5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 20. század egyik legnagyobb befektetője, aki egy időben a magyar államadósság több mint 12 százalékát tartotta kezében, azokat a piacokat ajánlja, amelyek egyébként is a szakterületének számítanak: a feltörekvőket. Mark Möbius elárulta, milyen országokat és ágazatokat érdemes figyelni és milyen tényezők jelenthetik a fő kockázatokat.
Mark Möbius

A feltörekvő piacok nagyon olcsóak, így itt az idő bevásárolni, mondta az ismert befektetési szakember Mark Möbius a CNBC tévécsatornán hétfőn az mfor.hu tudósítása szerint. Szerinte az elmúlt hónapok pánikszerű eladásai révén számos eszközosztályban nagyon attraktív árak alakultak ki. Más kérdés, hogy a befektetők többnyire továbbra is nagyon óvatosak ezeken a piacokon, ami nem csoda látva azt, hogy Argentínát az IMF mentette ki a csődhelyzetből, és Törökország gazdasága is óriási nehézségekkel küzd. Ráadásul ezek nem elszigetelt egyedi esetek, hiszen a világ több más pontján is felütötte a fejét ilyen jellegű probléma, így Dél-Afrikában vagy éppen Indonéziában is fenyeget a gazdasági recesszió.

A félelmeket Möbius szerint számos dolog erősítette fel, így az amerikai dollár erősödése és a folytatódó kamatemelés, de az emelkedő olajárak is azok a tényezők közé tartoznak, amelyek fenyegetik a feltörekvõ gazdaságokat. Mindennek hátterében az áll, hogy több olyan állam is van, amely egyrészt jelentősen el van adósodva, másrészt nettó energiaimportőrök.

A befektetők ugyanakkor időnként automatikusan lépnek, és nem vizsgálják az egyes piacokat vagy a vállalatokat, hanem mindenhonnan tőkét vonnak ki. Így olyan feltörekvő országok részvénypiacai, vállalatai is olcsók lettek, amelyek egyébként semmiféle problémával nem küzdenek, esetleg kifejezetten jól teljesítenek. Az indexek ennek ellenére szinte az összes ilyen piacon csökkentek az idei évben. A 24 ország nagyvállalatait felölelő MSCI Emerging Markets Index például 16 százalékkal esett az idei évben.

Az MSCI Emerging Markets Index alakulása 2014 óta. Forrás: MSCI

Bár Möbius a régiónkról nem beszélt, de érdemes megjegyezni, hogy a lengyel WIG 20-as közel 10 százalékkal áll alacsonyabban, mint tavaly év végén, míg a magyar (BUX) és a cseh tőzsde (PX) legfontosabb mutatója 2 százalékos veszteségben, illetve 1 százalékos pluszban áll idén. A szakértő egyébként úgy véli, hogy a kockázatokat is figyelembe véve a piacok olcsónak tűnnek, éppen ezért időszerű lehet ilyen részvényeket vásárolni.

Szerinte egyes országoknál már látszik a devizák és a tőzsdei árak helyrebillenése és megindult az elmúlt időszak esésének korrekciója. A befektető szerint ennek az az oka, hogy a dollár stabilizálódni kezdett, ami csökkenti a dollárban denominált adósságok okozta terheket.

Mit szeret most Möbius?

A befektetési guru elsőszámú célpontja egyértelműen Latin-Amerika, azon belül is Brazília. Ezt azzal indokolja, hogy az elmúlt hetekben kezdődött emelkedésben egyértelműen ennek az országnak az eszközei a vezetők. Möbius azt is elárulta, hogy szereti Indiát, ahol a növekedési ütem meghaladta mind a kínait, mind a  dél-kelet-ázsiait. De elkezdte "nézegetni" Indonéziát, Thaiföldet és Malajziát is, szerinte ezek a következő időszakban érdekes piacok lehetnek.

Ki az a Mark Möbius?

Mark Möbiust korábban beválasztották a XX. század tíz legnagyobb befektetője közé, olyan hírességek mellé, mint Warren Buffett vagy Soros György. Sokan a feltörekvő piacok királyának tartják. 30 éven keresztül dolgozott Franklin Templeton Investments vagyonkezelő csoportnál, amely a világ egyik legnagyobb alapkezelője, tavaly ment nyugdíjba, ám azóta is gyakran megszólal szakmai kérdésekben.

Möbius filozófiája az volt, hogy akkor jelent meg sok piacon, amikor mások menekültek onnan. Ez ugyan komolyabb kockázatot jelentett, de ha bejött, akkor magas hozammal is járt. Ezt az elvet követve vásárolt be alaposan a Tempelton 2011-2012-ben magyar kötvényekből. A cég az alapjaiban hatalmas mennyiségű, több mint ezermilliárd forintnyi magyar állampapírt tartott, Magyarország forint- és deviza-államadósságának több mint 10 százaléka az amerikai Templeton-alapok kezében volt. Később tovább növelte az alap az állományát, és a csúcson az államadósság több mint 12 százalékát tartotta kézben. Ekkoriban a sajtó többféle nevet is ráaggatott, pozitív kontextusban Magyarország megmentőjeként, míg kevésbé hízelgően az Ország hitelezőjeként írtak Möbiusról.

Az ágazatok tekintetében a Möbius azt mondta, hogy a hagyományos iparágakban - egyebek mellett a kiskereskedelemben - működő vállalatokra összpontosít, amelyek fejlett technológiát használnak a termelékenységük javítása érdekében. Értelemszerűen azokat a vállalatokat részesíti előnyben, amelyek erős mérleggel és kis adóssággal rendelkeznek. Emellett azt is figyelembe veszi a befektetések során, hogy a cégek a megtermelt cashflow-t megosszák a további fejlesztések és az osztalékfizetés között.

Möbius szerint amire nagyon kell figyelni az egyrészt az olaj ára, másrészt Kína. Amennyiben az olaj valóban 100 dollár fölé drágulna, ahogy azt sok szakértő várja, az komoly nehézséget okozhat több országban is. Szerinte ugyanakkor megnyugtató az, hogy idén talán már nem éri el ezt a szintet az energiahordozó. Ugyanakkor a jövő évben könnyen lehet 100 dollár feletti olajár, amikor viszont kulcskérdés lesz, hogy ezt gyengülő vagy stabil dollár mellett éri el. Előbbi esetében, ha a helyi valutákkal számolva nem lesz komoly áremelkedés, akkor ennek a hatása korlátozott lesz, szemben a valódi veszélyt rejtő második verzióval. Kína kapcsán azt emelte ki, hogy az amerikaiak által indított eldurvuló kereskedelmi háború jelent fokozott kockázatot. Ha eszkalálódik a helyzet, az nem csak Peking, de többi dél-kelet-ázsiai ország számára is kedvezőtlen folyamatokkal járhat majd.

Kínára egyébként is figyelni kell, hiszen az elmúlt 25 évben meghuszonnyolcszorozta GDP-jét:

(mfor.hu)

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 16940 16825 17025 -0,62% 0 0 6 974 318 185 HUF 2024-04-19 17:11:47
MOL 2960 2960 3024 -1,99% 0 0 1 727 464 518 HUF 2024-04-19 17:06:03
MTELEKOM 927 920 927 +0,54% 0 0 295 619 891 HUF 2024-04-19 17:05:19
RICHTER 8855 8805 9000 -1,06% 0 0 1 916 017 780 HUF 2024-04-19 17:09:50
OPUS 395 390 400 -0,88% 0 0 89 919 659 HUF 2024-04-19 17:05:04
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Pénzeső: váratlanul nagy osztalék juthat egyes részvényeseknek
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 19:24
Az Alteo rendkívüli osztalékot fizet.
Részvény / Deviza / Áru Megerősödött a forint? Nézzen rá az árfolyamra!
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 18:32
Erősödött pénteken a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest, de gyengébben fejezte be a hetet a hétfői kezdésnél.
Részvény / Deviza / Áru Nem sok oka volt az örömre a budapesti befektetőknek
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 17:45
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 629,35 pontos, 0,96 százalékos csökkenéssel 65 045,06 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Kulcsfontosságúvá vált az aranytartalék az elmúlt években?
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 14:46
Az elmúlt időszakban ismét a figyelem középpontjába került az arany, mint jegybanki tartalékeszköz, a stabilitás szimbóluma. Veres István Attila a Magyar Nemzeti Bank szakcikkében mutatta be az utóbbi évek aranypiaci folyamatait, legfontosabb trendjeit, valamit az MNB aranytartalékának több lépésben történő növelését.
Részvény / Deviza / Áru Eltitkol valamit a Netflix, kamatcsökkentés helyett kamatemelés jöhet
Eidenpenz József | 2024. április 19. 12:18
Rossz a hangulat a tőzsdéken az izraeli válaszcsapás után, de volt rosszabb is a hajnali órákban. A frissebb hírek nyomán megnyugodott többek között a kőolaj, az arany, a bitcoin és az euró/forint árfolyam is, de békéről még nincsen szó. A Netflix azért esett, mert titkosítani kívánja az előfizetők számát, Kína pedig visszavág az USA-nak.
Részvény / Deviza / Áru Legyen erős, ha a forint-euró párharcra néz!
Privátbankár.hu | 2024. április 19. 07:43
A forint veszített értékéből a nemzetközi devizapiacon ma reggel, a tegnap esti árfolyamokhoz képest.
Részvény / Deviza / Áru Csütörtököt mondott a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 18:33
Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon, az euró és a svájci frank ellenében 0,4 százalékkal, a dollárral szemben 0,6 százalékkal.
Részvény / Deviza / Áru Sötét felhők árnyékolták be a tőzsde egét
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 17:31
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 441,01 pontos, 0,67 százalékos csökkenéssel, 65 674,41 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Visszalökték az erősödő devizánkat, vészesen emelkedik egy kulcsfontosságú fém ára
Eidenpenz József | 2024. április 18. 12:12
A tőzsdéken enyhe optimizmus látható, a Netflix gyorsjelentésére várnak. Kivéve Budapesten, ahol főleg az OTP a visszahúzó erő. Az amerikaiak lépései nyomán tovább drágult a réz, a gyengülő dollár is segít a nyersanyagoknak és a forintnak. A bitcoin 60 ezer dollár is volt, de visszapattant onnét.
Részvény / Deviza / Áru Ámulni fog, ha meglátja, hogyan alakult a forint árfolyama!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 07:51
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök reggel a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG