3p

Klasszis Egészséggazdaság és Longevity Konferencia 2026

A platform, ahol az egészségügyi ökoszisztéma kulcsszereplői – gyártók, szolgáltatók, biztosítók, döntéshozók – közösen gondolkodnak az iparág jövőjéről.

Vegyen részt Ön is!

Részletek >>

Ilham Aliyev azerbajdzsáni elnök szombaton, a müncheni biztonsági konferencia margóján azt mondta: Oroszország szándékosan vette célba Azerbajdzsán ukrajnai energetikai infrastruktúráját és nagykövetségét az Ukrajna elleni támadások során.

A kijelentés azon a napon hangzott el, amikor Aliyev találkozott Volodimir Zelenszkij elnökkel, aki felszólalt a konferencián és több vezetővel is tárgyalásokat folytatott Münchenben – írja a Kyiv Independent.

Aliyev szavai egyben rámutatnak az orosz–azeri kapcsolatokban mutatkozó növekvő feszültségre is, annak ellenére, hogy Moszkva és Baku az utóbbi időben igyekezett normalizálni viszonyát.

„Három támadás érte Azerbajdzsán energetikai infrastruktúráját Ukrajnában, és három támadás az azerbajdzsáni nagykövetséget is” – mondta Aliyev Münchenben az Ukrainszka Pravda független hírportálnak.

„Az első támadás után feltételezhettük, hogy baleset történt, és átadtuk orosz kollégáinknak Azerbajdzsán valamennyi diplomáciai képviseletének koordinátáit, beleértve a konzuli osztályt, kulturális központjainkat és minden mást. Ennek ellenére még két támadás történt. Tehát ez szándékos támadás volt Azerbajdzsán diplomáciai képviselete ellen.”

Orbán Viktor kormányfő fogadja Ilham Alijev azerbajdzsáni elnököt a Karmelita kolostorban 2023. augusztus 20-án.
Orbán Viktor kormányfő fogadja Ilham Alijev azerbajdzsáni elnököt a Karmelita kolostorban 2023. augusztus 20-án.
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Bekérették az orosz követet

A jelentett csapások Oroszország Ukrajna energetikai infrastruktúrája elleni átfogó támadássorozatának közepette történtek; ez a kampány 2025 őszén, a hőmérséklet csökkenésével párhuzamosan erősödött fel. Novemberben Azerbajdzsán külügyminisztériuma bekérette az orosz nagykövetet, és „határozott tiltakozását” fejezte ki, miután egy orosz légicsapás során egy Iszkander-típusú rakéta megrongálta az azerbajdzsáni nagykövetség épületét Kijevben.

Korábban, 2025 augusztusában az azerbajdzsáni nagykövetség már károkat szenvedett egy orosz csapás következtében. Ugyanabban a hónapban egy orosz dróntámadás megrongált egy dízelvezetéket, és négy munkást megsebesített az Azerbajdzsáni Állami Olajtársaság (SOCAR) egyik, az odesszai területen található telephelyén. Egy másik, azon a nyáron végrehajtott támadás az Orlivka közelében lévő gázelosztó állomást érte, amely a Transzbalkáni vezetékrendszer része; ezen keresztül júliusban kezdődött meg az azeri gáz Ukrajnába szállítása.

Azerbajdzsán harkivi tiszteletbeli konzulátusa 2022 márciusában, nem sokkal az orosz teljes körű invázió megindítása után szintén megrongálódott.

Azerbajdzsán nyitna Ukrajna felé

Azerbajdzsán a háború során semleges álláspontot képviselt, egyensúlyozva a Moszkvával fennálló, régóta tartó partnerség és a Kijevnek nyújtott humanitárius és energetikai segítség között. Az Aliyev és Zelenszkij közötti február 14-i találkozót követően az elnöki hivatal közölte: Azerbajdzsán „kész elmélyíteni az együttműködést” Ukrajnával.

„A vezetők megvitatták a kétoldalú kapcsolatok fejlesztését és az energetikai szektorban megvalósítandó projektek végrehajtását” – áll a közleményben. „Azerbajdzsán érdekelt ezekben, és kész az együttműködés elmélyítésére. Volodimir Zelenszkij és Ilham Aliyev megállapodtak abban, hogy a csapatok kidolgozzák az összes szükséges kérdést.”

Aliyev az Ukrainszka Pravdának azt is elmondta, hogy Baku ellenséges lépésként értékeli Moszkva legutóbbi csapásait. Oroszország lépései „természetesen Azerbajdzsánnal szembeni barátságtalan lépésnek minősülnek” – fogalmazott.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Trump: Komoly megfontolás tárgya a teljes megsemmisítés!
Privátbankár.hu | 2026. március 7. 16:05
Az amerikai elnök elemezte az iráni helyzetet.
Nemzetközi Olajvita: tovább bírkózik a Mol és a Janaf, csúszik az Adria vezeték tesztelése
Privátbankár.hu | 2026. március 7. 15:15
A két cég még nem állapodott meg a tesztelés végrehajtásának részleteiről.
Nemzetközi Két gyereket is megölt a lakóházba csapodó orosz rakéta
Privátbankár.hu | 2026. március 7. 13:49
A ház romjai között még több mint tíz ember lehet.
Nemzetközi 16 drón tartott a Közel-Kelet egyik legnagyobb olajmezője felé
Privátbankár.hu | 2026. március 7. 11:36
Szirénák szólaltak meg Bahrein-szerte.
Nemzetközi Donald Trump nagy bejelentést tett, miután tárgyalt a legnagyobb fegyvergyárakkal
Privátbankár.hu | 2026. március 7. 10:00
A Fehér Házban tartott tanácskozáson többek között a Boeing, a Northrop Grumman, a Raytheon és a Lockheed Martin.
Nemzetközi Hatalmas támadást indítottak az izraeli vadászgépek
Privátbankár.hu | 2026. március 7. 09:00
A támadáshoz 230 bombát dobtak le az izraeli vadászgépek.
Nemzetközi Újabb reakció érkezett az Európai Bizottságtól, de ennek most örülhet a magyar kormány
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 18:50
Az EU-ban nem lehet fenyegetéseket intézni a tagállamok felé – erről az Európai Bizottság szóvivője beszélt.
Nemzetközi Donald Trump üzent Iránnak: csak a feltétel nélküli megadást fogadjuk el
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 16:15
Donald Trump amerikai elnök pénteken Irán „feltétel nélküli megadását” követelte egy héttel azután, hogy Izraellel közösen megindították a perzsa ország elleni rakétacsapásokat.
Nemzetközi Fontos tárgyalás előtt Trump, ami az iráni offenzíva jövőjéről is dönthet
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 14:42
Donald Trump amerikai elnök a tervek szerint pénteken találkozik az Egyesült Államok védelmi miniszterével, Pete Hegseth-tel a Fehér Házban.
Nemzetközi Kerüljék el Magyarországot: ezt javasolja az ukránoknak a kijevi külügy
Privátbankár.hu | 2026. március 6. 12:23
Magyarországon fennáll a tulajdon önkényes elrablásának kockázata, erre figyelmeztette az ukrán és európai üzleti szereplőket Ukrajna külügyminisztériuma. Az ukrán állampolgároknak azt javasolják, még tranzit esetén is keressenek kerülőutat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG