2p

Az illúziók vége – a racionalitás kezdete –
úgy tűnik el az ESG, hogy velünk marad?

Klasszis Fenntarthatóság 2025 konferencia

2025. november 4., Budapest

Jelentkezzen most!

A berlini támadáshoz használt kamion baleseti figyelmeztető rendszerrel rendelkezik - ez léphetett működésbe.
Ledöntött karácsonyfa mögött tűzoltók egy berlini karácsonyi vásárban 2016. december 19-én, miután a háttérben álló teherautó a vásárlók közé hajtott. Forrás:MTI/AP/Michael Sohn

Automatikusan fékezhetett a kamion

A fedélzeti számítógép automatikus balesetmegelőző rendszere állította meg azt a kamiont, amellyel december 19-én a tömegbe hajtottak egy berlini karácsonyi vásáron - írta szerdán a Der Spiegel című német hírmagazin.

A hetilap a hírportálján közölt beszámoló szerint úgy tudja, hogy a támadáshoz használt kamion kamerával és radarral felszerelt baleseti figyelmeztető rendszerrel rendelkezik, amely lefékezi a járművet, ha a vezető egy másodpercen belül nem reagál a figyelmeztető jelzésre. A rendszer működésbe lépett, amikor a kamion nagy sebességgel az emberek közé hajtott, a fedélzeti számítógép így automatikusan teljes fékezést idézett elő - írta a Der Spiegel.

A sofőr is életben lehetett

Korábban a Bild egy másik forgatókönyvet vázolt fel: eszerint valószínűleg élt még a támadás idején és megpróbálta megakadályozni a gázolásos merényletet annak a kamionnak a holtan talált lengyel vezetője, amellyel a tömegbe hajtottak hétfő este egy berlini karácsonyi vásáron. A lap szerint lengyel férfi dulakodott a támadóval és megpróbálta elrántani a kormányt. Később szintén a Bild kiszivárogtatta a sofőr németországi boncolási jegyzőkönyvét, amely alapján ha élt is a sofőr a merénylet idején, már nem lehetett képes elrántani a kormányt. A lengyelországi boncolás előzetes eredményei alapján viszont azt közölték: biztosan nem igaz, hogy már órákkal a terrortámadás előtt halott volt a sofőr.

A fuvarozók az eset után azt vetették fel: a taxikhoz hasonlóan a kamionokba is kellene építeni egy úgynevezett pánikgombot.

A támadásban 12 ember meghalt, 53 ember megsebesült. A kamiont a hatóságok szerint a veszélyes iszlamistaként számon tartott, elutasított menedékkérő Anis Amri vezette. A tunéziai férfi ismeretlen körülmények között Franciaországba menekült, majd a merénylet után négy nappal, péntek hajnalban felbukkant az olaszországi Milánóban, ahol rendőrökkel folytatott tűzharcban meghalt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Közérdekű Előre lépett a Tisza októberben
Privátbankár.hu | 2025. október 30. 10:58
A Tisza Párt 6 százalékponttal vezet a Fidesz-KDNP előtt októberben a teljes népességben, 30 százalék szavazna Magyar Péter pártjára. A pártválasztók körében 2 százalékpontot erősödött a Tisza, így az előnye a kormánypártokkal szemben immár 8 százalékpont, az állás 43-35.
Közérdekű Rossz hír az autósoknak: szerdától folytatódik a drágulás a kutakon
Privátbankár.hu | 2025. október 28. 12:42
A benzin ára literenként 2 forinttal, a gázolajé 8 forinttal emelkedik. 
Közérdekű Olcsó, öreg benzines – ezt keresik a piacon a magyarok
Privátbankár.hu | 2025. október 28. 10:47
Az idén szeptemberben a hazai használtautó-piacon kínált személygépkocsik 38,3 százaléka volt 2,5 millió forint alatti, 26,8 százaléka 2,5-5 millió forint közötti, 21,6 százaléka 5-10 millió forintos árkategóriába tartozott, míg 13,4 százalékuk 10 millió forint fölötti volt a használtautó.hu és a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden kiadott szeptemberi jelentése szerint.
Közérdekű Fontos információt közölt a NAV az anyák szja-mentességéről
Privátbankár.hu | 2025. október 28. 09:24
A családi kedvezmény és a családi járulékkedvezmény a családi jövedelem függvényében akár az utolsó fillérig igénybe vehető.
Közérdekű Orbán Viktor nevet a végén, ha visszalép a Mi Hazánk?
Privátbankár.hu | 2025. október 27. 17:27
Egy új felmérés szerint a kormánypártok járnának jól egy ilyen visszalépéssel.
Közérdekű Az orosz külügy is kitette a magyar riporter által készített Lavrov-interjút
Privátbankár.hu | 2025. október 27. 11:15
Az Ultrahang YouTube-csatorna kérdezte az orosz külügyminisztert Moszkvában.
Közérdekű Fával fűt, kandallója, gáztűzhelye van? Olyan hatása lehet, mint a dohányzásnak
Bózsó Péter | 2025. október 26. 06:18
Még a modern kályhák is jelentős beltéri légszennyezést okoznak. A gázfőzés sem veszélytelen.
Közérdekű És elfogyott a pénz – mondta Orbán Viktor a reggeli rádióműsorban
Privátbankár.hu | 2025. október 24. 10:25
„Szép és felemelő nemzeti ünnepünk volt – mondta a miniszterelnök pénteken a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában, amelyet a közmédia brüsszeli stúdiójából közvetítettek.
Közérdekű Elárulta Magyar Péter, mik lennének a kormánya első intézkedései
Imre Lőrinc | 2025. október 23. 18:45
Magyar Péter 17 óra előtt pár perccel kezdte el ünnepi beszédét a Hősök terén. A Tisza Párt elnöke zászlót lengetve lépett színpadra.
Közérdekű Orbán Viktor: nem akarunk egy szövetségi rendszerbe tartozni Ukrajnával
Imre Lőrinc | 2025. október 23. 15:48
Megtartotta október 23-i ünnepi beszédét Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth téren.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG