7p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Biztos, hogy lesznek olyan adósok, akiknek a jövőben is problémát jelent majd a 25-30 százalékkal csökkenő törlesztőrészlet kifizetése is. Aki 2008 előtt vett fel devizahitelt, az egy használt autó árával beljebb lesz az elszámolás után, mint a forinthitelesek. A bankok mostantól csak arra figyelnek, hogy betartsák a jogszabályokat - csak jövőre kapnak levelet az ügyfelek.

2008 előtt vagy után vettél fel hitelt? Egy használt autó a tét

A Bankszövetség szándéka az, hogy összegezze az elérhető információkat - hangzott el a keddi háttérbeszélgetésen. Becsei András, a Bankszövetség alelnöke a júliusi Kúria döntéssel kezdte, amely 3 kérdéssel foglalkozott. A kormányzat ezt a döntést követte le jogszabályokkal. Ennek jegyében készült el az átszámítási törvény a nyáron, az elszámolási törvény ősszel született meg, ezt követi majd a forintosítási törvény. Ez a 3 törvény az MNB szeptemberi számításai szerint 942 milliárd forintos veszteséget okoz a bankszektornak, ami a szektor saját tőkéjének harmada. Ahol a kormány döntést hozott, ott mindig az ügyfélnek kedvezett - mondta.

A 2008-ban felvett devizahitel esetén - az elszámolás után - a devizahiteles ügyfél egyforma helyzetben áll, mint a forinthitelesek. A 2008 előtt felvett hitelek esetében ugyanakkor - az elszámolást figyelembevéve - már jobban járnak a devizahitelesek, mint a hasonló időben forintban eladósodottak. Ezért sem kedvezhetett többet a devizahiteleseknek a kormányzat - érvelt Becsei.

A számítások szerint a 2008 előtt devizahitelt felvevő ügyfelek egy használt autó árával járnak jobban az elszámolás után, mint a forinthitelesek.

Mostantól csak a jogszabályt kell figyelniük a bankoknak

A három törvény mellett fontos, hogy a jövőbeli hitelezés is "végleges" szabályok mellett bonyolódjon. Ezt akarja elérni a kormányzat a fair bankolásról szóló törvény megalkotásával.

A forint árstabilitása szempontjából fontos volt, hogy a devizahitelek lecseréléséhez szükséges devizát az MNB nyújtja és nem a piacon kellett megvásárolni. A bankrendszer feladata a továbbiakban a jogkövetés lesz - mondta Becsei András.

Nátrán: a lakosság a legnagyobb nyertes

A gazdaságot egyértelműen visszafogta a devizahitelezés. A háztartások számára a megnövekedett terhek visszafogták a fogyasztást, de a bankoknak is rossz volt a helyzet, hiszen komoly összegeket kellett tartalékolniuk a nem fizető hitelek mögött - vélekedett Nátrán Roland, a Bankszövetség elnökségi tagja. A devizahitelek kivezetése a bizonytalanságot oldja és hozzájárulhat a fogyasztás felfutásához. A túlzott tartalékolás és a kockázatok magas szintje a hitelezést is visszafogta, itt is fordulatra van lehetőség.

A mostani intézkedéscsomag legnagyobb nyertesei a háztartások lehetnek - vélekedett Nátrán Roland, aki emlékeztetett: ahhoz, hogy a kormányzat ezt a helyzetet 2014-ben rendezni tudja, kellett a lakosság jövedelmi helyzetének javulása, a bankok stabilitása és az is, hogy az MNB-ben megfelelő devizatartalék álljon rendelkezésre. Becsei András mindehhez azt tette hozzá, hogy a rekordalacsony alapkamat is segíteni tudta a forintosítást.

Erősödött a forint - ez példátlan siker

Az elmúlt hetek alapos - és csöndben zajló - egyeztetései nyomán lezajló forintosítás olyan magas szakmai szinten lezajló folyamat volt, amely azt tette lehetővé, hogy a devizahitelek ilyen mértékű lecserélése nemhogy forintgyengülést, hanem épp ellenkezőleg, erősödést okozott. Ez példátlan szakmai siker - értékelt Kovács Levente főtitkár.

Nagyjából ilyen kamattal indultak a devizahitelek - lesz, aki így sem tud majd fizetni

A mai forintkamat-szintek lényegében a felvételkori devizahitelek kamatszintjének felelnek meg - vélekedett Becsei András. A szakember emlékeztetett: a fair bankokról szóló törvényben szereplő 3 éves (vagy annál hosszabb) kamatfixálási megoldás lényegében csak pontosítja a korábbi törvényeket. A fix kamatozású hiteleknél eddig is 3 évente lehetett módosítani a kamatokat, a fix kamatfelárhoz kapcsolódó szabályozás kérdésében ugyanakkor ez új feltételeket hozhat.

Biztos, hogy lesznek (maradnak) olyan adósok, akiknek a jövőben is problémát jelent majd az így 25-30 százalékkal csökkenő törlesztőrészlet, azaz ennek megfizetése is nehézséget okoz majd. Az ő esetükben a Bankszövetség kezdeményezte a Nemzeti Eszközkezelő mandátumának meghosszabbítását és kvótájának megemelését - mondta Becsei András.

A forintosítási kamat kialakításában szakmailag ésszerű lenne, ha annak szintje követné az adós folyósításkori kamatkockázatát, az akkori kockázati profilját - vélekedett Kovács Levente, aki szerint ugyanakkor persze figyelembe lehet venni az azóta megváltozott kockázati profilt. De teljesen egyedi megoldásokat nem lehet ilyen tömegű ügyfélkörnek számolni.

A főtitkár szerint a forintosítás után az ügyfelek egy része a hitel lezárását fogja kezdeményezni. A jobb minősítésű ügyfelekért ugyanakkor bizonyosa verseny lesz - ők válogathatnak majd a kedvezőbb forinthitel konstrukciók között.

Mikor lesz ebből valami?

Az ügyfeleket a bankok csak azután tudják majd kiértesíteni, ha minden jogszabály hatályba lép, lezárulnak az elszámolási perek - ez leghamarabb a jövő év második negyedévében lehetséges.

A forintosításban érintett hiteleket ki fogják venni a jövedelemarányos törlesztőrészletekről és a hitelfedezeti arányok szabályozásáról szóló MNB rendelet hatálya alól, hiszen nem lehet olyan cél, hogy bármely adóst adminisztratív okokból - a hitelfedezeti szint emelése miatt - kizárják az átváltásból.

A tervek szerint az összes lépés egyidőben fog megtörténni - erre vonatkozóan külön pont szerepel az NGM és a Bankszövetség közötti megállapodásban.

 


 

Az Alkotmánybíróság nem kaszálta el a törvényt

A Bankszövetség sajtóbeszélgetésének pikáns felütést adott, hogy az Alkotmánybíróság 11 szavazattal - 4 különvélemény ellenében elutasította a devizahiteles elszámolási törvénnyel kapcsolatos bírói indítványokat. Ezzel kapcsolatban a Kossuth Rádió 180 perc című mai műsorában Kovács Levente, a Magyar Bankszövetség főtitkára azt mondta: a szövetség nem jogalanya az elszámolási törvénynek, az azonban nem zárható ki, hogy - amennyiben minden hazai jogérvényesítési lehetőség kimerül - egyes bankok nemzetközi fórumokon támadják meg az érintett törvényt.

A főtitkár ugyanakkor nyomatékosította: nem volt háttéralku a kormánnyal a forintosítással kapcsolatban, nem az volt a piaci árfolyam alkalmazásának ára, hogy a bankok ne támadják az elszámolási törvényt, amely egyébként - mondta a főtitkár - a hazai bankok tőkéjének harmadát érinti.

A banki elszámolással és a forintosítással kapcsolatban az ügyfeleknek egyelőre nincs teendőjük, ha az összes vonatkozó jogszabály és MNB rendelet elkészül a bankok minden ügyfelet pontosan tájékoztatni fognak - mondta Kovács Levente, aki szerint az átszerződésekkel 2015 harmadik negyedévének végére végezhetnek a bankok.

A főtitkár kifejtette, a bankszektor arra készül, hogy az elszámolás - amelyet a jogi aggályok ellenére végrehajtanak, ha hatályossá válik - a forintosítást és a fair banknak megfelelő új szerződéseket egyidőben intézik el az ügyfelekkel, akiknek így csak egyszer kell bemenniük a bankokba.

Arról, hogy a forintosítással ki fog jól járni, kifejtette: "aki bízott a kormányban és bízott a bankszövetségben, tehát fizette mindig rendesen a hiteleit, és belépett az árfolyamgátba a lakáshitelesek közül, ők fognak a legjobban járni". Ezt azzal magyarázta, hogy akik az árfolyamgátba beléptek, kaptak a kormánytól és a bankoktól is valamennyi kedvezményt, és a kormánytól kapott kedvezmény "extra módon" megmarad nekik.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Pénzügyi szektor Az MNB szigorú szemével ráncba szedte a gyorskölcsönzőket
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 10:44
Hatékony, „puha" eszközök bevetésével az MNB két gyorskölcsönző intézmény több, aggályosnak ítélt általános szerződési feltételeit módosíttatta.
Pénzügyi szektor Hoppon maradnak Mészáros Lőrinc bankjának befektetői
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:57
Nem fizet osztalékot az MBH Jelzálogbank. De ez nem feltétlenül rossz hír.
Pénzügyi szektor Erste-ügyfél? Akkor figyeljen, fontos bejelentést tett a bankja
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 12:06
Megszűnik az Azonnali Könnyített Törlesztés szolgáltatás.
Pénzügyi szektor Amundi-közgyűlések futószalagon
Privátbankár.hu | 2024. április 15. 16:12
Tavaly több mint 10 ezer részvényesi közgyűlésen szavazott az Amundi vagyonkezelő.
Pénzügyi szektor Az MNB elmagyarázta, hogy mi történik az inflációval
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 11:45
Az infláció és a maginfláció is a jegybank márciusi Inflációs jelentése előrejelzési sávjának közepén alakult - állapította meg a Magyar Nemzeti Bank márciusi inflációs adatokhoz fűzött elemzése.
Pénzügyi szektor MNB: Fokozott befektetői kockázattal járhatnak a kriptoeszközök
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 09:58
A jegybank felkészül a kriptopiaci szereplők felügyelésére.
Pénzügyi szektor Csütörtökön talán valami csodára készül a forint
Privátbankár.hu | 2024. április 11. 07:18
Erősödött kissé a forint csütörtök reggelre a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Pénzügyi szektor Nem „gyengeelméjűek" az elemzők – tudhattuk meg a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 10. 15:01
Szabó Balázs, a Hold Alapkezelő vezérigazgatója - többek között - az extremitásokról is beszélt a Klasszis Klub Befektetői Univerzum című rendezvényén.
Pénzügyi szektor Hogyan lehet megvédeni a családi vagyont? Ezt is körbejártuk a Klasszis Klubban
Bózsó Péter | 2024. április 8. 15:09
A családi vagyontervezés és -védelem állt a legutóbbi Klasszis Klub Live! második panelbeszélgetésének fókuszában, amely során főszerkesztőnk, Csabai Károly PIllár Zsolttal, az Equilor Alapkezelő Zrt. vezérigazgatójával, Varga Szabolccsal, a Bank Gutmann magyarországi vezetőjével és Magyar Csabával, a Cyrstal Worldwide Zrt. vezérigazgatójával cserélt eszmét.
Pénzügyi szektor Soha nem lesz vége a kamatstopnak?
Privátbankár.hu | 2024. április 8. 14:39
Azt már korábban megtudtuk, hogy június 30. után is marad, most Nagy Márton azt is kilátásba helyezte, meddig szeretné kitolni a piacellenes intézkedést.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG