3p

Buktak a bíróságon.

Pert nyert a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) segítségével Koczka István matematikatanár, aki azért nem lehetett önkéntes Ferenc pápa budapesti látogatásán, mert biztonsági szempontból kockázatosnak minősítették, azt azonban nem árulták el neki, hogy mivel érdemelte ki ezt a minősítést. A Fővárosi Törvényszék most kimondta, hogy a Rogán Antal vezette szupertitkosszolgálat megsértette az ügyfelünk hozzáféréshez való jogát azzal, hogy indokolás nélkül nem válaszolt a kérdéseire, erről a szervezet honlapján írt. 

Mint írják: Koczka István egy elismert matematikatanár, aki tavaly önkéntesnek jelentkezett Ferenc pápa magyarországi látogatására. A jelentkezését először el is fogadták, azonban ezt később visszavonta a rendőrség, arra hivatkozva, hogy a Nemzeti Információs Központ egyik titkosszolgálati rendszere (a Biztonsági Háttérellenőrzést Koordináló Rendszer (BHKR)) „büntetőjogi, közbiztonsági vagy nemzetbiztonsági kockázatot” lát Koczka részvételében.

Hivatalos tájékoztatást nem kapott arról, hogy mi lehet ennek a minősítésnek az oka, de azt lehet tudni róla, hogy teljesen jogszerűen részt vett pedagógustiltakozásokban és petíciókat is aláírt.

Az ugyanakkor a TASZ szerint az súlyos jogsértés lenne, ha emiatt került volna a titkosszolgálatok látókörébe.

A büntetlen előéletű Koczka segítségükkel azért indított pert a Rogán Antal vezette szupertitkosszolgálat (Nemzeti Információs Központ) ellen, hogy kiderítse: ki és miért, milyen adatok alapján nyilvánította közbiztonsági vagy nemzetbiztonsági kockázatnak.

Buktak a bíróságon
Buktak a bíróságon
Fotó: Facebook

 

A TASZ szerint a NIK a perben nem tudta alátámasztani azt, hogy nemzetbiztonsági kockázatot jelentene az ügyfelünket tájékoztatni a róla kezelt információk eredetéről, ezért nem volt jogszerű a megtagadó válasza. Azzal is jogsértést követett el a szolgálat, hogy nem adott tartalmi indokolást a válaszában, így a bírósági eljárásban sem bizonyította, hogy fennáll a nemzetbiztonsági kockázat.

„Az ügy túlmutat Koczka tanár úr esetén. Mivel a BHKR működése nem nyilvános, elképzelhető, hogy egy olyan adatbázisról van szó, ahol ismeretlen kritériumok alapján gyűjtenek adatokat, így akár kisebb szabályszegések miatt is kockázati kategóriába sorolhatnak bárkit, akit ezután határozatlan ideig »kockázatként« tartanak nyilván” – nyilatkozta Remport Ádám, a TASZ jogásza.

„A nemzetbiztonsági kockázattal kapcsolatban azt kellene a titkosszolgálatoknak megértenie és alkalmaznia, hogy a bármilyen okból látókörükbe került emberekről nem tarthatják vissza korlátlanul és érdemi indokok nélkül a rájuk vonatkozó információkat, mert ez teljesen ellentétes a demokratikus alapjogok gyakorlásával” – fűzte hozzá Nehéz-Posony Kata, ügyvéd.

A TAZ hozzátette: a Fővárosi Törvényszék ítélete segíthet tisztázni, hogy történt-e titkosszolgálati visszaélés, vagy létezik-e egy olyan adatbázis, amelybe ha valaki egyszer bekerül, határozatlan ideig kockázatnak minősül. Továbbra is mindent megteszünk a nemzetbiztonsági szolgálatok és az állami adatbázisok jogszerű működéséért.

Koczka Istvánt a TASZ megbízása alapján az eljárásban dr. Nehéz-Posony Kata ügyvéd képviseli.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Közérdekű Vége Matolcsy Györgyék nagy találmányának
Privátbankár.hu | 2025. június 12. 08:45
A Magyar Közlönyben kihirdették az MNB-törvény módosítását.
Közérdekű Bejelentést tett Orbán Viktor az erdélyi árvízkatasztrófával kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2025. június 5. 14:01
Orbán Viktor aláírta azt a kormányhatározatot, amely a „Székelyföld megsegítéséhez szükséges kormányzati intézkedéseket” tartalmazzák.
Közérdekű Osztalékot fizet a Posta az államnak, méghozzá ingatlanok formájában
Privátbankár.hu | 2025. június 3. 18:02
A Magyar Posta 2024-ben eredményesen gazdálkodott, 5,2 milliárd forint adózás előtti eredményt ért el, amelyből – 2009 óta először – osztalékot fizet a tulajdonosnak – közölte a társaság az MTI-vel kedden. 476 ingatlant ad át a Posta az államnak.
Közérdekű Orbán Viktor: Újabb termékek árát is befagyaszthatjuk
Privátbankár.hu | 2025. május 30. 08:58
Nagy Mártont nem érdekli a politika.
Közérdekű Mozgalmas volt a szerda délután – Gulyás Gergely fontos híreket hozott
Privátbankár.hu | 2025. május 28. 17:32
A szerdai Kormányinfón több bejelentés is történt.
Közérdekű A nap képe: Lázár János valakinek megörült a Karmelitában
Privátbankár.hu | 2025. május 28. 12:57
A szerdai kormányülésre jött.
Közérdekű Varga Mihályék eladják a Matolcsy-éra luxusnyaralóját
Privátbankár.hu | 2025. május 28. 08:58
Hatalmas összeget spórol meg a Magyar Nemzeti Bank.
Közérdekű A nők vagy a férfiak munkáját veszi el inkább a mesterséges intelligencia?
Privátbankár.hu | 2025. május 25. 18:31
A munkagazdasággal foglalkozó kutatóknak fel van adva a lecke, hogy eldöntsék, női vagy férfi jellegzetességeket mutat-e a mesterséges intelligencia annak alapján, hogy milyen munkákat végez.
Közérdekű Orbán Viktor elmesélte, mire jutottak a rendkívüli megbeszélésen
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 16:36
Arról volt szó, hogy mi lenne, ha Ukrajna elzárná a gázcsapot. 
Közérdekű Erős üzenetet kapott a magyar kormány – Brüsszelből
Privátbankár.hu | 2025. május 24. 08:55
Az EU lekapcsolhatja az elnémítási – másként: átláthatósági – törvényt, újra naprenden a magyar kormány viselt dolgai.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG