7p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Nagyon rossz a hangulat Európa tőzsdéin, mert a járványügyi hírek és a kapcsolódó gazdasági kilátások egyre rosszabbak. Egész országokat nem zárnak le, de több milliós régiókat igen. Itthon a BUX index viszonylag jól tartja magát, a forint is stabil. Egy gyógyszermulti szerint inkább a jövő év második felében lesz tömeges az oltás. Két éven belül hét elektromos pickupot fognak piacra dobni.

A tegnap esti pozitív amerikai hangulat már a múlté, Európában csúnya mínuszban vannak a tőzsdeindexek. A német mutató 1,3 a francia 1,4, a brit 1,5 százalékos esést mutat. Varsóban egy százalék a süllyedés, az amerikai határidős indexek is 3-4 ezrelékes esést jeleznek.

A Budapesti Értéktőzsde indexe egyelőre kisebb süllyedéssel megússza, 0,2 százalékos mínuszban van. A kezdetben tízezer felett forgó OTP mostanra 9950-re süllyedt, 0,8 százalékkal van a tegnap esti szint alatt. A Mol szerény pluszban, a Richter hasonló mínuszban áll. A Magyar Telekom 0,9 százalékkal emelkedni tud.

Mitől ilyen rossz a hangulat?

A forint a tegnapi MNB-kamatdöntés után erősödött, ma ehhez képest gyengül, így 364,20 az euró ára. (A kamatöntés előtt az árfolyam felszúrt 366 fölé is.) A dollár gyengül, a nemesfémek enyhe pluszban vannak, az olaj viszont közel két százalékos esést mutat a tegnapi erősödés után.

További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók

Az európai nagyon rossz részvénypiaci hangulat fő oka az lehet, hogy kontinensünkön gyorsan terjed a vírus, és ez a gazdaságban is súlyos következményekkel járhat. Sokan attól tartanak, hogy a tavaszihoz hasonló nagy leállásokra kerül sor, ami a válságot W alakúvá teszi. Vagyis még egy csúnya mélypont következhet, hasonló a tavaszihoz .

Milliók mennek kvázi karanténba

Bár egész országokra nem rendeltek el karantént, helyi szinten ehhez hasonló folyamatok zajlanak. Például Spanyolországban Madrid és környéke lezárását mérlegelik, Nagy-Britanniában pedig Manchester városban és környékén hárommillió ember számára vezettek be magas szintű (harmadik fokozatú) korlátozásokat. Sok, nem feltétlenül létfontosságú vállalkozást ott be is kellett emiatt zárni. Romlik a helyzet Berlinben is.

Elektromos Hummer (fotó: Gmc.com)
Elektromos Hummer (fotó: Gmc.com)

Magyarországon is újabb és újabb negatív rekordok születtek, ma például 48 új halálesetet regisztráltak. Ma este közzéteszik a FED bézs könyvét, amely talán ad némi támpontot arra vonatkozóan, hogy az Egyesült Államokban mennyire lesz gyors vagy lassú a gazdasági kilábalás.

Mégis lesz megállapodás?

Nancy Pelosi, az Egyesült Államok házelnöke, aki korábban keddig adott határidőt a megegyezésre, pozitívan nyilatkozott a tegnapi tárgyalásokról. Teméli, hogy a gazdaságösztönző csomagról szóló megállapodást meg fogják kötni a héten, és az elnökválasztásig el is fogadják. A Fehér Ház is optimista, Mark Meadows kabinetfőnök szerint is a hétvégéig lehetséges a megállapodás megkötése. De figyelmeztetett arra is, hogy vannak még nézetkülönbségek.

Európában a Brexit-tárgyalásokon patthelyzet látszik kialakulni.

Jövő nyárig ne számítsunk oltásra?

Teljesen irreális azt várni, hogy a Covid-19 vakcina ez év végéig széles körben elérhető lesz, a legtöbb ember valószínűleg 2021 második felében férhet csak hozzá mondta Severin Schwan, a svájci gyógyszeróriás, a Roche Holding vezérigazgatója. A Novartis vezére, Vas Narasimhan a múlt hónapban hasonló, 2021 végi becslést adott – írta a Bloomberg.com. Az AstraZeneca a héten folytathatja amerikai oltási kísérleteit.

Jön a Tesla-jelentés

Európában hét százalékkal ugrott meg az Ericsson részvénye, a telekommunikációs társaság jó eredményekről számolt be. A Nestlé-csoport is pozitív képet festett, így a részvény az általános esés ellenére 0,8 százalékkal emelkedni tud.

Az idén már 400 százalékkal emelkedő Tesla, tömegek kedvenc elektromos autó gyártója ma tőzsdezárás után teszi közzé az eredményét. Az elemzők 8,3 milliárd dolláros bevételt várnak tőle, valamint részvényenként 55 centes nyereséget. A cég korábban bejelentette, hogy 140 ezer járművet adott el a harmadik negyedévben, de nem világos, hogy az erre az évre tervezett félmilliós eladási számot tudják-e teljesíteni írta az Investing.com.

Hét elektromos pickup érkezik

A következő két évben hét autóipari vállalat is tervezi, hogy elektromos kisteherautókat dob ​​piacra – írja az Associated Press (AP). A General Motors GMC üzletága kedden új elektromos Hummer pickupot mutatott be, amelynek csúcskategóriás változata valamikor a jövő év őszén jelenik meg a bemutatótermekben. Ehhez jön a versenytárs Ford elektromos F-150-ese, a Tesla Cybertruckja és négy startup-vállalat pickupja.

Mindegyikük jövő év júniusa és 2022 vége között szándékozik megkezdeni a gyártást. Az eddig bejelentett árak a Cybertruck nagyjából 40 ezer dollártól a nehéz terepre szánt Hummer „Edition 1” -ig terjed, amely több mint 112 ezer dolláron indul. A GM, a Ford, a Tesla, a Bollinger Motors, a Nikola, a Rivian és a Lordstown Motors egyaránt szeretne egy-egy szeletet kihasítani a mai robbanómotoros pickup-piacról, amelyet a Ford F-sorozatú, valamint a GM Chevrolet Silverado és a Fiat Chrysler Ram uralnak. A Ford F a legnépszerűbb, 2019-ben közel 900 000 darabot adtak el belőle.

Tavaly az amerikai fogyasztók több mint hárommillió különböző méretű pickupot vásároltak.

Csalódás volt a Netflix-jelentés

Hamar elült a koronavírus miatti Netflix-láz az Erste Befektetési Zrt. szerint.

A felfokozott várakozásokhoz képest csalódást keltett a Netflix harmadik negyedéves gyorsjelentése. A 6,44 milliárd dolláros árbevétel ugyan enyhén felülmúlta a 6,38 milliárd dolláros konszenzust, az 1,74 dolláros tisztított EPS azonban már elmaradt a 2,14 dolláros várakozástól.

Megvolt az alja a vállalati válságnak?

Európában is elkezdődött a gyorsjelentési szezon, és a harmadik negyedéves eredmények fényében úgy tűnik, a második negyedév lehetett a válság alja – írja a Financial Times. Az elemzői konszenzus szerint a harmadik negyedévben negyven százalékkal csökkenhet év/év alapon a társaságok összesített nyeresége. Ez még mindig nagyon gyenge teljesítmény, de már haladás az előző negyedévhez képest.

A makrogazdasági kilátásokhoz is nagyon fontos adalékkal szolgálhatnak a céges jelentések, megmutatva, hogyan látják a helyzetüket. Fel tudják vázolni azt az utat, amelynek segítségével a válságból ki tudnak lábalni. A második negyedév után számos vállalat teljesen visszavonta korábbi prognózisa itt, és nem is készített újakat a helyzet totális bizonytalansága miatt.

Ezért fontos az osztalékok szintje

Fontos indikátor, hogy mennyi nyereség kifizetését tervezik a részvényeseknek. Ez még többet elárul arról, hogy valójában hogyan is látják a jövőt, mint a hangzatos nyilatkozatok. Az európai vállalatok 2019-ben közel 350 milliárd euró osztalékot fizettek ki, az elemzői konszenzus szerint az osztalékok mintegy húsz százalékkal csökkenhetnek ebben az évben.

A Financial Times azt gyanítja, hogy az elemzői előrejelzések átlaga túlságosan optimista. A konszenzus szerint jövőre negyven százalékkal ugorhatnak az eredmények, de a lap szakértője sok kockázatot lát. Ennek fő oka az Európában visszatérő korlátozások, lezárások. Emlékeztettek rá, hogy a legutóbbi eurozónás beszerzési menedzserindex közel volt a vízválasztó, a növekedést a zsugorodástól megkülönböztető ötvenes szinttől. Az erős euró is problémát jelenthet.

Pozitív, hogy az európai részvények jelentős osztalékhozamot kínálnak, amely a jelenlegi nullkamat-környezetben vonzerőt jelenthet a részvények számára. Az európai részvények az egy részvényre jutó nyereség 17-szeresén forognak, csak kevéssel a hosszú távú átlagot jelentő 15 felett (P/E hányados).

 

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 16940 16825 17025 -0,62% 0 0 6 974 318 185 HUF 2024-04-19 17:11:47
MOL 2960 2960 3024 -1,99% 0 0 1 727 464 518 HUF 2024-04-19 17:06:03
MTELEKOM 927 920 927 +0,54% 0 0 295 619 891 HUF 2024-04-19 17:05:19
RICHTER 8855 8805 9000 -1,06% 0 0 1 916 017 780 HUF 2024-04-19 17:09:50
OPUS 395 390 400 -0,88% 0 0 89 919 659 HUF 2024-04-19 17:05:04
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Pénzeső: váratlanul nagy osztalék juthat egyes részvényeseknek
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 19:24
Az Alteo rendkívüli osztalékot fizet.
Részvény / Deviza / Áru Megerősödött a forint? Nézzen rá az árfolyamra!
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 18:32
Erősödött pénteken a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest, de gyengébben fejezte be a hetet a hétfői kezdésnél.
Részvény / Deviza / Áru Nem sok oka volt az örömre a budapesti befektetőknek
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 17:45
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 629,35 pontos, 0,96 százalékos csökkenéssel 65 045,06 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Kulcsfontosságúvá vált az aranytartalék az elmúlt években?
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 14:46
Az elmúlt időszakban ismét a figyelem középpontjába került az arany, mint jegybanki tartalékeszköz, a stabilitás szimbóluma. Veres István Attila a Magyar Nemzeti Bank szakcikkében mutatta be az utóbbi évek aranypiaci folyamatait, legfontosabb trendjeit, valamit az MNB aranytartalékának több lépésben történő növelését.
Részvény / Deviza / Áru Eltitkol valamit a Netflix, kamatcsökkentés helyett kamatemelés jöhet
Eidenpenz József | 2024. április 19. 12:18
Rossz a hangulat a tőzsdéken az izraeli válaszcsapás után, de volt rosszabb is a hajnali órákban. A frissebb hírek nyomán megnyugodott többek között a kőolaj, az arany, a bitcoin és az euró/forint árfolyam is, de békéről még nincsen szó. A Netflix azért esett, mert titkosítani kívánja az előfizetők számát, Kína pedig visszavág az USA-nak.
Részvény / Deviza / Áru Legyen erős, ha a forint-euró párharcra néz!
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 07:43
A forint veszített értékéből a nemzetközi devizapiacon ma reggel, a tegnap esti árfolyamokhoz képest.
Részvény / Deviza / Áru Csütörtököt mondott a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 18:33
Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon, az euró és a svájci frank ellenében 0,4 százalékkal, a dollárral szemben 0,6 százalékkal.
Részvény / Deviza / Áru Sötét felhők árnyékolták be a tőzsde egét
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 17:31
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 441,01 pontos, 0,67 százalékos csökkenéssel, 65 674,41 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Visszalökték az erősödő devizánkat, vészesen emelkedik egy kulcsfontosságú fém ára
Eidenpenz József | 2024. április 18. 12:12
A tőzsdéken enyhe optimizmus látható, a Netflix gyorsjelentésére várnak. Kivéve Budapesten, ahol főleg az OTP a visszahúzó erő. Az amerikaiak lépései nyomán tovább drágult a réz, a gyengülő dollár is segít a nyersanyagoknak és a forintnak. A bitcoin 60 ezer dollár is volt, de visszapattant onnét.
Részvény / Deviza / Áru Ámulni fog, ha meglátja, hogyan alakult a forint árfolyama!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 07:51
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG