1p
A plázabizottság eddig 28 plázastop alóli felmentési kérelmet hagyott jóvá a beérkezett 82 kérelemből. Legutóbb egy 37 ezer négyzetméteres zuglói bevásárló központ kapott felmentést a bizottságtól. Brüsszel azonban már jelezte, hogy nincs minden rendben a plázastoppal.

A Magyar Nemzet szombati számában a Nemzetgazdasági Minisztérium tájékoztatása alapján azt írták, hogy a beérkezett 82 kérelem nagy részét már elbírálták. Eddig a 28 jóváhagyott kérelem mellett 31-et utasítottak el. A beadványok a kereskedelem legkülönbözőbb területeiről érkeztek.

A plázastop alól felmentést egyedül a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) és a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) képviselőiből álló plázastopbizottság adhat. A napokban kapott engedélyt az első, külföldi cég által kezdeményezett beruházás, a lengyel Echo Investment által építendő 37 ezer négyzetméteres, zuglói Mundo bevásárlóközpont.

Az elutasítottak között van több multinacionális cég. Még áprilisban mondott nemet a tárca a Metro keszthelyi, illetve a Penny Market hajdúsámsoni, fóti és albertirsai üzleteinek megépítésére. Az Országgyűlés egy korábbi válaszból kiderül, hogy a bizottság járműalkatrész kereskedelemre, díszállat üzletre, hűtőház létesítésre és raktárépítésre korábban engedélyt adott. Részletek>>

A minisztériumban a lapnak elmondták: nem gondolkodnak a törvény módosításán. A 300 négyzetméternél nagyobb alapterületű boltokra vonatkozó építési tilalom 2014 végi megszűnését követő szabályozást az addigi tapasztalatok alapján dolgozzák majd ki.

Az Európai Bizottság ugyanakkor a héten jelezte, hogy a plázastoppal nincs minden rendben. A 300 négyzetméternél nagyobb kereskedelmi egységek építését engedélyhez kötő törvény ügyében Brüsszel több kérdést is küld a magyar kormánynak majd. Ha ezekre nem kap megnyugtató válaszokat, úgy ebben az ügyben is eljárás indulhat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Ingatlan Sokkal nehezebb lett eladni a lakásokat
Privátbankár.hu | 2026. április 28. 12:45
95 napra nőtt az átlagos értékesítési idő.
Ingatlan Ezért bizonytalanítja el a lakáspiacot a kormányváltás
Privátbankár.hu | 2026. április 26. 16:57
Nincs még egyértelmű álláspont az 5 százalékos lakásáfával kapcsolatban a Tisza Párt részéről. Az áfakulcs viszont alapvetően befolyásolja a beruházások megtérülését és az árakat.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? Rákosborzasztó már a múlté, eljött a 150 milliós házak kora
Vámosi Ágoston | 2026. április 22. 19:26
Budapest legnagyobb kerülete nehezen áll helyt a piaci versenyben: a családi házaknál erős a konkurencia, a paneleknél pedig még az új lakások is olcsóbbak a szomszédban. A Mennyit ér az ingatlanom? e heti része nem csak végigvezet sok hasonló nevű városrészen, hanem azt is feltárja, hogyan lehet a főváros egyik legzöldebb környéke egyben a legolcsóbb is.
Ingatlan A spanyol kormány 7 milliárd eurós bérlakásprogramot indít
Privátbankár.hu | 2026. április 21. 17:22
A spanyol kormány 7 milliárd euró értékű, 2030-ig szóló bérlakásprogramot hagyott jóvá keddi ülésén Madridban.
Ingatlan Egyre több a külföldi befektető a magyar iroda- és szállodapiacon
Vámosi Ágoston | 2026. április 21. 14:14
Masszívan visszaestek a beruházások tavaly, a csökkenést még a turizmus fellendülése sem tudta ellensúlyozni a magyar kereskedelmiingatlan-piacon. A befektetői aktivitást jelentősen ronthatja, hogy a közel-keleti háború kitörése óta néhány építőanyag 20-50 százalékkal drágult. Jelenleg minden nyolcadik iroda üres, és az arány tovább emelkedhet ebben az évben.
Ingatlan Mennyit ér az ingatlanom? A Velencei-tónál is több mint százmillió egy átlagos ház
Vámosi Ágoston | 2026. április 15. 18:54
A gárdonyi árak lehagyták a velenceieket a lakáspiacon az elmúlt években, de a családi házaknál éppen fordított a helyzet. Megnéztük, mennyiért adják ki a panorámás, tóparti házakat az Airbnb-n, és megértettük a velencei áremelkedést is. A Mennyit ér az ingatlanom? e heti részében arról is megbizonyosodtunk, hogy a sukorói telkek (és házak) továbbra is értékesek.
Ingatlan Egyre drágábban lehet jó albérletet találni
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 10:57
Márciusban élénkült a magyarországi albérletpiac: országosan és a fővárosban egyaránt 1,6 százalékkal nőttek az átlagos bérleti díjak havi összevetésben – derült ki a KSH-ingatlan.com lakbérindex legfrissebb adataiból.
Ingatlan Lakást adna ki? Nagy pofon jöhet a választási győzelem miatt
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 09:57
Tovább csökkenhet a kiadó lakások hozama a formálódó Tisza-kormány miatt.
Ingatlan Megkötötték az önkormányzatok kezét a 3000 lakásos beruházásnál
Privátbankár.hu | 2026. április 10. 13:11
A Népszigethez tervezett lakópark kiemelt státuszt kapott a kormánytól, ettől kezdve Budapestnek és a kerületi önkormányzatoknak kevesebbet ér a szava az építkezéssel kapcsolatban.
Ingatlan A kétmilliós négyzetmétár már az alap Budapesten
Privátbankár.hu | 2026. április 9. 11:59
Ha új lakásról van szó. A felkapottabb helyeken pedig közeledik a négymillióhoz az átlagár.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG