1p
Az osztrák bankszövetség elutasítja Werner Faymann kancellár javaslatát, hogy a bankszektor a bankadó meghosszabbítása révén járuljon hozzá a Hypo Bank megmentésének költségeihez.

A Bank Austria elnöke szerint fontos, hogy a bankok is megtegyék hozzájárulásukat a stabilitáshoz, de "ha valaki mindenét eljátssza a kaszinóban, akkor sem fizetnek vele együtt a szomszédai". Werner Faymann kancellár, az Osztrák Szociáldemokrata Párt vezetője egy hétvégi lapinterjúban azt mondta, elképzelhetőnek tartja, hogy határozatlan időre meghosszabbítsák a jelenleg 2017-ig szóló banki stabilitási hozzájárulást, hogy részben abból fedezzék a Hypo Bank megmentésének költségeit.

A 2011-ben bevezetett, évi 500 millió euróra kalkulált osztrák különadót tavaly 25 százalékkal megemelték a 2015 és 2017 közötti időszakra az Osztrák Volksbank (ÖVAG) megmentésének költségei miatt. Az ÖVAG-ot szintén kényszerállamosítással mentették meg a valószínű csődtől, ahogy korábban a Hypo Bankot. Faymann a hét végén a Kurierban azt vetette fel, hogy a megemelt különadót határozatlan időre meg lehetne hosszabbítani.

A Bank Austria vezetője szerint a bankadó további emelése megnehezítené a hitelezést Ausztriában. Számításai szerint a következő tíz évre 6,5 milliárd eurót tenne ki az osztrák bankadó. Ugyanekkora összegből tíz év alatt 100 milliárd euró hitelt lehetne kihelyezni. A bankvezető nézete szerint a jelenlegi bankadót fokozatosan át kellene alakítani egy banki előtakarékossági alappá. "Minden banknak elemi érdeke, hogy óvintézkedéseket tegyen" - mondta. Faymann a Kuriernak azt mondta, várhatóan 4-7 milliárd euró összegben kell az államnak kezességet vállalnia a Hypo miatt.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Kínában nőtt az új banki hitelkibocsátás májusban
Privátbankár.hu | 2026. június 12. 15:09
Kínában nettó 520 milliárd jüannal (1 jüan=44,98 forint) nőtt a bankok által nyújtott jüanban jegyzett hitelállomány májusban, miután egy hónappal korábban 10 milliárd jüan csökkenést jegyeztek föl.
Pénzügyi szektor Volt egy ellenszavazat az MNB alapkamatával kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 17:12
Egy ellenszavazat mellett döntöttek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsának tagjai az április 28-i ülésen az alapkamat tartásáról – olvasható az MNB honlapján szerdán közzétett jegyzőkönyvben.
Pénzügyi szektor Ezek az innovációk formálják a prémium pénzügyi szolgáltatások jövőjét Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 16:02
A digitalizációtól az AI-ig, a szolgáltatásfejlesztéstől a kommunikációig több területen is erős mezőny gyűlt össze a Klasszis innovációs pályázatán.
Pénzügyi szektor Nyugdíjpénztári toplista: kihirdették a Klasszis 2026-os díjazottjait
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 15:44
Nemcsak a hozam, hanem a kockázat és az árfolyam-ingadozás is számított a Klasszis nyugdíjpénztári díjain, ahol öt kategóriában ismerték el a legerősebb portfóliókat.
Pénzügyi szektor Hold Alapkezelő, Apelso Trust és a legjobb privátbankárok: íme, a Klasszis-díjazottak
Privátbankár.hu | 2026. június 10. 15:29
Szolgáltatói kiválóság, tanácsadói teljesítmény és szakmai együttműködés: ezek kerültek a középpontba a Klasszis Média első privátbanki díjátadóján.
Pénzügyi szektor Kartelleztek a bankok: rekord méretű bírság született
Privátbankár.hu | 2026. június 7. 15:45
Kartellezésre hivatkozva minden korábbinál nagyobb összegű, több mint 700 millió eurónyi bírságot szabott ki a román versenytanács (CC) a tíz vezető bankra, amelyek állítólag kamatpolitikájuk összehangolásával befolyásolták a román bankközi kamatlábat (ROBOR) – közölte vasárnap a hatóság.
Pénzügyi szektor Soha nem tartoztak még ennyivel a magyar háztartások a bankoknak
Privátbankár.hu | 2026. június 5. 16:25
Rekordmagas szintre emelkedett a magyar háztartások banki hitelállománya: elérte a 13 497 milliárd forintot – derül ki a Bankmonitor elemzéséből. Ez azt jelenti, hogy elméletben minden magyarra nagyjából 1,4 millió forintnyi banki tartozás jutna.
Pénzügyi szektor NAV: ma éjfélkor jár le a határidő
Privátbankár.hu | 2026. június 1. 18:46
A NAV ma éjfélig mintegy 400 ezer cégtől vár tao-, és több mint 100 ezer társaságtól kivabevallást.
Pénzügyi szektor Megduplázták a lakáshitelek törlesztésére fordított pénzt az egészségpénztári tagok
Privátbankár.hu | 2026. május 29. 12:43
Csak az első negyedévben több mint 1,7 milliárd forint egészségpénztári megtakarítást fordítottak lakáshitel-törlesztésre a tagok, kétszer annyit, mint 2025 első három hónapjában – derül ki a BiztosDöntés.hu által összegyűjtött adatokból. Az önkéntes nyugdíj- és egészségpénztárakba tízezrek léptek be egy év alatt, és jelentősen nőttek a befizetések is.
Pénzügyi szektor Megint rekordott szállított – lepipálja a konkurenciát ez a hazai bank
Privátbankár.hu | 2026. május 28. 12:29
A bővülő eredmény a szektor átlagához képest is kiemelkedő.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG