2p

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

A koreai válság során sok szó esik a nukleáris fegyverekről, hisz úgy tűnik, először kerül olyan rezsim kezébe az eszköz, aki teljesen kiszámíthatatlan. Nézzük, kinek van még, mennyi, és mikor hajtottak végre kísérleteket?

Az első helyen természetesen a két volt hidegháborús szuperhatalom, Amerika és Oroszország osztozik, Oroszországnak a szerint 6800, az Egyesült Államoknak 6500 nukleáris fegyver lehet a birtokában. A két nagyhatalom teszteket már bő 25 éve nem végez, elég volt a környezetszennyezésből, a hidegháború alatt azonban több száz kísérletet folytattak.

Időrendben Nagy-Britannia a következő ország, aki atomfegyverhez jutott: 1952-ben kísérletezte ki az elsőt, az idők során nagyjából 45 kísérletet végzett, és 215 robbanófeje lehet. 1960-ban Franciaország csatlakozott a klubhoz: nagyjából 300 fegyvere lehet, és 200 kísérletet végzett az idők során. Ötödikként Kína, a ma már egyre inkább nagyhatalom, egyben a legnépesebb ország üzemelte be 1964-ben nukleáris fegyverét, melyből most 270 lehet neki.

India, a pár év múlva a legnépesebb ország címet átvevő versenyző 1974-ben jutott el az első tesztig, az utolsót 1998-ban végezte, 120-130 eszköze van. Ami aztán aggasztó lett, hogy a belőle kiszakadt ellensége, Pakisztán is létrehozta saját atomfegyverét 1998-ban, neki is lehet 130-140. Szerencsére azóta a két atomhatalom-ősellenségnek sikerült mérsékletet tanúsítania, így lecsökkent a veszélye egy köztük kirobbanó nukleáris konfliktusnak.

A következő ország Izrael, igaz, sosem nyilatkozott atomprogramjáról, így hivatalosan nem tekinthető atomhatalomnak. Mindazonáltal nyilvánvalónak tűnik, hogy komoly nukleáris arzenált hozott létre, a CNBC becslése szerint 80 robbanófeje lehet.

A közelmúltban még Irán végzett kísérleteket, de a vele kötött hathatalmi egyezmény ezeket végül lezárta, így az ország vállalta, hogy nem fejleszt nukleáris fegyvereket. Nem úgy Észak-Korea, melyről sokáig nem hitte el a világ, hogy sikerül neki, de most már látványos kísérletei után mindenki számára nyilvánvaló, hogy akár más kontinenseket is elérhet velük, hisz közben rakétáit is kifejlesztette és tökéletesítette. Az első kísérleti robbantásra 2006-ban került sor, 10-20 robbanófej lehet az ország birtokában.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor elszámította magát az akkugyárakkal, bukhatjuk a terveket
Király Béla | 2024. március 19. 05:42
Az elektromos autók piaca közel sem bővül úgy a világban, ahogy az előzetes elemzések jósolták. Ez pedig a magyar gazdaságra is hat, ahol a kormány komoly kockázatot vállalva óriási tétet tett az akkumulátorgyártásra.
Makro / Külgazdaság Utoléri -e Európa Oroszországot lőszergyártásban ASAP, azaz „sürgősen”?
Bózsó Péter | 2024. március 18. 19:03
Vajon mennyire segíthet az Európai Bizottság által múlt pénteken bejelentett félmilliárd eurós európai lőszergyártási program a lőszerhiánytól szenvedő Ukrajnának?
Makro / Külgazdaság Újabb vészjósló adat árnyékolja be a magyar gazdaság kilátásait
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 18:06
Romlott az üzleti hangulat a német kiskereskedelemben februárban.
Makro / Külgazdaság Putyinnak adót kell emelnie, különben bajban lesz
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 17:24
A még több pénzt felemésztő háborúhoz új források kellenek Putyinnak, mivel a nyersanyagok eladásából származó bevételek megcsappantak. Csökkenteni kell a jóléti alapokat is és magasan kell tartani az alapkamatot, hogy ne szabaduljon el az infláció. Emellett a hazai lakáspiac megélénkülésének feltételeiről és akadályairól is beszélt felelős szerkesztőnk, Mester Nándor a Trend FM Reggeli monitor című adásában.
Makro / Külgazdaság A gázra léphet Putyin Ukrajnában
Wéber Balázs | 2024. március 18. 15:04
Az ukrajnai offenzíva erősítését ígérte győzelmi beszédében Vlagyimir Putyin, aki az eddiginél is nagyobb önbizalommal vághat bele ötödik elnöki ciklusába. Mindez pedig nem jó hír a lőszer- és emberhiánnyal küzdő ukrán hadsereg számára. A hivatalos adatok szerint Putyin utcahosszal nyerte az elnökválasztást, valódi ellenfelei azonban nem voltak – azok ugyanis börtönben vagy külföldön vannak, vagy már halottak.
Makro / Külgazdaság Több pénz jött be Európába, mint amennyi kiment
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:47
Legalábbis a külkereskedelem területén. Pozitív mérleggel zárta a januárt az eurózóna és az Unió is.
Makro / Külgazdaság Így is lehet: a törvényt betű szerint betartva sztrájkolnak a román köztisztviselők
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 12:31
Azzal lassítják a munkát, hogy betartják a határidőt.
Makro / Külgazdaság Tárgyal a kormány a tiltakozó orvosokkal, elejét vennék a tömeges felmondásnak - Koreában
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 11:47
Sztrájkolnak az orvosok, március végén tömegesen fel is mondanának, egy hónap után már kénytelen volt leülni velük az elnök is.
Makro / Külgazdaság Megint irigykedhetünk Romániára
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 08:38
Pörög az autóipar a szomszédban.
Makro / Külgazdaság Ursula von der Leyen eurómilliárdokat ad - de nem Magyarországnak
Privátbankár.hu | 2024. március 18. 08:24
Egyiptom kapja a pénzt a migránshelyzet kezelésére egy új megállapodás keretében.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG