1p
2012 első kilenc hónapjában 67 995 gyermek született, 3,6 százalékkal több, mint egy évvel korábban. A halálozások száma 97 171 volt, ami 1,1 százalékos emelkedést jelent a 2011. január–szeptemberi időszakhoz képest. A természetes fogyás 29 176 fő volt, 1308-al kevesebb az egy évvel korábbinál.

A születések és elhalálozások száma nőtt, a házasságkötéseké nem változott

A születésszám az év első öt hónapjában folyamatosan meghaladta az előző évit, júniusban és júliusban viszont az emelkedő irányzat megtorpant. Augusztusban és szeptemberben ismét növekedett a születések száma és mintegy 2,9 százalékkal több újszülött jött világra, mint az előző év azonos időszakában. Összességében az év első kilenc hónapjában 67 995 gyermek született, közel 2400-al (3,6%) több, mint egy évvel korábban.

A halálozások száma négy hónapban mérséklődött, öt hónapban viszont nőtt az előző év azonos hónapjaihoz képest. A halálozási többlet különösen márciusban volt számottevő (9,3%), amiben az akkor tetőző influenzajárványnak lehetett meghatározó szerepe, a júliusi 5,9 százalékos emelkedés pedig valószínűleg a tartós hőség halálozásokra gyakorolt hatásával magyarázható. Összességében az év első kilenc hónapjában 1,1 százalékkal emelkedett az elhunytak száma, ami az előző évhez viszonyított 1078-al több halálesetet jelent.

A házasságkötések csökkenő irányzata megállt és az idei év első kilenc hónapjában kismértékű emelkedést mutatott. A havonkénti házasságkötések száma változatosan alakult; négy hónapban több, öt hónapban viszont kevesebb házasságot kötöttek, mint egy évvel korábban. A legjelentősebb visszaesés júliusban volt, amikor 14,2 százalékkal csökkent a házasságkötések száma, augusztusban viszont 9,8, szeptemberben pedig 8,9 százalékkal több házasságot regisztráltak, mint az előző év azonos hónapjaiban. Összességében 2012 első kilenc hónapjában 30 069 házasságot kötöttek, ami mindössze 64-el (0,2 %) múlta felül az egy évvel korábbit.

Csökkent a természetes fogyás mértéke

Ezer lakosra 9,1 élveszületés és 13 halálozás jutott. Az előbbi 0,3 ezrelékponttal, az utóbbi 0,1 ezrelékponttal volt magasabb, mint egy évvel korábban. A házasságkötési arányszám 4 ezrelékes értéke megegyezett az előző évivel. A természetes fogyás mértéke a 2011. január–szeptemberi 4,1 ezrelékről 3,9 ezrelékre mérséklődött.

2012 első kilenc hónapjában ezer élveszületésre 4,9 csecsemőhalálozás jutott, ami 0,1 ezrelékpontos csökkenést jelentett az egy évvel korábbihoz képest. A születésszám emelkedése nagyobb mértékű volt, mint a halálozásoké, ennek következtében a természetes fogyás üteme némileg mérséklődött, és a 2011. január–szeptemberi 30 484-el szemben 2012 első kilenc hónapjában 29 176 főt tett ki.

A nemzetközi vándorlás becsült értékeinek pozitív egyenlege folytán az ország lakossága ténylegesen ennél kisebb mértékben, mintegy 20 ezer fővel csökkent. Eszerint a becsült lélekszám az időszak végén 9 millió 938 ezer fő volt.

Közép-Dunántúl lakossága fogyott a legkevésbé

A születések és halálozások száma régiónként különböző mértékben változott. A születésszám valamennyi régióban emelkedett, legjobban, 5,9, illetve 4,5 százalékkal Közép-Dunántúlon és Észak-Alföldön, legkevésbé pedig Észak-Magyarországon és Dél-Dunántúlon (2,5, ill. 3,1%). A halálozások száma az országos irányzattal szemben Közép-Dunántúlon csökkent, három régióban pedig csak kismértékben emelkedett. Az országos átlagot meghaladva nőtt három régióban a halálozások száma, Nyugat-Dunántúlon, valamint Észak- és Dél-Alföldön, 1,9, 2,1, illetve 2,7 százalékkal.

Mindezek következtében 2012 első háromnegyed évében a természetes fogyás üteme Dél-Alföld kivételével valamennyi régióban mérséklődött. Közép-Dunántúlon a növekvő számú születések és a csökkenő halálozások következtében mintegy 13 százalékkal volt alacsonyabb, Dél-Alföldön viszont a mérsékeltebb születésszám emelkedés és az átlagosnál magasabb halálozás miatt 1,9 százalékkal magasabb a természetes fogyás mértéke. A házasságkötések száma öt régióban emelkedett, a legnagyobb mértékben Dél-Alföldön (6,4%), Közép- és Észak-Magyarországon pedig 1,9, illetve 1,2 százalékkal csökkent.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Nagy Márton alaposan megjutalmazza a postásokat
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 09:23
Jutalmat és extra béremelést kapnak. 
Makro / Külgazdaság Így járt a magyar külkereskedelem 2025-ben: ugrott az import, csökkent az export
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 08:30
Decemberben és 2025 egészében is romlott a külkereskedelmi mérleg egyenlege.
Makro / Külgazdaság Mintha csak Varga Mihály kottájából játszana a hivatal: jó hírek érkeztek az árakról
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 08:30
2025. decemberben az ipari termelői árak átlagosan 3,4 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól és az előző hónaphoz viszonyítva 0,4 százalékkal alacsonyabb szinten realizálódtak
Makro / Külgazdaság Nem engedett az amerikai jegybank Trump nyomásának
Privátbankár.hu | 2026. január 29. 06:01
A Fed változatlanul hagyta az irányadó dollárkamatot januári ülésén.
Makro / Külgazdaság Továbbra is bajban van Európa igáslova
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 19:27
Lefelé módosították a német gazdasági várakozást.
Makro / Külgazdaság Mit jelent valójában az ESG a befektetésekben?
Izsó Márton - Veresegyházi Gábor | 2026. január 28. 18:07
Az ESG ma már nem csupán szabályozói elvárás, hanem egyre inkább meghatározó tényező a vállalatértékelésben és a befektetési döntésekben is.
Makro / Külgazdaság Pénzmosás gyanúja miatt razziáznak a Deutsche Bank háza táján
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 14:17
Kiszállt a szövetségi rendőrség Németországban.
Makro / Külgazdaság Több mérnökkel képzeli el az új gazdasági honfoglalást Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 10:22
A nemzetgazdasági miniszter arról írt, a magyar cégeknek be kell törnie a magasabb hozzáadott értékű tevékenységekbe, Európa ipari szerkezete pedig túl lassan alkalmazkodik a megváltozott piachoz.
Makro / Külgazdaság Tömeges az érdeklődés a huszonéves használt autók iránt
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 08:44
Több modell iránt mért 80 ezer feletti érdeklődést a Használtautó.hu tavaly, most kiderült, melyik típusú autóra kattintottak a legtöbben az egymillió forint alatti ársávban.
Makro / Külgazdaság Hatalmas tempóban termelte a milliárdokat a turizmus decemberben
Privátbankár.hu | 2026. január 28. 08:30
14 százalékkal több lett a bevétel a szálláshelyeken, mint tavaly decemberben.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG