5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Tegnap újabb szövetséges ország figyelmeztette a magyar kormányt arra, hogy tartsa tiszteletben a demokrácia játékszabályait. Az új cseh külügyminiszter, Tomas Petricek azt mondta: nem fog szemet hunyni a magyarországi folyamatok felett. Korábban a nagyobbik osztrák kormánypárt is intő jelzést küldött a magyar kabinetnek. Az üzenet mindkét esetben ugyanaz: habár a migrációs politikában szövetségesek vagyunk, a demokrácia leépítését nem fogjuk szó nélkül hagyni.
Nem fog szemet hunyni: Tomas Petricek  EPA/MARTIN DIVISEK

Erős antréval nyitotta külügyminiszteri pályafutását Tomas Petricek, akit múlt héten neveztek ki a cseh diplomácia élére.

Beszélni kell Magyarországgal

A szociáldemokrata politikus egy cseh lapinterjúban a magyar demokrácia állapotát kritizáló Sargentini-jelentéssel kapcsolatban azt mondta: a liberális demokrácia megvédése közös feladat. Szerinte szükség volt a vitára a politikai ellenzék elnyomásáról, a médiaszabadságról, valamint arról, hogy Magyarország miért fordult el a liberális demokráciától.

Hozzátette: „Beszélni kell Magyarországgal és Lengyelországgal arról, mi az, ami zavar minket, mi az, ami helytelen.” Petricek „nem fog szemet hunyni” a hazánkban játszódó folyamatok felett, és novemberben beszélni szeretne minderről a magyar kollégájával, Szijjártó Péterrel.

Ki az a Petricek?

De pontosan ki is az új cseh külügyminiszter, aki beolvasott a magyar kormánynak, és mit lehet várni tőle a jövőben?

Gúnyosan reagált Szijjártó "Értékeljük a külügyminiszteri munka megkezdésénél tapasztalt lendületet és megfelelni vágyást" – így reagált Szijjártó Péter Tomás Petrícek magyar kormányt bíráló nyilatkozatára. A külgazdasági és külügyminiszter hozzátette: örömmel várják a novemberi találkozót, akkor mindent megbeszélhetnek, hiszen "eddig nem volt jellemző a magyar-cseh kapcsolatokra az üzengetés, reméljük ezután sem lesz az". Szijjártó Péter szerint a négy visegrádi ország együttműködése továbbra is a magyar külpolitika fókuszában marad. "Nagyra becsüljük Babis miniszterelnök Magyarország melletti kiállását, és ezt tekintjük irányadónak" – fogalmazott.

Csehországot jelenleg egy kisebbségi kormány vezeti, amelynek tagja Andrej Babis kormányfő 2011-ben alakított mozgalma, a centrista-populista ANO 2011, valamint a Cseh Szociáldemokrata Párt. A koalíciót kívülről támogatja Cseh- és Morvaország Kommunista Pártja.

A második Babis-kormány 2018 júliusában alakult meg, az új külügyminiszter kinevezésére azonban mostanáig kellett várni. A késlekedés oka az volt, hogy a bevándorlás-ellenes cseh elnök, Milos Zeman megvétózta a szociáldemokraták korábbi jelöltjét, Miroslav Pochét, mivel az korábban elfogadhatónak tartotta az uniós menekültkvóta-rendszert.

Így került képbe Poche párttársa és korábbi asszisztense, Tomas Petricek. Bár a mindössze 37 éves politikust az ellenzék betámadta tapasztalatlansága miatt, Zeman az ő személyét már elfogadta, így október 16-án beiktatták tisztségébe.

Petricek is ellenzi a bevándorlást

Míg Petricek a demokrácia hanyatlása miatt máris bírálta a magyar kormányt, a migrációval kapcsolatban a magyarhoz hasonló álláspontot képvisel.

V4: nem teljes az egység A Visegrádi Négyek (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) migrációellenes szövetségként működik jól, a gyakorlati kérdésekben már messze nem akkora az egyetértés – írta a Hospodárské Noviny. A cseh lap szerint Közép-Európa szempontjából a migráció inkább absztrakt, semmint valós probléma. Az egyéb, gyakorlatias témákban viszont minden tagállam a maga érdekeit védi, és Csehország sem számolhat a többi visegrádi ország automatikus támogatásával.

A cseh állami rádiónak például azt mondta: egyetért Babis álláspontjával, azaz a menekülteket a jordániai, libanoni és törökországi menekülttáborokban kellene segíteni ahelyett, hogy Európába hoznák őket. „Javítani kellene az ottani életkörülményeiket, és arra kellene koncentrálnunk, hogy stabilizáljuk azokat az országokat, ahonnan elmenekülnek. Így biztosíthatnánk, hogy otthon maradnak.”

Egy másik megszólalásában megerősítette: a cseh kormány az uniós menekültkvóták helyett a származási országoknak történő segítségnyújtást pártolja.

A liberális demokrácia a legjobb választás

Ezzel együtt ugyanakkor azt is világossá tette, hogy szerinte a liberális demokrácia még mindig a lehető legjobb kormányzási forma, mégha azt hatékonyabbá és gyorsabbá is kell tenni.

Szerinte kötelességük emlékeztetni a társadalmat arra, hogy a szabadság és a demokrácia nem garantált, hanem azt folyamatosan meg kell védeni. Legfontosabb partnernek egyébként Németországot tartja, ezért első külföldi útja külügyminiszterként Berlinbe vezetett.

Nem Petricek az egyetlen

Bár a magyar kormány hajlamos bevándorláspártinak bélyegezni mindenkit, aki bírálja a tevékenységét, ez a beállítás nyilvánvalóan hamis – és ezt számos más példa is jelzi.

A Sargentini-jelentést megszavazók között ott van például a bevándorlás-ellenes osztrák kancellár, Sebastian Kurz, az Osztrák Néppárt összes EP-képviselője, valamint számos más kereszténydemokrata politikus, köztük Manfred Weber néppárti frakcióvezető is.

Ők – a cseh külügyminiszterhez hasonlóan – azt mondják: mi is elutasítjuk az illegális migrációt, de nem nézhetjük szótlanul, ha egy országban lebontják a demokráciát.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Vigyázat! Hatalmas benzinár-emelés közeleg
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 10:17
A 95-ös oktánszámú üzemanyag bruttó 7 forinttal kerül többe péntektől, a gázolaj ára viszont 6 forinttal csökken, így utóbbi lesz már olcsóbb.
Makro / Külgazdaság Most London mutatott fityiszt a Karmelitának
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 08:42
Egy hellyel hátrébb került Magyarország lapunk szerda reggel kiadott európai inflációs rangsorában, miután a britek is nyilvánosságra hozták a maguk rátáját.
Makro / Külgazdaság Ennek láttán aligha emeli meg a kalapját Orbán Viktor
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 08:16
A magyarok több mint háromnegyede előnyösnek tartja az EU-tagságot.
Makro / Külgazdaság Lecsapja Magyar Péter az Orbán Viktor által feladott magas labdát?
Privátbankár.hu | 2024. április 17. 05:43
Az éves infláció márciusban tovább csökkent, ám az előző havinál mindössze 0,1 százalékponttal alacsonyabb érték nem indokolja Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter kommentárját. Hiszen még így is több európai ország fogyasztóiár-indexe lett alacsonyabb, mint ahányé magasabb. Hogy pontosan hol is áll Magyarország e rangsorban, valamint a jegybanki alapkamatok és a reálkamatok összevetésében, az kiderül lapunk legfrissebb Privátbanki Európai Inflációs Körképéből.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Bóka János az uniós pénzekről
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 13:46
Az Európai Bizottság (EB) és az Európai Parlament (EP) nyers politikai nyomásgyakorlásra használják a Magyarország elleni uniós eljárásokat, amihez a magyar baloldal tevőlegesen hozzájárult - közölte az Országgyűlés európai ügyek bizottsága keddi ülésén az európai uniós ügyekért felelős miniszter.
Makro / Külgazdaság Vaskos meglepetést okozott az óriás
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 09:02
A várt 4,8 százalékkal szemben 5,3 százalékos pluszt ért el a kínai gazdaság. 
Makro / Külgazdaság Fontos üzenet jött Németországból
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 08:28
Az Európai Unió ugyan finomabban próbálja lazítani tagországai függését a kínai gazdaságtól, mint az USA kormánya, ám a német vállalati vezetők úgy látják, hogy nem kéne elkapkodni ezt a dolgot.
Makro / Külgazdaság A legérzékenyebb ponton támadhatja Oroszországot az ukrán sereg?
Privátbankár.hu | 2024. április 16. 07:55
Egy neves brit Kelet-Európa-szakértő szerint Vlagyimir Putyin rezsimje egyre inkább egy náci rendszerre emlékeztet, amit nem lehet szabályos keretek között legyőzni.
Makro / Külgazdaság A város, ahol bárki nyer, mindig elmarad a felvirágzás
Vég Márton | 2024. április 16. 07:07
A közlekedés romokban, rossz a közbiztonság, nagyobb beruházásról nem hallani. A lakosság pedig egyre fogy. Új polgármestert keres a megyeszékhely.
Makro / Külgazdaság Enyhült a német ipar ellátási hiánya
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 17:06
Csaknem a Covid előti szintre jutott vissza.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG