5p
Az adókedvezmények igénybe vételének egyik formája az önsegélyező és az egészségpénztár. Ezek nagy előnye, hogy nem kell sok évig várni a kifizetésekig, és rengeteg mindenre fel lehet használni az összeget. Viszont bonyolultak és bürokratikusak, és az adókedvezmény teljes kihasználásához nagy összeg kell. Leginkább magas keresetű családoknak éri meg.

Ma írtunk arról, hogy a nyugdíj-előtakarékossági számláktól mi várható, milyen hozammal hasznosul az adókedvezmény, de ez csak az egyik lehetőség a személyi jövedelemadó-kedvezmény kihasználására. Több megtakarításra összesen lehet igénybe venni 280 ezer forintot, a nyugdíjmegtakarításokon kívül (nyugdíjpénztár, NYESZ nyugdíj-előtakarékossági számla, nyugdíjbiztosítás) önsegélyező és egészségpénztárakra is jár adókedvezmény.

A pénztárakra 20 százalék, maximum 150 ezer forint adókedvezményt is igénybe lehet venni, ehhez azonban elég sokat, 750 ezer forintot kell befizetni az adott évben. Mégis lehet, hogy megéri a teljes összeg, annyiféle kiadást el lehet ugyanis számolni, hogy egy nagyobb családi költségvetésben már összejöhet.

A pénztárak általában különböző kalkulációkkal szolgálnak, hogy jellemzően mennyit költünk egy évben gyógyszerekre, étrend-kiegészítőkre, tanszerekre, jó tanácsokat adnak. A szabályok a jelek szerint állandóan változnak, ami az egyik ezzel foglalkozó weboldalon még finanszírozhatóként van feltüntetve, az a másikon esetleg már nem.

Vigyázz, mit veszel

“Adóköteles (SZJA) szolgáltatások: természetgyógyászat, gyógyteák, fog- és szájápolók, sporteszközök vásárlása vagy bérlése” – írja az OTP pénztári oldala, és javasolja, hogy ha olyasmit vettünk igénybe, ami nem kedvezményezett, akkor annak értékét még az idén gyorsan fizessük vissza. Ennek ellenőrzésére külön webes menüpontot hoztak létre.

Korábban kétféle pénztárról volt szó, de az egészségpénztárak 2016. január 1-jétől önsegélyező szolgáltatásokat is nyújthatnak. Így a szolgáltatók weboldalain már sokszor mint “egészség- és önsegélyező pénztár” találkozunk velük.

180 napos szabály

A nyugdíjmegtakarításokhoz képest, ahol a nyugdíjba vonulásig (de legalább tíz évig) lekötve marad a tőkénk, ezek a pénztárak nagyon hamar, már alig fél év után teljesítenek kifizetést a befizetéseink terhére.

Az Allianz “180 napos szabályról” beszél, “a tagi befizetés, munkáltatói hozzájárulás, adomány befizetését követő 180 nap várakozási idő elteltével használhatja fel” az ügyfél a pénzét. A számlákat maximum 120 napon belül be kell nyújtani.

Lekötve még több kedvezmény

"Egyéni tagdíjbefizetéseire, eseti befizetéseire 20% személyi jövedelem adó-visszatérítés vehető igénybe, ezen kívül az igénybe vett prevenciós szolgáltatásokra illetve a legalább 24 hónapra lekötött tagdíjbefizetésekre további 10-10%-os SZJA kedvezményt érvényesíthet" - írja a Generali péntárának honlapja. A visszaigényelt adókedvezmény az "egészségszámlánkra" kerül.

Ajándék és költségei

Tehát nagyon leegyszerűsítve befizetünk az adott évben egy jelentősebb összeget, majd fél év után visszakapjuk, és közben adó-visszatérítés is érkezik. Kicsit olyan ez, mintha kapnánk ajándékba néhány tízezer forintot. A befizetésekből azonban költségeket is vonnak le. Célszerű bankkártyát is igényelni.

Így az adókedvezmény egy része, vélhetően durván 15-30 ezer forint költségekre megy el, de távolról sem az egész. Nagyon kis összegekkel azért emiatt vélhetően nem érdemes foglalkozni, így ez is a jobban keresők kiváltsága marad, mint a legtöbb állami támogatás mostanában.

Három kalap és a hozam

Havonta rendszeresen tagdíjat kell fizetni, amelynek minimális összege általában havi 1-2 ezer forint, de lehet rendkívüli befizetéseket is teljesíteni. A pénztárakban levő pénzeket befektetik, így hozamot lehet velük elérni, bár a költségek és az alacsony kamatszint miatt jelenleg valószínűleg csak nagyon szerényet. Az elért hozamok után nem fizetünk kamatadót.

A befizetések háromfelé oszlanak meg: a fedezeti tartalék az ügyfél felhasználható pénzösszegét jelenti, amelyből a szolgáltatások finanszírozása történik, ahogy az MNB fogalmaz. A működési tartalék  a pénztár működési költségeit finanszírozza. A likviditási tartalék időlegesen fel nem használt pénzeszközök gyűjtésére és a két másik alap általános tartalékaként szolgál.

Pelenkától a koporsóig

A különböző célokra, mint iskolázás vagy hiteltörlesztés, gyógyszer, különböző nagyságú összegeket lehet elkölteni. Az önsegélyező pénztáraknál az MNB honlapja többek között ezeket írja:

– Gyermek születésével  és gyermek örökbefogadásával kapcsolatos támogatások

– Beiskolázási támogatás

– Lakáscélú jelzáloghitel törlesztésének támogatása

– Munkanélküliek támogatása

– Tűz- és elemi károkhoz kapcsolódó segélyek

– Hátramaradottak segélyezése halál esetén

– Betegséghez, egészségi állapothoz kapcsolódó segélyek

– Gyógyszer és gyógyászati segédeszköz árának támogatása

– Közüzemi díjak

– Otthoni gondozás, idősgondozás támogatása

– Látássérült személyek életvitelét elősegítő szolgáltatás

– Mozgáskorlátozott vagy fogyatékos személyek életvitelét elősegítő szolgáltatás

Idő, pénz, család kérdése

Az egészségpénztáraknál felsorolják a gyógytorna, gyógymasszázs és fizioterápiás kezelés költségeit, a gluténmentes speciális élelmiszerek vásárlását, a szenvedélybetegségről való leszoktatásra irányuló kezeléseket, a csecsemő- és betegápolási cikkeket. Szerepel a “gyógyvizek és gyógyiszap megvásárlásának támogatása” és a sporteszközök, természetgyógyászati szolgáltatások, de lehet, hogy ez utóbbi már megváltozott.

Ahol nagy a család, van elég szja-köteles jövedelem, és valakinek van ideje az adminisztrációval, megfelelően irányított bevásárlással, számlagyűjtögetéssel bíbelődni, ott érdemes ezt a “megtakarítást” választani. Még fiataloknak is, mert hiteltörlesztésre vagy a gyerekekre lehet, hogy nekik is jelentős összegeket kell költeniük.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek Már ilyen is elérhető: személyi kölcsön halasztott törlesztéssel
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 11:51
Az elmúlt hónapokban folyamatosan csökken a személyi kölcsönök kamata, ezzel párhuzamosan az elmúlt időszakban fokozódott a kereslet a személyi kölcsönök iránt, 2023-ban közel 12 százalékkal igényeltek többen ilyen típusú hitelt, mint az azt megelőző évben. Az MNB friss adatai szerint 2024 februárjában 21,5 ezer ügyfél vett fel személyi kölcsönt mintegy 54 milliárd forint értékben, ami további jelentős növekedés az előző év hasonló időszakához képest. Az MBH Bank kamatcsökkentéssel és a hazai piacon egyedülálló, halasztott törlesztéssel igényelhető személyikölcsön-konstrukció bevezetésével készül a személyi kölcsönök iránti növekvő kereslet kielégítésére.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! - 2024 tavasz - DÖNTŐ
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 10:00
Mit tudsz a pénzügyekről? Itt a Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! diákverseny döntője!
Személyes pénzügyek Így kerülje el a bankkártyás csalásokat!
Privátbankár.hu | 2024. április 22. 08:27
A Revolut, a világszerte több mint 40 millió ügyféllel rendelkező globális pénzügyi alkalmazás hétfőn bejelentette, hogy megjelent az első, pénzügyi bűnügyi és fogyasztóbiztonsági jelentése, amely exkluzív információkat tartalmaz a csalásokról és átverésekről. A kiterjedt belső kutatáson és adatelemzésen alapuló jelentés célja, hogy rávilágítson a világszerte növekvő átverési és csalási iparág jellegzetességeire, és kézzelfogható tanácsokkal szolgáljon ahhoz, hogyan védekezhetünk a csalások ellen. A Revolut azt tervezi, hogy folyamatosan felülvizsgálja ezeket az adatokat, hogy nyomon kövesse a csalások helyzetét.
Személyes pénzügyek Ki hal bele előbb a német nyugdíjreformba?
Eidenpenz József | 2024. április 21. 05:44
Újabb nyugdíjreform készül Németországban, részvénybefektetésekkel egészítenék ki az egyre nehezebben finanszírozható kifizetéseket, de valakinek az indulótőkét is be kell fizetni. Mindenki jól jár majd ezzel, vagy csak egy 500 milliárd eurós pénzkidobás lesz? A fiatalok duplán fizetnek az időseknek? A nők és a külföldiek mentették meg a nyugdíjakat?
Személyes pénzügyek Drága ugyan a személyi kölcsön, de kapkodnak érte a magyarok
Privátbankár.hu | 2024. április 20. 10:53
Kihelyezési rekordot hozott az idei év első két hónapja a személyi hiteleknél, ezzel az állomány is új csúcsra emelkedett. A kereslet annak ellenére nagy, hogy a kamatok nem csökkentek érdemben az elmúlt egy évben. Az online igénylés további terjedése, és az otthonfelújítási program felélesztése miatt a kilátások sem rosszak a személyi kölcsönöknél.
Személyes pénzügyek Még ne szaladjon a postára ingyenes készpénzfelvételért!
Privátbankár.hu | 2024. április 18. 09:14
Bár a parlament megszavazta és a Magyar Közlönyben meg is jelent a készpénzfelvét ingyenességét postai POS-terminálra kiterjesztő törvény, az csak a jövő év elején lép hatályba.
Személyes pénzügyek Sokan megtalálták a tutit a befektetési alapokban
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 13:40
Ezt jelzi, hogy rengeteg pénzt raktak oda.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! - Teljes az országos döntő mezőnye
Privátbankár.hu | 2024. április 12. 12:59
Csongrád-Csanád, Baranya, és Zala vármegyei, budapesti, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Győr-Moson-Sopron vármegyei valamint Somogy és Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei gimnáziumi csapatokkal lett teljes a döntős mezőny.
Személyes pénzügyek Legyél Te is Pénzügyi Junior Klasszis! Újabb hat csapat jutott be a döntőbe
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 16:26
Nógrád és Komárom-Esztergom, Heves és Bács-Kiskun valamint Borsod-Abaúj-Zemplén, Békés és Hajdú-Bihar vármegyei csapatok küzdelmével folytatódott a pénzügyi verseny.
Személyes pénzügyek Mellbevágó adat, a nyugdíjasok több pénzt hoznak az államkasszának, mint amennyit kapnak
Privátbankár.hu | 2024. április 10. 10:01
Karácsony Mihály a Nyugdíjas Parlament elnöke hosszas kutatómunka és számítások után bátran vállalja azt az állítását, miszerint a nyugdíjszaldó pozitív a költségvetés számára. A nyugdíjasok tehát nem anyagi terhet jelentenek az államnak, hanem bevételt hoznak. Folytatódik laptársunk, szintén a Klasszis Média Lapcsoporthoz tartozó Piac&Profit, valamint az Oltalom Rádió közös műsora, a Nyugdíjszerviz Süle-Szigeti Bulcsúval és Karácsony Mihállyal. Magyarország első szolgáltató podcastja, ahol minden érintett választ kaphat kérdéseire. Egy műsor, amelynek témái előbb-utóbb minden családban előkerülnek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG