2p

Az illúziók vége – a racionalitás kezdete –
úgy tűnik el az ESG, hogy velünk marad?

Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencia

2025. november 4., Budapest

Jelentkezzen most!

Több mint egy év múlva jöhetnek csak a szerelvények.

Egy december végén megjelent kormányhatározatban a „kelet-nyugati távolsági személyforgalom, illetve a Budapesten áthaladó teherforgalom szűk kapacitásainak megszüntetése” került előtérbe. A HÉV-ek a csaknem félszáz lépést tartalmazó intézkedési terv utolsó harmadába szorultak, ott is mindössze négy sort kaptak, a 36 pontba foglalt vasúti feladatok mögött - írja a nepszava.hu.

Elaggottak a szerelvények és a vasúti pálya is. (fotó: MTI)
Elaggottak a szerelvények és a vasúti pálya is. (fotó: MTI)

A portál utalt rá, hogy a HÉV-program előkészítésének befejezését 2023-ra ígéri a határozat, míg a kivitelezés tervezett időpontja 2030. Ám ehhez nagyon kellene sietni. De egyelőre az ígért tendereket sem írták ki.

A lap emlékeztet, hogy a 2020 novemberében elindított HÉV-járműtendert tavaly áprilisban eredménytelennek nyilvánították a fedezet hiánya miatt. A két induló közül a Stadler lengyel leányvállalata kért kevesebbet, de így is 200 milliárd fölé kerekedett volna a végszámla az első körben megrendelni kívánt 42 szerelvényre. Márpedig ez jócskán meghaladta az előzetesen kalkulált árat. Ráadásul az EU és a kormány elhúzódó vitája miatt nagyon csekély az esély arra, hogy a járműbeszerzés költségét az unió úgynevezett Helyreállítási Alapjából (RFF) fizessék ki, mint ahogy azt előzetesen tervezték.

A pénz ugyanis csak 2026 végéig lezáruló projektekhez használható fel. Az új járművek azonban addigra bizonyosan nem érkeznek meg - fogalmazott az újság.

Vitézy Dávid tavaly novemberben azt mondta a Népszavának: azon vannak a MÁV-HÉV Zrt-vel, hogy mihamarabb kiírják az új járműtendert, az elvárásaikat pedig egyik gyártó igényeihez sem igazítják. Az előzmények ismeretében ugyan ez elég kétséges, de az Orbán-kormány kétségtelenül harapófogóba került. Egy erősen keletre lejtő tender elég kockázatos húzás lenne a választások előtt, főként úgy, hogy már nincs idő lezárni a voksolásig.

A nepsztava.hu szerint az új kormány felállása után induló közbeszerzési tenderen azonban aligha hirdetnek eredményt 2023 közepe előtt. Márpedig a gyártási idő jelenleg 5-6 év, így könnyen elképzelhető, hogy a megújult dél-pesti vonalak külső agglomerációs szakaszán egy ideig a régi szerelvények futnak majd. A Kálvin téri alagútba azonban már csak az új szerelvények férnek be.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Közérdekű Két vonat ütközött Szlovákiában, a magyar határ közelében
Privátbankár.hu | 2025. október 13. 12:57
Két személyszállító vonat ment egymásba.
Közérdekű Megosztott lett idén a Nobel-emlékdíj
Privátbankár.hu | 2025. október 13. 12:34
A technológia és a gazdasági növekedés viszonyát vizsgálták a díjazott tudósok.
Közérdekű Megmerevedtek az állások, még mindig Tisza-előnnyel
Privátbankár.hu | 2025. október 13. 11:55
Nem csökkent a Tisza Párt jelentős előnye a 21 Kutatóközpont októberi felmérése szerint, bár kevesebben számítanak Magyar Péterék győzelmére, mint a nyáron.
Közérdekű Felmondja a Sziget Zrt. a Budapesttel kötött szerződést – veszélyben a fesztivál?
Privátbankár.hu | 2025. október 13. 08:59
Bizonytalanná vált a Sziget Fesztivál jövője, miután a Sziget Zrt. vezérigazgatója levélben kezdeményezte a fővárossal kötött megállapodás felmondását – jelentette be Karácsony Gergely főpolgármester közösségi oldalán. A fesztivál sorsa most a külföldi tulajdonos üzleti döntésein múlhat, a főváros azonban továbbra is kiállna a rendezvény folytatása mellett.
Közérdekű Dübörög a Kastélyprogram: óriási felajánlást tett az OTP
Imre Lőrinc | 2025. október 13. 08:30
Lázár János, Csányi Sándor és Orbán Viktor Gödöllőn tettek rendkívüli bejelentést.
Közérdekű Új pláza nyit a jövő héten Budapesten
Privátbankár.hu | 2025. október 11. 16:45
A Zenit Corso Zuglóban, a Bosnyák tér mögött nyitja meg kapuit október 16-án.
Közérdekű A földdel vált egyenlővé egy katonai gyár az Egyesült Államokban
Privátbankár.hu | 2025. október 11. 11:45
Halottak és eltűntek a Tennessee államban történt robbanás után.
Közérdekű Végre elindulhatott a foglyok és túszok kiszabadítása a Gázai övezetben
Imre Lőrinc | 2025. október 11. 10:00
Donald Trump szerint elindult a béketerv megvalósítása.
Közérdekű Ők az idei év első bejelentett Nobel-díjasai
Privátbankár.hu | 2025. október 6. 11:59
Hárman kapják idén az orvosi Nobel-díjat.
Közérdekű Ámokfutó lövöldözött Sydneyben
Privátbankár.hu | 2025. október 6. 06:59
Egy 60 éves férfi lövöldözött, elfogták.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG