4p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

Az ukrán elnök kijelentette, hogy „készen áll a választásokra”, miután Donald Trump amerikai elnök megkérdőjelezte az ukrán demokráciát.

Volodimir Zelenszkij bejelentette, hogy készen áll egy háborús választás megtartására a következő három hónapon belül, ha Ukrajna parlamentje és külföldi szövetségesei is támogatják, miután Donald Trump azzal vádolta, hogy ragaszkodik a hatalomhoz – számol be róla a The Guardian.

Az ukrán elnök, akit egyértelműen irritált Trump országa belügyeibe való beavatkozása, azt mondta, hogy „ez az ukrán népnek felteendő kérdés, nem más államok népének, bár minden tiszteletem a partnereink iránt”.

 Zelenszkij és Trump a Fehér Házban 2025. augusztus 18-án – súlyos engedményekre kényszerülhet Ukrajna
Zelenszkij és Trump a Fehér Házban 2025. augusztus 18-án – súlyos engedményekre kényszerülhet Ukrajna
Fotó: MTI/EPA/Consolidated News Photos pool/Aaron Schwartz

Ugyanakkor megígérte, hogy megvizsgálja a szavazás lehetőségét a következő hónapokban. „Mivel ezt a kérdést ma az Amerikai Egyesült Államok elnöke, partnereink veti fel, nagyon röviden válaszolok: nézzék, készen állok a választásokra” – mondta Zelenszkij kedden este.

„Ezenkívül arra kérem… az Egyesült Államokat, hogy segítsen nekem, lehetőleg európai kollégáimmal együtt, a választások biztonságának garantálásában, majd a következő 60-90 napban Ukrajna készen áll a választások megtartására. Személy szerint megvan hozzá az akaratom és a készségem” – tette hozzá.

Trump kérése

Trump korábban a Politicónak adott, kusza szerkezetű interjúban tett megjegyzést az ukrán választásokról. „Régóta nem volt ott választás” – mondta az amerikai elnök. „Tudják, beszélnek a demokráciáról, de egyszerűen eljön egy pont, amikor az már nem demokrácia.”

Zelenszkij ötéves elnöki mandátuma tavaly májusban járt le, ám az ukrán alkotmány tiltja a választások megtartását háború idején. Még ellenzéki politikusai is többször kijelentették, hogy a biztonsági és politikai körülmények egyszerűen nem teszik lehetővé, hogy háborús időszakban választást tartsanak.

„Ez csak ártana” – mondta Szerhij Rahmanyin, az ellenzéki Holosz párt képviselője. „Ő a főparancsnok, és az ország olyan helyzetben van, hogy nincs ilyen luxusunk, bármilyen problémánk is van vele. Csak az ellenségnek segítene.”

Két fő kérdés

Zelenszkij szerint két alapvető kérdést kell megoldani: egyrészt azt, hogyan tudnának szavazni a fronton szolgáló katonák, a több millió belső menekült és az orosz megszállás alatt élők; másrészt azt, hogyan lehet törvényesen választást tartani, miközben hadiállapot van érvényben.

Tanácsot kért szövetségeseitől a választások biztonságának garantálásával kapcsolatban, a parlamenti képviselőktől pedig az ehhez szükséges jogszabály-módosításokról. „Várom a javaslatokat partnereinktől, várom a javaslatokat a képviselőinktől, és készen állok a választásokra” – mondta.

A nyilatkozat akkor hangzott el, amikor Zelenszkij Európa több fővárosát érintő diplomáciai körútjáról tért vissza, miközben Washington fokozódó nyomást gyakorol Kijevre, hogy fogadjon el egy békemegállapodást.

Energetikai tűzszünet?

Újságírói kérdésre válaszolva kedden Zelenszkij arról is beszélt, hogy Ukrajna mindent megtesz azért, hogy a következő két hétben magas szintű amerikai–ukrán egyeztetésre kerüljön sor a béketervről. Azt is kijelentette, hogy Kijev kész egy energetikai tűzszünetre, ha Moszkva beleegyezik.

A hétvégén Trump fia, Donald Jr. egy dohai konferencián azt mondta, hogy Zelenszkij azért hosszabbítja meg a háborút, mert attól tart, hogy különben elveszíti hatalmát. Azt is felvetette, hogy apja esetleg „kihátrál” Ukrajnából, ha a háború nem ér véget hamarosan. „Ez nem helyes. De nem teljesen téves” – mondta Trump, amikor fia állításával kapcsolatban kérdezték.

Az Egyesült Államok jelezte, hogy Ukrajnának fel kellene adnia a Donbász régióját a béke elérése érdekében, ami rendkívül népszerűtlen lépés lenne Ukrajnában. Annak sincs jele, hogy Oroszország kész lenne beleegyezni egy megállapodásba, még akkor sem, ha az Moszkva számára előnyösnek tűnik.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Nemzetközi Szlovénia is küld katonákat Grönlandra
Privátbankár.hu | 2026. január 17. 13:15
A szlovén kormány döntése alapján két katonatisztet küldenek Grönlandra egy dán vezetésű nemzetközi katonai gyakorlat előkészítésére és végrehajtására – közölte a szlovén védelmi minisztérium szombaton.
Nemzetközi Marco Rubio és Tony Blair is helyet kapott Trump gázai béketestületében
Privátbankár.hu | 2026. január 17. 12:27
Többek között Donald Trump amerikai elnök veje, Jared Kushner, az amerikai külügyminiszter, Marco Rubio és a korábbi brit miniszterelnök, Tony Blair is tagja lett a gázai béketestületnek, amit az amerikai elnök vezet.
Nemzetközi A Moody's diplomáciai megoldást valószínűsít Grönland ügyében
Privátbankár.hu | 2026. január 17. 08:10
Megerősítette Dánia lehetséges legjobb, Aaa szintű besorolásait a Moody's Ratings. A nemzetközi hitelminősítő a péntek éjjel Londonban bejelentett döntés indoklásában kiemelte, hogy az Egyesült Államokkal Grönland ügyében kialakult viszály diplomáciai megoldását valószínűsíti, és nem számol Dánia nemzetbiztonsági kockázatainak jelentős növekedésével.
Nemzetközi Moszkva szerint teljes egészében az oroszok kezén van Kupjanszk
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 19:37
Teljes egészében orosz ellenőrzés alatt áll a Harkiv megyei Kupjanszk, annak ellenére, hogy az ukrán fegyveres erők megpróbáltak behatolni a városba – jelentette Szergej Kuzovlev, az Ukrajnában harcoló orosz Nyugat csapatcsoportosítás parancsnoka pénteken Andrej Belouszov védelmi miniszternek.
Nemzetközi A németek segítenek fűteni Ukrajnának
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 19:16
Elkülönít 60 millió euró kiegészítő forrást Németország, hogy segítsen Ukrajnának megbirkózni az energiaellátási nehézségekkel, amelyeket a legutóbbi orosz támadások okoztak – jelentette be pénteken Johann Wadephul német külügyminiszter berlini sajtótájékoztatóján, miután találkozott osztrák hivatali partnerével, Beate Meinl-Reisingerrel.
Nemzetközi Rejtélyes fegyverszállítmányt kapott Ukrajna pénteken
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 16:31
Csak annyit árult el Zelenszkij, hogy légvédelmi rakétákról van szó.
Nemzetközi Nem fogja elhinni, mekkora nyereséget termelt az egyik amerikai nagybank
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 15:31
Négymilliárd dollárt, azaz jelenlegi árfolyamon 1463 milliárd (!) forintot – három hónap alatt.  
Nemzetközi Elmagyarázta a lengyel kormány, miért nem küld katonákat Grönlandra
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 14:22
Lengyelország meg akarja őrizni a NATO egységét, ezért nem küld katonákat Grönlandra az európai misszió keretében – közölte a lengyel nemzetvédelmi miniszter pénteken Varsóban, a litván hivatali kollégájával tarott sajtóértekezleten.
Nemzetközi Szisztematikusan hazudik az orosz vezetés az ukrán frontról amerikai elemzők szerint
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 14:01
Azt a hamis látszatot próbálják kelteni szerintük, mintha az ukrán hadsereg az összeomlás szélén állna. Putyin pedig nem enged a béke kérdésében.
Nemzetközi Megcsörrent Putyin telefonja – de most nem Ukrajnáról beszélt
Privátbankár.hu | 2026. január 16. 13:16
Az iráni helyzetről egyeztetett telefonon Vlagyimir Putyin orosz elnök és Benjámín Netanjáhú izraeli miniszterelnök – közölte a Kreml sajtószolgálata pénteken.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG