4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Ahogy véget érni látszik az egypólusú világrend, a Pax Americana, egyre több ország vezetése értékeli át a nagyhatalmakhoz fűződő viszonyát. Az utóbbi időben néhány korábbi amerikai szövetséges, mint Törökország és Szaúd-Arábiai is nyitott a hatalmát visszanyert orosz medve felé, de most itt a legújabb: a Fülöp-szigetek.

A Fülöp-szigetek régóta Amerika egyik legstabilabb szövetségese volt: a japán uralom alól amerikai erők szabadították fel a 2. világháború vége felé, sőt, az amerikai seregek vezére, MacArthur tábornok itt tárgyalt a japánokkal a kapitulációról, mielőtt japán földre merészkedett volna, hogy megkezdje a legyőzött ország megszállását. A történet azonban sokkal régebbre, a középkorba nyúli vissza.

Régi gyarmat

A Fülöp-szigeteket a spanyolok gyarmatosították igen korán, egyidőben Latin-Amerikával, a 16. században. Az ország és a nép a nevét is tőlük kapta, 2. Fülöp spanyol királyról nevezték el. Az ország mai fővárosa, Manila addigra már iszlám befolyás alatt állt, de a spanyolok elfoglalták a várost és az egész országban elterjesztették a kereszténységet. Az iszlám így nem tudott teret nyerni, mint a közeli Malajziában és Indonéziában, ma az ország lakosságának csak 5 százaléka muszlim, míg 90 százaléka keresztény.

Az országot a spanyolok először Mexikóból kormányozták, majd mikor Mexikó független lett, közvetlenül Madridból. 1898-ban azonban a spanyolok megütköztek az új feltörekvő nagyhatalommal, Amerikával, és vesztettek. Ki kellett vonulniuk Kubából és a Fülöp-szigetekről is. Utóbbi kikiáltott egy független köztársaságot, de ezt az új győztes nem hagyta annyiban, és az országot kvázi amerikai gyarmattá tették. Az 1930-as években nemzetközösségi státuszt kapott az ország és szóba került a teljes függetlenség fokozatos elérése is, de közbeszól a japán invázió.

Megkérdőjelezhetetlen szövetség

A japánok elfoglalták a szigeteket, majd két év megszállás után űzték onnan ki őket a szövetségesek. Az ország 1946-ban teljesen független lett, de megmaradtak stratégiai kapcsolatai Amerikával, a hidegháború során az egyik leghűségesebb nem NATO-tag szövetséges volt. Amerikai támaszpontok voltak az országban, és közös hadgyakorlatokat tartottak egészen mostanáig. Az ország belpolitikai helyzete ugyanakkor meglehetősen ingatag volt, de a különböző vezetők és rendszerek nem kérdőjelezték meg a külpolitikai orientációt.

A patás ördög

2016-ban azonban Rodrigo Dutertét választották elnöknek, aki mindent felborított. Legijesztőbb cselekedete, hogy a kábítószer-kereskedelem elleni hadjáratában lehetővé tette, hogy a rendőrség tetszés szerint öljön meg gyanúsítottakat, sokszor egyszerű kábítószer fogyasztókat is. Legutóbb közölte, hogy korábban ő maga dobott ki egy embert egy helikopterből, és hogy bármely kábítószeressel bármikor újra megtenné szívesen. Duterte nem csak a belső erőszak tekintetében mutatott hasonlóságot szélsőséges diktátorokkal, hanem addigi szövetségesét is szidalmazni kezdte, sőt egyenesen az amerikaiak kiakolbólintásáról beszélt, hozzátéve, hogy Kínával ás Oroszországgal kíván jó kapcsolatokat létesíteni.

Új barát

Nos, utóbbi elég gyorsan ment: máris orosz hadihajók horgonyoznak Manila kikötőjében, 4 napos látogatásra érkezvén. Az orosz nagykövet az egyiken beszédet tartott, és a Reuters szerint elmondta: teljesen érhető, hogy a Fülöp-szigetek diverzifikálni akarja partnereit. Egy hónapja Duterte már elküldte védelmi-, és külügyminiszterét Moszkvába, hogy fegyvervásárlásról tárgyaljon, miután egy amerikai szenátor arról beszélt, hogy megakadályozná 26 ezer lőfegyver tervbe vett szállítását attól félve, hogy azt a kábítószer elleni küzdelem címén rendezett mészárlásra használnák.

Oroszország most ajánlja fegyvereit, de nem csak ilyen egyszerűeket, hanem szinte a teljes lehetséges fegyverarzenált: a könnyűfegyvereken kívül repülőgépeket, helikoptereket, tengeralattjárókat, ahogy a nagykövet nevezte: szofisztikált fegyvereket. Hozzátette, hogy mindezt a nemzetközi törvényekkel összhangban, és ez nem kell, hogy zavarja a Fülöp-szigetek régi partnereivel folytatott viszonyát, utalva ezzel Amerikára. Orosz részről az is elhangzott, hogy a Fülöp-szigetekkel akár közös tengerészeti hadgyakorlatot is tarthatnak, hogy segítsék a terrorizmus és a kalóztámadások elleni küzdelmet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság A benzinárak csökkentésére szólított fel a magyar kormány, szankciókra is kész
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 16:41
Ezt Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter közölte rendkívüli sajtótájékoztatón a Karmelita kolostorban.
Makro / Külgazdaság Medgyessy Péter nem hisz abban, hogy Magyar Péter és csapata nagyon nagy áttörést érne el
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 15:01
Ugyanakkor Magyarország 2002-2004 közötti miniszterelnöke biztos abban, hogy fognak mandátumokat szerezni az európai parlamenti (EP) választáson. Medgyessy Péter szerint Orbán Viktornak nagyon el kéne gondolkodnia azon, hogy itt pár perc alatt megszületik egy ilyen szerveződés, mondván, ez mutatja az emberek gondolkodását és lelkivilágát, erre oda kellene figyelni. Földrengésszerű változást nem vár az exkormányfő, de már néhány EP-mandátum megszerezése is egy figyelmeztetés. Medgyessy Péterrel a Klasszis Klub április 22-ei adásában beszélgettünk.
Makro / Külgazdaság Ez nekünk is jó lehet, megfordult a magyarok fő üzleti partnerének szerencséje
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:51
A vártnál jobban javult az ifo németországi üzleti hangulatindexe áprilisban.
Makro / Külgazdaság Órákon belül dönthet a kormány az újabb üzemanyagár-sapkáról, de addig is van egy jó hírünk
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 10:29
A benzinért és a gázolajért is kevesebbet kell majd fizetni péntektől. Egyelőre 3, illetve 6 forinttal, de ha a kormány szerdai ülésén rábólint Nagy Márton javaslatára, akkor jóval nagyobb árzuhanás jöhet.
Makro / Külgazdaság Kilőttek a reálbérek, Ön mire költi?
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 08:30
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) reálkereset 9,9 százalékkal nőtt a fogyasztói árak előző év azonos időszakához mért, 3,7 százalékos növekedése mellett.
Makro / Külgazdaság Valami történt az amerikai gazdaságban
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:57
Az amerikai gazdasági aktivitás lassuló ütemben nőtt áprilisban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet kompozit beszerzésimenedzser-indexének (BMI) kedden közzétett előzetes értékei alapján.
Makro / Külgazdaság Mit jelez Matolcsy Györgyék lépése?
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 17:12
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa a várakozásoknak megfelelően 50 bázisponttal, 7,75 százalékra csökkentette az alapkamatot, és a kamatfolyosó két szélét is ilyen mértékben mérsékelte.
Makro / Külgazdaság Nem várt helyről kapott beszólást Varga Mihály
Dobos Zoltán | 2024. április 23. 16:44
A szolgáltatások visszatekintő árazása és a nemzetközi környezet romlása, elsősorban a Fed felfelé tolt kamatpályája negatívan hat a magyar monetáris politika lehetőségeire. Az erős dezinfláció, a folyó fizetési mérleg tartós javulása és a magas devizatartalék-szint miatt viszont jók a kilátások. A kamatdöntő ülés után Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke tartott háttérbeszélgetést, ahol odaszúrt a pénzügyminiszternek is.
Makro / Külgazdaság Kitilthatják a kényszermunkával készült termékeket az EU-ból
Privátbankár.hu | 2024. április 23. 15:59
Az Európai Parlament (EP) megszavazta a kényszermunkával készült termékek kitiltását az EU piacáról. A most elfogadott szabályoknak köszönhetően jobban megéri majd, és könnyebb lesz a javíttatás, kevesebb hulladék képződik, és hátszelet kapnak a javítással foglalkozó vállalkozások.
Makro / Külgazdaság Friss külföldi pénzzel pöröghet fel az ukrán lakások újraépítése
Mester Nándor | 2024. április 23. 15:01
Kormányprogram indult a hitelpiacon, viszont az építkezéseket hátráltatja az egyre erősebb munkaerőhiány.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG