3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Akár 5 millió forint is lehet a bírság.

Július 1-jétől megkezdődik a parlagfüves területek felderítése és, akik nem irtják a parlagfüvet, azoknak az eljáró hatóságok már növényvédelmi bírságot szabnak ki.

A parlagfű fejlődésében az elmúlt csapadékos időjárása miatt erős fertőzési nyomás figyelhető meg - írja a Nébih közleményében. A parlagfű fejlettsége jelenleg nagyon eltérő: a csírázó növényektől a 80-100 cm magas egyedekig egyaránt találkozhatunk vele hazánkban. Néhány esetben már a virágbimbók kifejlődése is megtörtént, de általában a 10-80 cm-es nagyság jellemző.

A jelenleg hatályos jogszabályi rendelkezések értelmében a földhasználó köteles az adott év június 30-ig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, majd ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.

Nincs kibúvó

Ez a kötelezettség mindenkire vonatkozik: a mezőgazdasági növényekkel hasznosított külterületi szántóföldeken, réteken, legelőkön, az utak mentén, a belterületi kiskertekben, a közterületeken, játszótereken, parkokban és az építési területeken is!

A védekezési kötelezettség betartását a vegetációs időszak befejezéséig külterületen a földhivatalok, belterületen a helyi önkormányzatok jegyzői és a megyei kormányhivatalok növény- és talajvédelmi osztályai (NTO) ellenőrzik.

Amennyiben a földhasználó nem tesz eleget parlagfű-mentesítési és védekezési kötelezettségének, akkor az illetékes NTO közérdekű védekezést rendel el, amit a hatóság által megbízott vállalkozók végeznek el. Erre nem kerül sor, amennyiben az ügyfél időközben maga tesz eleget kötelezettségének. A közérdekű védekezés elrendelésével kapcsolatban felmerült költségeket az ingatlan tulajdonosának vagy földhasználójának kell megfizetnie.

Így vagy úgy, de megy a bírság!

Bírság kiszabására kül- és belterületen az NTO jogosult. A növényvédelmi bírságot minden esetben ki kell szabnia a hatóságnak, nincs mérlegelési lehetősége. A bírság mértékét a parlagfűvel fertőzött terület mérete és a felületi borítottság határozza meg. Amennyiben egy földhasználót 3 éven belül többször is bírsággal kell büntetni, akkor az ismételten kiszabott szankció mértéke már az irányadó bírságtétel másfélszerese.

A növényvédelmi bírság mértéke a védekezési kötelezettség elmulasztása esetén – a parlagfűvel fertőzött terület nagyságától függően – 15 ezer forinttól 5 millió forintig terjedhet.

Jelentsd fel a renitens szomszédot!

Július 1-től egészen a parlagfű szezon végéig üzemel a Parlagfű Bejelentő Rendszer, amelynek segítségével bárki online bejelentheti, ha fertőzött területet észlel. A bejelentések közvetlenül az ellenőrzésre jogosult illetékes hatóságokhoz jutnak el. Amennyiben a bejelentő igényt tart rá, az általa megadott elérhetőségén (e-mail-en, sms-ben) a bejelentésével kapcsolatban tájékoztatást is kap.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Közérdekű Gulyás Gergely üzent Magyar Péternek – újabb részletek az árrésstopokról
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 12:35
A csütörtöki Kormányinfón több téma is szóba került.
Közérdekű Salman Rushdie késelése óta először jelenik meg nyilvánosan
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 13:57
Sir Salman Rushdie először fog személyesen megjelenni az Egyesült Királyságban azóta, hogy egy késelés következtében egyik szemére megvakult.
Közérdekű Megkérdezték a magyarokat a háború lezárásáról, ez lett az eredménye
Privátbankár.hu | 2025. május 6. 10:14
Mikor érhet véget az ukrajnai háború?
Közérdekű Zelenszkij nem garantálja a május 9-i parádén résztvevők biztonságát
Privátbankár.hu | 2025. május 3. 14:59
Volodimir Zelenszkij elutasította Vlagyimir Putyin háromnapos tűzszüneti javaslatát május 9-re, és ragaszkodik egy legalább 30 napos tűzszünethez.
Közérdekű Szombaton temetik Ferenc pápát, ez lesz a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2025. április 26. 08:18
Ferenc pápa temetésén a nemzetközi politikai élet hírességein túl több tízezer katolikus hívő vesz részt. Számos médium élőben közvetít az eseményről.
Közérdekű Látványosan fogy a magyar – szomorú adatok érkeztek
Privátbankár.hu | 2025. április 25. 08:42
A népmozgalom adatai elég borús képet festenek.
Közérdekű Drámai a különbség: az elektromos közlekedés szerzett egy újabb jó pontot
Privátbankár.hu | 2025. április 24. 08:28
Kaliforniában kipróbálták milyen, ha a dízelmozdonyos személyvonatokat egy kísérleti időszakra villanyvonatokkal váltják fel. A légszennyezettségben drámai változást tapasztaltak.
Közérdekű Meghalt Ferenc pápa
Privátbankár.hu | 2025. április 21. 10:40
Ferenc pápa 2025. április 21-én, húsvéthétfőn, 88 éves korában hunyt el a vatikáni Casa Santa Marta-ban lévő rezidenciáján.
Közérdekű Lesz néhány óra, amikor OTP-s ügyfélként sok mindent nem tehet meg
Privátbankár.hu | 2025. április 19. 16:43
De jó előre szólnak, úgyhogy fel lehet rá készülni.
Közérdekű Tízből egy hamis – illegális nikotintermékek lepték el a piacot
Privátbankár.hu | 2025. április 18. 10:13
Patkányürülék, nehézfémek, rejtett nikotin – illegális nikotintermékek veszélyeztetik a fiatalokat és a felnőtteket is.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG