3p

A folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg együttes egyenlegéből az ország külső finanszírozási helyzetének jellemzésére alkalmazott mutató 2009 első negyedéve óta először volt negatív.

A folyó fizetési mérleg hiánya 847 millió euró volt a második negyedévben, az első negyedévi 317 millió euró és az egy évvel korábbi 446 millió euró többlettel szemben, miközben a tavalyi harmadik és negyedik negyedévben 345 millió euró, illetve 612 millió euró deficittel zárt - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfőn közzétett legfrissebb adataiból.

A tőkemérleg egyenlege döntően ez Európai Unióból befolyt átutalásoknak köszönhetően 657 millió euró többletet mutatott a második negyedévben, ami 90 milliárd euróval több az előző negyedévinél és 183 millióval nagyobb az egy évvel korábbinál. 

A folyó fizetési mérleg és a tőkemérleg együttes egyenlegéből az ország külső finanszírozási helyzetének jellemzésére alkalmazott mutató 2009 első negyedéve óta először volt negatív, a nettó finanszírozási igény kiigazítás nélkül 190 millió euró volt, a szezonális hatások kiszűrésével 146,2 millió euró, a negyedéves GDP 0,5 százaléka lett. 

A nemzetgazdaság nettó adósságállománya június végén 11,3 milliárd euró volt, az utóbbi négy negyedév összesített GDP-jének 8,2 százaléka. A nettó adósságállomány 2,1 milliárd euróval nőtt az előző negyedév végéhez képest.

A 2020. második negyedéves finanszírozási igény összetevőire a Covid-19 terjedése jelentős negatív hatást gyakorolt. Forrás: depositphotos
A 2020. második negyedéves finanszírozási igény összetevőire a Covid-19 terjedése jelentős negatív hatást gyakorolt. Forrás: depositphotos

A jegybanki tartalékok értéke 30,2 milliárd eurót tett ki június végén. A második negyedévben a tartalékok 4,4 milliárd euróval nőttek. 

A 2020. második negyedéves finanszírozási igény összetevőire a Covid-19 terjedése jelentős negatív hatást gyakorolt - írta jelentésében az MNB.  Az áruexporthoz köthető bevételek 5,186 milliárd euróval csökkentek az első negyedévhez képest, az importkiadások 4,590 milliárd euróval estek vissza, így a deficit 596 millió euróval 788 millió euróra nőtt. A szolgáltatások bevételi többlete is jelentősen, 785 millió euróval esett vissza az előző negyedévihez képest és 650 millió euró aktívumot mutatott. 

Az elsődleges jövedelmek kivonása az előző negyedévinél 62 millió euróval kisebb, 475 millió euró volt. A közvetlen működőtőke befektetések alapján hazautalt jövedelmek összege 101 millió euróval csökkent, a portfólió befektetések után kivont jövedelmek árnyalatnyival, 5 millió euróval nőttek az első negyedévhez képest, de az egy évvel korábbihoz képest 622 millió euróval, illetve 370 millió euróval kisebb összeget tettek ki. 

A közvetlen tőkebefektetések révén 269 millió euró nettó forrásbeáramlás történt a második negyedévében: a külföldiek befektetései Magyarországon 739 millió euróval, a magyar befektetések külföldön 470 millió euróval nőttek - jelentette az MNB.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Varga Mihály: „mini kamatcsökkentési ciklus indul”
Imre Lőrinc | 2026. június 23. 17:50
Bár a Magyar Nemzeti Bank (MNB) az óvatosabb, 25 bázispontos csökkentés mellett döntött a júniusi ülésén, Varga Mihály jegybankelnök bejelentette, hogy egy „mini kamatcsökkentési ciklus” indul, amibe 3, egyenként 25 bázispontos vágás is beleférhet.
Makro / Külgazdaság Hatalmas pálfordulás Varga Mihályéknál
Privátbankár.hu | 2026. június 23. 15:20
A Magyar Nemzeti Bank a három hónappal korábban még 3,8 százalékos idei inflációs célját jelentősen, kereken 2 százalékponttal vitte le. Ez annak ismeretében érdekes, hogy ugyanakkor nem mertek 25 bázisponttal nagyobbat vágni az alapkamaton.
Makro / Külgazdaság Nagy svunggal megy neki a V4-csúcsnak Magyar Péter, de ez nem lesz könnyű menet
Litván Dániel | 2026. június 23. 15:19
Komoly erőt képviselhet a Visegrádi Együttműködés – ha sikerül közös pontokat találnia a négy kormányfőnek. Csak nem biztos, hogy ez olyan könnyű lesz.
Makro / Külgazdaság Óvatosabb maradt a jegybank, de február után itt az újabb kamatcsökkentés
Privátbankár.hu | 2026. június 23. 14:01
A várakozásoknak megfelelően 25 bázisponttal csökkentette az alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsa. Az irányadó ráta így 6,25 százalékról 6 százalékra süllyedt.
Makro / Külgazdaság Megszavazták: újra búcsút inthetünk a rögzített áraknak
Privátbankár.hu | 2026. június 23. 13:13
Az Országgyűlés mai döntését követően már hivatalos, hogy kivezetik ezt az árszabást.
Makro / Külgazdaság Még nincs vége a szép napoknak – megint olcsóbb lesz ez az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2026. június 23. 09:33
Szerdán újabb érdemi fordulat érkezik a magyarországi töltőállomások árszabását tekintve.
Makro / Külgazdaság Kitört az optimizmus Európában?
Privátbankár.hu | 2026. június 22. 19:46
Javul a hangulat.
Makro / Külgazdaság Az új gazdasági éra egyik fontos lépését tehetik meg Varga Mihályék
Imre Lőrinc | 2026. június 22. 19:22
Jegybanki célsáv alatti infláció, tovább javuló nemzetközi befektetői megítélés, többéves csúcsokat döntő forint, csökkenő olajárak – úgy tűnik, összeálltak a csillagok ahhoz, hogy a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kedden, február után ismét lejjebb vigye a jelenleg 6,25 százalékon álló alapkamatot. Az egyetlen intő jel a kiszámíthatatlan geopolitikai környezet mellett az, hogy a világ nagy központi bankjai ismét a monetáris szigorítás útjára léptek vagy léphetnek – erről beszélt kollégánk, Imre Lőrinc, az Mfor és a Privátbankár újságírója a Trend FM hétfői adásában.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter bejelentette: itt a Tisztítótűz Művelet, így távolítják el Sulyok Tamást
Privátbankár.hu | 2026. június 22. 13:45
A miniszterelnök a parlament előtt beszél.
Makro / Külgazdaság Nagyot mentett a májusi számokon az új kormány
Privátbankár.hu | 2026. június 22. 11:58
Éves szinten 173 milliárd forinttal jobb adat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG