3p
Az Európai Bizottság után a kormányzat is cáfolta, hogy Brüsszel befagyasztotta volna az uniós támogatásokat.

"Annyi köze van a 444.hu cikkének és a tényének egymáshoz, mint a jereváni rádiónak a valós hírekhez" - mondta Csepreghy Nándor. A Miniszterelnökség fejlesztéspolitikai kommunikációjáért felelős helyettes államtitkára hétfő délután tartott rendkívüli sajtótájékoztatón cáfolta azt a sajtóértesülést, miszerint az Európai Bizottság másfél hete befagyasztotta a Magyarországnak járó uniós támogatások kifizetését.

"Téves az állítás, nincs felfüggesztve egyetlen egy operatív program sem" - mondta, hozzátéve, az Európai Támogatásokat Auditáló Főigazgatóság (EUTAF) semmilyen olyan nyilatkozatot nem tett, ami miatt fel kellene függeszteni a támogatásokat. A helyettes államtitkár elmondta azt is, hogy a kormány már 2010-ben bejelentette, a 2014-2020-as időszaknak teljesen más fejlesztéspolitikai rendszerrel szeretne nekiindulni, és erről tájékoztatta is az Európai Bizottságot.

Folyik a vizsgálat

Európai Bizottság vizsgálja a magyar fejlesztéspolitikai intézet átalakítását, és ennek végéig nem fogadják Brüsszelben az április 15-e utáni költségnyilatkozatokat - mondta a helyettes államtitkár, aki szerint a vizsgálat június végére zárulhat le.

Tehát a bizottság kérte, hogy amíg a vizsgálat nem zárul le, addig a magyar kormány ne küldjön ki számlákat. Az április 15-ét megelőző időszak számláinak kifizetésével nincs probléma, ezért a következő hetekben mintegy 600 milliárd forint forrás érkezhet.

Mi a baj az átszervezéssel?

A Privátbankár által megkérdezett szakember elmondta, hogy az Európai Uniónak az a problémája az intézményi átszervezésekkel, hogy a projektek végrehajtásának több lépése egy intézmény alá kerül, annak ellenére, hogy az unió szabályzata előírja azt, hogy ezeket a lépéseket egymástól független szervezeteknek kell ellátni. Részletek >>>

A 444.hu írt arról, az Európai Bizottság április 16-án írt egy két és fél oldalas levelet három magyarországi címzettnek, amelyben azt írják: “További információkra van szükségünk, mielőtt teljesítenénk a következő kifizetéseket, amelyeket már az új intézményi rendszer nyújt be”.

A portál szerint ez azt jelenti, hogy ameddig a bizottság nem fogadja el az új magyar pénzosztási rendszert, addig nem fizetik ki a számlákat. 

Brüsszel választ vár

Hétfőn az Európai Bizottság is azt közölte: nem szakították meg a kifizetéseket, ugyanakkor választ várnak a magyar hatóságoktól azokra az aggodalmaira, amelyek az uniós források felhasználásának magyarországi átszervezésével kapcsolatosak.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság 2018 óta nem fordult ilyen elő: az EBRD alelnöke magyar miniszterekkel tárgyalt
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 18:21
Matteo Patronéval, az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) banki tevékenységéért felelős alelnökével tárgyalt Kármán András pénzügyminiszter és Vitézy Dávid közekedési és beruházási miniszter a két tárcavezető szerdai Facebook bejegyzései szerint.
Makro / Külgazdaság A magyarok csak készülnek rá, de van, ahol már mérsékelnék a vagyonadót
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 15:35
A vagyonadó mérséklését javasolja Norvégiának a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD), amely szerint a skandináv ország adórendszerét úgy érdemes átalakítani, hogy nagyobb teher háruljon az ingatlanokra és az örökségekre, miközben csökkenjen a munkát és a tőkét sújtó adóztatás.
Makro / Külgazdaság GKI: valójában ennyi jöhet össze a vagyonadóból
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 14:44
A nemrég megjelent 100 leggazdagabb kiadvány és az MNB vagyonstatisztikái alapján a GKI összegyűjtötte, mitől függ, hogy 125 milliárd vagy 600 milliárd folyik be a költségvetésbe. 
Makro / Külgazdaság 35 milliárd helyett csak 23-at tett zsebre a Magyar-kormány
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 13:03
Viszont tovább csökkent a kamat.
Makro / Külgazdaság Megjött a legfőbb ügyész válasza Magyar Péternek
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 12:33
Cél a teljes feltárás.
Makro / Külgazdaság Atyaég, mi lesz csütörtökön a magyar benzinkutakon!
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 11:28
Gyorsan megmutatkozhat az árváltozás.
Makro / Külgazdaság Szerzett egy újabb pirospontot a Magyar-kormány Brüsszelben – de mi lesz a migrációs paktummal?
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 10:36
Jó úton halad a kormány a jogállamisági eljárás lezárása ügyében, de a migrációs paktumról kitérő választ adott az Európai Bizottság képviselője.
Makro / Külgazdaság Spórolna a kormány a képviselőkön: itt a friss törvény
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 08:47
Sok szabály változik.
Makro / Külgazdaság A KSH szerint nagyon jók voltak a fizetések áprilisban
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 08:30
A nettó átlagkereset 541 200 forint volt a a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint áprilisban.
Makro / Külgazdaság Közeleg a határidő, változtatna az örökbefogadási rendszeren a Tisza Párt
Privátbankár.hu | 2026. június 17. 08:04
A visszajelzések alapján elhalasztanák az egységes rendszer bevezetését.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG