5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Idén azok kerestek sokat, akik fütyültek a szokásos kockázatokra, és olyan eszközöket vettek, mint Mészáros Lőrinc cégeinek részvényei, vagy a nehezen meghatározható instrumentum, a bitcoin. Persze akik csak egyszerűen részvényeken ültek, azoknak sem volt rossz évük. A jegybanki pénzeső azonban lassan véget ér.

Rengetegszer megtörtént, hogy a meggazdagodás reményében egyre drágább eszközöket, rendszerint részvényeket, vagy egy valutát vett mindenki, utóbbinak esetleg az esésére játszottak. A könnyelműeket aztán keményen megbüntette a piac: sokan tönkrementek például 20 éve az ázsiai-, majd orosz válságban (a Buda-Cash kálváriája is itt kezdődött), utána a dotcom lufi pukkadása szedte áldozatait, majd rengetegen kivéreztek a 2008-as összeomlásban is, végül a legfrissebb emlék: a biztosnak tűnő svájci frank ügyletek rémálommá válása 3 éve, amikor sokan nem csak, hogy elvesztették a pénzük, de még további összegeket is követeltek rajtuk.

Szokatlan megoldás

Idén ezek már csak távoli emlékek voltak, aki 2017-ben csapott bele szinte bármilyen bizonytalan fundamentumú eszközbe, ami megindult, bejött neki, ráadásul még tőkeáttétet sem kellett alkalmazni. Az egyik egyedülálló lehetőséget a hazai piac kínálta: két jelentéktelennek tűnő kis részvény árfolyama a sokszorosára emelkedett, anélkül, hogy a mögöttes cégek feltaláltak volna valami nagy dolgot, mint az Apple vagy a Facebook, esetleg a Netflix vagy a Tesla.

Nem, itt semmi újítás nem történt, egyszerűen csak a kormányhoz közeli nagytőke (jobban nem tudjuk leírni az adott szereplőket) felvásárolta az adott cégeket. Ettől az árfolyam még nem menne a sokszorosára, de ami a tőzsdén merőben szokatlan: óriási vagyonelemeket vittek bele a cégekbe, így azok értékének egy részét lényegében a közkézhányadot birtokló részvényeseknek ajándékozták. Ilyet általában nem szoktak tenni a nagytőkések, az adott esetben úgy tűnik, hogy ez egy jól átgondolt, esetleg politikai céloktól sem mentes ügylet volt.

Mesés számok

Ami lényeg: Mészáros Lőrinc bevásárolt a Konzumba és a korábban Opimusnak nevezett Opusba, és aki ennek hírére vásárolt, jól járt: az árfolyam a többszörösére emelkedett. Különösen a Konzum kínált nagy lehetőséget: az év eleji 50 forintos ár a hetvenszeresére emelkedett. Máskor ilyenkor a többségi tulajdonosok kivonulnak a tőzsdéről, de itt nem ezt tették: maradtak, és felhizlalták a cégeket, a részvényesek legnagyobb megelégedésére.

Hasonló lehetőséget kínált egy néhány éves újítás, egy teljesen megfoghatatlan, fundamentumokkal egyáltalán nem rendelkező, kizárólag a hit által hajtott eszköz: a bitcoin. Évekig az 1000 dollár alatti sávban ingadozott az ár, de idén kitört, és aki nem félt attól, hogy például ellopják tőle, az megvehette a kitörést, és 10-20-szorozhatta pénzét. Nem a konzervatív befektetők éve volt, mindazonáltal, ha valaki Molt, OTP-t, Facebookot vagy Amazont tartott, és még sorolhatnánk, az is szépen keresett a véget érni nem látszó trend 9. évében.

Jegybanki pénz

Ugyanakkor teljesen érthető, ha valaki kimaradt mindebből az óvatossága miatt, hisz tipikusan az a helyzet alakult ki, amikor máskor össze szoktak omlani ezek a szokatlanul nagyra növő monstrumok, mondhatni lufik, és sokan tönkremennek. A kockázat tehát igen nagy, csak most ez épp nem látszik, amíg emelkednek a dolgok, olyan, mintha ez már örökre így lenne. Ennek az oka, hogy minden korábbival ellentétben a jegybankok elképesztő mennyiségű fedezetlen pénzt engedtek a piacra, de ez nem keltett inflációt, vagyis nem fogyasztásra költötték, hanem pontosan ezeket az eszközbuborékokat fújták belőle.

Hogy ez meddig mehet, és mi lesz jövőre? Annyit tudunk, hogy a jegybanki extra pénz, ami ezt fűti, jövőre már lényegében elapad, de még nem vonják vissza világszinten. Az Európai Központi Bank havi 60 milliárd helyett már csak 30 milliárd eurót fog kiszórni, az amerikai Fed pedig már elkezdi visszavonni a pénzt, de ennek üteme csak év végére lesz számottevő. Ezek alapján az idei évhez képest, amikor még a japán jegybank intézkedéseivel együtt több mint ezermilliárd dollár érkezett a piacra, jövőre már nem lesz érdemi pluszpénz.

Többszörözni már nehéz, veszteni viszont van mit

Ez meg is akaszthatja a vad emelkedő trendet, ugyanakkor még nem akkora érvágás, hogy mindenképpen összeomoljanak az árfolyamok. Természetesen a kockázat növekszik az egyre magasabb árfolyamok illetve az egyre kevesebb érkező pénz miatt, de miután legalábbis a részvénypiacon nem egy extrémen felgyorsult, így csak hónapokig tartani képes folyamatról van szó (mint 2000 elején dotcom lufiban), ezért értelemszerűen a tetőzést is sokkal nehezebb előre jelezni.

Ami a bitcoint illeti: klasszikus begyorsult lufi, ha így folytatódik az emelkedés, nem tarthat soká, viszont az alatt ki tudja, meddig emelkedhet, viszont az kétségtelen, hogy egy szinten túl már annyi pénzt elnyel, hogy az hiányozni kezd máshonnan, vagyis valami el kell, hogy adjanak helyette. Így egy sokkal tovább fújt bitcoin lufi már önmagában zuhanást indíthat el más piacokon.

Végül, ami az úgynevezett Mészáros-részvényeket illeti: ezeknél az a kérdés, hogy van-e olyan további vagyonelem valakinek vagy valakiknek a birtokában, amelyeket valamilyen okból be akarnak, vagy be kell vinniük ezekbe a cégekbe. Mindenesetre többszörözni már nem olyan könnyű, mint eleinte volt: a Konzum a jelenlegi tőkeemelés után jelenlegi áron 300 milliárdos cég lesz, ami már a Telekom méretét közelíti, és a Konzum sem sokkal kisebb.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 16940 16825 17025 -0,62% 0 0 6 974 318 185 HUF 2024-04-19 17:11:47
MOL 2960 2960 3024 -1,99% 0 0 1 727 464 518 HUF 2024-04-19 17:06:03
MTELEKOM 927 920 927 +0,54% 0 0 295 619 891 HUF 2024-04-19 17:05:19
RICHTER 8855 8805 9000 -1,06% 0 0 1 916 017 780 HUF 2024-04-19 17:09:50
OPUS 395 390 400 -0,88% 0 0 89 919 659 HUF 2024-04-19 17:05:04
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Pénzeső: váratlanul nagy osztalék juthat egyes részvényeseknek
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 19:24
Az Alteo rendkívüli osztalékot fizet.
Részvény / Deviza / Áru Megerősödött a forint? Nézzen rá az árfolyamra!
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 18:32
Erősödött pénteken a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest, de gyengébben fejezte be a hetet a hétfői kezdésnél.
Részvény / Deviza / Áru Nem sok oka volt az örömre a budapesti befektetőknek
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 17:45
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 629,35 pontos, 0,96 százalékos csökkenéssel 65 045,06 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Kulcsfontosságúvá vált az aranytartalék az elmúlt években?
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 14:46
Az elmúlt időszakban ismét a figyelem középpontjába került az arany, mint jegybanki tartalékeszköz, a stabilitás szimbóluma. Veres István Attila a Magyar Nemzeti Bank szakcikkében mutatta be az utóbbi évek aranypiaci folyamatait, legfontosabb trendjeit, valamit az MNB aranytartalékának több lépésben történő növelését.
Részvény / Deviza / Áru Eltitkol valamit a Netflix, kamatcsökkentés helyett kamatemelés jöhet
Eidenpenz József | 2024. április 19. 12:18
Rossz a hangulat a tőzsdéken az izraeli válaszcsapás után, de volt rosszabb is a hajnali órákban. A frissebb hírek nyomán megnyugodott többek között a kőolaj, az arany, a bitcoin és az euró/forint árfolyam is, de békéről még nincsen szó. A Netflix azért esett, mert titkosítani kívánja az előfizetők számát, Kína pedig visszavág az USA-nak.
Részvény / Deviza / Áru Legyen erős, ha a forint-euró párharcra néz!
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 07:43
A forint veszített értékéből a nemzetközi devizapiacon ma reggel, a tegnap esti árfolyamokhoz képest.
Részvény / Deviza / Áru Csütörtököt mondott a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 18:33
Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon, az euró és a svájci frank ellenében 0,4 százalékkal, a dollárral szemben 0,6 százalékkal.
Részvény / Deviza / Áru Sötét felhők árnyékolták be a tőzsde egét
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 17:31
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 441,01 pontos, 0,67 százalékos csökkenéssel, 65 674,41 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Visszalökték az erősödő devizánkat, vészesen emelkedik egy kulcsfontosságú fém ára
Eidenpenz József | 2024. április 18. 12:12
A tőzsdéken enyhe optimizmus látható, a Netflix gyorsjelentésére várnak. Kivéve Budapesten, ahol főleg az OTP a visszahúzó erő. Az amerikaiak lépései nyomán tovább drágult a réz, a gyengülő dollár is segít a nyersanyagoknak és a forintnak. A bitcoin 60 ezer dollár is volt, de visszapattant onnét.
Részvény / Deviza / Áru Ámulni fog, ha meglátja, hogyan alakult a forint árfolyama!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 07:51
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG