5p
-

105 millió forint bírságot szabott ki az MNB a Delta Technologies Nyrt.-re (korábbi neve EST MEDIA Vagyonkezelő Nyrt.) tiltott piaci manipuláció és a rendkívüli tájékoztatási kötelezettségre vonatkozó előírások megsértése miatt. Egy másik határozatában a jegybank – egyebek mellett – a bennfentesek jegyzékének összeállítására és a bennfentes információ közzétételére vonatkozó szabályok megsértése miatt közel 20 millió forint felügyeleti bírságot rótt ki a kibocsátóra.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) célvizsgálatot folytatott le a Delta Technologies Nyrt.-nél (korábbi neve EST MEDIA Vagyonkezelő Nyrt.), amelyben a kibocsátó közzétételeinek jogszabályi megfelelőségét vizsgálta, kiemelt figyelemmel a kibocsátó tavaly elhatározott alaptőke-emeléseihez kapcsolódó közzétételeire. Így a 2019. május 22-én eldöntött tőkeemelésre, s a tavaly július 30-án rendkívüli tájékoztatás keretében közzétett, a Delta Systems Kft. megvásárlására vonatkozó tranzakcióra, s az ahhoz kötődő alaptőke-emelésre is.

A célvizsgálat során az MNB – pl. előre be nem jelentett helyszíni ellenőrzései során – olyan bizonyítékokat szerzett be, amelyek felvetették a piaci visszaélésekről szóló európai uniós rendelet (MAR) rendelkezéseinek megsértését.

A jegybank feltárta: a kibocsátó megsértette a tőkepiaci törvényt azzal, hogy a Delta Systems Kft. üzletrész adásvételi szerződésének aláírását követően nem tájékoztatta haladéktalanul (legkésőbb 1 munkanapon belül) a nyilvánosságot egy, a tranzakciót – s így az EST MEDIA tőzsdei részvény értékét vagy hozamát, illetve a kibocsátó megítélését közvetlenül vagy közvetve – érintő információról. E jogsértéssel összefüggésben az MNB – 5 millió forint felügyeleti bírság kiszabása mellett – felszólította a kibocsátót: rendkívüli tájékoztatási kötelezettsége keretében haladéktalanul intézkedjen a vizsgált információ közzétételéről.

A Delta Technologies Nyrt. a célvizsgálatban emellett nem tudta igazolni, hogy a Delta Systems tranzakcióval összefüggésben közzétett, a Delta Systems Kft. 100 százalékos üzletrészéért fizetendő vételárat és a tranzakcióhoz kapcsolódó alaptőke-emelés során kibocsátandó új részvények kibocsátási árát szakmailag megalapozott módon határozta volna meg. A kibocsátó tehát a tranzakció kapcsán megalapozatlan információt tett közzé, végső soron hamis vagy félrevezető jelzést adhatott részvényei kereslete vagy ára vonatkozásában. Ezzel megsértette a MAR piaci manipuláció tilalmára vonatkozó rendelkezéseit.Mindezek miatt a jegybank ma közzétett – a célvizsgálatot lezáró – határozatában megtiltotta számára a piaci manipulációra vonatkozó előírások jövőbeni megsértését és 100 millió forint piacfelügyeleti bírságot is kiszabott a Delta Technologies Nyrt.-re.

Az MNB korábban felfüggesztette a Delta Technologies Nyrt. 2019. május 22-én elhatározott alaptőke-emelésével összefüggésben kibocsátott 156 millió darab törzsrészvényének a Budapesti Értéktőzsde Zrt.-re történő bevezetéséhez készített tájékoztató jóváhagyására irányuló eljárását. A célvizsgálat miatt elrendelt felfüggesztést megszüntetve az MNB most felszólította a kibocsátót, hogy megállapításaival összhangban dolgozza át a tájékoztatóját.

Egy nyilvános értékpapír-kibocsátónak folyamatosan kiemelt figyelemmel kell lennie a közzétételei és a rá vonatkozó információk megalapozottsága – s ezen belül a közzétett információk egyes elemeinek, kapcsolódó döntéseinek alátámasztottsága, utólagos igazolhatósága – követelményére. A piaci manipuláció ugyanis nem kellően megalapozott közzététellel megvalósulhat úgy is, ha a kibocsátó a rá vonatkozó egyéb jogszabályi rendelkezéseknek egyébként eleget tesz. A kibocsátóknak ezért a MAR generális tilalma miatt ilyen esetben is kötelessége körültekintő módon és kellő mértékben megbizonyosodniuk arról, hogy tőkepiaci tevékenységük nem ütközik az uniós rendelet piaci manipulációt tiltó rendelkezéseibe, a közzétett információk valósak, megalapozottak, kellő mértékben alátámasztottak.

Célvizsgálata keretében az MNB tehát egyelőre azt állapította meg, hogy a Delta Systems tranzakcióval összefüggésben közzétett bizonyos információk nem megalapozottak. Ezen túlmenően a kibocsátó piaci, gazdasági, pénzügyi, jogi helyzete és annak várható alakulása, valamint az értékpapírhoz kapcsolódó jogoknak a befektető részéről történő megítéléséhez szükséges adatok az engedélyezési eljárásban tovább vizsgálhatók.

Az MNB a célvizsgálat során beszerzett bizonyítékok alapján a kibocsátó feletti folyamatos felügyeleti tevékenysége keretében egy további határozatában – egyebek mellett – megállapította: a Delta Technologies Nyrt. a 2019. május 22-én elhatározott alaptőke-emeléssel összefüggésben tévesen azonosította a bennfentes információ keletkezésének időpontját. A bennfentes információt még ehhez a téves időponthoz képest is késve tette közzé, valamint a kapcsolódó bennfentes jegyzéket nem a MAR rendelkezéseinek megfelelően állította össze.

A Delta Systems Kft. megvásárlásával és a kapcsolódó alaptőke-emeléssel összefüggő 2019. július 30-i közzététel kapcsán pedig az MNB megállapította, hogy a kapcsolódó bennfentes információ keletkezésének időpontját a kibocsátó szintén tévesen határozta meg és az ehhez kapcsolódó bennfentes jegyzéket sem a MAR rendelkezéseinek megfelelően állította össze. Ezért és további jogsértések miatt összesen 19,8 millió forint felügyeleti bírságot szabott ki a Delta Technologies Nyrt.-re.

Az MNB korábban is felhívta a figyelmet arra, hogy piaci visszaélésekkel kapcsolatos hatósági vizsgálatok lefolytatásához elengedhetetlen a bennfentesek jegyzékének megfelelő vezetése. Arra is, hogy a tőkepiac szereplői számára alapvető fontosságú, hogy a nyilvános értékpapír-kibocsátók a bennfentes információkról a lehető leghamarabb tájékoztatást nyújtsanak.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 23820 23700 24080 -2,18% 23820 23830 9 119 737 060 HUF 2025-02-03 16:20:57
MOL 2850 2844 2878 -0,97% 2848 2854 487 890 128 HUF 2025-02-03 16:20:34
MTELEKOM 1400 1384 1400 +1,01% 1392 1400 222 560 152 HUF 2025-02-03 16:20:53
RICHTER 10240 10170 10280 +0,59% 10240 10250 1 600 966 850 HUF 2025-02-03 16:19:53
OPUS 531 531 544 -2,03% 531 533 103 004 224 HUF 2025-02-03 16:18:26
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Kirobbant a pusztító vámvilágháború, hamarosan Európát is elérheti az amerikai agresszió
Csernátony Csaba | 2025. február 3. 11:24
Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke ahelyett, hogy ígéretéhez híven egy nap alatt véget vetett volna az Ukrajnában dúló háborúnak, egy nap alatt kirobbantott egy kereskedelmi világháborút. Ez meglátszik az árfolyamokon is. 
Részvény / Deviza / Áru Hátborzongató, hogyan kezdi a napot a forint a pénzváltóknál
Privátbankár.hu | 2025. február 3. 07:54
Különösen a dollárral szembeni gyengülés brutális.
Részvény / Deviza / Áru Olyan magasra ért az OTP, mint még soha
Privátbankár.hu | 2025. január 31. 19:31
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 241,79 pontos, 0,28 százalékos emelkedéssel 85 492,62 ponton zárt pénteken. Az OTP történelmi csúcsra ért.
Részvény / Deviza / Áru Mosolyra görbül a szája, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2025. január 31. 19:09
A kis mosoly is mosoly.
Részvény / Deviza / Áru Tizennégy havi csúcson a gázár, új készülékeket tervez az Apple
Eidenpenz József | 2025. január 31. 12:32
A részvénytőzsdék inkább kivárnak a fontos amerikai adat előtt, több akció van viszont az árupiacon a földgáz és a nemesfémek terén. A BUX is emelkedik, a forint viszont markánsan gyengült. Új készülékeket tervez az Apple, stabilan százezer dollár felett a bitcoin, csúcson az arany.
Részvény / Deviza / Áru Ha alacsony a vérnyomása, csak pillantson rá az euró árfolyamára!
Privátbankár.hu | 2025. január 31. 07:38
Kávé helyett is megteszi.
Részvény / Deviza / Áru Elintézte a forint, hogy örülhessen a pénzváltónál
Privátbankár.hu | 2025. január 30. 18:25
Erősödött a forint csütörtökön a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Kellemetlen napja volt a Richter és Magyar Telekom papírok tulajdonosainak
Privátbankár.hu | 2025. január 30. 17:33
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 257,41 pontos, 0,3 százalékos emelkedéssel 85 250,83 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Leszkanderozza a forint az eurót – és egy délutáni döntés még inkább a kezére játszhat
Csabai Károly | 2025. január 30. 12:36
A hazai fizetőeszköz tartja az MNB szigorú vezetői üzenetekkel kommentált keddi kamatdöntése utáni erősödését. Az eurót például a 407-es szinthez közel tartja, s ha az EKB tényleg kamatot vág, az csökkentheti az uniós pénz vonzerejét Az enyhén pozitív nemzetközi tőzsdei hangulatból Budapest csütörtök délelőtt nem tudott profitálni, az OTP például stagnált, a Telekom és a Richter esett, csak a Mol mentette meg a mundér becsületét. Az arany-, a gáz- és a kriptóárfolyamok felfelé, az olajjegyzések viszont lefelé tartottak.
Részvény / Deviza / Áru Ma sem fognak összeölelkezni az emberek a pénzváltók előtt
Privátbankár.hu | 2025. január 30. 07:23
De meleg teát sem kell osztogatni a sokkos állapotba kerülteknek. Így kezdte a csütörtököt a forint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG