A koronavírus-járvány idején kiderült, hogy az internetnek köszönhetően könnyen tudnak home office-ban, azaz otthonról dolgozni az emberek. A szakértőket, hogy nagy jövőt jósoljanak a távmunkának, most úgy néz ki, hogy kissé elhamarkodottan.
Legalábbis ez derül ki a Guardian összeállításából, amely szerint a vállalatok a pandémia idején nyitottnak mutatkoztak az újdonságra, ám éppen a legnagyobbak – közülük, a Google, a Microsoft – bánták meg ezt a leghamarabb. Az Amazon a napokban csatlakozott hozzájuk, jelezve, hogy januártól heti ötnapos munkahelyi jelenlétet vár el irodai alkalmazottaitól.
Andy Jassy, a cég vezérigazgatója azzal érvelt, hogy a face-to-face munkavégzésnek „jelentős” előnyei vannak. Más nagy cégek, így a Goldman Sachs, vagy a Barclays vezetősége egyetért ezzel. Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója a tőle megszokott arroganciával azt mondta a távmunka híveinek, hogy „máshol tegyenek úgy, mintha dolgoznának”.
Problémás a visszatérés a régi gyakorlathoz
Ugyanakkor a szakértők úgy látják, hogy az irodai munkavégzés módja soha nem lesz már olyan, mint a pandémia előtt volt. Az Egyesült Királyság néhány hónapja regnáló munkáspárti kormánya például törvényjavaslatot készít, amely szerint alapesetben rugalmas vagy hibrid munkavégzést kellene kínálniuk a cégeknek, amitől csak külön indoklással térhetnének el.
Az irodai munka hívei ugyan hangosak, ám a VirginMedia O2 piackutató cég felmérése szerint tíz vállalatból csak négy követeli meg embereitől a heti ötnapos munkahelyi jelenlétet. Eközben a cégvezetők véleménye erősen változik. A KPMG tanácsadó vállalat felmérésében 83 százalékuk véli úgy, hogy a munkavégzés a következő három évben teljesen visszatér a pandémia előtti módszerhez. Egy évvel ezelőtt még 64 százalék volt ez az arány.
Eközben sok főnök elismeri, hogy az egyféle megoldás nem jó: ha a feltételek adottak, a rugalmas és a hibrid foglalkoztatás is szóba jöhet. Ezt még az Amazon is belátja. A januártól érvényes új szabályozáson van egy kiskapu, amely szerint lehetséges a távmunka, ha a főnökség engedélyezi. Emellett raktáraiban felkínálja a négynapos rugalmas munkavégzés lehetőségét.
A régi érvek térnek vissza a kétféle munkavégzés mellett
A közgazdászok megosztottak abban, hogyan hat az alkalmazottak termelékenységére a home office. A Goldman Sachs például idézi az ezzel kapcsolatos felméréseket, amelyek a mínusz 19 százalékos hatékonyságromlástól a plusz 13 százalékos javulásig sokféle eredményt tartalmaznak. A legfőbb érv a távmunka mellett az utazási idő és macera megspórolása, ami önmagában javíthatja a dolgozók mentális egészségét.
A munkahelyi jelenlét mellett az szokták felhozni, hogy a munkatársak megosztják egymással ötleteiket, nézeteiket, ami megtermékenyítően hat munkájukra. A kompromisszum lehetőségét jelzi ugyanakkor, hogy a kutatások egy része összességében arra a következtetésre jutott, hogy nincs különbség a hibrid formában és a munkahelyen dolgozók hatékonysága között. A rugalmas munkavégzés lehetősége erősíti az alkalmazottak hűségét munkaadójukhoz.
Az Amazon bejelentése a heti ötnapos irodai munkáról vélhetően nem jelez trendet – véli Matthew Pointon, a Capital Economics tanácsadó cég szakértője. Szerinte a teljes visszatérés a munkahelyekre már csak azért sem lehetséges, mert a vállalatok jelentősen csökkentették bérelt irodáik nagyságát.