30 éve robbant fel az űrhajó – nem így képzeltük az űrkorszakot
Immár 30 éve, hogy az indítás után nem sokkal felrobbant a Challenger nevű űrjármű, vagy ahogy akkor nevezték, űrsikló. Ez visszavetette az űrhajózást, de ettől még mehetett volna tovább a program. ma pedig már se űrsikló, se szuperszonikus utasszállító. Mi történhetett?
Kezdetleges űrjárművek
Az emberiség nagy álma volt a repülés, ezt megvalósítani mindössze 110 évvel ezelőtt sikerült. És miután ez összejött, hamar felmerült az is, hogy komolyabban el kéne emelkedni a földfelszíntől, kijutni a világűrbe, esetleg a Holdra.
A megvalósítás a 2. világháború után kezdődött, amikor a német rakétafegyvereket kifejlesztő Von Braun Amerikában folytatta a rakétaépítést, immár megcélozva az ember űrbejuttatását. A verseny megindult a két szuperhatalom, Amerika és a Szovjetunió között, embert az űrbe küldeni az oroszoknak sikerült 1961-ben, a Holdra viszont az amerikaiak jutottak el 1969-ben.
Az űrjárművek viszont, amiket használtak, bizonyos szempontból hiányosak voltak. Nem lehetett velük visszatérni a Földre, mint egy repülőgéppel, hanem át kellett zuhanni a légkörön úgy, hogy a jármű szénné ég, az utast egy szigetelés megkíméli a hőtől, végül egy ejtőernyővel pottyan le valahol, jó esetben a kijelölt területen.
A nagy reménység
A továbblépést az amerikaiaknak sikerült megvalósítani: létrehoztak egy olyan repülőgép-űrhajó kombinációt, amivel vissza lehet térni a Földre. A dolog azért nem volt teljesen egyszerű: a jármű lelassítása csak úgy volt lehetséges visszatéréskor, hogy a légkör súrlódása végzi ezt, így viszont iszonyatos hő keletkezett, ami a járműnek ki kellett bírnia, erre különleges tűzálló csempéket alkalmaztak.

Az első repülések sikeresek is voltak, biztatóan alakult a dolog, egyre többen kezdtek arra gondolni, hogy az űrrepülés továbbléphet, egyre többen vehetnek részt benne, olcsóbb lesz és messzebbre is el lehet jutni. A Challenger katasztrófája azonban jelezte, hogy még azért kezdetleges ez a tudomány, a járművek sérülékenyek, és egy ilyen baleset halálos, nem lehet katapultálni, mint egy vadászrepülőből.
A program azért folytatódott, de már lassabban, óvatosabban. A remény pedig még tartott, hogy az űrutazás lesz a jövő nagy sikerágazata, nem véletlen, hogy annyi sci-fi film is készült róla, példának okáért az ismét sikeres Star Wars.
Nem úgy alakult
A valóságban viszont az látszott, hogy az egész dolog nehézkes, igen költséges, és tulajdonképpen nincs gyakorlati haszna. A legnagyobb eredmény az volt, hogy sikerült fellőni a műholdakat, melyek nélkül a világ nem is működne a mai formájában, de ez egy viszonylag egyszerű művelet. Az ember utaztatása az űrben viszont rendkívül bonyolult.
A következő, 2003-as katasztrófa, amikor azok a bizonyos tűzálló csempék okozták a bajt, véget is vetett az űrsiklózásnak. Azóta újra csak a hagyományos űrhajózás megy, elégő járművel és lepottyanó űrhajóssal. Nem az űrrepülés lett a 21. század eddigi részének sikerágazata, hanem az internet és az eszközök, amiken azt használjuk. Az űrbe tömegesen nem jutunk, de mind a 7 milliárdan ráférünk egy hálózatra.
Van remény
A hangsebesség fölötti utasszállítás sorsa is bealkonyult, legalábbis egyelőre. A Concorde pályája véget ért, zajos volt, sokat fogyasztott, és nagyon költséges. Az amerikai és az orosz állam már kevésbé költi a pénzt az űrhajózásra, a légitársaságok pedig a szuperszonikus gépekre.
Ugyanakkor mégis van remény: rugalmas, lelkes, elszánt, saját pénzüket a dologra nem sajnáló vállalkozások próbálják feléleszteni az iparágat, köztük Richard Branson, Jeff Bezos vagy Elon Musk. Ők talán összehoznak valamit, ami hangsebesség fölötti, az űrbe is kijut, ha rövid időre is, ugyanakkor az utasnak nem kell hozzá superman-nek lenni, mint az eddigi űrhajósoknak.
Címlapon
Mibe érdemes fektetni az idén?

Ha az EU-s pénzek pár év múlva el is apadnak, az államnak, jegybanknak megvannak a lehetőségei, hogy a gazdaságot 2022-ig jó állapotban tartsa. A világban sem részvényektől, sem kötvényektől nem vár a következő években túl sokat Zsiday Viktor, a Citadella Alap kezelője, az árfolyamok sok évig sávozhatnak, mint a hetvenes években. Azért van megoldás. Interjú.
- Mibe érdemes fektetni az idén?
- Orbán Viktor ma nagy bejelentésre készül
- Nem akarsz minimálbéren tengődni? Mutatjuk, hova ne menj dolgozni
- Mérgező köménymagot vontak vissza – ha ilyen van otthon, ne edd meg!
- Megvolt a nagy tejfölteszt: a termékek fele elbukott
- Itt egy újabb név: ennek a miniszternek atombiztos helye van az Orbán-kormányban
- Előre tudta a választási iroda, hogy baj lesz
- Elverte a jég – alig lesz búzánk az idén?
- Elfordulnak a kínaiak az iPhone-tól
További cikkek
-
Mindenható lesz a diktátor - az EU nem tehet semmit
Semmilyen kontroll nem lesz Erdogan fölött - az EU nem tehet semmit ez ellen. Tovább
-
Orbán Viktor ma nagy bejelentésre készül
Egy államtitkár úgy tudja, Orbán ma jelenti be a kormány névsorát. Az biztosnak tűnik, hogy Novák Katalin nem lesz miniszter. Tovább
-
Biztonságban a haza – új autókat kapott a Honvédség
A Suzuki a Magyar Honvédség autója. Tovább
-
Idén jöhet a következő világgazdasági válság?
Nem várnak feltétlenül nagy válságot, csak 15 százalékos esélyt adnak ennek, de készülnek erre az eshetőségre is. Tovább
-
Előre tudta a választási iroda, hogy baj lesz
Hiába szóltak nekik előre, hogy nem fogja bírni a választási honlap a terhelést. Tovább
-
Eltűnhet az egyik legfontosabb párt
A szociáldemokraták vezetése a menekültek és az iszlám kérdésében teljesen más álláspontot képvisel, mint a párt tradicionális - és rohamosan fogyatkozó - tagsága. Tovább
-
Innen indul Orbán álma: hány gyerek születik Magyarországon?
A tavaly év eleji halálozási hullám idén szerencsére nem ismétlődött meg, de a születések száma továbbra is csökken. Tovább
-
Ilyen kabriót garantáltan nem láttál – cigi van alatta
Egymás után buktak le a csempészek Záhonyban. Tovább
-
Kiszivárgott a lista: ők lesznek a következő Orbán-kormány tagjai
Fontos kulcsemberek tartják meg a pozíciójukat, mások viszont nem vállalták az újabb ciklust és már el is köszöntek. Tovább
-
Zuhan Trump kedvence, 313 forint felett jár az euró
Részvénybefektetők, meneküljetek? hozamok miatt, az amerikai indexek annak határán vannak, hogy az összes idei nyereségüket elveszítsék. Tovább
-
Fontos találkozóra készül Trump: végre körvonalazódik az időpont
Július közepén látogathat Nagy-Britanniába az amerikai elnök. Tovább
-
Magyarország elbukott egy pert Brüsszellel szemben
Az Európai Bíróság szerint jogszerű volt a dohányipari és a kiskereskedelmi különadó felfüggesztése. Tovább
-
A francia elnök farzsebébe került Trump – Macron diktál Amerikának?
Megesett a találkozó Donald Trump amerikai elnök az Emmanuel Macron francia államfő között. Tovább
-
A Fővárosi Közgyűlés eldöntötte: nagyot drágul a taxizás
Július elsejétől emelnek árat a taxisok. Tovább
-
Most már biztos: jön az akadálymentesített metró
Megszavazta a közgyűlés, a 3-as metró 20 állomásából 18 akadálymentes lesz. Tovább
-
Megszavazták, készülj a káoszra! Jön a Lánchíd felújítása
Ősszel kezdődik a rekonstrukció, három évig tart. Tovább
-
Komoly tervei vannak az oroszoknak – új gázvezeték épül?
A Gazprom fontolgatja, hogy megcsinálja az Északi Áramlat-3-at. Tovább
-
Moszkva átveszi a parancsnokságot a Közel-Keleten
A szír feszültség növekedésével párhuzamosan hétfőn titkos és rendkívüli látogatásra érkezett Izraelbe az amerikai Központi Parancsnokság parancsnoka. Tovább
-
Szenvednek a cégek: ilyen nehéz vigyázni az adatainkra?
A cégek gyakran külső szakértőket kérnek fel a feladatra, a legtöbb vállalat biztosan többet tervez majd költeni a biztonságra. Tovább
-
Most már biztos: még egy miniszterétől megszabadul a kormány
Távozik a posztjáról Fazekas Sándor, más feladatokat kap. Tovább
Utánajártunk
Privátbankár Árkosár
Hírlevél
Feliratkozáshoz kérjük adja meg e-mail címét:
Exkluzív interjúk
-
Az önmegsemmisítő olajrali ellenére 37 százalék hozam egy év alatt – Hosszú Ferenc
-
Mindig feltűnnek különlegesen tehetséges alapkezelők – Boér Levente
-
Már ne a kötvények körében keressük a jó hozamokat – Kovács Mátyás
-
Megújuló energia: több százmilliárdos boom jöhet Magyarországon - Kovács Domonkos
-
Ne csak a hozamokat figyeljék, a kockázatokat is! - Schuszter Péter
-
Ázsiáig viszik a magyar kacsát, a céget talán a tőzsdéig – Szabó, Mihaletzky
-
Nem csak a bankok érdeke: rajtunk is múlik a felelős hitelezés - Szirmák Botond