3p
A dublini tőzsdén most bevezetett kötvényprogramja ugyanis lehetővé teszi az IIB-nek, hogy különböző valutanemekben és lejárat szerint nyújtson kölcsönt, összesen akár 1,5 milliárd euró értékben.
Varga Mihály pénzügyminiszter és Nyikolaj Koszov, a Nemzetközi Beruházási Bank elnöke (Fotó: MTI/Pénzügyminisztérium)

A lapunkhoz eljuttatott közlemény szerint a Nemzetközi Beruházási Bank (IIB) sikeresen bevezette az első középlejáratú banki kötvényprogramját a dublini értéktőzsdén.

E program akár 1,5 milliárd euró maximális összegig biztosít hitelviszonyt megtestesítő instrumentumot, amely kibocsátható a nemzetközi tőkepiacokon (a jövőbeli növekedés lehetőségével), anélkül, hogy előre meghatározott időtartamot jelölnének ki a kötvények kiadására (több évre szóló program). A programon keresztül az IIB nemcsak hogy irányadó kötvényeket tud majd kibocsátani a nemzetközi piacokon, hanem képes lesz rugalmasan kihasználni a rövidtávú piaci lehetőségeket és zártkörű kibocsátásokat végrehajtani - a közlemény megfogalmazása szerint - kemény vagy helyi valutában. A program lehetővé teszi az IIB számára, hogy különböző valutanemekben és lejárat szerint nyújtson kölcsönt és nagyobb rugalmasságot biztosít a kamatláb típusa, valamint az egyéb kibocsátási paraméterek kiválasztásában saját keretein belül.

A jövőbeni kötvénykibocsátásokhoz keretként szolgáló program elkészítésében a JP Morgan, mint szervező és állandó kereskedő működött közre, öt egyéb pénzügyi intézettel - UniCredit, ING, Goldman Sachs, valamint Magyarországról az OTP és a Raiffeisen - karöltve, amelyek szintén az állandó kereskedő szerepét töltötték be. Mindez lehetővé teszi az IIB számra, hogy erős lefedettséggel rendelkezzen mind a globális, mind a regionális piacokon. A programot az Euronext Dublinnál vezették be.

„A program annak a jele, hogy az IIB megérett arra, hogy a nemzetközi tőkepiacokon kibocsátóként legyen jelen. Elkötelezettek vagyunk az IIB nemzetközi szintű ismertségének növelése mellett, illetve amellett, hogy finanszírozási lehetőségeinket minőségileg új szintre emeljük. Ez egy határozott lépés ebbe az irányba” - hangsúlyozta Nyikolaj Koszov, az IIB igazgatótanácsának elnöke.

Ehhez Jozef Kollar, az IIB igazgatótanácsának kincstári vagyongazdálkodási és finanszírozási területekért felelős első alelnöke annyit tett hozzá, hogy „noha sajnálatos módon az indulás egy nagyon nehéz piaci helyzettel esik egybe, ez az új keret lehetőséget biztosít majd számunkra, hogy rendkívül gyorsan teljesítsünk ügyleteket, amely az ingadozó piaci környezetben kulcsfontosságú kérdés”.

A Nemzetközi Beruházási Bank tevékenységét tekinti át részletesen a Privátbankár-lapcsalád kiadásában február 19-én megjelent Piac & Profit.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Rá sem lehet majd ismerni az idei Győzelem-napi parádéra Moszkvában
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 16:20
Május 9-én rendezik a putyini Oroszország legfontosabb nemzeti ünnepét, a Győzelem-napi ceremóniát.
Makro / Külgazdaság Elképesztően bonyolult helyzetet vesz át a Fed új elnöke
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 15:40
Austan Goolsbee, a chicagói Fed elnöke szerint a legutóbbi inflációs adatok „rossz hírt” jelentenek a jegybank számára. Az infláció alakulása óvatosságra inti a döntéshozókat a kamatcsökkentések ütemezésével kapcsolatban – írja a Reuters.
Makro / Külgazdaság Mindent megtesz az olajkartell az árak letöréséért, de ez most nagyon nem rajtuk múlik
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 12:45
Mérsékelten emelhetik a kitermelést az OPEC+ olajkartell tagjai. Ez a növelés azonban nagyrészt csak papíron létezhet mindaddig, amíg az Egyesült Államok és Irán közötti háború továbbra is akadályozza a közel-keleti olajszállításokat.
Makro / Külgazdaság Friss elemzés jött: ezt kell tennie rövid, majd hosszú távon a gazdasággal a Tisza-kormánynak
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 11:04
Magyarország esélyt kap egy 180 fokos fordulatra – kommentálta a választások eredményét friss elemzésében az Erste Bank.
Makro / Külgazdaság Fordulópont előtt állhat az elektromos autózás Magyarországon
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 09:55
Ez az egyik fontos megállapítása a Magyar Mérnöki Kamara elektromobilitásról készített tanulmányának, amit az MTI-vel közölt a szervezet. A dokumentum átfogó elemzést nyújt a hazai és nemzetközi szabályozási környezetről, a járműállomány alakulásáról, valamint az elektromos közlekedés valós környezeti hatásairól.
Makro / Külgazdaság Zsúfolt jövő hét elé nézünk a gazdaságban
Privátbankár.hu | 2026. május 3. 08:47
A következő héten minden nap publikál statisztikát a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Megjelennek a legfrissebb inflációs, ipari, kiskereskedelmi adatok, és az államháztartás április végi helyzetéről szóló gyorsjelentést is kiadja a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
Makro / Külgazdaság Még évtizedekbe telhet, mire a hatékony digitalizált egészségügy berobban
Kormos Olga | 2026. május 3. 06:06
A digitalizáció egyre inkább beleszól az egészségügybe is, de vajon alapjaiban fogja-e megváltoztatni rohamtempóban a mindennapokat, vagy a nagy átalakulás azért még arrébb van? Erről beszélgetett a Klasszis Média Longevity és egészséggazdaság konferenciáján Dr. Skorán Ottó, a VOSZ Egészségügyi tagozat, Egészségügyi innováció és informatikai szekció elnöke, valamint Dr. Zrubka Zsombor, egyetemi docens, az Óbudai Egyetem, Egyetemi Kutató és Innovációs Központjának főigazgatója. A moderátor Szlankó Anna, a KPMG szenior menedzsere volt.
Makro / Külgazdaság Van ilyen? Trump a királyi látogatás után törölt egy fontos vámot
Privátbankár.hu | 2026. május 1. 14:09
Ha nem is bontanak pezsgőt, de ennek koccintás lesz a vége.
Makro / Külgazdaság Megvan a válasz: ennyi napra elegendő az ország üzemanyag-tartaléka
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 15:32
Töltik vissza a készleteket. 
Makro / Külgazdaság Nem nyúlt a kamatokhoz az EKB
Privátbankár.hu | 2026. április 30. 15:18
Maradt a 2 százalékos betéti ráta. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG