3p

De a megszüntetés időpontját még mindig nem határozták meg.

A képviselők 192 igen szavazattal hagyták jóvá a Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter által beterjesztett, kétharmados támogatást igénylő, a veszélyhelyzet megszüntetését kezdeményező javaslatot. A jogszabályban az Országgyűlés felhívja a kormányt, hogy a veszélyhelyzetet szüntesse meg. A törvénynek ez a paragrafusa a kihirdetését követő napon lép hatályba.

A veszélyhelyzet megszüntetéséről ennek megfelelően a kormány dönt, és az időpont ismertté válása után veszti hatályát a koronavírus elleni védekezésről szóló törvény.

Ez az a jogszabály, amellyel a parlament meghosszabbította a kormány által március 11-én elrendelt veszélyhelyzetet és ez tette volna lehetővé, hogy a kabinet akkor is hozhasson rendkívüli rendelkezéseket, ha az Országgyűlés a járvány miatt nem ülésezik. Varga Judit igazságügyi miniszter május végén azt közölte, várhatóan június 20-án szűnhet meg a veszélyhelyzet.

A kormány továbbra is szükségesnek tartja azonban több, a járvány alatt meghozott rendelkezés fenntartását, továbbá néhány átmeneti intézkedés bevezetését, ezért Gulyás Gergely javaslatára a parlament 135 igen, 54 nem szavazattal és három tartózkodás mellett elfogadta a veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő átmeneti szabályokról és a járványügyi készültségről szóló törvényt is.

Ez alapján az országos tisztifőorvos javaslatára, a miniszter előterjesztése alapján a kormány egészségügyi válsághelyzetet rendelhet el, amely járványügyi készültségnek minősül. Ennek idején a betegek ellátása az egészségügyi válsághelyzeti ellátás keretében történik.

A válsághelyzet elrendelésének akkor van helye, ha nemzetközi járványügyi szükséghelyzet van. De akkor is el lehet rendelni, ha a polgárok életét, testi épségét, egészségét vagy az egészségügyi szolgáltatók működését oly mértékben veszélyezteti vagy károsítja egy váratlan esemény, hogy az az egészségügyi ellátási szükségletek és a helyben rendelkezésre álló kapacitás közötti aránytalansághoz vezet, továbbá az egészségügyi államigazgatási szerv, az egészségügyi szolgáltatók, valamint más állami és önkormányzati szervek együttműködését teszi szükségessé.

A veszélyhelyzet elrendelésének indoka lehet bármely olyan körülmény, amely a gyógyintézet ellátási területéhez tartozó lakosság ellátását súlyosan és közvetlenül akadályozza, feltéve, hogy a lakosság más gyógyintézet általi ellátása aránytalan nehézséggel járna. Az egészségügyi válsághelyzetet legfeljebb hat hónapig tarthat, kivéve ha a kormány annak hatályát meghosszabbítja.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Közérdekű Elsöprő győzelemmel nyertek a franciák és a belgák, de egy újonc is örülhetett a foci-vb-n
Privátbankár.hu | 2026. június 27. 08:33
Évtizedek óta nem látott gyorsaságú mesterhármas is született.
Közérdekű Tízezer vélemény érkezett: Magyar Péter szerint 95 százalék támogatja a 12 éves képviselői plafont
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 19:48
Már tízezer észrevétel érkezett az alaptörvény tervezett módosításához, és ezek döntő többsége támogatja a parlamenti képviselői mandátumok időkorlátját – erről számolt be Magyar Péter, aki szerint a javaslat régóta szerepel a Tisza programjában.
Közérdekű „A védett ár pazarlásra ösztönöz, nem takarékosságra” – sztrájkot hirdettek a benzinkutak
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 17:37
Tiltakozó akcióval és országos sztrájkkal üzentek a független benzinkutak, amelyek szerint az üzemanyagár-szabályozás súlyos veszteségeket és jogbizonytalanságot okozott a szektorban.
Közérdekű Drágul a fővárosi taxizás augusztustól
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 17:05
A Fővárosi Közgyűlés módosította a taxirendeletet, amelynek értelmében augusztustól jelentősen nőnek a fővárosi taxis árak, az emelést pedig inflációval és költségnövekedéssel indokolták.
Közérdekű Radikális döntés Budapesten: eltűnhet a plakátok kétharmada
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 16:35
A Fővárosi Közgyűlés döntése alapján jelentősen visszavághatják a budapesti reklámfelületek számát, több ezer plakáthely megszüntetésével és az óriásplakátok betiltásával.
Közérdekű A hétvégére is védett ár alatt maradnak az üzemanyagárak
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 14:49
A benzin és a gázolaj nagykereskedelmi ára szombattól nem változik, így az országos átlagárak továbbra is a védett árszint alatt alakulnak, a szabályozás hivatalos kivezetése azonban még nem történt meg.
Közérdekű Megjött a hőség, és vele a villanyszámla is: ennyibe kerül a klíma egy napra
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 14:25
A hirtelen beköszöntött nyári hőség nemcsak a klímák használatát növelte, hanem az okosvezérlési funkciók iránti keresletet is. A Daikin Onecta alkalmazás adatai szerint a hűtési igény napok alatt többszörösére nőtt, miközben egy átlagos kánikulai nap klímahasználata nagyjából 105–200 forintba kerülhetett.
Közérdekű A Vidéki Prókátor szerint félreérthetően jelent meg a sajtóban Orbán Viktor letartóztatásának ügye
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 13:43
A korábban Vidéki Prókátor néven ismert Fülöp Botond ügyvéd szerint téves értelmezésre adhatnak okot azok a sajtóhírek, amelyek azt sugallják, hogy a sértettek jogi képviselője Orbán Viktor letartóztatását indítványozta. A jogász arra hívta fel a figyelmet, hogy ilyen indítványt a bíróság felé kizárólag az ügyészség terjeszthet elő.
Közérdekű Átalakul a külügy: Orbán Anita nagy bejelentést tett
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 12:30
A Külügyminisztérium 37 misszióvezetőt rendel haza – jelentette be Orbán Anita a Facebook-oldalán.
Közérdekű Új képviselők ültek be a Fővárosi Közgyűlésbe
Privátbankár.hu | 2026. június 26. 10:42
A Fidesz-KDNP és a Tisza Párt pótolta hiányzó fővárosi képviselőit.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG