6p

A Trump alatti visszavonulás rendetlenséget és anarchiát teremt a világ több pontján. Ez a környezet pontosan olyan zsarnoki uralkodóknak készült, mint Erdogan elnök. Káncz Csaba jegyzete.

A törökországi fejleményekre tekintettel az EU nem zárja ki, hogy lemondja az együttműködés bővítéséről tervezett tárgyalásokat. Az Európai Bizottság illetékes szóvivője Brüsszelben világossá tette, hogy már nem lehet teljes bizonyossággal feltételezni, hogy a tervezett magas szintű találkozókra valóban sor kerül.

Utalt arra is, hogy Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke „rendkívül aggasztónak” nevezte az isztambuli polgármester, Ekrem Imamoglu letartóztatását. A Törökországgal tervezett konzultációkat von der Leyen alig néhány nappal Imamoglu letartóztatása előtt jelentette be.

Az akkori hírek szerint áprilisra egy gazdasági kérdésekről szóló EU-török párbeszédet, valamint egy másik, a migrációról és a biztonságról szóló párbeszédet készítettek elő. A tervek hátterében az EU állam- és kormányfőinek tavaly áprilisi csúcstalálkozóján kapott megbízás állt, amikor megállapodtak abban, hogy a lehető legnagyobb mértékben erősítik a Törökországgal való kapcsolatokat – különösen azért, mert az ország kulcsszerepet játszik a Földközi-tenger keleti medencéjének stabilizálására és a migrációs problémák megoldására irányuló erőfeszítésekben.

Az időzítés kérdése

A nemzetközi sajtóban számos találgatás látott napvilágot, hogy miért most látta elérkezettnek az időt Erdogan az eszkalációra. A cseh vezető Český rozhlas című lap szerint „A régóta száműzetésben élő ellenfele, Fetullah Gülen meghalt, egy másik ellenfele, az életfogytiglani börtönbüntetését töltő Abdullah Öcalan pedig felszólította a kurd PKK-t, hogy tegye le a fegyvert. A világ szemei másfelé figyelnek, és Törökország megpróbálja a lehető legtöbbet kihozni a szíriai és talán máshol a tágabb térségben zajló rendszerváltásból. Ennek ellenére nagyon is elképzelhető a több napja tartó tüntetések tükrében, hogy a török társadalom egy része nem hagyja annyiban Erdogan legújabb kísérletét a demokrácia kijátszására”.

Ráadásul a török elnöknél valószínűleg most süket fülekre talál mindenfajta európai kritika – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung: „Erdogan tudja, hogy nélkülözhetetlen partnere az európaiaknak a migrációs politikában, Szíriában és az ukrajnai háborúban. Nem kell tehát attól tartania, hogy komoly nyomás alá helyezik. A német kormány és más európai államok kritikája hidegen hagyja őt. Annál is inkább, mivel Washington tudtára adta, hogy nem avatkozik bele más országok belügyeibe. Következésképpen Erdogan bátorítva érezheti magát Donald Trump által”.

A vezető német lapnak minden bizonnyal igaza van. Azzal, hogy Trump már az őserdő szabályait követve tekint a nemzetközi viszonyokra, a török elnök feljogosítva érezheti magát arra, hogy kimutassa a foga fehérjét és még autokratább kurzusra váltson. Oroszország diktátora, Putyin pedig minden eddiginél kevésbé érzi magát rákényszerítve, hogy kompromisszumokat kössön az Ukrajna elleni hadjáratában.

A második világháborút követő évtizedekben az USA a rendet szolgáló erő volt. A Trump alatti visszavonulás rendetlenséget, káoszt és anarchiát teremt a világ több pontján. Ez a környezet pontosan olyan zsarnoki uralkodóknak készült, mint Putyin és Erdogan.

Törökország válsága

Az isztambuli polgármester letartóztatásával és az ellenzék nyílt elnyomásával Törökország már egyre inkább hasonlít Vlagyimir Putyin Oroszországára és Alekszandr Lukasenka Fehéroroszországára. Hozzájuk hasonlóan Erdogan semmit sem bíz a véletlenre: ellenfeleit nem választásokon győzi le, hanem bírósági eljárásokkal és börtönbüntetésekkel iktatja ki őket.

Az ellenzéki vezetők nemcsak politikai befolyást veszítenek, hanem megrendezett bírósági eljárások áldozatai, támogatóik pedig brutális rendőri erőszak áldozatai lesznek. Putyinhoz hasonlóan Erdogan is eszközként használja az igazságszolgáltatást a politikai riválisok ellen. ... Törökország egyre inkább eltávolodik a demokráciától, és egyre közelebb kerül az orosz és belarusz uralmi modellhez.

De Erdogan drámai lépése egyben rámutat Törökország mély válságára is. Imamoğlu letartóztatása a legújabb példa a Törökország előtt álló hatalmas problémákra – magyarázza Özge Öner közgazdászprofesszor a vezető svéd Svenska Dagbladetnek írt vendég-kommentárjában:

„Az elmúlt tíz évben a tisztesség és a racionalitás eltűnt a politikai életből. A demokrácia burkolata megrepedt, és egy olyan rendszert tárt fel, amely a klientelizmusra, az önérdekre és a tekintélyelvűségre épül. Ma egy olyan Törökországban élünk, ahol a politikai ellenfeleket „terroristáknak” és „bűnözőknek” bélyegzik, az újságírókat elhallgattatják, és az eltérő hangokat elnyomják a hatalom egyre szorosabbra fűzött szorításának súlya alatt. Ez egy olyan ország, ahol Erdoğan csillapíthatatlan hatalomvágya eltorzította a legitimitás fogalmát”.

Isztambul sok mindent látott már
Isztambul sok mindent látott már
Fotó: Depositphotos

A török titkosszolgálat csápjai

A török rezsim legfelsőbb köreiben mindenki tisztában van azzal, hogy İmamoglu jelentős kihívást jelent Erdogan számára. Háromszor indult az isztambuli polgármesteri címért Erdogan jelöltjével szemben, és mindhárom alkalommal győzött – beleértve a 2019. júniusi megismételt választást is, amelyet azután indítottak, hogy a kormány által ellenőrzött választási bizottság ellentmondásos módon megsemmisítette a 2019. márciusi eredményeket.

A fokozódó politikai elnyomás légkörében figyelembe kell venni a török hírszerző ügynökség, az MIT – egy Erdogan rendelkezésére álló, elszámoltathatatlan szervezet – lopakodó szerepét is, amely hamis zászlós műveletekben, befolyásolási kampányokban és megfélemlítési taktikákban vesz részt az ellenzéki erők elnyomása érdekében. Az MIT-nek Erdogan szabad kezet adott arra, hogy ellenzéki személyiségeket rágalmazzon, magánéletükbe belepiszkáljon, személyes ügyeikről kompromittáló információk kiszivárogtatásával fenyegessen, személyeket titkos helyszínekre raboljon el kínzás céljából, és újságírói álcával dolgozó ügynökök segítségével dezinformációs kampányokat szervezzen.

Mindezen tényezők eredményeként Törökországban ma már hiányzik a politikai pluralizmus. Csak a rezsim által jóváhagyott jelöltek játszhatják az ellenzék szerepét, amennyiben nem jelentenek komoly veszélyt Erdogan uralmára, nem veszik át a rezsim narratíváját, és nem szorítkoznak a köréjük húzott szigorú vörös vonalakra.

(Káncz Csaba szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Egy nagy uniós ország kormányfőjével tárgyalt Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 19:57
A magyar miniszterelnök Rómában négyszemközt tárgyalt Giorgia Meloni olasz miniszterelnökkel.
Nemzetközi Három órán át tárgyalt Putyin Trump küldöttjével – íme, az eredmény
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 19:46
Az Oroszország és Ukrajna közötti közvetlen tárgyalások felújításának lehetőségét is megvitatta a Kremlben Vlagyimir Putyin orosz államfő és Steven Witkoff, az amerikai elnök különmegbízottja – közölte Jurij Usakov, az orosz vezető külpolitikai tanácsadója pénteken újságírókkal.
Nemzetközi Trump leszámolt az illúziókkal: a Krím Oroszországé marad
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 19:31
Donald Trump amerikai elnök egy pénteken nyilvánosságra hozott interjúban azt mondta a Time hírmagazinnak, hogy „a Krím félsziget Oroszországé marad, ezt (Volodimir) Zelenszkij ukrán elnök is megérti, ezt mindenki megérti, hogy ez már nagyon hosszú ideje az oroszoké”.
Nemzetközi Visszavonta Ferenc pápa halála miatti részvétnyilvánításait az izraeli kormány
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 17:31
E mögött feltehetően az áll, hogy a pápa sokat bírálta Izraelt gázai hadműveletei és a sok civil áldozat miatt.
Nemzetközi Ismét fogadta Trump különmegbízottját Putyin
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 16:59
A Kremlben fogadta Vlagyimir Putyin orosz elnök az Egyesült Államok elnökének különmegbízottját, Steven Witkoffot – közölte pénteken Dmitrij Peszkov, az orosz államfő sajtótitkára.
Nemzetközi Marad a 21 százalékos kamatszint Oroszországban
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 16:16
Az orosz központi bank pénteken már a negyedik egymást követő ülésén döntött úgy, hogy nem változtat az évi 21 százalékos irányadó kamatszinten.
Nemzetközi Budapesten tárgyalt Donald Trump legidősebb fia – megszólalt Szijjártó Péter
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 15:31
Donald Trump Jr. a magyar külgazdasági és külügyminiszterrel is találkozott péntek délelőtt.   
Nemzetközi Ismét lecsapott az ukrán nemzetbiztonság? Felrobbantottak egy orosz altábornagyot Moszkva közelében
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 13:31
Pokolgépes merényletben megölték Jaroszlav Moszkalik altábornagyot, az orosz fegyveres erők műveleti főcsoportfőnökségének helyettes vezetőjét – közölte pénteken az orosz Nyomozó Bizottság (SZK).
Nemzetközi Masszív dróntámadást indított Ukrajna ellen Oroszország
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 10:56
Több mint száz drónt vetett be ukrajnai célpontok ellen az orosz hadsereg péntekre virradóan, a kelet-ukrajnai Pavlohradban három ember – köztük egy gyerek – meghalt, és sok a sebesült – közölték katonai és helyi közigazgatási forrásokra hivatkozva vezető ukrán hírügynökségek és hírportálok.
Nemzetközi Miért nem szabad elismerni Putyin fennhatóságát a Krím-félszigeten?
Káncz Csaba | 2025. április 25. 09:39
Egy orosz Krím elvághatná az amerikai és európai hozzáférést Közép-Ázsiához, miközben Kína számára is rendkívül előnyös lenne. A NATO-tag Törökország, Románia és Bulgária pedig a legtöbbet veszítené. Káncz Csaba jegyzete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG