mester Nándor | 2024. április 23. 15:01
Kormányprogram indult a hitelpiacon, viszont az építkezéseket hátráltatja az egyre erősebb munkaerőhiány.
Makro / Külgazdaság Lehullt a lepel, Matolcsy Györgyék léptek
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 14:01
Kedden ismét kamatdöntő ülést tartott a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, ahol változtattak a jegybanki alapkamaton.
Makro / Külgazdaság Aki gázzal fűt, örülhet az új prognózisnak
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:55
Ursula von der Leyen szerint lejjebb mehetnek a gázárak. 
Makro / Külgazdaság Meglepetés született az eurózónában
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 11:11
A vártnál jóval kedvezőbben alakult az euróövezeti szolgáltatóipar teljesítménye áprilisban, aminek a hatására a kompozit beszerzésimenedzser-index is a becsültnél jobb lett annak ellenére, hogy a feldolgozóipar teljesítmény tovább romlott. 
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter 25 ezer munkahelyet ígér
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 10:35
A kínai cégek hatbillió forintért ruháznak be Magyarországon Szijjártó Péter külügyminiszter szerint. 
Makro / Külgazdaság A magyar útra lépnek a franciák, jön a bolti szigor
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 09:22
Sokat várnak Franciaországban attól, hogy a kormány kötelezi a kiskereskedőket az áruzsugorítások feltüntetésére. Ez a burkolt áremelés jó ideje bosszantja az áruházak vásárlóit.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG