4p

Zajlik a felkészülés a Magyarországon élő külföldiek és a 16-18 évesek oltására is.

Az indiai vírus itt van a szomszédban, a szakértők szerint nagyon gyorsan terjed, így még okozhat meglepetéseket – fogalmazott az operatív törzs tájékoztatójának elején György István államtitkár, az országos oltási munkacsoport vezetője, arra kérve a vakcinát még meg nem kapókat, hogy oltakozzanak, mivel jelenleg csak egyéni döntésen múlik, hogy valaki beadatja-e az oltást.

A már beadott vakcinákkal kapcsolatban elmondta, hogy az uniós oltási ranglista második helyén áll Magyarország, a hazai lakosság 43 százaléka már felvette a vakcinát, több mint 2 millióan pedig a második oltást is megkapták. Eddig 4,728 millióan regisztráltak, 80 százalékuk már megkapta az oltást.

Hogy alakul az oltási rend?

Az oltási munkacsoport vezetője emlékeztetett, hogy a múlt héten érkezett egymillió adag Sinopharm-vakcina elérhető a háziorvosoknál és az oltópontokon.

Hamarosan pedig 200 ezer adag Szputnyikra is lehet majd regisztrálni, de az online időpontfoglalásos rendszert csak azok fogják tudni használni az orosz oltás lefoglalására, akik erről a jogosultságot igazoló SMS-t kaptak.

György István elmondta, hogy a mai napon 334 350 adag Pfizer-BioNTech-vakcina is érkezett, ennek nagyobbik részét második körös oltásokra fogják felhasználni, míg egy kisebb hányadot a 16-18 éves fiatalok oltására tesznek félre. A korcsoportba tartozókat az államtitkár arra kérte, hogy regisztráljanak május 7-ig, ugyanis csak így fognak tudni időpontot foglalni a jövő hét második felében esedékes oltásokra, a rendszerben csak ők tudnak majd regisztrálni Pfizer-oltásra ebben a körben.

(Forrás: Youtube/M1)
(Forrás: Youtube/M1)

Csütörtökön Moderna-szállítmány érkezik Magyarországra, ebből 30 ezer adag a háziorvosokhoz kerül, míg 6 ezer adaggal a szociális otthonokban élő, a vakcinát csak most igénylő lakókat oltják majd.

A héten megkezdődik az oltás a Janssen oltóanyagával is, az egydózisú vakcinával honvédségi oltóbuszokon dolgoznak majd, a mozgó oltópontok eddig hét megye 61 településén jártak már.

Megkezdődik a Magyarországon élő külföldiek oltásának előkészítése is, mától indul az ő regisztrációjuk is, a részletekről később adnak tájékoztatást – fogalmazott az államtitkár. Végül pedig arra is kitért – amit már megírtunk –, hogy már regisztrálhatnak a külhoni magyarok is, de őket csak a magyarországi regisztráltak beoltása után oltják.

Így alakultak a rendőri intézkedések hétfői adatai

Gál Kristóf, az ORFK szóvivője röviden elsorolta az intézkedési adatokat az elmúlt 24 órából - a maszkviselési szabályokat 519-en, míg a kijárási tilalmat 74-en sértették meg. Jelenleg 26 080-an vannak házi karanténban, közülük 1597-en kommunikálnak a hatósággal a mobilos ellenőrző alkalmazáson keresztül.

Müller Cecília: javulnak a járványügyi adatok

Napról-napra javulás tapasztalható a járványügyi adatokban, és egyre többen gyógyulnak meg, azonban miután egyik védőoltás sem garantál száz százalékos védelmet, fontos a járványügyi előírások betartása továbbra is – figyelmeztetett az országos tiszti főorvos, aki azt is kiemelte, hogy a védőoltások beadása az eredményes védekezés része.

Magyarországon továbbra is a brit mutáns dominál – mondta, de szót ejtett arról is, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) ajánlása a Sinopharm vakcinájával kapcsolatban a hétvégére várható.

Május elsejével a védettségi igazolvánnyal rendelkezők számára megnyíltak a fürdők, Müller Cecília úgy fogalmazott, hogy a vírus fürdővízzel való terjedésének kockázata rendkívül alacsony, nem kell számítanunk a medencében fertőzésre képes vírus jelenlétére. A Nemzeti Népegészségügyi Központ ajánlást is megfogalmazott a fürdők számára, a szakember szerint a létesítmények üzemeltetői minden higiéniai előírást betartanak, és saját magukat is ellenőrzik.

Kérdések

Az újságírói kérdések nyomán Müller Cecília elmondta, hogy nem lehet arról beszélni, hogy véget ért volna a járvány, jelenleg a harmadik hullán leszállóágában vagyunk, de továbbra is vannak új fertőzöttek, és sokakat ápolnak a kórházakban.

Azzal kapcsolatban, hogy szükség lehet-e harmadik oltásra, az országos tisztifőorvos úgy fogalmazott, hogy jelenleg minden használt vakcina vészhelyzeti engedélyt kapott, mivel még nem telt el annyi idő a használatuk kezdete óta, hogy tapasztalattal rendelkeznénk a harmadik oltás szükségességéről. Így bármelyik vakcina esetében előfordulhat, hogy szükség lesz egy harmadik oltásra, de akár a járvány is szezonálissá válhat az influenzához hasonlóan, és évente kell majd ismételni. Ma még nem lehet tudni biztosan.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Közérdekű Választás 2026: 151 ezren már voksoltak
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 12:59
Már több mint 151 ezer levélszavazatot leadtak az országgyűlési választásra, ebből, az eddig ellenőrzöttek közül, több mint 28 ezerben volt érvényes az azonosító nyilatkozat – derül ki a Nemzeti Választási Iroda (NVI) keddi adataiból.
Közérdekű Durvul a helyzet Iránban, 800 forinthoz közelít a gázolaj átlagára a kutakon
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 12:02
18 forinttal emelkedik a héten a gázolaj, és 3 forinttal a benzin ára. A védett árakat ez nem érinti. 
Közérdekű Ki lenne jobb vezető az ország élén? Válaszoltak a magyarok
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 11:25
Magyar Péter 41-38-ra vezet Orbán Viktorral szemben a Republikon friss felmérése szerint. 
Közérdekű Már minden kilencedik adófizető véglegesítette az szja-bevallását
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 10:03
Az szja-bevallási határidő 2025. május 20-a, de akinek visszajár adó, annak érdemes minél előbb elfogadni a tervezetét vagy kiegészítve beküldeni a bevallást, hogy mielőbb megkapja a neki járó összeget – hívta fel a figyelmet kedden a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV), megjegyezve, hogy már több mint 610 ezren véglegesítették az szja-tervezetüket.
Közérdekű Érkezik az amerikai alelnök, jönnek a lezárások, nézze meg, nem parkol-e rossz helyen
Privátbankár.hu | 2026. április 7. 06:48
Az amerikai alelnök látogatása miatt változik a főváros forgalmi rendje április 7-én, kedden délelőtt és délután, illetve április 8-án, szerdán délelőtt delegáció érkezése miatt, a korlátozások a tömegközlekedést is érintik – közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) hétfő délutáni tájékoztatásában az MTI-vel.
Közérdekű Orbán Viktor megint összehívta a rendkívüli védelmi tanácsot
Privátbankár.hu | 2026. április 5. 12:10
Robbanószert találtak a szerb hatóságok a Magyarországot és Szerbiát összekötő gázvezetéknél.
Közérdekű Orbán Viktor szerint súlyos válság közeledik
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 13:55
Európában a helyzet kritikus, súlyos energiaválság közeledik, ráadásul napról napra gyorsuló ütemben  – erről beszélt Orbán Viktor miniszterelnök a közösségi oldalára feltöltött videójában.
Közérdekű Megmozdult az ország, alakul a rekordrészvétel április 12-re
Privátbankár.hu | 2026. április 4. 12:29
Soha nem látott számú magyar állampolgár jelentkezett a külképviseleteken, hogy leadhassa szavazatát április 12-én. Emmellett több mint 224 ezer, Magyarországon élő választópolgár jelezte, hogy a lakóhelyétől eltérő helyszínen szeretne voksolni. Azokban az átjelentkezéssel szavazásra kijelölt szavazókörökben, ahol a névjegyzékben szereplő választópolgárok száma meghaladja az 1500-at, a helyi választási iroda vezetője legkésőbb jövő kedden dönthet úgy, hogy a szavazóköri névjegyzéket több részre bontja.
Közérdekű A buszok menetrendjét is érinti JD Vance látogatása, a reptérre nehéz lesz kijutni
Privátbankár.hu | 2026. április 3. 16:03
Az amerikai delegáció érkezése miatt változik a forgalmi rend Budapesten április 7-én és 8-án; a rendőrség tájékoztatása alapján várható lezárások, korlátozások a BKK járatait is érintik, ezért ezekben az időszakokban hosszabb időt kell szánni a közlekedésre, érdemes a megszokottnál korábban útnak indulni – közölte a Budapesti Közlekedési Központ pénteken az MTI-vel.
Közérdekű Kiderült, mit csinál majd JD Vance Budapesten
Privátbankár.hu | 2026. április 3. 15:41
Az amerikai alelnök közös sajtótájékoztatót tart Orbán Viktorral, majd egy nagygyűlésen vesz részt. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG