3p

Megjelent a kormány honlapján a Lantos Csaba által vezetett Energiaügyi Minisztérium jogszabálytervezete, amely szerint az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) feladatait január 1-jétől a 100 százalékos állami tulajdonban lévő HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. veszi át.

A nemzeti meteorológiai szolgáltatóról és a meteorológiai tevékenységről szóló rendelet hatálya kiterjed majd a meteorológiai tevékenységet folytató természetes és jogi személyekre, állami szervekre, jogi személyiséggel nem rendelkező gazdálkodó szervezetekre, a nemzetközi szerződésekből adódó meteorológiai feladatok ellátására - derül ki 24.hu gyűjtéséből.

A tervezet megkülönbözteti a meteorológiai tevékenységeket az állami meteorológiai tevékenységtől. Az állami meteorológiai tevékenység körében ellátandó feladatok a következők:

  •  nemzeti meteorológiai adatbázisra támaszkodó elemző, értékelő és előrejelző rendszer működtetése, meteorológiai adatok és meteorológiai információk előállítása;
  • a meteorológiai tevékenység során előállított hiteles meteorológiai adatok és meteorológiai információk közzététele;
  • a polgári és állami célú repülések végrehajtásához szükséges speciális meteorológiai adatok és meteorológiai információk előállítása;
  • az állami rendezvények és programok meteorológiai támogatása; továbbá
  • az állami vízgazdálkodási közfeladatok ellátásához meteorológiai adatok és meteorológiai előrejelzések biztosítása.

A nemzeti meteorológiai szolgáltatóként meghatározott állami cégnek pontosan leírják feladat- és hatáskörét. A jövőben a társaság egyebek mellett a meteorológiai folyamatokról, a szélsőséges időjárási helyzetekről, a főbb éghajlati tényezőkről évente, a tárgyévet követő év március 31-ig kell a környezetvédelemért felelős miniszternek (Lantos Csabának) jelentést készítenie; a megújuló energiatermelést támogató meteorológiai szolgáltatásokat fejlesztenie, a szél- és napenergia termelés előrejelzés hatékonyságát javító előrejelzéseket előállítania.

A tervezet záró rendelkezései szerint az Országos Meteorológiai Szolgálat mint a környezetvédelemért felelős miniszter irányítása alá tartozó, központi hivatalként működő központi költségvetési szerv 2023. december 31-én szűnik meg, az általa ellátott feladatokat a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zártkörűen Működő Részvénytársaság veszi át 2024. január 1-jétől.

Címkék: Közérdekű OMSZ

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Közérdekű Sűrű napja lesz holnap Magyar Péternek, váratlan helyről kapott meghívást
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 12:44
A közmédia műsoraiba is meghívták másfél év után Magyar Pétert.
Közérdekű Ezer forint? Ugyan már, tovább csökken az üzemanyagok ára Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 11:39
Folytatódik az árcsökkenés a kutakon.
Közérdekű Újraszámlálás lesz Keszthelyen, a sajtót is várják
Privátbankár.hu | 2026. április 14. 06:20
A keszthelyi országgyűlési egyéni választókerületben az újraszámlálás sajtónyilvános esemény, azon a nemzetközi megfigyelők is jelen lehetnek – közölte a Nemzeti Választási Iroda az MTI-vel hétfőn.
Közérdekű Szerdán kérheti fel kormányalakításra Magyar Pétert Sulyok Tamás
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 18:45
A köztársasági elnök közösségi oldalán írt arról, hogy személyes találkozóra hívja az új Országgyűlésbe bejutott pártok vezetőit. 
Közérdekű Orbán Viktor jövőjéről, Varga Mihályról, az euró bevezetéséről és Ukrajnáról is beszélt Magyar Péter első nemzetközi sajtótájékoztatóján
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 17:20
Magyar Péter a választási győzelem másnapján, hétfő délután válaszolt a hazai és a külföldi sajtó kérdéseire.
Közérdekű Megjött a reakció a Magyar Péter által megszólított állami intézményektől
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 15:15
Az Állami Számvevőszék, az Alkotmánybíróság és a Gazdasági Versenyhivatal is válaszoltak arra, hogy Magyar Péter győzelmi beszédében távozásra szólította fel a vezetőit.
Közérdekű Még nem dőlt el mindenhol a választás, mutatjuk, hol lehet izgulni
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 13:20
A Nemzeti Választási Iroda hétfő 13 órai adatai szerint 98,94 százalékos feldolgozottság mellett a kétharmados többséget szerző Tisza Párt 138, a Fidesz-KDNP 55, míg a Mi Hazánk 6 képviselői helyre számíthat az új parlamentben. Ez ugyanakkor változhat, hiszen vannak olyan egyéni választókerületek, ahol még mindig nem dőlt el a verseny. Sőt, olyan is akad, ahol újra kell számolni a szavazatokat.
Közérdekű Vége van: 138 képviselőnél tart a Tisza
Privátbankár.hu | 2026. április 13. 06:53
Várhatóan már csak egyszer frissülnek majd az adatok, napok múlva.
Közérdekű Elsöprő győzelem a Tiszától, de mikor alakulhat meg az új kormány?
Imre Lőrinc | 2026. április 13. 06:06
Bár a Tisza az április 12-i országgyűlési választásokon kétharmados többséget szerzett, a kormányalakításra még heteket kell várni. Az Orbán-kormány leköszön, egy ideig ügyvezető funkciót lát el, miközben május 13-ig rendkívüli jogrend van érvényben.
Közérdekű Magyar Péter máris elárult néhány intézkedést, amiket kormányra kerülve azonnal meglépnének
Privátbankár.hu | 2026. április 12. 23:36
Megtartotta győzelmi beszédét Magyar Péter, a választáson kétharmados többséget szerző Tisza Párt elnöke.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG