3p
Rég nem látott módon elszaporodtak a mezei pockok, 11 megyében is veszélyesen magas a túlszaporodás mértéke. A helyzetet nehezíti, hogy az év jelenlegi időszakában nem lenne szabad használni a rágcsálóirtókat, de a szükséghelyzet miatt mégis engedélyeztek egy szert - ez azonban nem csak a pockokra veszélyes.

Szükséghelyzet van: mégis lehet Redentint használni

Az idei rendkívül enyhe tél és az előző év kedvező őszi időjárása miatt a mezei pockok évek óta nem látott mértékben elszaporodtak. Jelenleg Békés, Csongrád, Jász-Nagykun-Szolnok, Tolna, és Baranya, valamint Fejér, Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Heves, Bács-Kiskun és Pest megyékben tapasztalható gócszerűen túlszaporodás - írja a Nébih.

Az első becslések szerint a pockok elszaporodása miatt 500 ezer tonna őszi kalászos termés semmisülhet meg. Tetézi a problémát, hogy a támogatott agrárbiztosítások nem nyújtanak fedezetet a rágcsálókárokra.

A hivatal kissé nehezen érthető nyelvezettel megfogalmazott friss közleményének lényege, hogy bár a mezei pocok elleni védekezéshez több készítmény is létezik, az évnek a mostani szakaszában ezeket nem szabad használni. A pockok azonban komoly károkozásra képesek, ezért most a szükséghelyzet miatt mégis engedélyezik a Redentin 75RB rágcsálóirtó készítmény használatát. A felhasználási előírásokat a növényvédelmi hatóság folyamatosan a változó körülményekhez igazítja, így – a kalászos kultúrák és repce után – többek között már kukoricában és napraforgóban is alkalmazható.

Így nem csak a pockokat irthatjuk ki

A baj az, hogy a Redentin használata környezeti kockázatot is jelent. Ez a rágcsálóirtó készítmény roppantott gabonaszemre felvitt véralvadás-gátló méreganyag, ezért nem csak a mezei pocokok fogyaszthatják el, hanem egyéb növényevő állatok, elsősorban a mezei nyulak is. A használatkor ezért figyelni kell arra, hogy egyenletesen terítsük szét a mérgezett csalétket, így nem keletkeznek csomók, amikből a nyulak egyszerre jelentősebb mennyiségű irtószert falnának fel.

Gondoskodni kell továbbá a vadonélő állatok eltereléséről is - riasztással vagy terelő etetéssel. Minden esetben egyeztetni kell a területen gazdálkodó vadásztársasággal is. Fennáll az úgynevezett másodlagos mérgezés veszélye is: ilyenkor a méregtől elpusztult rágcsálót ragadozók vagy dögevők fogyasztják el.

Hívd a ragadozómadarakat!

A mezei rágcsálók elleni védekezésben segítségünkre lehet a természet is. „T”-alakú ülőfák kihelyezésével odaszoktathatjuk a ragadozó madarakat - ők jelentős mértékben képesek csökkenteni a mezei pocok állományát. Ez a módszer azonban nem ad gyors, azonnali megoldást és nem tud felszámolni egy ilyen mértékű pocok-túlnépesedést. Hosszú távú alkalmazása viszont mindenképpen hasznos. Fontos azonban, hogy a két módszert nem szabad együttesen alkalmazni: ahol méreggel védekeznek mezei pocok ellen, oda ne helyezzenek ki ülőfát a földhasználók - figyelmeztet a Nébih.

Címkék: Agrár

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Agrár Nem késett a Spar közlése a vele szembeni versenyhivatali fellépés után
Privátbankár.hu | 2025. március 10. 10:29
Nem sokkal azután, hogy a GVH kiadta, versenyfelügyeleti eljárást indít az élelmiszerlánc ellen, a Spar közölte: közel 220 millió forintot fordított tavaly társadalmi ügyek támogatására.
Agrár A Lidl, a Spar és a Tesco ellen is versenyfelügyeleti eljárás indult
Privátbankár.hu | 2025. március 10. 09:56
A GVH azt gyanítja, hogy megtévesztő kereskedelmi kommunikációt folytatnak egyes „teljes kiőrlésűként” hirdetett termékeikkel kapcsolatban.
Agrár Megtalálhatták a megoldást az emberiség egyik legégetőbb gondjára
Kollár Dóra | 2025. február 22. 14:48
A vízhiányos területeken fellélegezhetnek, ha ez a módszer valóban működőnek bizonyul.
Agrár Veszteségből menekülő gazdák: mit vessünk az idén?
Szirmai S. Péter | 2025. február 19. 15:01
Közeleg a tavasz, nehéz döntés vár a termelőkre. Milyen növényt vessenek és mit ne, hogy a klímaváltozás és a piaci sokkok ellenére idén már elkerüljék a veszteséget.
Agrár Miért ennyire drága az alma? És lesz olcsóbb?
Szirmai S. Péter | 2025. február 18. 09:32
Az importnál is gyorsabban drágul a hazai alma. A folyamat az idén is megállíthatatlannak látszik, amit nem csak a klímaváltozás, a tavalyi rossz termés, az elmúlt 30 év ágazati hibáitól visszaesett termelés is garantál.
Agrár A Lidl-ben szokott vásárolni? Akkor most nagyon boldog lesz
Privátbankár.hu | 2025. február 17. 12:38
Olcsóbb lesz a tej és a tejtermékek.
Agrár Elkezdett drágulni egy alapélelmiszer, beavatkozik a kormány – de nem Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. február 14. 10:08
A japán állam belenyúl a rizstartalékába.
Agrár Egymillió ember hiányzik az ukrán földekről
Privátbankár.hu | 2025. február 10. 06:42
Az összes munkaerő-szükséglet több mint felét jelenti ez.
Agrár Trump egy hónap haladékot adott Mexikónak, íme mit kap cserébe
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 17:16
Donald Trump beleegyezett a vámok egy hónapos szüneteltetésébe. Persze nem ingyen. 
Agrár Mi lesz a tojásárakkal?
Privátbankár.hu | 2025. január 30. 11:57
Drasztikusan megemelkedtek a tojástermelés költségei, ráadásul visszaszorulóban vannak a ketreces tartásból származó tojások.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG