4p

Az operatív törzs mai tájékoztatója a ma megjelent sajtóhírekre adott kormányzati cáfolat megismétlésével indult, és a legfrisseb rendőrségi és fertőzöttségi adatok szokásos ismertetésével folytatódott. Kiderült az is, hogy országosan nyolc kereskedelmi egységet bezárattak, mert nem tartották be a járványügyi szabályokat.

Az operatív törzs mai tájékoztatóját Kiss Róbert rendőr alezredes, az operatív törzs ügyeleti központjának munkatársa a ma megjelent sajtóhírekre adott kormányzati reakció megismétlésével kezdte. Hangsúlyozta, hogy az ott megjelentekkel ellentétben a jelenleg hatályban lévő korlátozó intézkedéseket nem hosszabbította meg a kormány, azok 2020. december 11-ig alkalmazandóak. A kormány a veszélyhelyzetet hosszabbította meg az Országgyűlés döntése alapján 2021. február 8. napjáig. 

Rendőri intézkedések

 A 10 ezer főnél nagyobb települések esetében a polgármesterek által meghatározott maszkviselési szabályokat 330 esetben szegték meg, ezért 111 esetben a rendőrség feljelentést tett, 152 esetben helyszíni bírságot szabott ki, és 67 alkalommal szabálysértési feljelentéssel élt a hatóság. 

A tömegközlekedési eszközökön helytelen maszkviselés miatt 48 esetben intézkedtek a rendőrök, míg a kereskedelmi egységek esetében ugyanez a szám 54. 

Kiss Róbert hangsúlyozta, hogy több rendőri intézkedés történt az elmúlt 24 órában az előző napokhoz képest. 

A maszkviselés, illetve a korlátozott nyitva tartás szabályainak megszegése miatt az elmúlt 24 órában 8 kereskedelmi egységet zárattak be ideiglenesen. Kiss Róbert ezek közül megemlítette azt a Fejér megyei edzőtermet, ahol már korábban is tartottak vizsgálatot, és ahová most újólag visszatérve ismét szabálytalanságokat találtak. Itt 30 napos bezárást rendeltek el. A BRFK munkatársai a fővárosban összesen 6 kereskedelmi egység bezárásáról döntöttek.

A kijárási tilalom és a közterületen való csoportosulás szabályainak megszegése miatt 309 alkalommal intézkedett a rendőrség (ez 14 százalékkal kevesebb, mint az előző nap), kutyasétáltatókkal szemben pedig 11 esetben jártak el a szabályok megszegése miatt.

Az országba beutazók esetében a tranzitálási szabályok megszegőivel szemben 43 rendőri intézkedést foganatosítottak. 

Területi statisztika

Müller Cecília tisztifőorvos az aktuális számok ismertetésekor ismételten hangsúlyozta, hogy a járvány rendkívüli mértékben, dinamikusan emelkedig egész Európában és idehaza is.

Mint mondta, a hazai települések 88 százalékában már jelen vannak az igazoltan fertőzött esetek, ami azt jelenti, hogy gyakorlatilag a többi településen is megtalálható a fertőzés maga. Hangsúlyozta: bármelyikünk lehet fertőzött és fertőző!

Müller a járvány hazai földrajzi eloszlásáról elmondta, hogy Budapesten és Pest megyén túl elsősorban a nyugati országrész a fertőzésben a legérintettebb országrész, különösen Győr-Moson-Sopron és Vas megye.

A területi eloszlásra fókuszálva, összevetve 46. hét adatait a 45. hetivel, Müller a következőket állapította meg: Heves megyében 90, Vas megyében 74, Nógrádban pedig 55 százalékkal nőtt az igazoltan fertőzöttek száma egyik hétről a másikra; Somogyban az adatok stagnálást mutattak. Fejérben és Zalában pedig 32 és 30 százalékos csökkenést tapasztaltak.

Az említett egy hét alatt összesen 681fővel nőtt a napi pozitív esetek száma. Százezer lakosra vetítve pedig azt látjuk – mondta Müller – hogy a 45. hétben 1174 új pozitív esetet mutattak ki, míg a 46. hétben ez a szám 1509. Felhívta a figyelmet, hogy az antibiotikumok hatástalanok a koronavírus ellen, azokat csak az orvos által rendelt esetekben és mennyiségben szabad alkalmazni.

Újságírói kérdések

A Békés Megyei Hirlap az iránt érdeklődött, hogy az önkéntes, vagy szociális munkát végzők is mentesülhetnek-e a kijárási tilalom szabályai alól 8 óra után. Igen, válaszolta Kiss Róbert. A Vass Népe a PCR tesztek megbízhatósága iránt érdeklődött. Müller Cecília válaszában azt emelte ki, hogy fontos a mintavétel szabályait betartani, általában akkor sikertelen a laboratóriumi feldolgozás, ha a mintavétel nem helyesen lett végrehajtva.

Az Észak-Magyország azt tudakolta, hogy az önfoglalkoztató vállalkozók esetében ki igazolja a munkavégzést, hogy 8 óra után is tartózkodhassanak az utcán. Az önfoglalkoztató maga – volt Kiss Róbert válasza. Az RTL Klub azt kérdezte, hogy minek tudható be, hogy bár az igazolt fertőzöttek száma nő, a haláleseteké stagnál. Müller Cecília a jelenség magyarázatát abban látta, hogy egyre nagyobb tapasztalatokra tesz szert a gyógyító személyzet és az alapja a sikeresebb terápiának. Az RTL Klub kérdésére válaszolva Kiss Róbert elmondta, hogy egy kutyát csak egy személy sétáltathat. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Közérdekű Csökken az állami cégvezetők bére, feljelentés az EXIM Bank gyanús ügyeiben – ez történt a kormányszóvivőin
Sipos Ildikó | 2026. július 23. 16:04
3,6 millió forint lesz a bérplafon, többek között ez is kiderült a csütörtöki kormányszóvivői tájékoztatón.  
Közérdekű Kiderült, mekkora megtakarítással lép le Sulyok Tamás a színről
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 12:30
Sulyok Tamás záró vagyonnyilatkozata szerint a volt köztársasági elnöknek továbbra sincs autója vagy nagy értékű ingósága, ugyanakkor öt ingatlanban rendelkezik tulajdonrésszel, valamint több mint 77 millió forintos megtakarítással állampapírban, kötvényekben, NYESZ-en és bankszámlán.
Közérdekű Magyar Péter áfamentességet jelentett be a vényköteles gyógyszerekre
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 09:55
Az intézkedés szeptemer 1-től lesz érvényes.
Közérdekű Kendőzetlen véleményt kapott a Tisza-kormány az Egyesült Államokból
Privátbankár.hu | 2026. július 23. 08:35
Az amerikai központú nemzetközi újságírói szervezet, a Committee to Protect Journalists (CPJ) üdvözölte a magyarországi sajtószabadság helyreállítására tett első lépéseket, ugyanakkor arra figyelmeztette a Magyar-kormányt: a valódi reform nem merülhet ki személycserékben és gyors intézkedésekben, és nem fordulhat elő, hogy az egyik párt médiakontrollját egyszerűen egy másiké váltsa fel.
Közérdekű Nemzetbiztonsági kérdések merültek fel Szijjártó Péter BYD-pozíciója miatt
Privátbankár.hu | 2026. július 22. 16:26
A volt külgazdasági és külügyminisztert is meghallgatná az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának ülésén a Tisza Párt, hogy konkrét kérdéseket tehessenek fel neki az új pozíciójával kapcsolatban – mondta Czakó Czirbus Pál, a bizottság kormánypárti tagja a testület szerdai, zárt ülése után.
Közérdekű Nem áll le a törvénygyár – ezekről szavazhatnak jövő héten
Privátbankár.hu | 2026. július 22. 13:36
Jövő hétfőre és keddre az Országgyűlés rendkívüli ülésének összehívását kezdeményezte a kormány nevében a Miniszterelnökséget vezető miniszter. 
Közérdekű Hamarosan nyílhatnak az ügynökakták?
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 20:28
A kormány benyújtotta a feltárásról szóló törvényjavaslatot.
Közérdekű Eldőlt kedden egy újabb fontos kérdés a Fideszben
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 19:05
 Bóka János lett a frakcióvezető. 
Közérdekű A nap képe: Sulyok Tamás hamar talált magának más elfoglaltságot
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 15:08
A július 20-ai távozását követően egy vízpartról posztolt a volt köztársasági elnök.
Közérdekű Videóval reagált Magyar Péter – ezt mondta Polgár Judit jelöléséről
Privátbankár.hu | 2026. július 21. 08:01
A miniszterelnök már az eddiginél is nagyobb tiszteletet érez.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG