3p
Az olasz kormány egyelőre nem akar módosítani a jövő évre tervezett költségvetésen. Lehet, hogy nem Brüsszel, hanem a piac nyomása lesz az, ami jobb belátásra téríti őket.

Ahogy arról a Privátbankár korábbi cikkében is megírta, az olasz kormány szíve szerint két kézzel szórná a pénzt, amit azonban a mostani jelentős GDP arányos adóssága miatt Brüsszel mélyen elítél. Emiatt immár hetek óta tart a huzavona a populista olasz kormány és az EU különböző szervei között. Utóbbiak szigorúbb olasz költségvetés elfogadását szeretnék elérni. Az egyik legutóbbi fejlemény ebben a történetben az  euróövezeti országok pénzügyminisztereinek (Eurogroup) hétfői ülés volt, ahol az aggályosnak tartott jövő évi olasz költségvetési tervezet módosítását sürgették a résztvevők. A mostani volt az eurócsoport első tanácskozása azóta, hogy az Európai Bizottság október végén eddig példátlan módon visszautasította az olasz büdzsétervezetet, és november 13-ig adott időt módosítására, hogy megfeleljen a korábbi uniós ajánlásoknak és római kötelezettségvállalásoknak.

A miniszterek közös nyilatkozatot fogadtak el, amelyben leszögezték, hogy osztják a brüsszeli testület értékelését, illetve felhívták a figyelmet arra, hogy a rendezett államháztartás a tartós gazdasági növekedés előfeltétele. Nyílt és konstruktív párbeszédet sürgettek a felek között, valamint azt, hogy Olaszország működjön együtt szorosan a szabályoknak megfelelő büdzsé előkészítésében.

Nem adták fel a tárgyalásos rendezést

A pénzügyminiszterek nyilatkozatára reagálva Giovanni Tria, olasz pénzügyminiszter azt mondta, hogy az ellentétek nem akadályozzák meg Rómát és Brüsszelt a tárgyalások folytatásában. Mint elismerte távol van a felek álláspontja, ennek ellenére konstruktív párbeszéd zajlik a Bizottság és az olasz kormány között. Az Európai Bizottság november 13-ig adott határidőt arra, hogy módosítsák a 2019-es olasz költségvetést, igaz ezt a kormány több tagja az elmúlt hetekben kategorikusan elutasította.

A piac megoldja ezt a helyzetet?

Nem véletlen, hogy több szakértő, köztük Jari Stehn, a Goldman Sachs senior elemzője is úgy látja, hogy az olasz kormány nem fog meghajolni ez a kérés előtt. Az elemző azt várja, hogy ennek ellenére mégis módosítani fogják a büdzsét, mert a piacok komoly nyomás alá helyezik majd az olasz eszközöket. Ez nem lenne persze példa nélküli, hiszen októberben, amikor kiderült, hogy a vártnál magasabb hiánnyal fogadták el a költségvetést, akkor az olasz kötvényhozamok kilőttek, miközben a milánói tőzsde indexe összeomlott. Jari Stehn a következő hetekben hasonló forgatókönyvvel számol.

Az a tény, hogy a 10 éves olasz kötvényhozamok továbbra is magas szinten állnak, illetve a legutóbbi negyedévben megállt a gazdasági növekedés Itáliában nem azt mutatja, hogy Rómának nagyon nagy mozgástere lenne. Természetesen a politikai játszmák kiszámíthatatlanok, így benne van a pakliban, hogy az olaszok elmennek a falig, ám ha Brüsszel nem áll mögöttük, a spekulánsok pedig megtámadják az olasz eszközöket, akkor előbb-utóbb be kell, hogy adják a derekukat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Enyhült a német ipar ellátási hiánya
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 17:06
Csaknem a Covid előti szintre jutott vissza.
Makro / Külgazdaság Még nagyobb megszorítás jöhet a választások után?
Vég Márton | 2024. április 15. 15:01
Varga Mihály pénzügyminiszter 675 milliárd forintnyi állami beruházás elhalasztását jelentette be a legutóbbi Kormányinfón. Ekkora költségvetési kiigazítás elég vagy még várható egy újabb csomag? Ezekről a témákról beszélt újságírónk, Vég Márton a Trend FM hétfő reggeli műsorában.
Makro / Külgazdaság Bombaként robbanhat Magyar Péter pártja júniusban - elképesztő eredményt hozott a szavazás
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 14:44
Ez alapján nem az a kérdés, hogy szerez-e európai parlamenti helyet a TISZA Párt, hanem az, hogy Fideszt meg tudja-e verni.
Makro / Külgazdaság Ízekre szedte Magyar Péter Ukrajnával kapcsolatos álláspontját Rácz András
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 11:13
A kormánypropaganda szólamai köszöntek vissza Magyar Péter szájából, de ki lehet javítani a tévedéseket.
Makro / Külgazdaság Európa napelemgyártó kapacitásainak 10 százaléka kivándorol
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 10:51
A német Meyer Burger bezárja üzemét Freibergben miután a kormányzati támogatás későn érkezett. Az Európai Unió elveszti napelemiparát a támogatási versenyben?
Makro / Külgazdaság Szerdától megint jobb lesz csukott szemmel tankolni
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 10:14
Nem lefele mozdulnak az árak.
Makro / Külgazdaság Valóban lassul az élelmiszerek drágulása, de mennyi ebben a kormány szerepe?
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 09:57
Az elmúlt hónapokban mért lassuló infláció sikerét Nagy Márton gazdasági miniszter rendre a kormány tevékenységének tudja be, miközben a szakértők szerint más a helyzet.
Makro / Külgazdaság Mégis kinek kéne kifizetnie a klímaváltozás okozta károkat?
Kollár Dóra | 2024. április 14. 17:37
Mostanra nem lehet az éghajlatváltozást figyelmen kívül hagyni, hiszen például a Csendes-óceán alacsonyan fekvő területein mindennapi valósággá vált – arra azonban már kevesebben gondolnak, hogy a világ ingatlanjainak jelentős százalékát fenyegeti, akár ott is, ahol nem is gondolnánk rá.
Makro / Külgazdaság Német autóipari cégek ellenzik az uniós védővámokat Kínával szemben
Privátbankár.hu | 2024. április 13. 12:15
A VDA szerint a technológiai együttműködés akadályozásával mindkét félnek ártanának.
Makro / Külgazdaság Évente harmadával nő a globális akkumulátorpiac
Privátbankár.hu | 2024. április 13. 11:09
A kínai gyártók már Európára összpontosítanak, írja a Roland Berger tanácsadó cég.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG