Idén a fővárosi átlagos négyzetméterárak 2015 elejéhez képest harmadával nőttek, de egyes kerületekben 50-60 százalékos drágulás következett be, így a budapesti átlagár már eléri a 600 000 forintot. A vevők már a tervezőasztalon lecsapnak az új ingatlanokra, miközben több kisebb és közepes ingatlanfejlesztés már most csúszásban van.
Az újlakáspiac fellendülésének éve volt az idei, az erőteljes kereslet az utolsó negyedévben is kitartott. Az év első 11 hónapjában Budapesten futó ingatlanfejlesztési projektek teljes újlakás-száma a szeptemberi 11 400-ról 11 700 közelébe emelkedett. A meghirdetett otthonok 58 százaléka már vevőre talált a két hónappal korábbi 54 százalékkal szemben – derül ki a Futureal-csoporthoz tartozó Cordia Zrt. 1 11. havi piacfelméréséből.

A negyedik negyedév első két hónapjában így a kínálat – vagyis a még eladatlan lakások számának – csökkenése történt Budapesten: a szeptember végi 5300 darabos lakáskínálat november végére 4860-ra csökkent.
Kilőttek az árak
A budapesti átlagos négyzetméterár, amelyet a legnagyobb kínálattal rendelkező XI., XIII., VIII. és IX. kerület fejlesztései határoznak meg, immár eléri a 600 000 Ft-ot – mondta Földi Tibor, a Cordia Zrt. vezérigazgatója. A Cordia január-szeptemberi jelentésében még 600 000 forintot közelítő átlagár szerepelt, a novemberi érték pedig harmadával múlja felül a 2015 januárjában érvényes 528 000 forintos átlagos négyzetméterárat.

A legtempósabb, 62 százalékos drágulást a XII. és a VII. kerület, valamint a IX. kerület (+53%) mutatta fel. A népszerű XIII. kerület árai átlagosan 20 százalékkal lettek magasabbak közel két év alatt, a XIV. kerületben 17, míg a XI. kerületben alig 3 százalékos drágulás következett be.
Jelenleg a 600 000 forintos fővárosi átlagár alatt elsősorban Pest külső kerületeiben vásárolhatunk, ahol viszont csak elvétve találhatók újépítésű projektek. A VII. kerület, ezen belül elsősorban Belső-Erzsébetváros felértékelődését jelzi, hogy – a szűkös kínálatú, exkluzív, 1 000 000 Ft fölötti fajlagos árat felmutató kerületek után – itt a legdrágább az új lakások négyzetmétere (790 000 Ft) ezzel megelőzve a tradicionálisan magas áron futó II. kerületet.
A VII. kerülethez hasonlóan a VI. kerületben is erősödik a magas színvonalú kereskedelmi és turisztikai, vendéglátó funkció, amelynek eredményeként növekszik a terület presztízse, így itt jelenleg már 717 000 Ft/nm átlagos áron kínálják az új otthonokat.
Már halasztanak a fejlesztők
A kiugróan magas számú, idei évben indult fejlesztés nagy részét a vevők a tervezőasztalról megvették. A IX. kerületben például 870, még csak papíron létező lakás értékesítése indult idén, de a 600-nál több eladás eredményeképp alig 300 lakás a jelenlegi kínálat. Hasonló a helyzet a népszerű és kedvező árú (az átlagár 480 000 Ft/nm) XIV. kerületben, ahol mindössze 420 új lakás került a piacra az idén, miközben – a korábban indult fejlesztésekkel együtt – 720 kelt el.

További kínálatszűkülést jelent, hogy számos projekt megvalósítását elhalasztották Zuglóban. A szakértő szerint ezek az adatok is azt jelzik, hogy az építési engedélyezési eljárások bürokratikus útvesztői és az építőipart általánosan jellemző kivitelezői kapacitáshiány miatt számos kisebb és közepes méretű, megfelelő referencia nélküli lakásfejlesztő projektindítása késik.
Kereslet
Budapesten az év végéig a tavalyi értékesítések duplája várható. A tranzakciók száma így minden bizonnyal meghaladja majd a 7000-et, miután az első 11 hónapban már 6400 újépítésű lakás kelt el a fővárosban. Az első negyedév kisebb volumenű értékesítése és a folyamatosan bővülő kereslet eredményeként a második félévben már novemberig 630 lakással, azaz 22 százalékkal több kelt el, mint az első félévben. A decemberben megvalósuló értékesítésekkel ez a különbség elérheti az 1200-at, vagyis ennyivel több új otthon találhat gazdára az első féléves értékhez viszonyítva.
A második félévben a XIII. és a XI. kerület újonnan épülő lakónegyedeinek népszerűsége töretlenül kitartott: novemberig az eladások 25 százaléka a XIII. kerületben, 18 százaléka pedig a XI. kerületben történt. Ezekben a városrészekben a július-novemberi eladások 30 százalékkal haladták meg az első félév teljesítményét.
Ezek mellett Pest belső, elsősorban rehabilitációs területein és a belvárosi lokációkon mutatkozott jelentős kereslet és fejlesztői aktivitás. Az eladások közel 30 százaléka a pesti oldal belső területein, azaz az V., VI., VII., VIII. és a IX. kerület már kialakult lakónegyedeinek fejlesztéseiben valósult meg.
Kínálat
A fellendülés az induló projektek számát nézve is szembetűnő. Az év elején 120 fejlesztés lakásai voltak a piacon, ez a projektszám november végére megduplázódott úgy, hogy a nagyobb lakásszámú fejlesztések kerültek előtérbe.
A 240 budapesti projekt a mennyiségi növekedésen kívül a minőség és lokáció szerinti kínálat bővülését is magával hozta. Az egyes kerületeken belül jelentősen eltérő szegmensekben vásárolhatunk, a legolcsóbb lakás négyzetméterárának átlagosan kétszereséért kínálják a legdrágább lakásokat. A nagy kiterjedésű kerületeken kívül ez azokra a kisebb kerületekre is jellemző, ahol olyan, kiugróan népszerű, magas befektetési hozamot garantáló területek találhatók, mint például a VII. kerületi bulinegyed. Az év eleji kínálathoz képest elsősorban Budán, az I., III. és a XI. kerületben, illetve a pesti VIII. és XI. kerületben jelentek meg a magasabb minőséget és műszaki tartalmat ígérő drágább projektek.
Címlapon
Az égben az olajár, a svájci frank ünnepel

Megvadult az olajár, begyorsult az emelkedés, a Brent típus új 3 és fél éves csúcsot ért el. Jó a hangulat az ázsiai tőzsdéken, Európában nincs mozgás, nálunk kisebb esés mutatkozik, igaz, tegnap nagyot mentünk. A svájci frank újra büszkén csücsül a 2015 előtti szinten, ahol oly sokáig tartotta a jegybank, de aztán nem bírt vele.
- Nem akárkit fogadott titokban Kim Dzsongun
- Csengettek? Ha ilyesmit mond a gázórás, ne engedd be!
- Csak a magyar kormány látja máshogy? Ezt gondolja Európa a bevándorlókról
- Nem csitul a botrány - újabb házkutatást tartottak
- Harc az ivóvízért: már az amerikai katonaság figyeli a zavargásokat
- Amerikában elkezdtek komolyan aggódni Trump ámokfutása miatt
- Eldőlt, hogyan ül be a parlamentbe az MSZP és a Párbeszéd
- Ennyi volt: hamarosan véget ér egy korszak
- Balesetveszélyes buszokkal oldották meg a metrópótlást?
További cikkek
-
Egyre több minden derül ki, mi lesz a Déli pályaudvar egy részén
Golf- és sípálya is helyet kap a sportközpontban. Tovább
-
Kegyetlen ingatlanárak – ennyi alatt már sosem lesz lakásod
Megállíthatatlan az ingatlanárak emelkedése, négyzetméterenként félmillió alatt szinte már nem találunk semmit a fővárosban. Tovább
-
Szeretnél egy vízparti házikót? Kapaszkodj meg erősen
A lakások árának emelkedését most már bőven lekörözik a vízparti nyaralók: a Balaton, a Velencei-tó vagy épp a Duna partján is rakétáznak a négyzetméterárak. Tovább
-
Azt hitted, vége a drágulásnak? Az igazi verseny most kezdődik a lakáspiacon
Dinamikus növekedési pályára állt a hazai lakáspiac, Budapesten és az agglomerációban, valamint vidéken is virágoznak a befektetések. Tovább
-
Ez lehet a rekordok éve? Egy évtized után támad fel a lakáspiac
A korszakhatárként emlegetett 2008-as válság óta eltelt tíz évben rengeteg változáson ment át a hazai ingatlanpiac. Tovább
-
Mészáros Lőrincéknek új irodaháza van
Lezárult a január 12-én betervezett tőkeemelés, vihetik az irodaházat. Tovább
-
A nagyváros, ahol a legjobban nőttek az ingatlanárak, és nem véletlenül
Miután a kamatok évek óta igen alacsonyak a fejlett világban, a befektetők kétségbeesetten megvesznek mindent, amitől hozamot remélnek, így az ingatlanokat is. Tovább
-
Durva drágulás: kösse fel a gatyáját, aki lakást akar venni!
Bár lassuló ütemben, de tovább drágulnak a hazai lakóingatlanok. Tovább
-
A végén sikerül a kormány terve? Bécsbe megy a CEU
Bár az egyelőre nem világos, pontosan mi lesz a budapesti campussal. Otthonuk Budapest marad - mondják most. Tovább
-
Új lakásra pályázol? Könnyen lehet, hogy ráfizetsz majd
Egyre közelít a 2020-as átadási határidő – kérdés, hogy elkészülnek-e a fejlesztők az új lakásokkal. Tovább
-
Ömlenek a milliárdok a magyar ingatlanokba – mi lesz idén?
A magyar kereskedelmi ingatlanpiac vezető vállalatainak képviselői meglehetősen optimisták voltak a szektor idei kilátásairól. Tovább
-
Robbanás a hazai lakáspiacon? Rengeteg építkezés indulhat meg
Az Eurostat minap frissített adatai szerint hazánk továbbra is Európa élén áll a kiadott lakásépítési engedélyek számának növekedésében. Tovább
-
Lusták a fiatalok? Virágzanak a mamahotelek
Sokan nagyon szeretnének, de képtelenek kirepülni a családi fészekből. Tovább
-
Itt van, mit keresnek a magyar lakásvásárlók - de mit akarnak a szerbek?
Az elmúlt hat hónapban az Otthon Centrumnál érdeklődő ügyfelek a legnagyobb arányban társasházi lakást kerestek. Tovább
-
Őrületes drágulás - ehhez hasonló robbanást ritkán látni a lakáspiacon
A hagyományosan drága nyugat-magyarországi régiót sem kerülte el az utóbbi években tapasztalható árrobbanás és építkezési hullám. Szombathelyen Ausztria közelsége, a kecsegtető munkalehetőségek és az egyre fejlődő egyetemi élet is növeli a keresletet. A befektetési célú lakásvásárlás miatt mind a helyieknek, mind a beköltözőknek résen kell lenniük – a legjobb vételek szinte azonnal elkelnek. Tovább
-
Félelmetesen drágul az ingatlanpiac: kösse fel a gatyáját, aki lakást akar venni!
Egy év alatt 19 százalékkal 541 ezer forintra nőtt a budapesti használt lakóingatlanok négyzetméterára. Tovább
-
Felújítják Budapest egyik legfontosabb terét – eltűnik a szégyenfolt is
2 milliárd forintot fordítanak a Blaha Lujza tér felújítására. Tovább
-
A vevőkön verik le: ezért is drágulhatnak az ingatlanok
10 százalékkal is drágulhatnak az építőanyagok. Tovább
-
Ötször akkora lakás ugyanannyi pénzből? Magyarországon ez sem lehetetlen
Míg a főváros egyes kerületeiben már csak egy kisebb méretű garzon vásárolható 20 millió forintból, a külső kerületekben elérhető lehet akár egy 65 négyzetméteres ingatlan is ebből az összegből. Tovább
-
Tudtad? Óriási, kihasználatlan lehetőségek rejtőzködnek az otthonodban
Számos családiház-tulajdonos életében eljön az az idő, amikor különböző okok miatt komolyabban el kell gondolkodnia az épület bővítésén. Tovább
Utánajártunk
Ajánlatunk
Hírlevél
Feliratkozáshoz kérjük adja meg e-mail címét:
Exkluzív interjúk
-
Az önmegsemmisítő olajrali ellenére 37 százalék hozam egy év alatt – Hosszú Ferenc
-
Mindig feltűnnek különlegesen tehetséges alapkezelők – Boér Levente
-
Már ne a kötvények körében keressük a jó hozamokat – Kovács Mátyás
-
Megújuló energia: több százmilliárdos boom jöhet Magyarországon - Kovács Domonkos
-
Ne csak a hozamokat figyeljék, a kockázatokat is! - Schuszter Péter
-
Ázsiáig viszik a magyar kacsát, a céget talán a tőzsdéig – Szabó, Mihaletzky
-
Nem csak a bankok érdeke: rajtunk is múlik a felelős hitelezés - Szirmák Botond