4p
Plusz nem érne véget a mai formájában az emberi civilizáció. A megoldás drága, de megvan a recept - viszont minderre egy friss felmérés szerint elképesztően felkészületlenek vagyunk, főleg a politikai vezetők miatt.
Forrás: Depositphotos

"Klíma apartheid" fenyegeti a világot a klímaváltozás egyre gyorsuló hatásai miatt, azaz a leggazdagabbak megmenekülnek, a szegények pedig meghalnak, figyelmeztet egy friss, nemzetközi tanulmány.

A 18 nemzet által összehívott Globális Bizottság az Alkalmazkodásról (Global Commission on Adaptation) dokumentuma szerint a klímakatasztrófa-okozta szegénység, vízhiány, és a még sokkal erősebb migrációs hullámok megelőzése több mint egybillió dolláros befektetést igényelne. A jelentés szerint nem a pénz az akadály, hanem még mindig a politikai szándék hiánya: nincsenek vezetők, akik klímaügyben az emberek tömegeit felráznák.

A mások mellett a kínai, indiai, kanadai környezetvédelmi miniszter, a Világban vezetősége, az ENSZ klíma- és környezetvédelem-ügyi részlege, valamint Bill Gates által támogatott GBA szerint igazi forradalomra van szükség abban, ahogy a globális klímakrízis veszélyeit érzékeljük, és abban is, ahogy megtervezzük a felkészülést annak következményeire.

Bealudtunk

A jelentés szerint hiába érezzük már most a saját bőrünkön a klímaváltozás hatásait, és hiába sorolja minden, a témával foglalkozó tanulmány és cikk a közelgő, még drámaibb következményeket, eddig "súlyosan elégtelenek" a globális előkészületek, amiért a szöveg szerint leginkább a világ vezetőit terheli a felelősség.

"Különösen az aggaszt, hogy a politikai vezetőkből hiányzik az előrelátás. Sokkal jobban érdekli őket, hogy megválasszák és újraválasszák őket, a klímaügyek nem élveznek náluk prioritást. Ezt láthatjuk az USA-ban is, Trump elnökkel."

- írja a tanulmány előszavában Ban Ki-moon, az ENSZ volt főtitkára.

Pedig ez lesz

A klímaváltozás következményei a jelentés szerint most már elkerülhetetlenek, és további intézkedések hiányában miattuk 2030-ig még 100 millió ember szegényedik el. Az éves szinten vízhiányban szenvedők száma 1,4-5 milliárd fővel ugrik meg, ez korábban elképzelhetetlen harcokat indít meg a vízért, ami további konfliktusokat és migrációs hullámokat indít el. Az emelkedő tengerszintek és az egyre vadabbá váló viharok pedig százmilliókat kényszerítenek majd partmenti otthonuk elhagyására, ennek költségét a csoport egybillió dollárra becsli.

A jelentés szerint a klímaalkalmazkodás céljából 2030-ig 1,8 billió dollárt kellene elkölteni öt kulcsterületen, ami őrült nagy összeg - viszont, amellett, hogy a mostanihoz viszonylag közeli formában meg tudná őrizni az emberi civilizációt, végül még 7,1 billió dollár nyereséget is fialna.

Az öt terület:

  • Korai veszélyjelző rendszerek: a tanulmány szerint ha pusztán 24 órával a bekövetkeztük előtt jelezni tudnánk a közelgő, klímaváltozás-korbácsolta természeti katasztrófákat, azzal 30 százalékkal csökkenthetnénk az elszenvedett károkat, életeket menthetnénk, a megmentett vagyontárgyak összértéke pedig a rendszer árának tízszeresét tenné ki.
  • Infrastrukturális fejlesztések: ezek 3 százalékkal dobják meg a szükséges felkészülés összköltségét, de a tanulmány szerint minden elköltött egy dollár négy dollárt hoz vissza. Árvízvédelemben jól működhetnek a Kínában és Sanghajban már alkalmazott, szivacs mintájára működő, a vizet beszívni képes, porózus járdák, tetőkertek, és további fásítások a parkokban. A tetők fehérre festése egyszerű, viszonlyag olcsó, de működik: az indiai Ahmedabadban 5 Celsius fokkal csökkent a hővisszaverő mázolás hatására az épület szobáiban a hőmérséklet.
  • A mangrove erdők védelme és újratelepítése: ezek a partmenti erdőségek felfogják a tenger felől érkező viharokat, összesen 18 millió partmenti lakost védelmeznek globálisan, és évi 80 milliárd dolláros árvízkárt előznek meg. Védelmük és újratelepítésük a munkák árának tízszeresét hozná vissza.
  • A szárazságtól sújtott vidékek mezőgazdaságának fejlesztése: szárazságtűrő növényfajták kifejlesztésével védelmezhető lenne a megélhetés a veszélyeztetett területeken, és megelőzhető lenne az éhínség.
  • A vízkészlet védelme: a védelem mellett a vízpazarlás visszaszorítása kulcsfontosságú a klímaharcban.

(Guardian, BBC)

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Megy vagy marad a védett üzemanyagár? Tárgyalt Magyar Péter és Hernádi Zsolt
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 20:41
A Mol szerint zavartalan az üzemanyagellátás, a védett árakat pedig az új kormány is fenntartja majd. 
Makro / Külgazdaság Mit tud tenni a gazdasággal a Magyar-kormány? Erről is kérdezzük Pogátsa Zoltánt a Klasszis Klub Live-ban
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 12:53
A közgazdász, szociológus, a Soproni Egyetem docense április 23-án, csütörtökön délután 15 óra 30 perckor lesz a vendége a Klasszis Média egyórás élő adásának. Amelyben szokás szerint nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt olvasóink is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság 173 milliárdos búcsúajándékot hagy a kasszában az Orbán-kormány Magyar Péteréknek
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 12:43
Nagy érdeklődés mellett, alacsonyabb kamatszinteken keltek el az államkötvények a csütörtöki aukción, az ÁKK közel háromszor annyit adott el mint tervezett.
Makro / Külgazdaság Klebelsberg Központ : „Ha megkérdezik a véleményünket, elmondjuk”
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 12:31
A Tisza kormány oktatási programjának egyik radikális pontja a Klebelsberg Központ felszámolása, ezért azt kérdeztük az intézménytől, hogyan látják az új iskolai tanévben betöltött szerepüket. 
Makro / Külgazdaság Még olcsóbb lesz a dízel péntektől
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 12:16
De mi lesz a benzinnel?
Makro / Külgazdaság Akár 1500 milliárdos mínuszt is hozhat a Tisza adóprogramja
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 11:21
A vagyonadó inkább szimbolikus eszköz, a másik oldalon viszont súlyos százmilliárdoktól esne el a költségvetés.
Makro / Külgazdaság Mi folyik itt Britanniában? Az elemzők se értik, mi történt
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 10:41
Nagyon másra számítottak az első három hónapban.
Makro / Külgazdaság Kiderült, milyen búcsúajándékot adnak Brüsszelben Orbán Viktornak
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 10:07
Szimbolikus gesztus. Lenne.
Makro / Külgazdaság Megszólalt Matolcsy György a választások után
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 09:29
De nem beszélt az eredményről.
Makro / Külgazdaság Egyetlen szavazással hatalmas vagyonokat szerezhet vissza a tiszás kétharmad
Privátbankár.hu | 2026. április 16. 09:18
A fideszes kétharmad hozta létre a közfeladatot ellátó közérdekű vagyonkezelő alapítványokat, a tiszás akár törölheti is őket. A vagyontömeg legalább 3058,7 milliárd forint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG