4p

A geopolitika felforgatja a piacokat – készüljön fel időben, kerülje el a bukást!
Fedezze fel, hogyan hat a világrend változása az Ön pénzügyeire!

Klasszis Befektetői Klub

2026. január 27., Budapest

Ne maradjon le – jelentkezzen most! >>

A Paks bővítési szerződésével függő helyzetbe került Orbánt információnk szerint Putyin utasíthatta a CEU kiebrudalására - Bokros Lajos orosz sajtóforrásokra hivatkozva ugyanezt állítja. A hazai szélsőjobb ujjong. A CEU vezetése az amerikai nagypolitikát is könnyedén fölhevítheti.
Most a CEU, de ki a következő? - Tüntetés a szabad oktatásért címmel tartottak demonstrációt a Közép-európai Egyetem (CEU) Nádor utcai épülete előtt 2017. április 2-án. MTI Fotó: Kovács Tamás

A magyar sajtóban elsőként mi számoltunk be február 20-án arról a belső információról, miszerint a miniszterelnök Palkovics László felsőoktatásért felelős államtitkárnak már kiadta az utasítást: találja meg a módját a Soroshoz köthető Közép-európai Egyetem (CEU) bezárásának. Hozzátettük, hogy a balkáni államokban – hasonlóan hazánkhoz – az újra állampárttá vedlett kormányzó pártok már nem félnek a parlamenti ellenzéktől. A kormányzati politika elsőrangú célja ebben a térségben a közvélemény figyelmének elterelése a rendszerszintű korrupcióról és a demokrácia-deficitről.

Ukáz Moszkvából

Legújabb értesüléseink szerint a CEU bezárása eredetileg nem is Orbán ötlete volt, hanem az orosz elnöké. Mint ismeretes, a magyar miniszterelnök 2014. január 5-én úgy kötelezte el magát – és bármifajta felhatalmazás nélkül hazáját - a GDP 10 százalékát kitevő Paks II projekt mellett Moszkvában, hogy erről még megvalósíthatósági tanulmány sem készült, sőt erről előzetesen még a Fidesz frakciót sem tájékoztatta.

A Századvég 2013-ban készített egy energiapolitikai stratégiát kormányzati megrendelésre, amiben még csak nem is szerepelt az atomerőmű bővítésének ötlete. Fontos kihangsúlyozni, hogy Moszkva számára az energiapolitika mindenekelőtt biztonságpolitika. Orbán CEU-s lépése után újra fölmerül a kérdés, amit két éve már föltettünk: kivezeti-e miniszterelnök hazánkat a nyugati érdekkörből?

Ujjongó hazai szélsőjobb

A CEU ledarálása mögötti orosz szálról szóló információnk egybevág Bokros Lajos volt pénzügyminiszter, a CEU professzorának véleményével. Bokros a napokban a HírTV-n elmondta, hogy februári budapesti látogatásán Putyin – orosz sajtóforrások szerint – felrótta a magyar miniszterelnöknek, hogy itt van egy intézmény Budapesten, amely túl sok ellenállót, szabad gondolkodót nevel. Oroszországban, Ukrajnában, Grúziában tele vannak a különböző szakintézmények, netán kormányzati elemek olyan emberekkel, akik valamikor a CEU-n tanultak. Az ellenállásnak ezt a fészkét ezért be kellene zárni. Varsó döbbenetére Putyin egyébként ezen a látogatáson ajánlotta fel a magyar kormánynak, hogy kaphat majd gázt az Északi Áramlat II.-ből, ha elkészül a Balti-tenger alatt futó vezeték.

A Balkánon a Kreml biztos támogatását maguk mögött tudó nacionalista erők ugyanazt a mumus-szerepet játszatják el Sorossal, mint hazánkban. Macedóniában a korrupció mocsarába nyakig süllyedt volt kormányfő, Nikola Gruevski pár hónapja azt állította, hogy Soros emberei „vandalizmust és anarchiát” szítanak az országban. Gruevski a magyar miniszterelnök egyik legszorosabb szövetségese a Balkánon, a két politikus csupán az elmúlt két hétben kétszer tárgyalt egymással.

Káncz Csaba

A hazai radikális jobboldal ujjong. Toroczkai László, a Jobbik alelnöke közösségi média-bejegyzésében melegen üdvözölte Orbán lépését. Ahogy írja: „A CEU az elsikkasztott rendszerváltozás óta külföldről mozgatva, de Budapestről mérgezi a levegőt, támadja a nemzet és a társadalom alapjait. Nem csupán elsőként indította el például a régiónkban az elmebeteg, romboló, szélsőliberális genderelméletet, de fészke és keltetője lett azoknak a politikusoknak, akik tönkretették a hazánkat. Olyan kártékony figurák oktatnak és oktattak a Soros-egyetemen, mint például Kis János, az SZDSZ alapítója, Bokros Lajos, a Horn-kormány népnyúzó pénzügyminisztere vagy Balázs Péter, a Bajnai-kormány Bilderberg-féle külügyminisztere.”

A CEU vezetése ezekben az órákban az amerikai nagypolitikával egyeztet annak érdekében, hogy megvédhessék az egyetemet. Michael Ignatief rektor szerint a CEU álláspontját az amerikai Kongresszus támogatja. George Pataki volt kormányzóról nem is szólva, tehetjük hozzá, aki a CEU kurátora. Ignatief szerint az EU nem akarja, hogy egy egyetem tanszabadságát támadás érje, mert így Magyarország "Putyin és Erdogán klubjába tartozna". Nos, ezt hazánk polgárainak a többsége sem akarja.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó üzletre váltja a Mol Trump és Putyin barátságát – nagyot kaszálhat a NIS megszerzésén a magyar olajcég
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 10:57
Nem csak egy finomítót szerez meg a magyar olajcég – és az ár is nagyon kedvezőnek tűnik.
Makro / Külgazdaság Ütött az óra: érkezik a húsbavágó magyar pénzügyi döntés
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 10:09
Hamarosan bejelentést tesz a nagymúltú magyar intézmény, fókuszban lesz a hivatalos kommunikáció is.
Makro / Külgazdaság Óriási a baj: megtizedelik a Nike erőforrásait az új rendszerek
Privátbankár.hu | 2026. január 27. 06:44
Az egyre hatékonyabb termelési és logisztikai rendszereknek bizony nem mindenki örül.
Makro / Külgazdaság Hernádi Zsolt: Az EU az orosz energiát nem kiváltotta, hanem lecserélte
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 19:25
Hernádi Zsolt szerint az Európai Unió az orosz energiát valójában nem kiváltotta, hanem amerikai LNG‑re és kínai technológiára cserélte, miközben az importfüggőség alig csökkent. Mindeközben az EU Tanácsa 2027‑re teljes tilalmat vezet be az orosz gázra, amit a magyar kormány jogi úton támad meg.
Makro / Külgazdaság Újabb befektetéssel támogatja az amerikai ritkaföldfém-ellátást az USA
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 17:11
Az USA Rare Earth ritkaföldfém-gyártó vállalat hétfőn közölte, hogy a Kereskedelmi Minisztérium 1,3 milliárd dolláros hitelt és 277 millió dolláros vissza nem térítendő támogatást ítélt a cég számára.
Makro / Külgazdaság Ennyiért vásárolja be magát a Mol a NIS olajtársaságba
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 16:24
Elárulta a szerb elnök, hogy mennyiért vásárolta be magát a MOL a NIS olajtársaságba.
Makro / Külgazdaság Csökkent a legendás amerikai gazdasági teljesítményindex novemberben
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 15:58
Novemberben sorban a negyedik hónapban csökkent az amerikai Conference Board gazdaságkutató intézet összetett teljesítményindexe havi szinten.
Makro / Külgazdaság Mutatjuk a YouTube 2026-os terveit
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 15:35
A YouTube vezérigazgatója, Neal Mohan közzétette a 2026-os év terveit blogbejegyzésében. 
Makro / Külgazdaság Tíz ország giga szélerőmű-hálózatot épít az Északi-tengeren
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 14:45
Az Egyesült Királyság és kilenc másik európai ország megállapodott egy tengeri szélerőmű-hálózat kiépítésében az Északi-tengeren egy mérföldkőnek számító együttműködés keretében, amelynek célja az elöregedő olajmedencét „tisztaenergia-tározóvá” alakítani.
Makro / Külgazdaság Szijjártó Péter: Magyarország bírósági eljárást indít
Privátbankár.hu | 2026. január 26. 14:01
Magyarország európai bírósági eljárást fog indítani az orosz energiaimport ellehetetlenítését célzó, jogi csalással elfogadott REPowerEU-rendelet megsemmisítését kérve – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter hétfőn Thesszalonikiben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG