3p

Fenntarthatóság: trend, kötelezettség vagy üzleti csodafegyver?

Klasszis Talks&Wine – ahol a fenntarthatóság kézzel fogható üzleti értékké válik.

Jöjjön el, ne maradjon le a versenyben!
Február 26., Budapest - csoportos kedvezménnyel!

Részletek és jelentkezés >>

Egymástól több ponton is eltér a bankok gyakorlata a magánszemélyek által felvett építési hiteleknél – figyelmeztet a Duna House szakértője. Azt jósolja, hogy a jövőben várhatóan növekszik a felvett hitelek nagysága, ezért még alaposabban kell felkészülni a törlesztési menetrend megtervezésére. 

A finanszírozási lehetőségek bővülése várható a lakáspiacon és ez a magánszemélyek által kezdett építkezésekre is igaz. A bankok azonban több ponton is igen eltérő gyakorlatot folytatnak, ezekre időben fel lehet és kell is készülni – fogalmazott a Duna House Pénzügyek.

A legnagyobb hazai ingatlanközvetítő egyebek mellett kiemelte: az építési hitelkonstrukcióknál számtalan olyan tényező van, amely akár a hitel költségeinél is fontosabb szempont lehet az ügyfelek választásánál. Ilyen például, hogy az egyes bankok különböző befejezési határidőt adnak az építkezésre. Van, ahol szigorúan 1,5 év alatt kell befejeznünk az építkezést és megszerezni a használatbavételi engedélyt, míg akad olyan pénzintézet, aki erre kétszer ennyi időt ad és 3 évig finanszírozható az építés folyamata.

A szigorítási előírásokat mindenhol egységesen kezelik, azaz hiába lesz készen idén a házunk, amennyiben most szeretnénk hitelt felvenni rá, már a 2021-től érvényes energetikai előírásoknak kell a terveknek megfelelnie, hiszen a bank csak így biztosíthatja magát, hogy egy esetleges elhúzódó építkezés után jövőre is befejezhető legyen az épület, ami a pénzintézetnek a biztosítékot jelenti a hitelügyletben.

Építkezéseknél különösen fontos a pontos pénzügyi tervezés, hiszen az önerő, a piaci hitel és kormányzati támogatások hármasából eltérő feltételekkel és aránnyal lehet finanszírozni a telekvásárlás és az építkezés folyamatát. Van olyan bank, amely minimum 20 százalékos készültségi fok után ad csak hitelt, de van, amelyik már az építkezés elejét is szívesen megtámogatja. A kormányzati támogatásoknál egyértelmű a szabály, miszerint ezekből a támogatásokból csak a hátralévő munkálatokat lehet finanszírozni, valamint 0 százalékos készültségi fokról támogatásból nem lehet építkezést elkezdeni.

Idén júliusig már 53 milliárd forint hitelt vettek fel a magyar állampolgárok ingatlan építésére vagy bővítésére a jegybank adatai alapján. A dráguló építési költségek miatt magasabb hitelösszegekkel kalkulál jövőre a pénzügyi közvetítő.

„Az építési és bővítési hitelek a teljes lakáscélú hitelpiac 10 százalékát teszik ki, amelynek arányában jövőre sem várunk változást, azonban az egyéni hitelösszegek emelkedhetnek, hiszen várhatóan a szigorúbb szabályozás miatt megnövekedett építési pluszköltségeket a tulajdonosok egy része már csak hitelből tudja majd finanszírozni.” –  nyilatkozta Fülöp Krisztián, a Duna House Pénzügyek vezetője.

2021. január 1-je után már csak olyan új ingatlan kaphat használatbavételi engedélyt, amely legalább „közel nulla energiaigényű", azaz energiahatékonysága eléri a költséghatékonyság szintjét, valamint legalább 25 százalékban a helyszínen vagy a közelben előállított megújuló energiaforrást használ, vagyis legalább BB energetikai osztályú besorolást kap. A szigorítások az építési hitelezés folyamatát is érintik, a bankok már most is szigorúbban bírálják el a hiteleket, amelyek így kellemetlen meglepetéseket is okozhatnak a hitelfelvevőknek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Közérdekű Meghalt Perger István
Privátbankár.hu | 2026. február 23. 18:22
Az Európai Bizottság magyarországi képviseletének helyettes vezetője 48 évesen hunyt el.
Közérdekű Változna a gyógyszerrendelés: a kamara nem támogatja, komoly aggályaik vannak
Privátbankár.hu | 2026. február 23. 12:37
11 pontban fogalmazta meg kétségeit a szakmai szervezet a vonatkozó rendeletek módosítsa kapcsán.
Közérdekű Szülők miatt kapott fejmosást a Belügyminisztérium, hivatalos helyről
Privátbankár.hu | 2026. február 23. 11:33
Az Adatvédelmi Hatóság marasztalta el a Belügyminisztériumot (BM).
Közérdekű Szédületes ütemben titkosít az Orbán-kormány
Privátbankár.hu | 2026. február 23. 10:51
Figyelemreméltó tempóval rejtik el a döntéseiket egy friss összeállítás szerint.
Közérdekű Szijjártó Péter bemondta: minden ukrán ügyet lesöpörnek az asztalról
Privátbankár.hu | 2026. február 22. 12:22
Minden Ukrajna számára fontos ügyet blokkol Magyarország, amíg nem lép az ukrán fél.
Közérdekű Váratlan energiabiztonsági üzenet jelent meg Orbán Viktor oldalán
Privátbankár.hu | 2026. február 22. 10:06
Vasárnap reggel közölte a miniszterelnök, hogy lépett is az ügyben, Ukrajna miatt.
Közérdekű Új terminál épül a Liszt Ferenc repülőtéren, hamarabb térülhet meg az állami felvásárlás
Privátbankár.hu | 2026. február 20. 14:05
Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke, Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, Nicolas Notebaert, a VINCI Concessions vezérigazgatója és a VINCI Airports elnöke, valamint François Berisot, a Budapest Airport vezérigazgatója részvételével ünnepélyes keretek között letették a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér új, harmadik termináljának alapkövét – közölte a Budapest Airport.
Közérdekű A biztos szavazók között kissé erősödött a Fidesz februárban
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 09:25
Ha most vasárnap lenne a választás, a Tisza, a Fidesz-KDNP, a Mi Hazánk és a Kutyapárt jutnának az Országgyűlésbe, és vélhetően négypárti parlament alakulna – mérte a Republikon.
Közérdekű Csütörtökön meglepte a vállalkozókat a NAV
Privátbankár.hu | 2026. február 19. 08:25
A sikeres tesztidőszak után már mindenki számára elérhető az egyéni vállalkozók új elektronikus bejelentőfelülete, a Vállalkozói Ügysegéd.
Közérdekű Tankolni vagy várni? Mutatjuk, mi várható a következő napokban a kutakon
Privátbankár.hu | 2026. február 18. 10:34
Csütörtöktől csökkenhet a dízel nagykereskedelmi ára. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG