A Pályavasúti Dolgozók Szakszervezete (PVDSz) közleménye szerint a bérmegállapodás eredményeként a vasutas bruttó keresetek idei növekedése, a vasutasnapi egyszeri bérkifizetéssel együtt, várhatóan 2 százalék alatt marad, tovább rontva a vasutasok relatív, más ágazatokhoz viszonyított bérhelyzetét.
A béremelés egységes, 2,4 százalékos, július 1-jétől történő emelése - ellentétben az országos bérajánlással - az alacsonyabb jövedelmi kategóriákban nem biztosítja a keresetek reálértékének megőrzését. Emellett a PVDSz szerint a munkabéke 2014. június 30-áig történő vállalásával eleve lemondanak egy 2014 első felében végrehajtható béremelésről.
Elmaradnak az átlagtól
A szakszervezet úgy látja, hogy a megállapodás egyetlen pozitív eleme a munkáltató lemondása a csoportos létszámcsökkentés végrehajtásáról, bár ezzel kapcsolatos elképzeléseket a menedzsment az utóbbi időkben nem ismertetett, és erre reális igény fel sem merülhet - közölte a PVDSz.
Az érdekképviselet részletes indoklása szerint a MÁV Zrt. munkavállalóinak bruttó átlagkeresete 2013. első félévében, nagyrészt a munkajogi változások miatt, 0,5 százalékkal csökkent, miközben országosan 3,4 százalékkal nőttek a keresetek. A megállapodásban foglalt 2,4 százalékos béremelés július 1-jétől éves szinten mindössze 1,2 százalékkal növeli a kereseteket. Ez a hozzávetőleg 0,8 százalékos hatású, vasutasnapi egyszeri kifizetéssel együtt lényegesen alatta marad az ország más ágazataiban megvalósuló bérnövekedésnek.
Elmaradt a demonstráció
A PVDSz kiemelte: a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán megszületett ajánlás nem véletlenül hangsúlyozta, hogy minden jövedelmi kategóriában törekedni kell a keresetek reálértékének megőrzésére. A személyi jövedelemadózásban bekövetkezett változások miatt ugyanis a havi bruttó 100 ezer forintot kereső munkavállalók nettó bére a béremeléssel arányosan, a 400 ezer forintot keresőké annál 3,3 százalékkal jobban nő - írta közleményében a szakszervezet.
A MÁV-nál augusztus 22-én született meg a bérmegállapodás. A Mozdonyvezetők Szakszervezetét, a Vasutasok Szakszervezetét és a VDSzSz Szolidaritást tömörítő Vasutas Szakszervezetek Szövetsége (VASZ) így nem tartotta meg az augusztus 23-ára tervezett demonstrációját sem. A megállapodás szerint a vasutasok 2013. július elsejéig visszamenőlegesen 2,4 százalékos alapbéremelést kapnak, amelyet a szeptemberi bérekkel, október 10-ig fizet ki a cég.
A munkáltatók vállalták, hogy 2014. június 30-ig a munkavállalók jövedelmi helyzetét hátrányosan befolyásoló intézkedéseket nem hoznak, csoportos létszámcsökkentést nem hajtanak végre.
A megállapodást a MÁV Zrt., a MÁV-Start Zrt., a MÁV-Trakció Zrt., MÁV-Gépészet Zrt., MÁV Szolgáltató Központ Zrt. írta alá.
A MÁV Zrt. ugyanakkor vállalta, hogy a MÁV Vagyonkezelő Zrt., a MÁV Ingatlankezelő Kft., a MÁV FKG Kft., a Záhony-Port Zrt., a MÁV KFV Kft., a MÁV KERT Kft., a MÁV Vasútőr Kft. munkavállalói körében is ezzel megegyező elvek alapján és mértékben hajtják végre a bérfejlesztést.
Arról is megállapodtak, hogy a nyugdíjpénztári tagsággal rendelkezők számára az alapbér 0,5 százalékának megfelelő havi tagdíj-kiegészítést biztosítanak a munkáltatók 2013. október elsejétől.
Elutasítja a Pályavasúti Dolgozók Szakszervezete a Vasutas Szakszervezetek Szövetsége által kötött bérmegállapodást, így nem írja azt alá.
LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Friss
-
A brit kormány bekapcsolja az atomot – itt a bejelentés
kevesebb, mint egy perce
-
Szijjártó Péter nagy csatára készül
16 perce
-
Újabb vámokat vetett ki Oroszországra és Fehéroroszországra az EU
körülbelül 1 órája
-
Szintet lépett a drágulás a szomszédban
körülbelül 1 órája
-
Indiai repülőgép-baleset: megszólalt a Külügyminisztérium
körülbelül 1 órája
-
Miért emelkednek megint az árak?
2 órája
-
Magyarország is örülhet az új német előrejelzésnek
2 órája
Mfor.hu Top24
- Szoboszlai Dominik nem tud hibázni: hatalmasat szakított cégével
- Megint fordul a kocka, kibékülhet Elon Musk Donald Trumppal
- Magyarországon is megjelenhet egy új gyorsétteremlánc
- Feltámadott a forint, lehet szaladni a váltókhoz
- „Mérföldkő a magyar védelmi ipar történetében” – óriási holdingvállalatot hoznak létre
- Itt a jelentés: teljesülhetnek a kormány növekedési tervei
- Körmönfont módon bocsátják el az embereket az Operaházból
Karrier
Közel 600 ezres fizetéssel kecsegtet az Aldi
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 15:57
A diszkontlánc készül a nyárra.
Karrier
Csúnyán beégeti magát, aki összeszűri a levet Elon Muskkal?
Privátbankár.hu | 2025. április 20. 13:51
Egy új felmérés egyebek mellett erre az eredményre jutott.
Karrier
Varga Judit ezen a listán már nem szerepel
Privátbankár.hu | 2025. február 11. 07:40
A képviselőnők vagyoni helyzete összességében azonban javult.
Karrier
Meghalt Jacob Rotschild
Privátbankár.hu | 2024. február 26. 16:32
Elhunyt Lord Jacob Rotschild brit nagybefektető, a Rothschild bankárdinasztia tagja. Halálát hétfőn jelentette be a család.
Karrier
Munkatársakat keresünk!
Privátbankár.hu | 2023. december 1. 13:50
Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk!
Karrier
Orbán Viktor már csak a harmadik: hátrébb csúszott egy fontos listán
Privátbankár.hu | 2023. november 29. 18:13
A Politico idén is rangsorolta Európa legmeghatározóbb embereit.
Karrier
Lesújtó véleménnyel vannak a főnökök a beosztottakról, de a másik oldalnak is van véleménye
Privátbankár.hu | 2023. november 16. 19:04
Egészen másként látják a munkahelyi képzéseket a beosztottak és a vezetők egy új amerikai felmérés szerint. Az előbbiek elvárják a munkahelyüktől, hogy ezekkel támogassa a karrierjüket, miközben az utóbbiak legyintenek a dologra.
Karrier
Nincs még minden veszve az MSZP szerint
Privátbankár.hu | 2023. október 31. 16:01
Meghatározó erő akar maradni egy kormányváltás idején is a jelentősen meggyengült MSZP. Komjáthi Imrét, a párt társelnökét erről is kérdeztük az ATV napi adásában, fontos munkaerőpiaci és társadalmi kérdések mellett.
Karrier
Megvan a Világbank új elnöke
Privátbankár.hu | 2023. május 3. 19:57
A Mastercard egykori vezérigazgatóját, Ajay Bangát választották a Világbank új elnökévé szerdán - közölte a washingtoni székhelyű pénzintézet.
Karrier
Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!
Privátbankár.hu | 2023. április 18. 10:18
A Klasszis Lapcsoport (Privátbankár.hu, Mfor.hu, Piac&Profit, Turizmus Online) Professzionális online Sales és Marketing vezetőt keres. Várjuk jelentkezésedet!
Heti top
- Ausztria megkapta azt a pofont, amit Magyarország nem 2025. június 7. 08:58
- Gyanús: Oroszország közelébe vontatták a feldőlt észak-koreai hadihajót 2025. június 9. 16:50
- Hogy kerülhet ennyibe egy euró? Kapaszkodjon! 2025. június 9. 08:04
- Ukrán kommandósok csaptak le orosz vadászgépekre egy titkos éjszakai akcióban 2025. június 9. 15:21
Havi top
- Itt vannak az első adatok Romániából, az első fordulóhoz képest hatalmas a változás – frissítve, megvan a győztes? 2025. május 18. 08:18
- Megjöttek a 13 órás román adatok, továbbra is durvák a számok 2025. május 18. 13:03
- Ennyi pénz kell egy nyugdíjasnak, hogy biztonságban érezze magát 2025. május 17. 14:40
- Zelenszkij sokkoló bejelentést tett, már készülnek 2025. május 28. 10:19
A privátbankár ajánlja
Friss
Makro / Külgazdaság
Szijjártó Péter nagy csatára készül
Az európai uniós energiaügyi tanács jövő heti ülésén.
16 perce
Nemzetközi
Újabb vámokat vetett ki Oroszországra és Fehéroroszországra az EU
Mezőgazdasági termékekre és bizonyos műtrágyákra.
körülbelül 1 órája
Makro / Külgazdaság
Szintet lépett a drágulás a szomszédban
Bőven 5 százalék felett a romániai drágulás üteme.
körülbelül 1 órája
MBH Bank elemzés
-
Év végén jöhet csak kamatcsökkentés2025. május 27. 17:01
-
A fizetésünk több mint harmadát a kiskereskedelemben hagyjuk2025. május 13. 14:44
-
Lassan újra mernek vásárolni a magyarok?2025. január 9. 13:18
-
Visszaesett az építőipari termelés volumene 2024 augusztusában2024. október 16. 11:55
-
Az MBH Bank jövőre a növekedés jelentős gyorsulását várja2024. október 15. 16:58
-
MBH Bank: év végére 4,5 százalékra is nőhet a pénzromlás üteme2024. szeptember 10. 13:59
-
MBH Bank: Kellemetlen meglepetés a júliusi pénzromlási adat2024. augusztus 8. 10:42
Piac&Profit cikkei
-
A fegyverkezés húzhatja ki a gödörből az európai gazdaságot
14:02
-
Jól elszámolta a kormány az idei inflációt
13:01
-
A kormány rátenyerelne az ingatlanpiacra is
12:12
-
Lábon lőtte magát Rogán kommunikációs stábja
11:11
-
10 éve nem volt példa arra, hogy Budapesten olcsóbb legyen az albérlet, most ez történt
11:11
Turizmus Online cikkei
-
Lezuhant egy indiai utasszállító 242 emberrel a fedélzetén – cikkünk folyamatosan frissül
13:01
-
Nyár a szolnoki RepTárban
09:09
-
Bartenderek új generációja – 22 milliós segítség a Coca-Cola HBC-től
08:08
-
Mol Bubi: új elektromos kerékpárok érkeznek
08:08
-
Egy felfedezésre váró ismeretlen világ: Türkisztán
07:07
A vidék hírei
-
Kiábrándító mézévad: alig lesz magyar akácméz
14:30
-
Gyorshír: tényleg az egyház vinné a volt Ifjúsági Házat!
12:12
-
Ideiglenes bezárás a Bitskey Aladár Uszodában
10:31
-
Tragédiába torkollott a havas úton való húzatás
10:03
-
Eger jövője nem eladó: átölelték az Ifjúsági Házat és még Rák Sándorné is részt vett a megmozduláson
08:56
legolvasottabb
-
Itt vannak az első adatok Romániából, az első fordulóhoz képest hatalmas a változás – frissítve, megvan a győztes?
2025. május 18. 08:18
-
Megjöttek a 13 órás román adatok, továbbra is durvák a számok
2025. május 18. 13:03
-
Ennyi pénz kell egy nyugdíjasnak, hogy biztonságban érezze magát
2025. május 17. 14:40
-
Zelenszkij sokkoló bejelentést tett, már készülnek
2025. május 28. 10:19
-
Ausztria megkapta azt a pofont, amit Magyarország nem
2025. június 7. 08:58
top 24
-
Feladták a magyarok a hazatérést? Így vetik meg a lábukat Svájcban
2025. június 12. 05:43
-
Amerika az alkotmányos válság küszöbén: ő irányítja Trumpot a háttérből
2025. június 12. 09:31
-
Bajban a magyar autógyárak, erre senki sem számított
2025. június 12. 10:42
-
Vége Matolcsy Györgyék nagy találmányának
2025. június 12. 08:45
-
Indiai repülőgép-baleset: megszólalt a Külügyminisztérium
2025. június 12. 13:44
